Az ex-RMDSZ-es Eckstein–Kovács Pétert a liberális román párt, az USR-PLUS jelöli, bár eleve esélytelenül.
Ennek ellenére a PNL-es kormányfő, Florin Cîțu kedden menetrend szerint megtartja a kormányülést, az USR-társelnök Dan Barna pedig Klaus Johannis államelnöktől próbálja ugyanekkor elérni, hogy távolítsák el Cîțut a kormány éléről. Ha nem sikerül megegyezni, kisebbségi PNL-RMDSZ kormány jöhet.
Dacian Cioloş USR-PLUS társelnök szerint Florin Cîţu miniszterelnök mind bizalmukat, mind pedig a többségét elvesztette, a szélsőjobbal közös bizalmatlansági indítványt már be is nyújtották. Az új kinevezett PNL-es igazságügy-miniszter már sokkal derűlátóbb a kormány jövőjét illetően.
Florin Cîțu román miniszterelnök felmentette az igazságügy-minisztert, amiért az fejlesztési forrásokat blokkolt: a miniszter azt akarta ezzel elérni, hogy az igazságügyi visszaéléseket vizsgáló ügyészség a helyén maradjon.
Az AUR elnöke szerint Romániára is nyomás nehezedik, hogy csatlakozzon a pedofíliát a melegekkel összemosó törvényt elítélők táborához, pedig Orbán Viktor álláspontja a helyes.
Szavazni csak jövő héten fognak róla, ám a szocdemek bizakodóak: szerintük átmegy. A PNL belső harcai akár kapóra is jöhetnek nekik.
A hét elején meghirdetett akció népszerű: reggel már rengetegen álltak sorba az oltásért, majd az követően a miccsért, kenyérért és mustárért.
A 2020. decemberi választások óta Ludovic Orban pártelnök fölött gyülekeznek a felhők. Orban ennek ellenére bejelentkezett az őszi esedékes pártkongresszusra pártelnök-jelöltnek. Ki lehet a kihívója? Mit akarnak az Orban-ellenesek?
Dominic Fritz, Temesvár németországi német nemzetiségű polgármestere adott egy interjút, amiben elmondta, hogy a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetben van, és emiatt jóval kevesebb tervet tud megvalósítani az első évében, mint tervezte.
Miután az egyik nemzeti liberális megyefőnök és polgármester is korrupciógyanúba keveredett, a koalíciós partner, az USR-PLUS azonnal felszólított ezen politikusok lemondására és helyi választás kiírására. Az országos központ még hallgat. Következik a román kormányválság második felvonása?
A szállításügyi miniszter közben cukornádültetvényen pöffeszkedő ültetvényesnek nevezte a miniszterelnököt.
„Itt valami nagyon rohad”, mondta Voiculescu a román egészségügyről az őt híressé tevő 2019-es Colectiv című dokumentumfilmben. Egy román portál által megszerzett dokumentum ezt alátámasztani látszik.
A román miniszterelnök kirúgta a liberális-technokraták egészségügyi miniszterét, mire ők kijelentették: mostantól nem támogatják Cîțu további miniszterelnökségét. Mutatunk három forgatókönyvet, hogy mi jöhet ezután.
A román kormánykoalíció viszonya új szintre érkezett: a nemzeti liberális miniszterelnök megszabadult a botrányoktól övezett liberális-technokrata egészségügyi minisztertől. Az USR-PLUS kivár: megosztott abban a kérdésben, hogy felrúgja a koalíciót, vagy maradjon.
A külsőségekre sem ügyelve esett egymásnak a jelenlegi román jobbközép kormánykoalíció két legerősebb pártja, a nemzeti liberális PNL és a liberális-technokrata USR-PLUS. Az ürügy egy hétvégi Covid-kórház körüli botrány volt, ám a felszín alatt a feszültségek régóta gyülekeztek. Szakad a román kormány?
Ludovic Orban, a román Nemzeti Liberális Párt elnöke nem elégedett a jelenlegi jobbközép kormánykoalícióval. Egy sajtóba kiszivárogtatott beszélgetésen állítólag arról panaszkodott párttársainak, hogy alig tudja magában tartani kritikáit a koalíciós partner minisztereivel szemben. Mi folyik Romániában?
Miután a szélsőjobb részt vett a hétfői romániai tüntetésen, nem késlekedett sokáig a másik ellenzéki párt, a nevében szociáldemokrata PSD sem. Szerintük a lezárásellenes tüntetésekre leginkább a szegénység miatt került sor, egy volt miniszterelnökük pedig külföldi tervet sejt a lezárások mögött. Mutatjuk, mi folyik Romániában!
Ezt állítja a román egészségügyi miniszter. Koalíciós partnere, a miniszterelnököt is adó nemzeti liberális PNL szerint hazudik, de legalábbis ferdít.
Korábban csak a megyei fertőzöttségi ráta volt elérhető, most már azt is lehet böngészni Romániában, pontosan hol és mennyit tesztelnek és oltanak. Az ügy nagy botrányt okozott, a belügy szerint súlyos nemzetbiztonsági érdekeket sért az oltópontok címének nyilvánosságra kerülése.
Romániában azért jó a politika, mert vicces.
A kijárási tilalmat egy órával korábbra, este tízre viszont előrehozzák.
Legalább két hétig Temesvárra be- vagy onnan kiutazni csak indokolt, igazolt esetben lehet, bezárták az iskolákat, vendéglőket, fitnesztermeket. A város német polgármestere szerint azért rosszak a számok, mert csak ők tesztelnek rendesen. A helyi vendéglátósok viszont azt mondják: bezzeg mikor a polgármester kampányolt, akkor nem voltak járványügyi szigorítások.
Március elsejétől lehetőleg március végéig kell hordani a márciuskát: a szokást Erdély egyes részein magyarok is átvették. De mi ez, és mit kell tudni róla?
A parlamenti választások után a román pártok általában feláldozzák a rossz eredményért felelősnek tartott pártvezetőt. Jelenleg ez körvonalazódik a jobbközép kormánykoalíció legnagyobb pártjánál, a Nemzeti Liberális Pártnál is.
Bár a fejlesztési és közigazgatási tárca magyar kézbe kerül, sem a képviselőház, sem a szenátus elnöki pozícióját nem sikerült megszereznie az RMDSZ-nek, pedig Kelemen Hunor korábban ezt szerette volna. Az egészségügyi minisztérium helyett még a környezetvédelmi és a sportminisztérium élére kerülhet majd magyar.
Azon megy a vita, hogy ki legyen a miniszterelnök, és ki a házelnök. Johannis egyértelműen PNL-USRPLUS-RMDSZ-kormányt szeretne, a balos és szélsőjobbos ellenzék pedig eltrollkodja az egészet.
A koronavírus a román politikában mindent felforgatott: a választási részvétel történelmi mélységekbe süllyedt a vasárnapi parlamenti választásokon, a posztkommunista PSD a kormány félresikerült járványkezelése miatt törhetett az élre, egy új magyarellenes párt pedig vírustagadók szavazataival robbanhatott be a parlamentbe. Volt és jelenlegi RMDSZ-es politikussal és bukaresti politológussal értékeltük, mi történt vasárnap a romániai választásokon.
A december 6-i romániai választás után valószínűleg kormányra kerülhet a román jobbközép-liberális USR PLUS. Dan Barnát, a párt társelnökét kérdeztük: mit jut az eszébe, ha meghallja az RMDSZ szót? Mit látott Budapesten, amikor meglátogatta a momentumosokat? Miért mond nemet Székelyföld autonómiájára? És mivel viccelődött, amikor megszakadt az interjú?
A román szocdemek akaratlanul is megerősítették a román közvélemény róluk élő képét: hogy a PSD a tolvajok gyülekezőhelye.
Koronavírus-járvány ide vagy oda, Romániában most fontosabb a parlamenti választások megszervezése. Milyen előírásokra kell figyelni a kampány során? Kik érdekeltek abban, hogy decemberben legyen a választás, és kik halasztották volna el? Mutatjuk!
Ez a cikk nem Erdélyről, nem a magyarokról, nem az RMDSZ-ről és nem a romániai magyarok különböző autonómiatörekvéseiről fog szólni. Már csak azért sem, mert a magyarok a román belpolitikában csak huszadrangú tényezőnek számítanak. Ez a cikk azokról szól, akik miatt ez így van.
A 80 százalékos magyar többségű Hargita megyében is megjelent a technokrata-liberális USRPLUS, Virág Zsolt személyében ráadásul magyar nemzetiségű elnöke is van a megyei szervezetnek. Tényleg ők a román Momentum? Hazaárulózták-e már azért, amiért nem egy etnikai magyar pártban politizál? Miért lesznek ők jobbak, mint az RMDSZ?
Egyre közeledik a romániai önkormányzati választások napja, de már a választások előtt elkezdte egymást szétszedni a liberális-technokrata USRPLUS és a kormányzó jobbközép PNL. A két párt Bukarestben választási szövetséget kötött, viszont országos szinten megy a harc.
A helyi rendőrség követte és fotózott egy ellenzéki polgármesterjelöltet Bukarestben. Az országos rendőrfőkapitányról videó került elő, amin a bukaresti alvilággal egyeztetett. A lökdösődések, lejáratások és a melegpropagandistának öltözött álaktivisták szinte eltörpülnek a rendőrök ügyei mellett.
Pénteken megkezdődött a hivatalos önkormányzati kampány, majdnem megvolt a jelöltek közti első verekedés is.
Miután Bukarestben összefogtak a román jobbközép pártok, országosan is megismételnék a receptet, noha viszonyuk távolról sem harmonikus. Mindeközben a szociáldemokraták bizalmatlansági indítvánnyal fenyegetőznek: bukik a román kormány, és jön az új liberális-technokrata koalíció?
Bukarestben a jobbközép pártok megegyeztek a közös jelöltet illetően. Nicușor Dant a nemzeti liberális PNL és a liberális-technokrata USR-Plus is támogatja a bukaresti főpolgármester-választáson. Dan hívja így ki a szociáldemokrata Gabriela Fireát, de még bonyolódhat is a helyzet, például azzal, ha Traian Băsescu volt államelnök is beszáll a választásba.
Dacian Cioloșt, a macronista Renew Europe frakcióvezetőjét arról kérdeztük, hogy mit szól a magyar nemzeti összetartozás évéhez és a Trianon-évfordulót román emléknappá tevő szociáldemokrata ötlethez.
„Támogasson téged a Momentum!” – hangozhatna a mondat azoktól, akiken megpróbáltak segíteni Fekete-Győrék az elmúlt napokban: Romániában nem az USR-elnök Dan Barna fog megmérkőzni Klaus Johannisszal az elnökválasztás második fordulójában, és a magyarok felé gesztusokat tevő Progresszív Szlovákiának sem jöhetett jól, hogy Donáth Anna lebüszkeszlovákozta a felvidéki magyarokat. Ezek után kinek nyújtson még segítséget a Momentum? Ez a hét kérdése az Azonnalin!
Az RMDSZ szerint a Momentum elnöke által favorizált román elnökjelölt annyira veszi komolyan a magyarok képviseletét, hogy Fekete-Győr beszédét is inkább agyonhallgatják.