Vannak, akik kezdik a menekülteknek való juttatásokat sokallani, a szélsőjobb pártok pedig öntik az olajat a tűzre.
Jill Biden ukrán menekültekkel és amerikai katonákkal, valamint kormánytagokkal fog találkozni. Felvidékre is megy.
A kormány menekülttranzitja a beszámolók szerint jelen formájában leginkább gyorsbüféként üzemel.
Az első napokhoz képest elég sokat változott az élet a BOK-csarnokban. Van, aminek lehet örülni, és van, aminek kevésbé. Az egyik Azonnalinak nyilatkozó civil a nyitáskor azt mondta, szerinte nem szabad azonnal leírni a tranzitot, érdemes megnézni, mi lesz később, mert ő személy szerint nagyobb katasztrófára számított az átállásnál, és mert mindenki, rendőr, katona, szervező nagyon kedves, nyitott és segítőkész. A tranzit több mint egy hete üzemel, úgyhogy utána érdeklődtünk, hogy mennek a dolgok.
Az orosz propaganda nagyon szeretné elhitetni, hogy az ukránok csak nyerhetnek ezzel a háborúval.
Ha az orosz állam nem hosszabbítja meg az útlevelüket, haza kell utazniuk, otthon pedig eljárás is várhat rájuk, ha Szlovákiában segítettek az ukrán menekülteknek.
Dmitrij Muratov a háborúról nem nagyon írhat, így próbál segíteni.
Majdnem 300 embert tudnak elszállásolni, és rengeteg segítséget nyújtanak az ide kerülő menekülteknek. Az új szálló megmutatja a civil összefogás erejét is.
Vannak, akik direkt azért utaztak le az ukrán határra, hogy levideózzák az határt átlépő színes bőrűeket.
A Magyar Református Szeretetszolgálat fél tucat képet küldött az Azonnalinak, hogy lássuk, hogyan néz ki a segélynyújtás a határon.
A tervek szerint 240 adag meleg ételt fognak a menekültek számára elkészíteni még a mai nap folyamán.
Emberek ezrei menekülnek Ukrajnából, miután február 24-én, reggel Oroszország megtámadta az országot. Az Azonnali megpróbálta feltérképezni, milyen egy nappal később, február 25-én a legnagyobb határátkelőnél, Záhonynál a helyzet.
Állami és helyi szinten, a civil szervezeteket is bevonva készül Lengyelország a menekültek fogadására, és közben nem hangoztatja, hogy köztük sok ukrajnai lengyel is lehet.
A belarusz elnök elmondása szerint mindent megtesz, amit a menekültek szeretnének, még ha az rossz is a lengyeleknek vagy a litvánoknak, de abban nem tud segíteni, hogy Németországba utazzanak, ezért háborút mégsem indíthat.
A kormányinfón kiderült az is, hogy Magyarország a többi V4-tagállammal együtt meg akarja vétózni az uniós klímacsomagot, hogy a lakossági fogyasztóknak és a kisvállalkozásoknak nem kell félniük az emelkedő energiaáraktól, valamint hogy nem lesz Magyarországon covidkasztrendszer.
Az EU-s külügyminiszterek kranji konferenciáján pénteken Afganisztán volt a téma, főleg a menekültek ügye. Hiába írtuk meg, hogy Afganisztánban vannak olyan, korábban Magyarországon tanuló afgánok, akik jelenleg életveszélyben vannak, a külgazdasági- és külügyminiszter szerint már mindenkit kihozott Magyarország, akit akart.
Az Afganisztánban maradásnak egyre nagyobb nemzetbiztonsági kockázatai vannak az európai országokra nézve. Úgy tűnik: a NATO-csapatok ellenőrzése alatt maradó kabuli repteret terrortámadás fenyegeti az ISIS irányából. Két bomba is robbant ma, azaz csütörtökön, eddig több mint 13 a civil áldozatok száma.
Afganisztánból kivonult az USA hadserege, a tálibok tempósan törnek előre. Tömegek távoznának az országból, de elérheti-e egy újabb menekülthullám Magyarországot és ha igen, milyen hatással lehet ez a belpolitikára? Szakértőket kérdeztünk.
A belügy szerint Röszke volt a legkézenfekvőbb megoldás, de ehhez szerencsére nincs köze a tranzitzóna problémás előtörténetek.
Az afgánokon kívül magyar és amerikai állampolgárok voltak a gépen. A menekülteket Röszkére vitték, ahol ellátják őket.
Mennyire tekinthető ideiglenesnek és átmenetinek egy 72 éves tábor? Mi elől és mi felé menekülne az az ember, aki szüleinek, nagyszüleinek, akár dédszüleinek státuszát megörökölve egész életét egy menekülttáborban töltötte?
Egyik részről élő példa, hivatkozási alap, hogy a befogadás politikája működik, az út helyes, a polgármester már-már szent ember. A másik oldalon egy szimpla csalót, köztörvényes bűnözőt festenek le, aki csak pénzlenyúlásra, saját gazdagodása érdekében használta fel a menedékkérőket kéretlenül rászabadítva őket Olaszországra. Bemutatjuk a kalábriai Riacét!
De Macront ez most annyira nem is érdekli, mivel inkább a szélsőjobboldallal kell versenyeznie.
Olyanokat fogadnak be, akik együttműködtek Szlovákiával vagy a szövetségeseivel. Vannak képviselők, akik több menekültet is befogadnának, a szlovákiai afgán közösség pedig kész segíteni az integrációban.
Miközben az afgánok elkeseredettségükben amerikai repülőgépekre mászva próbálnak kijutni a tálibok által körbevett Kabulból, az Európai Bizottság egyik alelnöke az európai menekültügyi szabályok felülvizsgálatát sürgeti.
Kanada után csak ezek az országok jelentkeztek, hogy az USA által kimenekítetteket befogadják. Ez EU-ban jó néhány ország leállította a visszaküldéseket, de amúgy nagy a csönd.
A rendszert a görög-török határon tesztelik, a tálibok afganisztáni előretörésével növekvő Európába érkező migrációval számolnak. Idén közel megduplázódott az illegális bevándorlók érkezése az EU-ba a balkáni útvonalon keresztül.
Korábban Biden elnök arról írt közleményében, a kubai nép szabadságvágya mellett állnak, és támogatják erőfeszítéseiket.
Pár nappal ezelőtt még nem lehetett tudni, hogy Oroszország meg fogja-e vétózni a további működését az egyetlen olyan útnak, amelyen keresztül az ENSZ még humanitárius segítséget nyújthat a háborútól sújtott Szíria lakosainak. A határozatot, amelyet végre sikerült elfogadni, azonban Oroszország és az Egyesült Államok eltérően értelmezi.
A szociáldemokrata Heiko Maas közölte, még több EU-s pénzt kell adni Ankarának a menekültek ellátására, mert „pénz nélkül nem fog menni a dolog”.
Újabb humanitárius válság van kialakulóban a spanyol-marokkói partoknál. Az okok a két állam közötti feszültségre vezethetők vissza.
Radikális programmal vág neki a szélsőjobboldali párt az őszi választásoknak: kilépni az EU-ból, betiltani a tilalmakat, fizikai akadályokat a határokra. A belső feszültségeket mutatja, hogy listavezetőt nem tudtak választani. A mérsékelt tábor egy romániai születésű politikusnőt akar a lista élére.
Azzal, hogy Matteo Salvini Legája is része lesz a Mario Draghi vezette új római kormánynak, a Lega-vezér nagy lépésekkel halad a centrum felé. Hitet tett az egységesebb Európa mellett, és közös európai menekültpolitikát szorgalmaz. Az Olaszországba ezalatt beérkezett újabb menekültek pedig már nem is zavarják. Sőt, a Lega már az Európai Néppártba tartana.
Egy éve van már hatalmon Bécsben egy konzervatív-zöld kormány. Az, hogy Sebastian Kurz alapvetően harmonikusan tud együttdolgozni a balliberális koalíciós partnerével, annak is köszönhető, hogy a Zöldek nagyon sok mindenben engednek – például a menekültkérdésben. Ez vár majd a német Zöldekre is, ha összefognak idén Berlinben a CDU/CSU-val?
Van, aki ki lett toloncolva, és olyan is, aki fogta magát, és hazament.
A Nógrád Megyei Hírlap eddig nem ment a szomszédba egy kis migránsozásért, de a lapban most menekültekké avanzsáltak azok, akiket a röszkei tranzitzónából Nógrád megyébe szállítottak.
Kedden benyújtja a kormány a törvényjavaslatot, ami alapján visszaadják a rendkívüli felhatalmazást, bezárják a tranzitzónákat, az iskolákat viszont részben megnyitják. A kormány dolgozik a határnyitáson, júniustól lehetne színházba menni, és itt az ideje az egészségügy újraszervezésének. Mondjuk, mi történt a kormányinfón!
A boszniai menekültkérdésben a muzulmán pártok egymást vádolják a helyzet rendezetlensége miatt. Egy biztos: a járvány alatt még inkább nyitottak az útvonalak.
Egybemosódnak a napok, az egyik olyan, mint a másik. Három utcára korlátozódott mozgástérben várom mindig a következőt, közben nézem a tévét, bújom a statisztikákat. Kolumbiában megugrottak a számok, Ecuadorban tarol a kór, mégis a venezuelaiak a legreményvesztettebbek.
Kell-e erősíteni a magyar határ védelmén most, hogy a törökök már nem tartóztatják fel a menekülteket? Vegyünk-e át menedékkérőket a görögöktől? Jól döntött-e a kormány, hogy a koronavírus miatt ideiglenesen nem enged be új menedékkérőket a tranzitzónába? A kormánypárttól éjjel-nappal halljuk a migránsozást, de vannak-e ötletei erre az ellenzéknek? Az Azonnali az összes ellenzéki pártot megkérdezte. Választ már nem mindenhonnan kaptunk.
Hans Peter Doskozil jó szórakozást kívánt a minimálbérre pénzt sajnáló cégeknek Orbánnál, aki bezzeg kisajátít.
Abszurdba illő jelenetek játszódtak le november közepén a horvát-bosnyák határon: a horvát rendőrök két nigériai sportolót próbáltak meg kitololncolni Boszniába, mert menekülteknek nézték őket.
Egy menekültjogi szervezet most nyilvánosságra hozott jelentéséből kiderül: a horvát rendőrség rendszeresen bántalmazott kiskorú menekülteket is, a horvát-szerb határnál pedig kínzókamrát tartott fenn.
Annyira rosszak a görög szigeten lévő táborok körülményei, hogy inkább szárazföldre szállítják az oda érkezettek egy részét.
Október tizenkilencedikén lesz az olasz szélsőjobboldali Lega római nagygyűlése. Ezt azonban több helyi tüntetés előzi meg. Tegnap megtartotta a Lega az első ilyen gyűlését, ahol Salvini megnyitotta „az idei vadászidényt”. A lombardiai Pontidában ezt a baloldali Repubblica napilap egyik tudósítója meg is érezhette: a legás tömeg zsidózva, szabadkőművesezve támadt rá a valóban zsidó származású Gad Lernerre.
Egy egész méterrel megemelkedhet az óceánok és tengerek szintje 2100-ig, emiatt rengeteg lakott területet önthet el a víz főleg Amerikában és Ázsiában.