Az nyilvánvalóan elfogadhatatlan, hogy bárki ilyesmit csináljon a munkahelyén, jelentette ki Boris Johnson is.
Az RMDSZ európai parlamenti képviselői ugyan az Európai Néppárt EP-frakciójának belső szabályzatmódosítása ellen szavaztak, mégis úgy döntöttek: ők maradnak, nem követik a Fideszt.
Műfajában korszakalkotó a magyar-német koprodukció, de sajnos a Fidesz és a Néppárt (reméljük) utolsó, harmadik évada nem ugrotta meg az első évad alatt magasra tett lécet. Elmondjuk, szerintünk hol ment ennyire félre a magyar House of Cards.
A kizárásról a Néppárt politikai közgyűlése dönt majd, amint a járványhelyzet azt lehetővé teszi.
Orbán Viktor azza fenyegetőzött, hogyha megtörténik egy, a Fidesznek a néppárti EP-frakcióból való kizárását megkönnyítő belső szabálymódosítás, akkor távoznak az EPP-ből. A kormányközeli média már tényként kezeli Orbánék távozását.
A decemberi parlamenti választásokon meglepetést okozott a szélsőjobboldali AUR 9 százalékos eredményével. Két hónappal a választás után a képviselőiről sorra derülnek ki a botrányok: volt, aki a kijárási tilalom ellenére végigmulatozta az éjszakát, volt akit súlyos testi sértéssel már elítéltek, volt, aki feltételezhetően részt vett a 1989-es decemberi forradalom elnyomásában, és volt, aki lányokat futtatott Spanyolországban.
A román szélsőjobbos AUR-nak elege lett a botrányokból, amelyek hatalmas sajtóvisszhangot keltettek. A román sajtó szerint már több hete feszült volt a viszony a vezetőségben egyes képviselőket illetően, most pedig az egyik botrányos szenátortól meg is szabadultak.
Miután Varga-Damm Andrea, Farkas Gergely és Sneider Tamás a Jobbik parlamenti frakciójából kiléptek, de mandátumukat nem adták vissza, a párt kizárta volna őket. Csakhogy ebbe baki csúszott.
Mivel Varga-Damm véleménye alapján szavazta meg a Jobbik-frakció a titkosszolgálatok jogköreit kiterjesztő törvényt, most azt várják, a képviselő adja vissza a mandátumát 24 órán belül. Ha ezt nem teszi meg, kizárják a frakcióból.
A Freedom House szerint demokráciából hibrid rezsimet csinált Magyarországon az a Fidesz, amely ha felfüggesztve is, de még mindig az Európai Néppárt tagja, úgyhogy megkérdeztük erről a tagpártokat.
Boris Palmer legutóbbi nyilatkozatával, amiben kétségbe vonta az idős emberek koronavírustól való megmentésének szükségességét, betelt a pártjánál a pohár. Nem indulhat ezentúl zöld színekben, és megindul ellene a kizárási eljárás, ami akár persze éveket vehet igénybe.
A Polgári Platform képében az egyik legnagyobb néppárti delegáció csatlakozott a koronavírus-törvény miatt a Fidesz kizárását kezdeményező javaslathoz, ráadásul ugyanebből a pártból jön Donald Tusk, az EPP jelenlegi elnöke is. A Twitteren már meg is indult a szóváltás a kizárást követelők és Deutsch Tamás között.
Kérdés, hogy mekkora sikerrel: a különösen befolyásos, német, spanyol, francia vagy olasz néppárti tagpártok továbbra is hallgatnak a Fidesz helyzetével kapcsolatban.
Gyakorlatilag arról beszélhet a miniszterelnök, amiről csak akar, hála annak, ahogyan az évértékelő műfaja történelmileg fejlődött. De ami szinte biztosan lesz: migránsozásokkal, sorosozásokkal, brüsszelezésekkel és európai néppártozással nyakon öntött világmegfejtések, családvédelem, cigányozás és kártérítésekre éhes börtöntöltelékezés.
A liberális vezető szerint elindult a román ALDE kizárása a pártcsaládból.
Nem az Európai Néppárt függesztette fel, hanem az Európai Néppárt szavazta meg a Fidesz javaslatát, szóval ez a különbség felfüggesztés és felfüggesztés között, magyarázta Hollik István kormányszóvivő az Azonnalinak. Azt már érthetőbben mondta el, hogy nem tartják-e elfogultnak a bölcsek tanácsát, és van-e vészforgatókönyv arra az esetre, ha a jelentésük elmarasztalja a Fideszt. Telefonon értük utol a kormányszóvivőt a néppárti szavazás után.
Azonnali hatállyal felfüggesztették a Fidesz néppárti tagságát, amíg egy szakértői bizottság kivizsgálja, megsérti-e a Fidesz a Néppárt értékeit vagy sem. Addig a fideszesek nem szavazhatnak a párt testületeiben és tisztséget sem viselhetnek a pártcsaládban, de még az üléseken se vehetnek részt. Orbán már azzal fenyeget: húsz év múlva ő fog jogállami ügyeket vizsgálni.
A KDNP-re nem vonatkozik a szerda délutáni néppárti szavazás, így ha a Fideszt ki is zárják, ők maradhatnak, tudta meg az Azonnali a Néppárt sajtóosztályától és Harrach Péter KDNP-s frakcióvezetőtől. Az ügy pikantériája, hogy ez a KDNP-n belül sem tiszta mindenkinek: például a kormányszóvivő Hollik Istvánnak fogalma sem volt erről. De kilépne-e a KDNP az Európai Néppártból, ha kizárják a Fideszt? Erre a kérdésre Harrach Péter nem adott egyértelmű választ.
Alexander Dobrindt annyit azonban elismert, a CEU ügyében még nem született pozitív döntés a magyar kormány részéről.
Leginkább a még hezitáló német, spanyol és lengyel pártokon fog múlni a Fidesz sorsa az Európai Néppártban, de a kormánypártnak is vannak erős szövetségesei.
A Sorost és Junckert ábrázoló plakátkampány miatt akár ki is zárhatják a Fideszt a jobbközép európai pártcsaládból, az Európai Néppártból. De számít-e ez még valamit, vagy éppen csak jól jön a Fidesznek? Melyik másik frakcióba ülhetnének be a fideszesek? Az Azonnali erről kérdezte a kormánypárti és ellenzéki képviselőket a parlamentben.
A portugál tagpárt is csatlakozott azokhoz, akik nem szívesen látják Orbánékat a pártcsaládban.