Janez Janša helyét Robert Golob veheti át egy balos-zöld koalíció vezetőjeként.
Parlamenti választásokkal rajtol a választási szuperév Szlovéniában, ahol a legnagyobb kérdés, hogy sikerülhet-e leváltani a kritikusai szerint orbáni rendszert építő Janez Janšát. De miért gondolják, hogy orbáni rezsimet épít Janša? Van-e esély leváltani Janšát? Egyáltalán ki jöhetne szóba?
Honnan olyan ismerős ez a fajta retorika? Hát, például Sztálintól, aki parazitaállamnak nevezte a lengyelt.
Az utazás nem volt veszélytelen, a szimblikus gesztuson túl gyakorlati eredményei is lesznek – ígéri Petr Fiala cseh miniszterelnök.
Előző nap Rómában járt a pápánál, ezt az utat nem vállalta be.
Az EU támogatását mennek demonstrálni az oroszok által bevenni készült ukrán fővárosba.
Az élővizek védelme végül óriási többséget hozott létre a jobboldali szlovén kormányfő ellen, így most a szlovén kormány szuverenitására alapozó retorikája is kihívót kapott: a klímapolitikát.
Az EU cenzúráz mindenkit Kelet-Európában, panaszolta újságíróknak a szlovén kormányfő, miközben belügyminisztere az EU-ban ülő disznókról értekezett, de tagadta hogy Frans Timmermansról beszélt volna.
Az Orbánnal jó viszonyt ápoló Janez Janša szlovén miniszterelnök segítheti magyar kollegáját, de egy soros elnökség nem alkalmas arra, hogy valódi változást hozzon. Ráadásul Janša se szerezte meg olyan mértékben saját országát, mint Orbán Magyarországot.
Az amerikai civil szervezet szerint Magyarországon és Lengyelországon romlott leginkább a demokrácia az elmúlt években, és már a környező ország vezetői is importálnák a média bekebelezéséről szóló magyar médiamodellt.
Így nem lesz semmi a Bosznia-Hercegovinát feldarabolni akaró szlovén tervezetből: Heiko Maas reméli, hogy a nem hivatalos dokumentum történelem iratmegsemmisítőjében végzi.
Hét eleje óta azon spekulál az exjugoszláv országok sajtója, hogy vajon tényleg létezik-e egy olyan informális dokumentum, amelyben médiaértesülések szerint Janez Janša szlovén kormányfő a balkáni határok átszabását javasolja, a nagyszerb-nagyhorvát-nagyalbán nacionalista tervekkel való teljes összhangban. A pletykák szerint Orbán Viktornak is köze lehet az akcióhoz, a szlovénok szerint ezzel csak őket járatják le, de van, aki szerint orosz provokáció lehet az egész mögött. Egy állítólagos dokumentum közben kiszivárgott: mutatjuk, mi van benne!
Mi lehet a célja az állítólagos balkáni határmódosító javaslatnak? Mi a realitás? Van-e orosz és magyar szála a történetnek? Németh Ferenc Balkán-szakértőt kérdeztük.
Janez Janšat jelenleg a nyugdíjaspárt kilépése utáni kisebbségi kormánykoalícióban ellenzéke bojkottálta, hogy az eredetileg a koalíciós partner pártjában politizáló, de őt rendszeresen kritizáló és akadályozó Igor Zorčič házelnököt szavazással távolítsák el.
Hét tagállam kormányfője véli úgy, hogy az Európai Bizottság zöldprogramjába be kéne venni az atomenergiát is. A lobbicsoportot Emmanuel Macron francia elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök vezetik.
Kommunista szalámitaktika, EU-s pénzekből fizetett propaganda, baloldali véleményterror. Többek között ezekkel a jelzőkkel írták le a magyar EP-képviselők a magyar média helyzetét az Európai Parlamentben. A vitán szóba került a lengyel és a szlovén helyzet is, ahol több EP-képviselő szerint is az orbáni taktikával akarják elhallgattatni a független médiumokat.
Másodjára is nekifut a szlovén ellenzék, hogy leváltsák az orbanizálódással vádolt Janez Janšát, aki szerintük aláássa a szlovén demokráciát. A baloldali ellenzék mellett a kormánykoalícióból decemberből kivált Szlovén Nyugdíjaspárt egy része is meg akarja buktatni a Janša-kormányt.
Pár hónap múlva az Orbán Viktor szövetségese által vezetett szlovén kormány veszi át Európai Unió Tanácsának elnökségét. A külügyminiszter elmondta a Politicónak, hogy a 7-es cikkből nem lesz semmi.
A szlovén kormány vélhetően ingatlanbefektetői érdekek miatt számolt fel Ljubljanában egy foglaltházat, pontosabban egy elfoglalt gyárból kialakított kulturális központot. A magát baloldalinak tartó polgármester és a közvélemény jó része is támogatja ezt a lépést, mivel az elmúlt években sikeresen kötötték össze a Rogot a drogozással és káosszal.
A pohár a magyar és lengyel vétó melletti kiállás és az állami hírügynökség forrásainak megvonása miatt telhetett be. A koalíció többi tagja a járvány miatt felelőtlennek tartja a nyugdíjasokat, a baloldali ellenzék üdvözli a döntést.
Mivel a szlovén jobboldali kormányfő nem tudta átvenni az állami hírügynökség irányítását, bejelentette: nem adnak rá több költségvetési pénzt. Az ellenzék péntekre a ljubljanai parlament rendkívüli ülését kezdeményezi.
A Fideszhez közelálló gazdasági körök szlovéniai és észak-macedóniai médiatámogatása az Európai Parlamentben is napirendre került. Orbán Viktor, Janez Janša és Marina Le Pen pártjainak politikusai vették őket védelmükbe, és volt olyan bolgár néppárti EP-képviselő, aki szerint valójában Belgrád és Moszkva érdekeit szolgálják ezek a médiatermékek.
Janez Janša Orbán Viktor és a „magyar” EU-költségvetési vétó mellett írt levelet. Nem csak a szlovén ellenzék, de a Janšával közösen kormányzó pártok is visszautasították annak tartalmát.
Egy kis szlovén szélsőjobboldali párt azt kéri Janez Janša miniszterelnöktől: adjon menekültjogot és szlovén állampolgárságot Donald Trumpnak. Majd adja át neki a miniszterelnökséget is.
Janez Janša sem várta meg a végső eredményeket, a Twitteren gratulált Donald Trumpnak.
Délnyugati szomszédunknál tovább szigorodnak a járványhelyzet miatti korlátozások. Eddig csak az adott régiót nem lehetett elhagyni, most már a települést se.
Mivel a koronavírus-válság miatt délnyugati szomszédunknál mostanra csak a tengerparti régiói lakosai utazhatnak szabadon, az ország nagy részében nemcsak a belföldi közlekedés, de gyakorlatilag az ország elhagyása is csak kivételes esetekben lehetséges.
Mivel Orbán aktívan támogat szlovén gazdasági szereplőket, és a helyi médiát is át akarja formálni, a neve jól ismert Szlovéniában – ő jelenti sajnos ma sokaknak Magyarországot.
A Fidesz-közeli Polgári Magyarországért Alapítvány online konferenciát rendezett az európai politika előtt álló kihívásokról. Orbán Viktor mellett Aleksandar Vučić szerb elnököt és Janez Janša szlovén miniszterelnököt kérték fel rövid referátumokra. Az élő kapcsolás a szovjet blokkba tartozó országvezetők találkozói utáni nyilatkozatokat idézte. Meglepő gondolatra, de nagyon gondolatra se számítson senki. Fontosabb témák voltak: tisztelet, migráció, we don't need big money, kulturális marxizmus, és ismét tisztelet.
A balliberális szlovén kormánykoalíció januári összeomlása után még az előrehozott választások kiírása tűnt a legvalószínűbbnek. Egészen eddig: Orbán legközelebbi szlovén szövetségesével, Janez Janšával nemcsak a helyi nyugdíjaspárt, de a szlovén Bajnai is lepaktált. Mutatjuk, mi történik Ljubljanában!
Írtak is egy nyílt levelet arról, hogy mennyire veszélyes a Fidesz-közeli háttéremberek szlovéniai médiaterjeszkedése, valamint Orbán legnagyobb szlovén szövetségesének hatalomra kerülése.
Marjan Šarec miniszterelnök új választást akar, nem véletlenül: ezzel megduplázná pártja támogatottságát a legutóbbi, 2018-as voksoláshoz képest.
Szerdán és csütörtökön Zágrábban tartott kongresszust az Európai Néppárt. A jobbközép pártcsaládban a Fidesz fel van függesztve az illiberális intézkedései miatt, ezért a rendezvényen sem volt jelen. Megkérdeztük a kongresszuson összegyűlt delegáltakat: hiányzik-e nekik a Fidesz, és mit kéne csinálniuk Orbánéknak, hogy teljes joggal visszavegyék őket. Videó.
A baloldali Mladina nem először foglalkozik a magyar politikával címlapon, e heti számuk elején egyszerűen a ljubljanai (laibachi) magyar nagykövetség tiltakozó levelét nyomtatták ki egy hatalmas magyar címer alá. A lap szerint Orbánék a szlovén szuverenitást sértik most már folyamatos beavatkozásaikkal.
Az osztrák Momentum EP-képviselője, Angelika Mlinar nem csak pártot, de országot is vált: szlovén jelöltként indul.
A balliberális Mladina hetilap Orbán szlovén szövetségesein gúnyolódik, és a magyar demokrácia állapotát kifogásolja. Utóbbi miatt olvasói levélben tiltakozott a ljubljanai magyar nagykövet.
Új szövetséget építene a Fidesszel a Szlovén Demokrata Párt, ha az Európai Néppárt nem békül Orbánékkal.
Janez Janšának Orbánék hiába hoztak létre médiabirodalmat és hiába tolt Janša is Soros-ellenes hazugságkampányt, a Fidesz szlovéniai szövetségese zuhanórepülésben van. Miért bukik meg ilyen látványosan az a szlovénoknál, ami a magyaroknál immáron harmadszorra hoz a Fidesznek kétharmados parlamenti többséget? Szavazz!
Hiába öntött a Fidesz pénzeket a szlovén szélsőjobboldalba, délnyugati szomszédunknál a helyi Orbán Viktor, Janez Janša teljesen összeomlott. De Horvátországban, Szlovákiában vagy Romániában se kell a magyar kommunikációs exporttermék. Szlovénia példája bebizonyította: Habony pénze és a sorosozás máshol szart se érnek.
Darij Krajčičot levegőnek nézték a boltban, megelégelte, lopott, és anekdotát gyártott a történtekből.
Kívülről támogatja a baloldali szlovén koalíciós kormányt a szélsőbaloldali Levica. Elemzők szerint a Marjan Šarec kormányfő pártja által vezetett koalíciót és a Levicát leginkább a választáson első helyet megszerző Janez Janšától, illetve az orbanizációtól való félelem tarthatja össze.
Szlovénia vasárnap választ. De kik közül? Grafikánkból minden kiderül.
A szlovén napi- és hetilapokban az elmúlt hetekben többször orbánoztak, mint a magyar ellenzéki közéletben. Legalábbis azokban, amelyek nem vették át frissen a sorosozós-migránsozós habonyi receptet. Vasárnap másfélmillió szlovén eldöntheti, hogy sikeres magyar exporttermék lehet-e Orbán Viktor. Szlovén alteregója, Janez Janša szinte biztosan nyerni fog, kérdés, hogy elég lesz-e ez a kormányalakításhoz.