Szavazni csak jövő héten fognak róla, ám a szocdemek bizakodóak: szerintük átmegy. A PNL belső harcai akár kapóra is jöhetnek nekik.
A hét elején meghirdetett akció népszerű: reggel már rengetegen álltak sorba az oltásért, majd az követően a miccsért, kenyérért és mustárért.
Ha ezzel sem nő meg a román oltási hajlandóság, akkor már nincs mit tenni.
34,6 milliárd forintba került, 300 forint egy jegy, 20 perc a menetidő, mégse használja senki.
Mivel a magyarországi nyilvánosság Erdély elvesztése miatt általában nem szívleli Romániát, kirándulni is elsősorban a magyar többségű Székelyföldre jár. Mi most formabontó módon szerkesztőségünk kedvenc romániai úticéljai között valódi román helyeket is mutatunk, ahová most már Magyarországról is szabadon lehet utazni.
Néhány kivétel azért marad: a piacokon, a zsúfolt helyeken és a busz- és vonatállomásokon még kell majd a maszk, máshol azonban nem. Június elsejétől pedig újabb enyhítések jönnek.
Száznegyven éve koronázták meg a független Román Királyság első uralkodóját. Ennek apropóján elmeséljük, kik a román monarchisták főhősei.
Ehhez azonban az oltási kampányba igencsak bele kell húzni, ugyanis jelenleg 3,3 millió román állampolgár kapta meg az első adag oltását.
Egy héten keresztül csak személyi igazolvány felmutatásával bárki beoltathatja magát Pfizerrel vagy Modernával a román katonai kórházakban. Időközben pedig a háziorvosi rendelők is elkezdtek oltani a Johnson&Johnson-vakcinával.
Keleti szomszédunknál nem bonyolítják azzal a dolgokat, hogy védettségi igazolványokat ellenőrizzenek, fogyaszthat mindenki kedvére beltéren is. Az EU-s zöldigazolványt viszont Románia is be fogja vezetni.
Hargita és Kovászna megyében alig van valaki az oltási várólistákon. A csíkszeredai polgármester szerint a román állam tehet erről, egy másik polgármester szerint viszont a székelyek mindig utolsók, ezért semmi furcsát nem lát abban, hogy az oltásban sem jeleskednek. A székelyföldi fiatalok viszont oltakoznak, hogy eseményre mehessenek és utazhassanak.
Olasz diákok a román államnak hálálkodnak a Pfizerért, miközben hétfőn már olyan megye is volt az országban, ahol már egyetlen személy sem volt az oltási várólistán, mert egyszerűen beoltották az összes olyan embert, aki kérne vakcinát. Az ortodox egyház az államfőnek korábban azt ígérte, segít népszerűsíteni a vakcinákat, de még a pátriárka sem oltatta be magát. Mi a fene történik keleti szomszédunknál? Elmagyarázzuk!
A szállításügyi miniszter közben cukornádültetvényen pöffeszkedő ültetvényesnek nevezte a miniszterelnököt.
A román miniszterelnök kirúgta a liberális-technokraták egészségügyi miniszterét, mire ők kijelentették: mostantól nem támogatják Cîțu további miniszterelnökségét. Mutatunk három forgatókönyvet, hogy mi jöhet ezután.
A román kormánykoalíció viszonya új szintre érkezett: a nemzeti liberális miniszterelnök megszabadult a botrányoktól övezett liberális-technokrata egészségügyi minisztertől. Az USR-PLUS kivár: megosztott abban a kérdésben, hogy felrúgja a koalíciót, vagy maradjon.
A külsőségekre sem ügyelve esett egymásnak a jelenlegi román jobbközép kormánykoalíció két legerősebb pártja, a nemzeti liberális PNL és a liberális-technokrata USR-PLUS. Az ürügy egy hétvégi Covid-kórház körüli botrány volt, ám a felszín alatt a feszültségek régóta gyülekeztek. Szakad a román kormány?
A múlt vasárnap bevezetett korlátozások miatt majdnem egy hete minden este tüntetnek Románia több városában. A kezdeti több ezres létszám szerdán már csak az ötszáz résztvevőt érte el. Viszont szerdán már maszkokat is felgyújtottak.
Romániában nemcsak a szélsőjobboldali AUR, hanem a nevében szociáldemokrata PSD is lezárásellenes lett, meglovagolva a napok óta tartó lockdownellenes tüntetéseket. De mennyire őszinte a romániai szocdemek fordulata, mi a közös bennük és a szélsőjobboldalban, kik tüntetnek a román utcákon? Cristian Pîrvulescu román sztárpolitológus elmondja!
Miután a szélsőjobb részt vett a hétfői romániai tüntetésen, nem késlekedett sokáig a másik ellenzéki párt, a nevében szociáldemokrata PSD sem. Szerintük a lezárásellenes tüntetésekre leginkább a szegénység miatt került sor, egy volt miniszterelnökük pedig külföldi tervet sejt a lezárások mögött. Mutatjuk, mi folyik Romániában!
A Szövetség a Románok Egyesüléséért (AUR) már arra utasítja tagjait, hogy „legalább egy autónyi emberrel” jelenjenek meg az országszerte zajló tüntetéseken. Volt, ahol magyarellenes rigmusok is elhangzottak a hétfői demonstrációkon.
Este 8-ra haza kell érni, és a boltok is csak kora estig tarthatnak nyitva: mindez az egyébként nem is országos érvényű szigorítás kellett ahhoz, hogy a románok kiakadjanak. Mutatjuk, mennyire!
Csütörtökön este a román operatív törzs bejelentette: hétvégénte este 20 órától kijárási tilalom lesz, hétköznap viszont marad a 22 órás. Húsvétkor viszont mindenki mehet templomba.
A kijárási tilalmat egy órával korábbra, este tízre viszont előrehozzák.
Természetfilmnek indul, hamisítatlan kelet-európai dráma lett belőle. Az Otthonom című román filmben minden benne van: nyomor, rasszizmus, szegregáció, kilátástalanság. Az alkotás a BIDF programjában nézhető meg.
A 2010-es évek elején még fagyos volt a viszony, de mostanra eljutottak egészen addig, hogy a Fidesz már az RMDSZ ellenében induló erdélyi jobboldaliakat hazaárulózza. A kapcsolat kulcskérdése mi más lenne, mint a pénz.
Az ortodox pátriárka korábban már fenyegetett kormánybuktatással Romániában, kérdés, most mit fognak lépni. Azért a papok fizetését még mindig az állam fogja fizetni.
Szombaton még úgy tűnt, hogy Románia beszáll a koronavírus elleni vakcina gyártásába. Hétfőre kitisztultak a fejek, és mérsékeltebb célokat fogalmazott meg az erre kijelölt intézet igazgatója.
A román közszolgálat egyik magyar adója meglepő megfejtéssel rukkolt elő: a véleményvezér-interjúsorozatunk célja az volt, hogy „beszervezzük valamibe vagy valahová” az olvasóinkat.
Nem teljes kapacitással ugyan, de végre újra üzemelhetnek, október óta először. Ha a járványhelyzet is engedi, február 8-án kinyitnak az iskolák is az országban.
A koronavírus-járvány miatt idén csak az egészségügyi előírások betartásával lehet majd részt venni a vízkereszti ünnepen. A Román Ortodox Egyház innovál: előre lepalackozzák a szenteltvizet, hogy mérsékeljék a vírus terjedésének kockázatát.
Bár a fejlesztési és közigazgatási tárca magyar kézbe kerül, sem a képviselőház, sem a szenátus elnöki pozícióját nem sikerült megszereznie az RMDSZ-nek, pedig Kelemen Hunor korábban ezt szerette volna. Az egészségügyi minisztérium helyett még a környezetvédelmi és a sportminisztérium élére kerülhet majd magyar.
Azon megy a vita, hogy ki legyen a miniszterelnök, és ki a házelnök. Johannis egyértelműen PNL-USRPLUS-RMDSZ-kormányt szeretne, a balos és szélsőjobbos ellenzék pedig eltrollkodja az egészet.
A december 6-i romániai választás után valószínűleg kormányra kerülhet a román jobbközép-liberális USR PLUS. Dan Barnát, a párt társelnökét kérdeztük: mit jut az eszébe, ha meghallja az RMDSZ szót? Mit látott Budapesten, amikor meglátogatta a momentumosokat? Miért mond nemet Székelyföld autonómiájára? És mivel viccelődött, amikor megszakadt az interjú?
A román egészségügyi rendszer éppen összeomlóban van, sorra telnek be a kórházak intenzív osztályai. Közben azt kommunikálják, hogy a járvány terjedését sikerült megállítani.
Koronavírus-járvány ide vagy oda, Romániában most fontosabb a parlamenti választások megszervezése. Milyen előírásokra kell figyelni a kampány során? Kik érdekeltek abban, hogy decemberben legyen a választás, és kik halasztották volna el? Mutatjuk!
A román kormány csak szigorításokkal engedte megünnepelni a román ortodoxok egyik legfontosabb ünnepét, ezért Daniel pátriárka figyelmeztette őket, hogy '89-ben a kommunisták is valami hasonlóval rukkoltak elő, s lám, hamarosan el is buktak.
Romániai román, erdélyi magyar és világpolitika, valamint kultúra, gazdaság és sok minden más is fog szerepelni az erdélyi/romániai magyarság új portálján, az Új Héten. A portál az ötven évvel ezelőtt indult A Hét hetilap hagyományát folytatja majd.
Egy hete még csak riogattak vele, hétfőtől azonban már mindehol hordani kell a maszkot a román fővárosban.
Úgy tűnik, a főváros teljes lezárására még nem került sor, de a kötelező szabadtéri maszkviselést egyre több helyen rendelik el az országban.
Szerdától Bukarestben nem lehet étterembe, kávézóba, moziba és színházba járni. A templomok még nyitva maradhatnak, sőt: az egyik legnagyobb vallásos zarándoklatot is megtarthatják, igaz, kisebb keretek között.
Habár majdem egy hét telt el a romániai önkormányzati választás óta, a botrányok nem csitultak. Szavazatokat tartalmazó zsákok közötti kutakodás, a választások eredményeinek megsemmisítése és a választások megismétlése, ezek voltak a kérések az elmúlt napokban. Az ügyben az új bukaresti főpolgármester-helyettest kérdeztük!
Nem váratott sokat magára az első csőtörés a legújabb bukaresti metróvonalon. Igaz, a román főváros metróhálózatának szinte a védjegyévé vált, hogy folyamatosan beázik.
Nem csitulnak a kedélyek a vasárnapi bukaresti főpolgármesterválasztás után. Az egyik kerületben a jelöltek szavazathamisítással váldolják egymást, még a szavazatok újraszámlálása is felmerült. Elmondjuk, miről van szó.
Ki az önkormányzati választás nyertese? Miért tudott nyerni Temesváron a német jelölt? Mennyire volt befolyással a járvány a románokra? Interjú Claudiu D. Tufiș bukaresti politológussal!
Összeszedtük és térképeken mutatjuk meg az összes fontos eredményt.
A független Nicușor Dan lett Bukarest főpolgármestere. Az exit poll eredmények szerint 47 százalékot szerzett, jelentősen megelőzve a szocdem Gabriela Fireat, aki 39 százalékot hozott össze. A román jobbközép összefogása tehát működik.
Eredetileg budapesti mintára a teljes helyi ellenzéki oldalt összefogó koalícióban akartak indulni Bukarest jobboldali pártjai, ez azonban végül nem jött össze nekik, de az esélyük így sem kicsi a győzelemre. Megszerzi-e Bukarestet az összefogó jobbközép szövetség? Milyen hatása lesz ennek a decemberi parlamenti választásokra?
Miért furcsa ez? Azért, mert noha Johannis a jobbközép nemzeti liberálisoktól érkezik, elvileg semlegesnek kellene lennie.