Schöpflin György halálával még kevesebben maradtak a kormánypártban, akiknek a konzervativizmus és a kereszténydemokrácia valóban jelent valamit.
Sem néppárti, sem fideszes európai parlamenti forrásaink nem mertek tippelni arra, milyen anyagi következményei lesznek a Fideszre nézve az eddigi EP-frakciójából való kilépésnek. Annyi azonban bizonyos, hogy az élet frakción kívül elég sanyarú az Európai Parlamentben: bizottsági helyhez, felszólalási lehetőséghez és hozzáértő asszisztensekhez is nehezebben jutnak a frakción kívüli képviselők.
Hétfő kora este szavaznak az Európai Parlamentben Carles Puigdemont mellett két másik katalán EP-képviselő mentelmi jogának felfüggesztéséről, akik ellen zendülés vádjával folyik büntetőeljárás Spanyolországban a 2017-es katalán függetlenségi népszavazás miatt. Az EP-beli szavazás ugyan titkos lesz, de az Azonnali utánajárt, hogyan fognak szavazni a magyar EP-képviselők.
A korábbi igazságügyi miniszternek az a lehetséges szabályzatmódosítás nem tetszik, aminek segítségével a komplett Fidesz-delegációt ki lehetne tessékelni a néppárti frakcióból. Trócsányi az Európai Unió Bíróságáig is hajlandó lenne elmenni.
A brüsszeli Fidesz szerint „álhírek és hamis értelmezések” terjednek a nemzetközi sajtóban a Klubrádió kapcsán, ezért levelet intéztek az Európai Néppárt EP-képviselőinek.
Nem dobták ki az Európai Néppárt EP-frakciójából Deutsch Tamást, de a fideszes képviselő lesz a frakció fekete lovagja: semmilyen tisztséget nem viselhet, és nem is szólalhat majd fel a pártcsalád nevében. A félmegoldás mögött az érdemi vezetés nélküli CDU bénasága állhat.
Miért akarja kizáratni Kurz osztrák kancellár pártjának brüsszeli vezetője Deutsch Tamást a Néppártból? Mit szól mindehhez a Fidesz elé eddig védőhálót tartó Merkel-párt? Miért látogatta végig a nyugati szélsőjobbos pártvezetőket múlt héten Szijjártó Péter? Mi vár a Fideszre, ha elhagyják a Néppárt frakcióját? Megpróbáljuk megfejteni.
Egy hét telt el a Szájer-ügy kirobbanása óta. Az európai színtéren napokon belül kiderülhet, hogy milyen következményeket szakított a botrány Orbán Viktor nyakába. A belpolitikai mezőben viszont a politikai tér más eseményei és az időzítés miatt egészen más, hosszabb távú következményekkel érdemes számolnunk. Ráadásul nem is pont olyanokkal, mint amiről eddig szó volt.
Tovább szolgálhatnád derék fejdelmed / Ha nem tsaltak volna így tőrbe tégedet!
Az EP-mandátuma után a Fideszt is maga mögött hagyja a szexbotrányba keveredő Szájer József. Ügyében először szólalt meg a miniszterelnök is.
Volt EP-képviselőket kérdeztünk: Szanyi Tibor szerint az ügy Brüsszelben nem érdekelne senkit, itthon viszont az apa-anya-alkotmányt hirdető Fidesz valódi arcát mutatja meg, Ujhelyi Istán pedig meglepődött Szájer bátorságán. Az ügyet „valamennyire kellemetlennek" tartja Schöpflin György is, aki Szájer lebuktatásának lehetséges politikai motivációiról is beszélt az Azonnalinak.
A vádemeléshez az kell, hogy tisztázzák az Európai Parlamenttel, mi a helyzet Szájer mentelmi jogával, mondta az ügyészségi szóvivő az Azonnalinak.
A Fidesz EP-képviselői mandátumáról lemondott politikusa közleményben erősítette meg a belga sajtóértesüléseket.
Csáky Pál belső dilemmákról, Ujhelyi István vállalhatatlan irányvonalról beszélt az Azonnalinak; Szanyi Tibor viszont egy jobb ajánlatról hallott, Schöpflin György szerint pedig csak simán elege van Szájernek az európai parlamenti munkából. Körbekérdeztünk a legbefolyásosabb brüsszeli fideszes lemondásának lehetséges okairól és következményeiről.
Ezzel nemcsak a Fidesz, de az Európai Néppárt frakciójának egyik legbefolyásosabb politikusa is távozik az uniós politikai színtérről.
Van, aki az EU-s büdzsé blokkolásának abbahagyására, és van, aki bocsánatkérésre vagy távozásra szólította fel Deutschékat.
A hét elején a járványügyi határzárat ítélték el, szerdán az MTVA-ban folyó politikai utasításokra, az újságírók rágalmazására, az ellenzéki lapok negligálásra, a KESMA-ra és az orbáni médiapolitikára mondtak nemet. Mutatjuk a részleteket!
Miután a Fidesz brüsszeli politikusai gyakorlatilag leszavazták a magyar járványügyi határzárat, egyikük az Azonnalihoz fordult, mondván nincs is határzár, és amúgy is: fake news.
Térjünk vissza mielőbb a schengeni zónán belüli szabad mozgáshoz, sürgeti az Európai Parlament. Mindezt a fideszesek is megszavazták, pedig Orbán már szeptember óta zárva tartja a magyar határokat.