A székely autonómia vörös vonal, de amúgy mindenben egyetért és nagyon együtt akar működni a magyar miniszterelnökkel, akinek politikáját példaértékűnek tartja. Interjú George Simionnal, a román politikába a tavalyi választáson gyakorlatilag a semmiből berobbant szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) párt elnökével!
A Csíki Sörmanufaktúra szerint a portál régóta kritikát ír a termékeikről, ezért előzékenységük okán előre elküldték a szerkesztőségnek a legújabb terméküket.
Idén ismét engedélyezték a csíksomlyói búcsút, miután Romániában is kezd lecsengeni a koronavírus-járvány. A nagy napot az Azonnali egy korábbi, kevésbé ismert csíksomlyói búcsú felelevenítésével köszönti.
Miután Románia idén engedélyezte a május 21-én szombaton esedékes csíksomlyói búcsú megtartását, az állami egészségügy úgy döntött: Csíkszerdában hétvégi oltómaratont tartanak. Böjte Csaba is beszállt az oltás népszerűsítésbe.
Sör és miccs: keleti szomszédunknál ezek a majális kötelező velejárói. Az Azonnali ennek alkalmából összegyűjtötte a szerkesztőség hét legjobb miccsélményét!
Ő volt az, aki az 1989-es marosvásárhelyi pogrom alatt társaival megvédte a magyar tüntetőket a lincselni készülő román tömegektől.
A román sajtó szinte kivétel nélkül csak pozitív hangnemben számolt be a vasárnapi csíkszeredai szabadtéri ételszentelésről, hozzátéve, hogy ilyen a „civilizált” viselkedés.
Miután van külön albizottsága a magyar és a cigány kisebbségnek is, legyen a Székelyföldön kisebbségben élő románoknak is – érvelnek a román szélsőjobboldaliak.
Alapvetően különbözik a székely nemzeti régiós európai polgári kezdeményezés a Bizottság által nemrég elkaszált Minority Safepacktől, mondja az Azonnalinak Izsák Balázs kezdeményező, a Székely Nemzeti Tanács elnöke. Mint mondja: a kezdeményezésük nem csak a pénzről szól, annak pedig külön örül, hogy fideszes aktivisták segítsége nélkül is sikerült összegyűjteniük az aláírásokat. De akkor miért kértek újabb hosszabbítást? Interjú.
Hogyan kezelik a koronavírust Sepsiszentgyörgyön? Miért kezd el ellenségesen viselkedni egy közösség, amikor megtudja, hogy valaki közülük elsőként kapta el a vírust? Miért félnek az emberek az oltástól?
Romániában és Erdélyben már olyan régiók is vannak, ahol a vendégeket rendesen nyitvatartó kocsmák és éttermek várják, és a színházak és mozik is működnek. Mutatjuk, hogyan néz ki a lezárásokból talpra álló Székelyföld és Kolozsvár.
Bezzeg Románia: keleti szomszédunknál már javában elkezdődtek a lazítások, igaz, nem mindenhol, és nem is egyformán. A székelyföldi megyék zöld zónának számítanak, azaz itt akár estig is lehet kocsmázni, míg Kolozsváron és Temesváron csak a teraszokra lehet kiülni. Mutatjuk, hogyan néz ki mindez!
Egy napilap szerint az RMDSZ a törékeny parlamenti többségért cserébe székelyföldi autonómiát kér, a legnagyobb jobboldali kormánypárt szerint lényegében már most is megvan az autonómia Székelyföldön, Kelemen Hunor pedig amellett érvel, hogy az egyetemek és a tömegközlekedési cégek is autonómok, mégsem veszélyeztetik az állam épségét.
Romániában országosan körülbelül felével csökkent a turisták száma, Székelyföldön is nagyjából ennyivel. A magyar többségű megyékben nagyobb a visszaesés, mivel a csíksomlyói búcsú elmaradása és a határátlépés nehézségei miatt jóval kevesebb magyarországi turista látogatta meg Erdélyt.
Ha a nőverés lehetséges variációi miatt kattintottál ide, akkor szégyelld magad. Ha nem, akkor mutatunk valamit, amiről lehet, nem is fogsz többé hallani, ha ezt a cikket nem olvasod el.
Az MSZP-s politikus nem akarja megmondani senkinek, hogy mit csináljon, de szerinte az RMDSZ a vasárnapi romániai választást követően most olyan alkupozícióban van, hogy kérhet ilyeneket.
Magyarbarátsággal nem igen lehet vádolni a magát nemes egyszerűséggel csak Aranynak nevező pártot. A magyarellenességet csak Székelyföldön nyomatják, országos szinten inkább a román ortodox egyház járványügyi intézkedésekkel szembeni kritikájára fekszenek rá. Ha bekerülnek a parlamentbe, azzal igencsak megkeseríthetik a romániai magyarok életét.
A december 6-i romániai választás után valószínűleg kormányra kerülhet a román jobbközép-liberális USR PLUS. Dan Barnát, a párt társelnökét kérdeztük: mit jut az eszébe, ha meghallja az RMDSZ szót? Mit látott Budapesten, amikor meglátogatta a momentumosokat? Miért mond nemet Székelyföld autonómiájára? És mivel viccelődött, amikor megszakadt az interjú?
Noha Magyarország, Románia és Szlovákia mellett Litvániában és Horvátországban is összegyűltek az aláírások, ez még mindig nem elég, az Európai Bizottság ezért február 7-ig meghosszabbíthatja a határidőt a járványra való tekintettel.
Székely gourmet ételeket ígér egy új étterem az Andrássy úton. Bár minőségi alapanyagokból főznek finom ételeket korrekt áron, székely szemmel azért korántsem az Erdélyben megszokott ételekről van szó – de lehet, hogy ez nem is baj. Étteremkritika!
Három párt belső mérése is a függetlenként induló múzeumigazgatót, Soós Zoltánt hozta ki győztesnek.
A 80 százalékos magyar többségű Hargita megyében is megjelent a technokrata-liberális USRPLUS, Virág Zsolt személyében ráadásul magyar nemzetiségű elnöke is van a megyei szervezetnek. Tényleg ők a román Momentum? Hazaárulózták-e már azért, amiért nem egy etnikai magyar pártban politizál? Miért lesznek ők jobbak, mint az RMDSZ?
Több Balaton, kevesebb Erdély: majd' 70 százalékkal kevesebb turista érkezett idén Székelyföldre, mint tavaly.
Soós Zoltán független jelöltként, több párt támogatásával indul a marosvásárhelyi polgármesterségért. A városnak húsz éve nem volt magyar polgármestere, élhetőségben nemcsak az erdélyi nagyvárosok, hanem a székelyföldi kisvárosok is elhagyták. De miért? Mihez kezdene az RMDSZ-es képviselőkkel a független Soós, ha nyerne? Kolbászt eszik, vagy miccset? Interjú.
Van, aki a tengerpart miatt szeretné vissza Nagy-Magyarországot, és van, aki reméli, hogy az unokái ezt még meg is érhetik, a legtöbben azonban azt mondják: nem reális erről álmodozni. De mennyiben hibás Trianon a mai problémáinkért egy tízes skálán? Magyarokat kérdeztünk a határokon belül és azokon túl. Videó.
Miért ugrottak meg a romániai koronavírus-esetszámok? Van-e köze ennek ahhoz, hogy a román ortodox papok ugyanabból a kanálból áldoztatnak le egy egész gyülekezetet? Hogyan kezelte a román egészségügy a koronavírus-járványt? És hogyan viselkedtek a magyarok a vészhelyzet alatt? Vlad Voiculescu volt román egészségügyi miniszter mondta el az Azonnalinak.
Bukarestben járványszkeptikus konteósok tüntetnek, az országos tisztifőorvost pedig halálosan megfenyegették.
Románia legelszigeteltebb településén megelégelték a helyi csángók, hogy már évtizedek óta nem építik meg nekik a Székelyföldre vezető utat: elkezdték azt ők maguk járhatóvá tenni. A járvány még kapóra is jött ehhez: az amúgy Nyugat-Európában vendégmunkáskodó fiatalok is besegítettek.
A Kovászna megyei Nagybaconban a regnáló polgármesterrel szemben elinduló független jelöltet a polgármester fia fenyegeti, míg a polgármester szerint ellene indult lejáratókampány és igaziból őt fenyegették meg. Fenyegetések, korrupció, feljelentések – így néz ki a kampány a közel kétezer fős székelyföldi településen.
Sokan mondjuk nem voltak, de legalább csináltattak maguknak Trianont éltető pólókat. Volt trianonozás, román himnusz és kulturális műsor is. Videóriport!
Ezt azután mondta nekünk a Momentum román testvérpártjának képviselője, hogy erdélyi magyar extremizmusról és az erőszak veszélyéről értekezett.
Mi lehetne az autonóm Székelyföld fővárosa? Zsarol vagy egyezkedik az RMDSZ a román politikában? Érdeke-e a magyar államnak, hogy a székelyek Magyarországra költözzenek? Hogyan vált Klaus Johannis román elnök a „mélyállam” eszközévé? Hogyan fenyegették meg, hogy ne vigye túlzásba az autonómiázást? Sepsiszentgyörgy RMDSZ-es polgármester, Antal Árpád interjúban mondja el az Azonnalinak.
Az ellenzékét Erdély magyaroknak való kiárusításával vádoló román elnöknek ötezer lejt, vagyis körülbelül 360 ezer forintot kell kicsengetnie.
Hiába önti az Orbán-kormány a pénzt Erdélybe, a támogatási gyakorlat csak felgyorsítja a magyarok fogyását Romániában – állítja Salat Levente politológus. A kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem oktatója az Azonnalinak elmondta, miért valószínűtlen a székelyföldi autonómia megvalósulása addig, amíg az ott élőket is a magyar, és nem elsősorban a román média fogyasztására ösztönzik Magyarországról. Interjú.
Módosítanák a parlamenti szabályokat, hogy napirendre se lehessen tűzni olyan tervezeteket, amik Románia egységes és oszthatatlan nemzetállami jellegét, illetve területi integritását érintik.
Tényleg összejátszhattak-e a magyarok a román szocdemekkel, mint azt Johannis állítja? Párhuzamos államot építettek-e ki a titkosszolgálatok Romániában? Milyen munka ellenőrizni őket? Csoma Botondot kérdeztük erről, aki a román hírszerzést, a SRI-t ellenőrző bukaresti parlamenti bizottság RMDSZ-es tagja.
A román ellenzék a hírszerzés vezetőjétől érdeklődné meg, mi igaz abból, hogy a PSD ledealelt Orbán Viktorral Erdély eladásáról. Ha a SRI nem válaszolja ezt meg, személyesen Johannisnak kell majd a parlament előtt.
Sokan Romániában sem értik, hogy miért tett ennyire harsány nyilatkozatot a román államelnök, akire ez korábban nem volt jellemző. Johannis megnyeri magának a nacionalistákat, csak választási lózungokról van szó, vagy a titkosszolgálatoktól tényleg tud valami egyezkedésről, amiről mi nem? Claudiu D. Tufișt, a Bukaresti Egyetem politológusprofesszorát kérdeztük.
Szijjártó Péter kijelentésein akadt ki a román külügyminisztérium, míg az elnöki hivatal úgy magyarázkodik: az autonómiatörvény „elsősorban a magyar közösségre nézve káros”.
Van, aki lemondatná, van, aki lecsukatná fakenews-terjesztésért, van, aki elnézést kérne a helyében, és van, aki a szélsőjobboldalhoz hasonlítja.
Ezzel nemzeti egység született a román szenátusban, az RMDSZ-es képviselők szavaztak ugyanis csak az autonómia mellett, míg a többiek egyhangúan utasították el azt. Eközben a romániai közbeszédben már elindult a hibáztatási verseny: ki tehet a leginkább arról, hogy az alsóházon átmehetett a törvény.
Véletlenül átment a román alsóházon a székelyföldi autonómiastatútum, erre az ország államelnöke, az erdélyi szász Klaus Johannis az ellenzéket vette elő mondván, hogy az „azért harcol a parlamenti titkos irodákban, hogy adja Erdélyt a magyaroknak”. Vagyis ahogy a Fidesz románozza Szabó Tímeát, úgy köszön jónapottal a román államelnök az ellenzékének.
Évekig tartó pereskedéssel érte el a Székely Nemzeti Tanács, hogy egyáltalán belefoghasson a nemzeti régiók védelmében hirdetett európai polgári kezdeményezésébe. Az aláírásgyűjtés már nem megy ekkora lendülettel, holott volt rá egy évük: a határidő május elején jár le. Mi történt, és hogyan próbálják összehozni az aláírásokat a véghajrában?
Városokban autón körbehordozott szent ereklyék, szemeteszsák szájmaszk helyett a kórházban, hirtelen maszkokat forgalmazó haveri székely reklámcég: tőlünk keletre csupa unortodox ötlettel próbálnak megoldást találni a koronavírusra. Összegyűjtöttük a legkeményebbeket!
Hogyan magyaráznák meg a székelyek egy románnak, hogy miért kell nekik autonómia? És mennyi esélyt látnak rá, hogy autonómiát kapnak most, hogy már magyar állampolgárok is lettek? Egyáltalán melyik a fontosabb: az autonómia, vagy az állampolgárság? Megkérdeztük a Székely Szabadság Napján.
Több fát termel ki egyetlen cég Romániában, mint amennyi törvényesen beszerezhető. Egyesek meghalnak miatta, mások tüntetnek ellene: a romániai famaffia mégis lényegében zavartalanul dolgozik. Újabb áttörési ígéret is jött azonban, kormányzati szintről. Ám immár a sokadik.
Használ-e a Minority Safepacknek Gyergyóditró ügye? Kinek a pénzét fordítanák az őshonos kisebbségekre? Segítenék-e a bevándorló kisebbségeket? A projekt menedzserét, Vincze Loránt RMDSZ-es EP-képviselőt kérdeztük!
Nézhessünk mindenhonnan magyarul focit! Több pénzt az elmaradott kisebbségi régióknak, mint Székelyföld! Ne csesszenek ki a lettországi oroszokkal! Többek között ezek is benne vannak a magyar részről az RMDSZ által képviseltetett FUEN kisebbségvédelmi javaslatcsomagjában, amit kedden mutattak be. Elolvastuk a javaslatot, kielemezzük a lényeget!