Robert Fico az elsők között gratulált Orbán Viktornak, és nagyon hasonló dolgokat mond Ukrajnáról.
Jött viszont gratuláció a szlovák szociálpopulisták vezérétől, egy szélsőbaloldali és egy a szoftszélsőjobboldali Putyin-rajongótól is.
A mentősök ugyanis megszegték a járványügyi szabályokat azzal, hogy gyülekeztek. Nemcsak a rendőrség, a politika is lecsapott rájuk.
Az exkormányfő-pénzügyminiszter szerint Szlovákiában győztek az oltásellenesek. Az időseket, akik beoltatják magukat, Matovič ötszáz euróval jutalmazná.
Boris Kollár, a Sme rodina elnöke ugyanis ellenzi azt a bizottság felállítását, ami a rendőrségen belül kialakult helyzettel foglalkozna. Közben Robert Fico előrehozott választásra készülve kötne szövetséget korábbi párttársával, Peter Pellegrinivel.
A magyarok mellett a progresszívek, a kereszténydemokraták és egy új radikális párt is parlamentbe jutna. Még mindig Pellegrini pártja vezet, de Fico feljött a második helyre.
A pártszakadást hosszú agónia előzte meg. Bár a frakciók erőviszonyai megváltoznak, a kormánykoalíciót ez egyelőre nem veszélyezteti.
Megtört a korrupcióellenes lendület Szlovákiában. Ha előrehozott választás jön, a választók bosszút fognak állni a kaotikus kormányzásért, a politikai ellenfelek pedig azért, hogy majdnem börtönbe kerültek. Ha pedig visszatér Robert Fico, olyan változások jöhetnek, hogy a szlovákok irigykedve nézik majd a magyar és a lengyel szabadságot.
Matovič aggódik az iskolák tesztelés nélküli újranyitása miatt, az alacsony átoltottságért pedig az egészségügyi miniszter lecserélését is kilátásba helyezte. Lengvarský miniszter szerint azonban a következő hullám lesz az utolsó.
Mik a fő problémák a magyarok jogaival Szlovákiában, és miért gondolja úgy sok magyar is, hogy ezek rendben vannak? Miért nem tudott harminc év alatt lényegi változást elérni a szlovákiai magyar politika? Hogyan viszonyul az ottani magyar és a szlovák közélet a magyarországi belpolitikához? Megjelennek-e a szlovákiai magyar pártpolitikában is magyarországi ideológiai törésvonalak? Mennyire szoros a kapcsolat a magyar pártok és a hozzájuk köthető média között? Fiala-Butora János emberi jogi szakértővel beszélgettünk.
Hétfőn már csak hat ember várt az orosz vakcina második adagjára. Összesen 18,5 ezren kaptak Szputnyikot, pedig az orosz vakcina beszerzésébe belebukó Igor Matovič leglább félmilliós érdeklődésre számított.
Vladimír Lengvarský szerint a következő járványhullám gyorsan lecseng majd, és elsősorban az oltatlanokra lesz veszélyes.
Fico évtizedes barátja, a pártja részvényesének és pénztárosának tartott oligarcha azonban külföldön tartózkodik, és nem is szándékozik hazajönni.
A szlovák exkormányfő és pénzügyminiszter élesen bírálta az egészségügyi minisztert, mert hetekkel a jelentkezés után sem kapott időpontot Szputnyikra, miközben az értesítés már ott volt a telefonján.
Vladimír Lengvarský szerint nem kéne elrontani Őszentsége nagy napját, és már így is jóval nagyobb tömeg lesz, mint amit a járványkorlátozások megengednének.
A szlovák pénzügyminiszter a hatékonyság miatt aggódik, de a háttérben az lehet, hogy a Szputnyik-oltások miatt megromlott a viszonya az egészségügyi miniszterrel.
Itt a pénteki Reggeli fekete!
A pénzt egy pezsgő díszdobozában adta át egy oligarchán keresztül Pellegrininek egy azóta korrupció vádjával letartóztatott vállalkozó – legalábbis ő ezt vallotta a rendőrségnek.
Szlovákiában egyre többen úgy vélik, hogy az alacsony átoltottság miatt egyre jobban veszélyezteti az országot a delta variáns. Ennek ellenére több vezető politikus sem oltatta be még magát, sőt, kritizálja is a sajtót, amiért ezt megkérdezik tőlük. Köztük van Igor Matovič, aki a Szputnyik-beszerzésbe bukott bele miniszterelnökként, míg Peter Pellegrini exminiszterelnök a zsidóüldözéshez hasonlította az újságírók faggatózását. Az egészségügyi miniszter felszólította őket, hogy lesznek szívesek végre beoltatni magukat.
A még Andrej Kiska exelnök által alapított jobbközép-liberális Za ľudínál egyre többen elégedetlenek Veronika Remišová pártelnökkel, aki meredek manőverekkel próbálja megtartani a pozícióját. Ha a párt szétszakad, nehéz helyzetbe kerülhet a kormánykoalíció is.
A családok ügye az illiberális kelet-európai kormányok kezében eszközzé vált értékeik népszerűsítésében: a családi értékek előmozdítása ugyanis sokkal emészthetőbb koncepciónak bizonyulhat mindenki számára, mint a melegellenesség. De teljes egyetértés így sincs mindenben a visegrádi kormányok között.
A kultúrharc Szlovákiában is egyre erősödik, ráadásul a fősodrú szlovák média és az értelmiség a magyarországi ellenzékhez hasonló színvonalon bírálja a magyar miniszterelnököt.
A szlovák kormány szerdán jóváhagyta az orosz vakcina használatát, aminek a beszerzése márciusban kormányválságot okozott, és Igor Matovič lemondását eredményezte.
A volt kormányfő, jelenlegi pénzügyminiszter és Richard Sulík gazdasági miniszter harca még távolról sem ért véget Pozsonyban: terítéken Szlovákia költségvetésének módosítása.
Az ellenzék összeférhetetlenség miatt bizalmatlansági indítványt nyújtott be Mária Kolíková ellen. Bár azt Matovičék nem fogják megszavazni, a miniszterelnökkel leváltatnák Kolíkovát. Bár a szlovák kormányválság Matovič lemondásával részben megoldódott, a koalíciót továbbra is mély konfliktusok jellemzik.
A parlament egyik alelnökét, a parlement szociális bizottságának elnökét és Pozsony megye elnökét egy zárva tartó klubnál fényképezték le, ahol éjszakába nyúlóan tartózkodtak. Azt mondják, munkamegbeszélésük volt, hármójuk közül ketten lemondtak.
Százával kaptak oltási időpontot hétvégére a 16-17-évesek, végül azonban nem oltották be őket. Az ország nagy részében hétfőtől nem kell teszt a boltlátogatáshoz, iskolába és munkába járáshoz.
A tizenévesek a Pfizer-BioNTech vakcináját kapják, az illetékesek szerint azért, mert elfogytak az idős jelentkezők. Vannak viszont, akik rendszerhibára, Igor Matovič pedig a józan ész csődjére gyanakszik.
Hiába bukott bele Igor Matovič a Szputnyik-vakcinabeszerzésbe, utódja szerinte is szüksége van Szlovákiának az orosz vakcinára. Közben újabb EU-tagállam venne az orosz készítményből.
Igor Matovič csütörtökön újra Magyarországra látogat: egy határon átívelő elektromos távvezetéket adnak majd át, de a találkozón szó lehet a Szputnyikról is. Matovičot ezúttal is elkíséri Gyimesi György magyar nemzetiségű parlamenti képviselő, aki a szlovák állampolgárok számára is elérhetővé tenné, hogy Magyarországon oltassák be magukat.
A magát keresztény-konzervatívnak tartó Gyimesi György egy szlovák párt képviselőjeként szólal fel a magyar ügyekért a pozsonyi parlamentben. Hogyan látja a szlovákiai magyar politika elmúlt harminc évét? Milyen hatással van szerinte a magyarországi politika a felvidéki magyarok életére? Miért tartják őt sokan radikálisnak? Milyen dolgozni Igor Matovičcsal? Interjú.
Noha nem magyar etnikai pártban politizál, Gyimesi György egy év alatt az ismeretlenségből az első számú szlovákiai magyar politikussá lépett elő. Honnan jött, mi a titka a szlovák politikusokkal parázs vitákba bonyolódó, már a Karmelita kolostorban is megvendégelt konzervatív politikusnak, és ő lesz-e a szlovákiai magyarok vezéralakja?
A szlovákiai magyarokban a kollektív emlékezet legrosszabb fejezeteit idézi fel, amikor egy szlovák politikus biztonsági kockázatnak tartja őket. A szlovákiai magyar politika továbbra sem tud jó választ adni az ilyen helyzetekre, mert eleve nem jó irányból próbálkozik. Megpróbáljuk megfejteni a konfliktusok okait.
A volt szlovák miniszterelnök, Mikuláš Dzurinda szerint Oroszország a Szputnyik-oltásokkal valójában hatalmi harcot vív, Matovič pedig Orbánnal együtt bomlasztja az unió egységét.
Magyarország példaként szolgál a vakcinabeszerzési gyakorlatával a szlovák exkormányfő és pénzügyminiszter szerint, aki budapesti látogatása során a szlovákiai magyarokról is megemlékezett.
Az oroszok szerint Szlovákia szerződést szegett, a szlovák gyógyszerfelügyelet pedig beszállt a Szputnyikkal szembeni dezinformációs kampányba. Igor Matovič tovább harcol a Szputnyikért, de egyelőre nem tudja, mit tegyen.
A kormányfő Igor Matovič lemondani kényszerült a Szputnyik miatt, a pénzügyminiszter Igor Matovič újra a Szputnyikkal foglalkozik.
Az egészségügyi miniszter és a miniszterelnök is belebukott a Szputnyik-beszerzésbe, és még az oltás sem kezdődött meg az orosz vakcinával. A szlovák szakemberek információhiányra hivatkozva nem ítélték egyelőre hatékonynak és biztonságosnak.
Eduard Hegernek miniszterelnökként állandó védelem jár, a szlovák belügyminisztérium egyelőre nem tudja, hogy oldja ezt meg egy hétköznapi panelházban. Matovič egy családi házban él, szociáldemokrata elődei luxuslakásokban.
Egy férfi és egy nő az államfőnek és a kormánynak küldött névtelen levélben követelte a kormány lemondását, terrorizmus vádjával tartóztatták le őket.
Eduard Heger kabinetje egyelőre munkaügyi miniszter nékül áll fel, amiből Igor Matovič exkormányfő és friss pénzügyminiszter közvetlenül a kinevezése előtt viccet csinált.
Hát megtörtént. A Matovič által lemondatott miniszterek mind vissza készülnek térni a napokon belül felálló új kormányba.
Egy karizmatikus vallási közösségből került a politikába, és meglepő módon mindenki szereti. Amikor pénzügyminiszter lett, még csak negyedik éve volt a politikában, egy évvel később, 45 évesen kormányfővé válik. De lesz-e a Matovič-Heger-cserének bármi hatása a szlovákiai magyarok ügyeire?
Igor Matovič szlovák miniszterelnök visszavonta az egy héttel korábban támasztott feltételeit, és az utódjával cserélve átvenné a pénzügyminiszteri posztot.
Szokatlan járványkezelési ötletek, országos imalánc a járvány ellen, plagizáló oktatási miniszter, Magyarországgal szembeni külügyes keménykedés. Nézzük, kiktől szabadult meg eddig Igor Matovič!
Szerdán lejárt Richard Sulík ultimátuma, és mivel Igor Matovič nem mondott le a miniszterelnökségről, az SaS felfüggesztette részvételét a kormánykoalícióban. Matovičék hárompárti koalícióban is folytatnák, de az egyik koalíciós partnert ez nem érdekli.