Mik a fő problémák a magyarok jogaival Szlovákiában, és miért gondolja úgy sok magyar is, hogy ezek rendben vannak? Miért nem tudott harminc év alatt lényegi változást elérni a szlovákiai magyar politika? Hogyan viszonyul az ottani magyar és a szlovák közélet a magyarországi belpolitikához? Megjelennek-e a szlovákiai magyar pártpolitikában is magyarországi ideológiai törésvonalak? Mennyire szoros a kapcsolat a magyar pártok és a hozzájuk köthető média között? Fiala-Butora János emberi jogi szakértővel beszélgettünk.
Agócs Attila egy hátrányos helyzetű felvidéki régió kisvárosának polgármestereként igyekszik részt venni a szlovák politikában a parlamenten kívüli Most-Híd alelnökeként. Mi volt a Híd sikerének a kulcsa és mi okozta a bukását? Mit gondol Gyimesi Györgyről? Hogyan kellene viszonyulnia a szlovákiai magyar politikának Orbán Viktorhoz? Hogyan lehet egyszerre liberálisnak és konzervatívnak lenni? Interjú.
A magát keresztény-konzervatívnak tartó Gyimesi György egy szlovák párt képviselőjeként szólal fel a magyar ügyekért a pozsonyi parlamentben. Hogyan látja a szlovákiai magyar politika elmúlt harminc évét? Milyen hatással van szerinte a magyarországi politika a felvidéki magyarok életére? Miért tartják őt sokan radikálisnak? Milyen dolgozni Igor Matovičcsal? Interjú.
Lassan vége az évnek. Búcsúzzunk azon politikusoktól, akiknek kitelt mostanra az idejük! Az Azonnali 2020-ban is megmutat kilenc olyan politikust, akikről joggal mondhatja mindenki: ennyik voltak.
Te sem bírod követni, hol tart a szlovákiai magyar összefogás? Segítünk: itt megtalálod, hogyan tárgyalnak egymással a magyar pártok, milyen szereplők vannak egyáltalán a placcon, hogyan keresik a kapcsolatot szlovák pártokkal, és milyen viszony fűzi őket a magyar politikához.
Andrej Danko, a Szlovák Nemzeti Párt hétvégén újraválasztott elnöke a szlovák közélet egyik legszínesebb figurája, aki pártjának hagyományaival szemben eddig nem támadta a magyarokat. Lehet, hogy ez mostantól megváltozik.
A februári fiaskó után – mikor a két magyar lista széthúzása miatt először nem jutott magyar párt a szlovák parlamentbe – az MKP, a Híd és az Összefogás egy közös pártban egyesülne.
Forró Krisztián lett a szlovákiai Magyar Közösség Pártja új elnöke. Még egy pozsonyi nyugdíjas-egyesülettel is leülne tárgyalni a magyar egységről, ha az a felvidéki magyarság megmaradását szolgálja. De mit gondol az újdonsült elnök, miért választották meg: mert olyan jó volt a kampánya, vagy mert az MKP-s húzónevek nem indultak a tisztségért? Hogyan reformálná meg a pártot, és vannak-e elvárásai a Bugár nélküli Híddal szemben?
Utoljára 2007-ben, Bugár Béla kiválását megelőzően nyertek ilyen kevéssel pártelnöki tisztséget a szlovákiai Magyar Közösség Pártjában. De mit jelent ez az újdonsült elnök, Forró Krisztián számára? Ki ő, mik lesznek a legfontosabb feladatai, és van-e elég tapasztalata ahhoz, hogy elérhesse a céljait?
Sólymos László lett a felvidéki szlovák-magyar közös párt, a Híd-Most új elnöke, miután a pártot alapítása óta vezető Bugár Béla lemondott a február végi választási pofáraesés miatt, ahol a Híd nemhogy a parlamentbe nem jutott be, de még az állami támogatáshoz szükséges küszöböt sem ütötte meg. Sólymost a pártelnökké választása után kérdeztük, hogy mi lesz most. Gyorsinterjú.
A szlovák-magyar párt szombati kongresszusán el kell dönteni, hogy tudnak-e, akarnak-e szlovákiai párt maradni, vagy befekszenek a Budapestről támogatott és tíz éve parlamenten kívüli etnonacionalizmusnak. A hidas eszmeiség nem vallott kudarcot, csak taktikai hibákba most elbukott, miközben az MKP-s etnonacionalizmus továbbra is zsákutca.
Barak Dávid Elásott igazság című könyve megdöbbentő részletességgel mutatja be a felvidéki szervezett bűnözés történetét. A nemzetközi mércével is brutális maffia nemcsak véres leszámolásokról és a leleplezésükről szól, hanem arról is, min kellett átmenniük a csallóközi magyaroknak az elmúlt évtizedekben. A szerzővel interjúztunk.
Mi minden kellett ahhoz, hogy Igor Matovič pártja legyen az, ami elveri Fico Smerjét? Hogyan következik ebből, hogy a liberális PS/Spolu pártszövetség éppen csak alatta maradt a bejutási küszöbnek? Képviselheti-e valaki a felvidéki magyarokat magyar parlamenti pártok híján, és mi vár most a V4-ekre? Kollai István Szlovákia-szakértővel beszélgettünk.
Se a Híd-Most, se a Magyar Közösségi Összefogás nem jutott be a szlovák parlamentbe a szombati választáson, de még a magyar platformmal bíró liberális Progresszív Szlovákia se. Mi lesz így a felvidéki magyarokkal? Mihez kezdenek a parlamentből kiszorult pártok? Egyáltalán, miért haragszik egymásra a két magyar párt? Videó az eredményvárókról.
Két százalékot szerzett csak, és nagyon kiesett a parlamentből a Bugár Béla-vezette Most-Híd a szlovák parlamenti választásokon. De mi az oka a történelmi vereségnek, mi jön a pártban Bugár után, hogy fog kinézni a szlovákiai magyar érdekképviselet úgy, hogy a parlamentben alig lesznek magyarok, és egyáltalán: van-e egyáltalán bármilyen igény arra, amit ma a Híd képvisel? A párt kampányfőnökét, Ravasz Ábelt kérdeztük a választások másnapján.
Az MKÖ-sök szerint tiszta lap és egy magyar lista kell, a Híd szerint korai még erről beszélni, viszont kell róla beszélni.
Nem elég, hogy az etnikai magyar párt, és magyar-szlovák közös párt sem került be a pozsonyi parlamentbe, de pár századszázalékkal még a magyar platformmal rendelkező, a kisebbségek ügyét hangsúlyosan felvállaló Progresszív Szlovákia se került be a pozsonyi parlamentbe. Itt a szlovákiai választás végeredménye!
A közelében sem volt a parlamenti bejutási küszöbnek Szlovákiában a Bugár-féle Híd, a rivális magyar lista MKÖ viszont sokkal jobban teljesített. A magyaroknál viszont sokkal jobban örülnek a populista OĽaNO-nál, akik fölényesen nyerték meg a szlovák parlamenti választásokat: szinte biztosnak tűnik egy jobboldali kormány, Fico pártja 15 százalékkal csúnyán leszerepelt.
Nem számít, hány magyar barátom van, jól beszélek-e magyarul, esetleg magyarul álmodom-e. Az Orbán-féle megosztás szerint csak az számít, egyetértek-e azzal, hogy a magyarok érdekében szipolyozza a közpénzt, mondja Balog Beáta, aki felvidéki magyarként lett a legnagyobb szlovák napilap főszerkesztője. Az Azonnalinak azt is elmondja, mi a tétje a szombati szlovákiai választásnak, és várják-e a szlovákok a trianoni évfordulót. Interjú.
A választások előtti utolsó, Szlovákiában már nem közölhető közvélemény-kutatás szerint a jobbközép-populista OĽaNO vezet, akiket szorosan követ a jelenleg is kormányzó Smer. A magyar pártok közül Bugár Béla vezette Most-Híd áll jobban, de még egyáltalán nem lefutott a verseny. Lesz-e magyar párt a Szlovák Nemzet Tanácsban, és milyen kormány alakulhat február 29-e után?
Szombaton új parlamentet választ Szlovákia. Te kinek drukkolsz? Ez a hét kérdése, az Azonnalin te is szavazhatsz!
Mi volt Gyurcsány legjobb húzása? Melyik elszakított nemzetrész fáj neki legjobban? Vágó István négy válaszlehetőségből választhat, és van, hogy a közönség segítségét kéri!
Zavarja-e, hogy Orbán Viktor a szlovák kormánypártnak szurkol? Miért a mételyek mételye, hogy szlovák pártok magyar platformokat indítanak? Mi Bugár Béla felelőssége ebben? Mi lesz a február 29-i szlovákiai választás után: kivel kormányoznának, ki lenne alkalmas miniszterelnöknek? Menyhárt Józseffel, a Magyar Közösség Pártjának elnökével beszélgettünk.
Igor Matovič a szlovák politika Vologyimir Zelenszkijbe öltött Puzsér Róbertje: elszabadult hajóágyúként ostromol lényegében mindenkit a szlovák közéletben, volt, hogy egymás ellen fordította a magyar pártokat, volt, hogy hazugságvizsgáló elé küldte pártjának listás indulóit, most pedig neten szavaztatja a népet a kormányprogramról. A populizmus beválni látszik: hamarosan Matovič válhat a szlovák jobboldal vezetőjévé.
A választások előtti utolsó felmérés szerint a Fidesz által is támogatott Smer kormánypárt már csak hibahatáron belül vezet, jelentősen feljött rá Igor Matovič jobbközép-populista OĽaNO pártja. A magyar indulók közül Bugár Béla orrhosszal vezet, de a másik magyar listát sem szabad leírni.
Noha a Híd és a Magyar Közösség Pártja (MKP) között nem jött létre az összefogás, egy ilyen nevű, új fiatal felvidéki szervezet biztosíthatja az MKP politikai túlélését. Mózes Szabolcsot, a Magyar Közösségi Összefogás választási párt elnökét kérdeztük a velük szembeni orbánizmus vádjáról, Bugár Béla felvidéki szerepéről és esetleges érdemeiről, valamint arról, milyen esélyei lehetnek egy olyan új kormánynak, amiben hangsúlyosabban jelennek meg a magyar érdekek is.
Bugár Béla a szlovák politika egyetlen sikeres magyar brandje. A szlovákoknak liberalizmust kínált, a magyaroknak meg könnyített identitást. De van-e még ebben tartalék? És lesz-e utána bárki is?
Ha a Híd nem lép be a szlovák kormányba, se Robert Fico, se a belügyminiszter, se a rendőrfőkapitány nem bukott volna meg a Kuciak-gyilkosság után, mondta az Azonnalinak a szlovák-magyar párt elnöke. Bugár Béla beszélt nekünk Budapest felvidéki terveiről, az Orbán Viktorral való ellentétének okairól, és arról is, hogy miért mulatós szól a rendezvényeiken.
Az ötszázalékos bejutási küszöbért küzd Bugár Béla és pártja, a Híd, ezért az idei kampányba a párt az atomfegyverét, Érsek Árpád közlekedési minisztert vetette be a magyar szavazók lelkéért folytatott küzdelemben. Elmentünk egy lakossági fórumra, ahol kiderül, mit kezd Bugár a közönség kínos kérdéseivel, és félnek-e a Híd-szavazók az orbanizációtól.
Lehet, hogy egyik magyar párt se jut be a szlovák parlamentbe a február végi választáson. De sajnálnák-e ezt a szlovákok? És számítanak-e konfliktusra a magyarokkal a jövőben? Pozsonyban kérdeztünk körbe. Videó!
A legfrissebb közvélemény-kutatás szerint a február végi szlovákiai parlamenti választásokon Bugár Béla Híd-Most pártjának lehet nagyobb esélye parlamenti helyeket szereznie, a rivális magyar lista visszazuhant. A szlovák pártok között meglepetésre a populista OĽANO jött fel második helyre a Smer mögé.
Márpedig a friss mérések szerint még mindig úgy néz ki, hogy egy magyar párt se jut be a szlovák parlamentbe.
Hamarosan új parlamentet választ Szlovákia. De le tudja-e váltani Fico szociáldemokratáit az egymással civakodó, széttagolt jobboldali és liberális ellenzék? És lesznek-e még magyar képviselők a pozsonyi parlamentben, miután a két jelentősebb szlovákiai magyar párt nem tudott összefogni egymással? Megkérdeztük!
Karácsonyi körkérdést indít az Azonnali: mit ajándékozna Gyurcsánynak és Orbánnak Bugár Béla, a szlovákiai Híd párt elnöke?
Egyre távolabb a teljes magyar összefogás Szlovákiában: a pártok már nem a tárgyalóasztal mellett vitatkoznak, hanem vitriolos hangú közleményekben üzengetnek egymásnak.
Ennél szigorúbban csak Kamerunban és Tunéziában korlátozzák a közvélemény-kutatókat. Szlovákiában februárban lesz parlamenti választás.
Ezúttal „a megváltozott politikai helyzetre való tekintettel” a Magyar Közösség Pártja borította a terveket, szélesebb együttműködést követelnek.
Nyáron egyszer elbuktak az összefogási tárgyalások a nagyobb magyar pártok között, most azonban sikerült megállapodniuk: választási pártot alapít a 2020-as szlovák választásokra a Híd, az MKP és az MKDSZ. A pártelnökök nem vezetik majd a listát, a választás után pedig közös frakciót fognak alapítani, de közös kampánystábbal is dolgoznak majd.
Hosszas idegenkedés után észbe kapott Bugár Béla és Menyhárt József pártja: összefogás nélkül könnyen parlamenti képviselet nélkül maradhatna a szlovákiai magyarság.
A Bugár Béla-féle szlovákiai Híd nem működik együtt a másik magyar párt MKP-val, emiatt pedig a héten többen is otthagyták a pártot.
Mégsem köt választási koalíciót a Híd és az MKP, legalábbis a Híd erről döntött. Így a közös 7 százalék helyett külön-külön kell 5-5 százalékot megugraniuk februárban.
A gyanú szerint Marián Kočner üzletember volt az, aki tavaly februárban megrendelte Ján Kuciak szlovák újságíró meggyilkolását, egy most kiszivárgott online csevegés szerint pedig Kočner a Kuciak-gyilkosság után pár héttel a Híd-Most szlovákiai kormánypárt elnökével, Bugár Bélával reggelizett a Maldív-szigeteken. Bugár korábban azt állította erről, hogy csak köszöntek, pártja alelnöke most már azt mondta az Azonnalinak: társalgás volt, de nem a kormánykoalícióról.
Mit akar az 1998-as választáson már elkergetett Vladimir Mečiar újra a szlovák politikában? Mi várható a jövő februári parlamenti választáson? Érdemes-e együttműködnie a felvidéki magyar pártoknak, a Hídnak és az MKP-nak, vagy kétszer nulla úgyis nulla? Miért szerették annyira Bugár Bélát sokáig a szlovákok? És mire elég, ha Zuzana Čaputová elnök azt mondja magyarul, hogy köszönöm? Jarábik Balázs felvidéki elemző elmagyarázza.
Legkésőbb novemberig el kell döntenie a Bugár Béla vezette Hídnak, valamint a Magyar Közösség Pártjának, hogy közösen akarnak-e indulni a 2020-as választáson, és ha igen, pontosan miként tennék azt. Egy kutatás szerint megérné együtt indulniuk, mert így jelentősen mobilizálni tudnák a felvidéki magyar választókat, akiknek jó része leszavazna egy közös listára.