Akár tömeges egy irányba húzás is megfigyelhető lesz majd azon tíz százaléknyi szavazótáboron belül, akik megszólíthatóak még – mondta az Azonnalinak Böcskei Balázs. Az IDEA Intézet vezetőjével a bizonytalan szavazókról, negatív kampányról, a politikai botrányokra épülő kampányról beszélgettünk.
Az utóbbi időben a szélsőjobboldali Mi Hazánk változtatott a kommunikációján: a korábbi szélsőjobboldali toposzok és rendpárti üzenetek mellett megjelentek az emberi szabadságjogok, leginkább a koronavírus elleni oltások kapcsán. Elemzőkkel jártunk utána, mi lehet az oka, hogy a Mi Hazánk változtatott a kommunikációján, és hogy ezzel a párt vajon bejuthat-e a parlamentbe.
Az Azonnali Eb-műsora a társadalmi kontextus iránt érdeklődő focilaikusoknak és azoknak a focirajongóknak, akik kíváncsiak, mi történik a foci Eb-n a szigorúan vett pályán kívül.
Magyarországon és Európában most egy hónapig minden a fociról fog szólni, így egy kis csavarral mi is beállunk a sorba: Böcskei Balázs politikai elemzővel és futballbíróval, valamint Schiffer András volt politikussal, ügyvéddel, megrögzött Vasas-drukkerrel indítunk Eb-műsort. Videón mutatjuk, mire lehet számítani!
A kormánypárti szavazók az orosz és a kínai vakcinát preferálják, az ellenzéki érzelműek a nyugatiakat, de főleg az amerikai-németet, derül ki az IDEA Intézet friss közvélemény-kutatásából. Ahogy az is: a kormánypártiak és az ellenzékiek eltérően ítélik meg, hogy egyáltalán hozzáférhettek-e már az oltáshoz.
Egy olyan kiélezett választási helyzetben, mint aminek láthatólag 2022-ben elébe nézünk, felértékelődnek a bizonytalan szavazatok. Az ellenzék a korrupcióval, a Fidesz a gyurcsányozással lehet képes aktivitzálni őket is – külön stratégiát kidolgozni rájuk azonban aligha éri meg bárkinek, és valószínűleg szükség sem lesz rá. Hogy miért nem, az a bizonytalan szavazók speciális jellemzőiben és a mai politikai kampányok működési logikájában keresendő.
A 2015-ös migránskampány óta kóstolgatja a Fidesz a Néppártot, de már annak is két éve, hogy a Néppárt erre válaszul felfüggesztette soraiból Orbánékat. Mi történt, hogy végül most borítottak asztalt a felek, és mennyit veszít ezzel Magyarország? Hova tovább, Fidesz: függetlennek éri meg maradni, vagy egy másik frakcióhoz csatlakozni?
Gyanús körülmények között kapott ki a Magyar Kupában az NB II-es Kaposvári Rákóczi FC az NB III-as Tállyától. Aki megtette a Tállya győzelmét úgy, hogy a félidőben még vereségre álltak, akár ötvenhatszoros pénzt is kaszálhatott nemzetközi fogadóoldalakon. Vizsgálat döntheti el, hogy volt-e csalás, de a bunda mára igazi nehezen tetten érhető, globális iparág lett.
Kádár János alatt nemcsak gulyáskommunizmus volt meg elnyomott rockzenészek, hanem bizony kőkemény bűnözés is. Virágzott a betörés, a prostitúció, és az éra vége felé a szervezett bűnözés is. Hogy mit érdemes minderről tudni, azt Böcskei Balázs politológus és Bezsenyi Tamás kriminológus kezdte el összefoglalni egy beszélgetőkönyvben.
Nem csak Ceglédi Zoltán nem reklámozta magáról, hogy a momentumos EP-képviselő Donáth Annának dolgozik. Egyes fideszes EP-képviselők asszisztensei nemcsak, hogy írnak a kormánypárti médiába, de még a saját főnöküket is meginterjúvolták oda, anélkül, hogy asszisztensi mivoltukat feltüntették volna. És feltűnik egy politikai elemző cége is a bedolgozók között.
Mit tudunk kiolvasni a tiszaújvárosi választás eredményéből? Miben kell még javulnia az ellenzéknek 2022-re? Morálisan mennyire elfogadható egy antiszemita kijelentéseket tevő jelölt mögé beállni a baloldaltól egészen a jobboldalig? Kell-e még a Jobbik az ellenzéknek? Politológusokkal jártuk körbe a tanulságokat.
Rekordokat dönt a koronavírus a közvélemény-kutatóknál is: még a rezsicsökkentés vagy a migráció sem érdekelt annyi embert, mint ez a járvány. De ez azt is jelenti, hogy az emberek szívesebben válaszolnak a kutatóknak? És a pártok próbálják megmérni, hogy mennyire lesz népszerű egy-egy korlátozó intézkedés? Mit tehet az a közvélemény-kutató, aki most nem tudja személyesen megkeresni a válaszadókat, és hogyan alakulhat át a szakma a koronavírus hatására?
Párbeszéd-szimpatizánsoknak küldték ki az IDEA Intézet online felmérését, mert szerintük az nem közvélemény-kutatás. Az IDEA szerint viszont igen.
Nem is a globalizációval van baj, hanem ahogyan kezeljük? A globalizáció a legjobb, ami történt velünk, csak nincs hozzá politikai berendezkedésünk? És Magyarországon hogy áll a globalizációkritikus mozgalom? Megkérdeztük Schiffer Andrást, Horn Gábort, és még sok szakértőt!