Andrej Babiš leköszönő kormánya hozott rendeletet arról, hogy kötelező lesz a hatvan év felettieknek és az egészségügyben dolgozóknak az oltás. Az új kormány épp a rendelet felülbírálatán dolgozik, azonban a parlament felsőháza ezt meg sem várva az alkotmánybíróságon reklamál.
Szerinte inkább Lengyelország az oka, hogy a turówi barnaszénbánya miatt elharapódzott a viszony a két ország között, az otthoni politikusok szerint viszont inkább Lengyelország érdekeit kellene képviselnie.
Nem akármilyen videóban jelentette be a politikus, hogy hamarosan körbeautózza Csehországot. Babiš valószínűleg megcélozza a 2023-as elnökválasztást, az országjárás a kampány kezdete lehet.
Zeman végül a vele szinte semmiben egyet nem értő kalózpárti külügyminiszter-jelöltet is elfogadta. A Fiala-kormány azzal kezd, hogy valószínűleg meghosszabítja a szükségállapotot.
A Karmelita kolostort elvileg azért is építették át, hogy népes és különleges védelmet igénylő külföldi delegációkat is vendégül tudjon látni a miniszterelnök, Macronék mégsem ide mentek.
Azt szeretnék elérni, hogy egy hét alatt egymillió cseh oltassa be magát a harmadik adaggal.
Bár az oltást tartja a legfontosabb eszköznek a járvány elleni küzdelemben, a Petr Fiala vezette koalíció inkább újraegyesítené a társadalmat, hogy az megtanuljon „szabadon és felelősen” együtt élni a coviddal.
Miloš Zeman elnöknek a hamarosan felálló Fiala-kormány egyetlen tagjával van problémája: a Kalózok által a külügyi tárca élére jelölt Ján Lipavskýval, aki egészen mást gondol a külpolitikáról, mint az elnök.
Hagyományos családmodell, reformokra szoruló Európai Unió. Tenisz, jazz, gasztronómia, Roger Scruton. Az Orbán Viktor közeli szövetségesének számító Andrej Babišt váltó Petr Fiala ideológiailag sokkal közelebb áll Orbánhoz, mint Babiš, de ez mégsem fogja közelebb hozni Csehországot Magyarországhoz.
Az októberi választást követően két pártszövetség összesen öt pártja alakít kormányt és váltja le Andrej Babiš populista kabinetjét Csehországban. Mit üzen mindez a 2022-ben szintén választásra készülő Magyarországnak? Mutatjuk, milyen tanulságokkal szolgálhat a csehországi választás a magyar kormánynak az együttműködő ellenzéknek.
Zeman eredetileg Andrej Babišnak tartogatta a lehetőséget, de végül belátta, hogy ő nem fog tudni kormányt alakítani. A Fiala vezette SPOLU és a Kalózok-STAN pártszövetségek már hétfőn aláírták a koalíciós szerződést.
A populista politika okozta sebek begyógyítása, euroatlanti elköteleződés, környezetvédelem: egységet mutat, de törékeny lehet az új cseh kormánykoalíció. Zeman elnök kész megbízni Petr Fialát a kormányalakítással.
Megegyezett a cseh választás győztese, a SPOLU szövetség a kalózok és a polgármesterek szövetségével a koalíciós szerződésről, Pert Fiala miniszterelnök-jelölt állítólag meghívást is kapott beteg Zeman elnöktől, hogy az megbízza a kormányalakítással.
A miniszterelnök szerint minden alkotmányos szabály lábbal tiprása volt, hogy a nagybeteg Zeman kabinetfőnöke, Vratislav Mynář megengedte, hogy az elnök és a cseh alsóház elnöke, Radek Vondráček a háta mögött találkozzanak. Ezért az alkotmány 66-os cikkére hivatkozva most átvenné az elnöki teendők egy részét is.
Nem menne bele alkotmányos trükközésbe a hatalomban maradásért: inkább az ellenzéknek adná a kormányalakítási mandátumot.
Hatalmas meglepetésre a jobbközép SPOLU koalíció nyerte a csehországi választást, megelőzve a jelenlegi miniszterelnök, Andrej Babiš biztos befutónak tartott populista ANO-ját. A várakozásokat mélyen alulmúló Kalózok-STAN koalícióval a SPOLU-nak többsége lesz a parlamentben.
Lesz hatása a Pandora-iratoknak a cseh választásra? Ha újrázik is Andrej Babiš, kormányt tud alakítani? Milyen hatással lesz Magyarországra, ha leváltják Orbán populista barátját? Mutatjuk, mi várható a csehországi választáson.
De ha történt is bűncselekmény, lehet, hogy elévül, mire meggyanúsíthatnák Babišt.
A nyugat-balkáni csúcs előtti munkavacsorán is előkerült az energiakérdés.
A cseh miniszterelnök belefáradt az állandó veszekedésbe a politikában, az államfői poszt sem érdekli. A franciaországi offshore ingatlanvásárlásai szerinte rendben voltak.
Egy héttel a választás előtt derült ki: a cseh miniszterelnök bonyolult és nagyon gyanús offshore hálózaton keresztül vásárolt franciaoszági ingatlanokat.
Orbán Viktor szerdán Andrej Babiš mellett kampányolt Csehországban, mutatjuk miről nem számolt be az MTI.
Az idősek Babišra szavaznak, a fiatalok a kalózokra, a középkorúaknak azonban sokkal szerteágazóbbak a preferenciáik. Pont ezért múlhat rajtuk, ki alakít kormányt – ami Andrej Babišnak, ha nyer is, nagyon nehéz lesz.
A magyar miniszterelnök cseh kollégája kampánygyűlésére megy. Babiš is az illegális bevándorlást tette a fő kampánytémájává, és egyre egyszerűbb üzenetekkel operál.
Zdeněk Hřib három éve lett Prága főpolgármestere a Kalózpárt színeiben, azóta Andrej Babiš populista kormánya ellenében vezeti a cseh fővárost. Hogyan lehet ellenszélben várost vezetni? Van-e kiút a túlturizmusból? Miben más Andrej Babiš, mint Orbán Viktor? És mit várhatunk az októberi cseh parlamenti választásoktól? Budapesten beszélgettünk a főpolgármesterrel.
A „múzeum” a cseh kormány korrupciós botrányainak állít emléket, az úti célja pedig az a város, ahol a jelenlegi kormányfő, Andrej Babiš a Kalózpárt elnökével, Ivan Bartošsal mérkőzik majd meg az októberi választáson.
Andrej Babiš nem kímélte amerikai szövetségeseit, amikor a tálibok gyors előretöréséről beszélt.
Mivel július végéig be szeretnék oltani az oltásra jogosultak felét, ezért kicsit motiválnák az embereket, hogy minél hamarabb felvegyék az oltásukat. Hétfőtől két prágai oltóponton már előzetes regisztrációt sem kérnek.
Jan Hamáček cseh belügy- és ideiglenes külügyminiszter állítólag sajátos alkupzícióból egyezkedett volna az oroszokkal.
Fél évvel a parlamenti választások előtt hátráltak ki a kommunisták a kisebbségi cseh kormány mögül. Ezzel a szélsőjobbtól a szélsőbalig tartó ellenzék (más okokból ugyan, de) egyetért abban, hogy Andrej Babišnak mennie kell, de többen azon ötletelnek, hogy hogyan lehetne megkerülni a folyamatban az ország retrográd-moszkovita elnökét.
Csehország és Morvaország Kommunista Pártja nem támogatja tovább Andrej Babiš ANO-ját, így ugrott a képviselőházi többség a prágai kormánynak. Babiš mégis maradhat, mert a jobbközép ellenzék jobban fél Miloš Zeman államelnöktől.
Hét tagállam kormányfője véli úgy, hogy az Európai Bizottság zöldprogramjába be kéne venni az atomenergiát is. A lobbicsoportot Emmanuel Macron francia elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök vezetik.
Szlovákia oroszt, Lengyelország és Csehország kínai vakcinát vesz, Magyarország mindkettőt vett már. Csehországban harmadszorra durvult be a járvány, a 100 ezer főre eső új esetek kétheti átlagát tekintve világelsők, és már az EU-tól kérnek segítséget, annyira megterhelte az egészségügyi rendszert a sok beteg.
A csehek is behódolnak az antigénteszteknek, a miniszterelnöknek pedig jelenleg az a nagy álma, hogy azokhoz még karácsony előtt ingyenesen hozzáférhessen, aki akar.
Naná, hogy mennie kellett. Egy hónapon belül a második egészségügyi miniszterét fogyasztja Csehország. Az előző azért távozott, mert nyáron elbagatellizálta a járványt, a helyére érkező, csütörtök óta teljes lockdownt bevezető Roman Prymuláról pedig kiderült: bort iszik és vizet prédikál.
Még a helyi operatív törzset vezető belügyminiszter is koronavírusos, Andrej Babiš miniszterelnök pedig magyarázkodni kényszerült, amiért nyáron elbagatellizálta a második hullámot. A szigorításokra azért van szükség, mert a jelenlegi esetszámokkal heteken belül összeomlana az egészségügy.
Igor Matovič szombaton még Orbán Viktorral egyeztetett volna, szerdán Bécsben Sebastian Kurz-cal és Andrej Babišsal állapodott meg abban, hogy nem szigorítanak a határaikon.
Miközben a magyar kormány a csehekkel együtt fanyalog és kevesli a Magyarországnak, illetve Csehországnak tervezett uniós helyreállítási pénzeket, a lengyel miniszterelnök körbeünnepli a javaslatot, a szlovákok szerint pedig „idén hamarabb jött a karácsony”. Eddig az uniós költségvetésben tapadtak egymáshoz a kohéziós pénzekben érdekelt visegrádiak, most a Bizottság robbanthatja az egységet: új közép-európai törésvonal jön a pénz körül?
Már felmerült olyan csehországi javaslat is, ami szerint közúti- vagy légi folyosót kéne nyitni országuk és Horvátország között, hogy az igazoltan egészséges cseh turisták tudjanak a horvátoknál pihenni.
Andrej Babiš egy régi népszokást elevenített fel úgy, hogy az megfeleljen a koronavírusos sztenderdeknek.
Nem akarunk Magyarország és Lengyelország útjára térni: ez volt a tüntetés jelszava. Fotók!
Megállapodni érkeztek, de egy megoldhatatlan vitába ütköztek a következő uniós büdzsével kapcsolatban az Európai Unió tagállamai – a svédek, dánok, hollandok és osztrákok nem hajlandóak többet fizetni, még akkor sem, ha mindenki rájuk fúj. Andrej Babiš már hazamenne, mások pedig már belenyugodtak: itt nem lesz megállapodás. Elmondjuk, mi történik most Brüsszelben.
A cseh elnök egy év alatt harmadszor gondolta meg magát abban az ügyben, hogy kisegítené-e Andrej Babišt az ellene folyó nyomozás kapcsán.
A főállamügyész szerint a cseh miniszterelnök korrupciós ügyében eddig összegyűjtött bizonyítékok nem elegendőek sem a vádemeléshez, sem a nyomozás leállításhoz.
Újabb óriási tüntetésen követelték Prágában az összeférhetetlenséggel vádolt miniszterelnök lemondását.
Október végén állt elő az elmélettel, azóta bocsánatot kért: azt mondja, hogy nem úgy értette.
A prágai Szent Vitus-katedrálisban ravatalozzák fel minden idők legsikeresebb cseh énekesét.
A cseh miniszterelnök pártjából érkezik az új jogállamiságért felelős EU-biztos is. Hogy mi várható tőle, arról is beszélt Babiš a Die Weltnek.