Június 22-e a fasizmus elleni nemzeti ünnep Horvátországban. Először emlékeztek meg jobb- és baloldali politikusok közösen, Andrej Plenković kormányfő pedig egyértelműen kijelentette: a partizánok a horvát szabadságért harcoltak. Zoran Milanović baloldali államfő azonban mégis beszólt neki. Eközben Zágrábban ismét fellángolt a vita, hogy nevezzék-e vissza a Nemzeti Színház előtti teret Titóra.
Zoran Milanović horvát államelnök nagyon bedühödött a horvátországi szerbek parlamenti képviselőjére, amiért az nem szavazta meg jelöltjét a Legfelsőbb Bíróság élére. A szerb politikus szerint Milanović mindent gyűlöl, ami Horvátországtól keletre van. A jobbközép kormánypárt már Milanović elmozdítását is felvetette. De mi a célja a szocdem államelnöknek a kirohanásaival?
A horvát állami Pleter cég azt ígérte, hogy a földrengésekben otthontalanná vált helyi lakosoknak ingyen ebédet oszt. Azonban kiderült: miközben egy adagot ott akár 30 kunáért (1400 forintért) árusít, a zágrábi parlamentben annak feléért is meg lehet már ebédelni.
A mai Horvátországban csak egy-egy politikai indulat erejéig van jelen a Trianon-téma. Ha valahonnan azonban nagyon hiányzik a közép-európaiság, az Fiume. Az ottani magyar múlt is a közép-európai színesség egy darabja – lehetne.
Jobb lett-e az eszéki foci, mióta Mészáros Lőrinc megvette a csapatot? Miért jobbak a szerb-magyar, mint a horvát-magyar kapcsolatok? Miért vezeti a híresen korrupt zágrábi polgármester parlamenti frakcióját? Segít-e neki a Fidesz a kampányban? Ezekről is beszélt az Azonnalinak Jankovics Róbert, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége elnöke, aki akkor is újrázhat parlamenti képviselőként, ha egyetlen magyar voksot kap a vasárnapi horvát választáson. Interjú.
Miért alapít valaki egy zöldpártot, hogy aztán pár év múlva otthagyja azt, és visszatérjen annak a szocdem pártnak a listájára, amelyben még a zöldpárt előtt politizált? Ezt a kanyart járta be Mirela Holy, akiből parlamenti képviselő lehet a vasárnapi horvát választás után. Elmondja azt is, hogyan lehetne fenntarthatóbb a tengerparti tömegturizmus és mi köze ehhez a kannabisznak. Interjú.
Zoran Milanović azt is elmondta: nem hisz Orbánnak, mikor azt mondja, hogy Budapestnek nincs területi követelése Horvátországgal szemben. Továbbra is tart a tengerre magyar-vita déli szomszédunknál.
A horvátok szekrényeiben is sok könyv és térkép van, amelyen sokkal nagyobb Horvátország, mint a mai, írta Zoran Milanović.
Zoran Milanovićot az zavarta, hogy a huszonöt évvel ezelőtti katonai sikerre emlékező ünnepségen megjelent a Za dom spremni egykori usztasa jelszó is.
Sokak meglepetésére győzte le Zoran Milanović a konzervatív korábbi államfőt januárban. A baloldali politikust kedden iktatták be Zágrábban. A jobboldalon egyeseknek nem tetszett, hogy nem hívta meg az egyházak képviselőit. Milanović elnöki beszédében mégis az egységet hangsúlyozta, bár korábban Horvátország minden szomszédjával sikeresen összeveszett. Milyen elnök lesz így?
Horvátországot nem egy baloldali országként ismerjük, most mégis győzni tudott a szociáldemokrata Zoran Milanović az államfőválasztáson. Mi következik ebből a horvát és a magyar politikára? A horvát elnökválasztás öt tanulsága.
Akire a horvátországi magyar politikusok tanácsolták nekik. Mutatjuk a drávaszögi eredményeket!
Papírformaszerű jobbos győzelemnek indult, de végül szocdem győzelem lett belőle: a konzervatív Kolinda Grabar-Kitarović nem tudott újrázni, Zoran Milanovićé a horvát elnöki szék.
Az újrázásra készülő Kolinda-Grabar Kitarović mögött álló HDZ elvileg jóban van a Fidesszel, de elég-e ez ahhoz, hogy rá szavazzanak a horvátországi magyarok? Mi szólhat számukra a szocdem Zoran Milanović mellett? Egyáltalán mik a főbb problémáik a drávaszögi magyaroknak és ígér-e rájuk megoldást a horvát politika? Videó!
Ha puszta matematika lenne a horvát elnökválasztás kimenetele, akkor Kolinda Grabar-Kitarović jelenlegi jobboldali államfő teljességgel biztos lehetne vasárnapi győzelmében. Mi szól mégis amellett, hogy baloldali kihívója, Zoran Milanović lesz a befutó? Öt okot mondunk rá.
Az első fordulóban szorosan a harmadik helyet megcsípő szlavóniai énekes, Miroslav Škoro hívei döntik majd el, ki lesz a következő horvát elnök.
A szocdem Zoran Milanović és a regnáló HDZ-s elnök, Kolinda Grabar-Kitarović juthat a horvát elnökválasztás második fordulójába. Az énekes-üzletember Miroslav Škoro a harmadik. Mutatjuk azt is, ki hol erős, és hogyan végzett a korrupcióval kampányoló jelölt, aki a volt zágrábi polgármester nevén indult.
A filmrendező Dario Juričan úgy csinált magának hírverést, hogy megváltoztatta nevét a jelenlegi zágrábi polgármester nevére.
Miroslav Škoro, a szlavóniai énekesből lett államfőjelölt népszerűsége folyamatosan jön fel Kolinda Grabar-Kitarović jelenlegi államfő kárára. A két jobboldali jelölt harcából nevető harmadikként jelenleg a szociáldemokrata Zoran Milanović jöhet ki győztesen – mármint az első fordulóban. A másodikban már összeállna ellene a jobbos tábor. Hogyan néznek ki az őszi politikai szezonnyitás előtt a horvát államfőjelöltek esélyei?
Augusztus ötödikén ünnepli Horvátország a szerbek által megszállt Krajina visszafoglalását. Kolinda Grabar-Kitarović elnök Kninben sokak szerint ittas állapotban mondott beszédet. Az USA-nak hálálkodott, de sajnálta, hogy a horvát-szerb háború idején még nem tudott nekik a NATO segíteni. És bejelentette: újraindul az idei államfőválasztáson. Mutatjuk az esélyeit.
Zoran Milanović szociáldemokrata politikus 2015-ban, a menekültválság kellős közepén vesztette el a horvát kormányfőséget, és 2016-ban se tudta visszaszerezni. A nacionalizmussal és magyarellenes érzelmekkel is játszó politikus most visszatérne: bejelentkezett jelöltnek az év végi államfőválasztásra.
Horvátországban az államfő váratlanul letért az eddigi orbánista, nacionalista útról. Rájött: ha jövőre is elnök akar maradni, nem csúszhat le teljesen a széljobbra. A nacionalisták már dühöngenek is ellene.
Idén még nem is ismerted a nevét vagy már rég elfelejtetted – a jövő azonban az övé. Az Azonnali mutat neked kilenc olyan politikust, akiről 2019-ben még biztosan hallani fogsz.
Júliustól új vezetés áll az INA horvát olajtársaság élén: a részvények majdnem felét birtokló magyar MOL változásokra készül. Áldott Zoltánt – aki a horvát állam és a MOL közötti viszály ellenére is jó viszonyt ápolt a horvát politikai körökkel – Fasimon Sándor váltotta fel a vezérigazgatói poszton. A horvát sajtó szerint a Moszkvában végzett Fasimon már nem is Hernádi Zsolt, hanem Orbán Viktor embereként erősítené a magyar kormány és a MOL horvátországi jelenlétét.