Nemrég még úgy nézett ki, hogy az Öt Csillag Mozgalom vezetésért Beppe Grillo és Giuseppe Conte között annyira elmérgesedik a viszony, hogy szükségszerű lehet a pártszakadás. A két politikus azonban megegyezett, jöhet az új alapszabály, és Grillo végre elfogadta: a mozgalom új vezére a volt kormányfő Conte professzor lesz. Miközben azoban Grillo és Conte kibékült, Conte kormányválságot robbanthat ki, mert nemet mondott a Draghi-kormány igazságügyi reformjára.
Noha Beppe Grillo idén már a volt kormányfőre, Giuseppe Contére hagyta az Öt Csillag Mozgalmat, most mégis kéri azt vissza. Grillo nem ért egyet Conte számos ötletével, ezzel viszont akadályozza, hogy a párt újjászerveződhessen. Grillo több nyílt támadást is intézett a volt miniszterelnök ellen, aki viszont kész otthagyni az egész mozgalmat, és egy új pártot alapítani. Mi zajlik most az Öt Csillagnál?
Több, mint egyhónapos kormányválság után a hétvégén felállt Mario Draghi, egykori Európai Központi Bank-elnök mögött az új olasz kormány, amelyet a neofasiszták és a szélsőbaloldaliak kivételével valamennyi parlamenti párt támogat. A kormányban a balközép és az Öt Csillag mellett Matteo Renzi, Silvio Berlusconi és Matteo Salvini pártjai is miniszteri helyeket kaptak. Mutatjuk az új kormánynévsort!
Lecsengőben az olasz kormányválság, az egyik főszereplő elhagyta a színpadot.
Pénteken bízta meg Sergio Mattarella Roberto Fico ötcsillagos politikust, hogy folytasson – az ügyvezető kormányfő Conte helyett – tárgyalásokat egy új kormányról. Matteo Renzi hajlandó volt már vele leülni tárgyalni, de az álláspontok nem közeledtek: Renzin kívül mindegyik kormánypárt ragaszkodik Giuseppe Contéhez. Az államfő egy nemzeti egységkormány lehetőségét vetette fel kedd este. Szerdán találkozik Mario Draghival, az Európai Központi Bank egykori elnökével, akinek kormányalakítási felkérést adhat.
Miután kedden lemondott Giuseppe Conte a jelenlegi kormányválságban az olasz miniszterelnökségről, időt nyert, hogy ügyvezetőként tudjon szerezni még támogatókat. A héten az államfő találkozott valamennyi pártelnökkel, a frontvonalak megmerevedtek. A jobbközép választást, a balközép egy harmadik Conte-kormányt, Matteo Renzi pedig egy Conte nélküli centrista kormányt akar. Az államfő egy grillóista politikust bízott meg kormányalakítással. Eközben pedig az Öt Csillagon belüli ellentétek is kiújultak. Ki fog győzni?
Jobboldalról is kell támogatókat szereznie a túléléshez Giuseppe Conténak, ha Renzi tényleg kiszáll.
És még: miért néz fel az összes olasz jobbos pártvezér Orbán Viktorra? Miért a nők és a fasiszták jutnak eszükbe az olaszoknak a magyarokról? Miért szavaznak Salvinire a bevándorlók? Miért tartozik össze Olaszországban a politika és a verekedés? Interjú Stefano Bottoni olasz-magyar történésszel egyenesen Firenzéből.
Noha az olasz fővárosban a neofasiszták is erősek, az ötletet, hogy a fasizmust bemutató múzeum jöjjön létre, a várost kormányzó Öt Csillag Mozgalom néhány politikusa vetette fel. Vegül a szintén ötcsillagos római főpolgármester, Virginia Raggi saját hatáskörében állította le a projektet. Az indok: az Örök Város „örökké antifasiszta marad“. De tényleg ez a valós ok?
Még 2010-ben, amikor az olasz Öt Csillag Mozgalom nem kormánypárt, hanem elitellenesek szedett-vedett gyülekezete volt. És bár mind az Öt Csillag, mind venezuelai diplomáciai források abszurdnak nevezik a tranzakciót kiszivárogtató spanyol lap sztoriját, egyvalami biztos: akár megtolta Venezuela az Öt Csillagot, akár nem, a párt képviselői mindmáig elég barátságosak a venezuelai rezsimmel.
Luigi Di Maio olasz külügyminiszter, az Öt Csillag egykori vezetője Rómába hívja tüntetni a szavazóit, mivel szerinte a kormány rossz irányba vezeti Olaszországot. Közben Matteo Renzi miatt eleve akár bukhat is római baloldali kabinet. De még Cicciolina is felbukkan a legújabb olasz kormányválságban.
Az Öt Csillag Mozgalom vezetéséről lemondott Luigi Di Maio szerint újjá kell építeni az egész mozgalmat, mert „a legrosszabb ellenségek már belül vannak“. A hétvégi olasz tartományi választások majd megmutatják: újjáépülés, vagy végleges leépülés következik-e.
Az egyik olasz kormánypárt, az Öt Csillag Mozgalom vezetőjét már régóta kritizálják pártján belül. Most öt nappal két kulcsfontosságú választás előtt hagyhatja ott a pártot.
Gazdaságpolitikusuk szerint ha már a választók 25-30 százaléka ki akar lépni, akkor ideje minderről társadalmi vitát kezdeményezni.
Ezzel az olasz kormánypárt végre európai partnert találna, a Zöldek pedig több pénzt kapnának azzal, hogy több képviselőjük van. Egy páran közülük mégis elégedetlenek az olaszok érkezése miatt.
Azzal, hogy az öt csillagosok már nem kormányoznak együtt Salvinivel, már a zöldeknek is elfogadhatóak lettek. Akiknek egyébként nem jönne rosszul a tizennégy új, olasz képviselő.
Matteo Salvini előrehozott választást akart, de korábbi koalíciós partnere most azon ügyködik, hogy nélküle alakítson kormányt.
Egy nappal ezelőtt még olyanokat vágott egymás fejéhez Di Maio és Salvini, ami a koalíció végét vetítette előre. Most mindenki szépen lenyugodott.
Szakításig feszült a helyzet a római kormányban. Matteo Salvini a koalíciós konfliktus hevítésével tudja elterelni a figyelmet a múlt héten robbant orosz állítólagos pártfinanszírozási botrányáról.
Frakció nélkül maradt Nigel Farage, az olasz Öt Csillag Mozgalom és a Jobbik is.
Beppe Grillo ironikusan odaszúrt a választási győzelme után feszületet csókolgató Salvininek.
Mi az egyes olasz pártok célja, álomeredménye a mostani választáson? Az Azonnali összefoglalta?
Az egykori olasz miniszterelnök szerint valamennyi jobboldali erőnek össze kell fognia Európában, de különösen Olaszországban. A Néppártnak azt javasolja: vegye fel Salvinit is a soraiba. Salvinitől meg azt kéri: lépjen ki végre a „kommunista“ Öt Csillaggal alkotott koalícióból. A Lega és az Öt Csillag között eleve hetek óta megy a balhé.
A szerdai római kormányülés előtt áll a balhé: a szélsőjobboldali kormánypárt, a Lega nem hajlandó visszahívni vesztegetési ügybe keveredett államtitkárát. A legkeményebben a párt koalíciós partnere, az Öt Csillag reagált: szerintük Salvininek nincs mersze szembeszállni a korrupcióval. Salvininek is érdek azonban a konfliktus: az EP-választási győzelme után erre hivatkozva akarhat előrehozott választást, hogy utána összeálljon a jobboldallal.
A pénteken kezdődött veronai Családok Konferenciájának egyik fő szónoka Novák Katalin. A semlegesen csengő konferencianév mögött szélsőjobboldali, antifeminista csoportok bújnak meg. Novák mellett többek között az olasz szélsőjobboldali belügyminiszter, Matteo Salvini az egyik díszvendég. Az ellentábor tüntetésekkel készül az északolasz városban.
Olaszország emellett a bosszúpornó jelensége ellen is fellépne: persze a megvalósítás módjában nincs egyetértés a koalíciós partnerek között.
És ezzel tovább folytatódik az elitellenes Öt Csillag Mozgalom szenvedése: az egykoron dél-Olaszországban legnépszerűbb pártot nemcsak a jobboldal, hanem a balközép koalíció is simán verte.
Akár 150 ezer forintnak megfelelő összegű pénzbüntetést is kiróhatnak a szabályt megsértő szülőkre.
Az olasz balközép kezd magára találni: a hétvégén több mint másfél millió embert megmozgatva nagy többséggel új elnököt választott a Demokrata Párt, amely kezd felnőni vezető ellenzéki szerepéhez. Miután az Öt Csillag Mozgalom Salvinivel koalícióban lenullázta magát, a mérsékelt baloldalhoz vándorolhatnak a szavazóik.
Miután a szardíniai tartományi választásokon az ötcsillagosok a szavazóik háromnegyedét elvesztették, kijelenthető: Beppe Grillo mozgalma elindult megállíthatatlanul a lejtőn. A párt nem képes önálló arcélt felmutatni Matteo Salvini mellett, és teljességgel alávetette magát a kormányban a szélsőjobboldali Legának. Közben viszont kezd magára találni a hagyományos balközép – azaz Olaszországban a nagy káosz ellenére is minden újra a régi lehet.
Az olasz Öt Csillag Mozgalom ma bejelentette, hogy a májusi EP-választás után az új parlamentben ő is szeretne egy saját frakciót - mégpedig éppen az otthoni koalíciós partner Lega ellenében. Az Öt Csillag olyan elitellenes pártokat gyűjt maga köré, akik nem akarják az európai egység végét. Az eddigi szövetségesek listája azonban még elég gyér. Nézzük, kikről van szó!
Miért kormányoz együtt az EU-párti Öt Csillag Mozgalom Olaszországban az unió gyengítésén munkálkodó Matteo Salvinivel? Miért mindig csak Salviniről hallunk az olasz politikában? Milyen EP-frakcióba ülne az Öt Csillag Mozgalom, ha a brexit miatt megszűnik a mostani frakciójuk? Befogadnák-e maguk mellé a Fideszt, vagy éppen az LMP-t? Ignazio Corrao, a párt EP-képviselője válaszol!
A bíróság szerint visszaélt a hatalmával, a belügyminiszter meg azt mondja: ne a bíróság határozza meg az olasz bevándorláspolitikát.
Huszonöt évvel ezelőtt született meg az olasz politikát megváltoztató Forza Italia párt. Berlusconi huszonöt évvel ezelőtt egy elegáns, ötvenes éveiben járó médiavállalkozó volt: azt ígérte, hogy hasonlóan sikeressé teszi Itáliát, mint ő maga. Balosok és liberálisok is hittek neki.
Olaszország ketté, Románia három részre szakadt, bezzeg Magyarország egységes. Legalábbis, ha az európai pártcsaládok támogatottságát nézzük. Mutatunk egy izgalmas infografikát!
Az európai parlamenti választásokon mindenki ott szavaz és indul, ahol be van jelentve. Magyarok tehát nyugodtan részt vehetnek más országok EP-választásán. És nem csak szavazóként, de jelöltként is! Induljanak hát magyar jelöltek a német, francia, lengyel vagy horvát pártok listáin! Ha Magyarország elvileg úgysem demokrácia, ezzel segíthetné a többi tagállam a szenvedő magyar népet. Schiffer Andrástól Puzsér Róberten át Jeszenszky Gézáig sokak szerezhetnének mandátumot más országok színeiben. Körképünkben bemutatjuk, kik!
Kétfelé szavaznak a hetes cikkről döntő szavazáson az olasz kormánypártok EP-képviselői: a Liga Orbán Viktort támogatja, az Öt Csillag Mozgalom viszont megszavazza a Sargentini-jelentést.
A menekülteket nem lehet egyszerűen elutasítani, ha joguk van ide jönni – nyiltkozta az Azonnalinak Stefano Patuanelli, az olasz Öt Csillag Mozgalom szenátusi frakcióvezetője. A határfalakat tehát nem tartja jó megoldásnak, a Fidesz által ellenzett menekültkvótákat viszont annál inkább. Ezért aztán szerinte elképzelhetetlen az együttműködés az olasz kormány és Orbán Viktor között, sőt: az EU-s támogatásokat is megvonnák a menekülteket elutasító visegrádiaktól.
Noha a magyar szélsőjobboldali közéletben nagy szimpátia övezi a nyáron felállt római kormányt, amely az ideológia nélküli, pőrén populista Öt Csillagból és az idegenellenes Ligából áll, valójában ők is ugyanazt akarják, amit egykoron Matteo Renzi, és amit a visegrádi államok elvetnek: a menekültek európai uniós elosztását. Aki pedig ezt ellenzi, attól elvennék az EU-s pénzeket.
Az EU- és bevándorlásellenes Liga és Öt Csillag Mozgalom megkezdte harcát a sajtó ellen is. Az Öt Csillag Mozgalom megalakulása óta csak ritkán ad interjút az olasz közszolgálati RAI adóinak vagy az olasz újságoknak, mert mindegyiket elfogultnak tartja. A párt elitellenes ideológiájába nagyon beleillenek az újságírók elleni támadások.
Az új populista római kormány nem csupán az Európai Uniónak, a bevándorlásnak, az olaszországi romáknak, de a maffiának is ellenfele – legalábbis a szavak szintjén. A szélsőjobboldali Lega különösen érdekelt abban, hogy hangzatos ígéretekkel és kampányokkal fedje el: maga is nyakig benne van az olasz maffiában.
Keserves volt az olasz kormányalakítás, de végül is felállt az első euroszkeptikus pártokból álló kormány az EU egyik alapító tagállamában. Érdemes-e rettegni a Lega és az Öt Csillag populista koalíciójától? Összeveszhet-e az olasz kormány Orbánnal a migránskvótán? Megszavaznák-e nekünk vagy a lengyeleknek a hetes cikkes szankciós eljárást? És miért akarnak jóban lenni Putyinnal? Stefano Bartolini, a firenzei EUI politológusprofesszora mindent elmond az Azonnalinak.
Berezelt Európa az új olasz kormánytól, miután a populistának nevezett Öt Csillag és a Lega alakított kormányt egy firenzei jogászprofesszor vezetésével. Az ország gazdasága régóta stagnál, nagy az adósság és a munkanélküliség, az új kormány ráadásul kiszámíthatatlan. Mi lesz most? Kilép Olaszország az eurózónából, újabbat rúgva a válságból válságba bukdácsoló EU-ba? Vagy következik a görög dráma újabb felvonása adósságelengedés formájában? Politológusok és közgazdászok jósoltak Firenzében.
Olaszország ma választ. Egy biztos pont azonban mindig van az olasz politikában: a rendszeres káosz. De igazából nem nehéz rajta átlátni. Kik indulnak a választásokon? És mire számíthatunk?
Magyarország és Olaszország között sok hasonlóság van: racionális viták helyett érzelmi alapú táborlogika, államellenesség, az ügyeskedés kultusza, liberális programot vivő baloldaliak, a valódi baloldal teljes hiánya, komenistákkal riogató jobboldal, korrupció, maffia. Már csak egy magyar Öt Csillag Mozgalom hiányzik! Na de ki lenne a legalkalmasabb a vezetésére?