Szlovénia, Magyarország, Lengyelország és Horvátország viszont támogatják a javaslatot.
A konferencián a Bukaresti Kilencek államfői mellett virtuálisan Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is részt vesz.
A lengyel ellenzéki képviselők szerint így derítenék fel az esetleges illegális abortuszokat az országban.
2022. június első napjaira a lengyel Parlament elfogadta a lengyel Alkotmánybíróságról szóló törvény módosításait. Ennek eredményeként többek között megszűnt a testületben az a Fegyelmi Bizottság, melynek létéhez számos konfliktus fűződött az EU és Lengyelország között, s lehetetlenné tette egyes uniós pénzek lehívását is. A minden valószínűség szerint a most zajló orosz–ukrán háború következtében megvalósított törvénymódosítási lépésnek a nyilvánvaló jogi következményeken kívül komoly belpolitikai következményei lehetnek, jelezvén egyúttal azt is: folyik a lengyel külpolitika (szintén a háború indukálta) átalakítása.
A jelek szerint a lengyel kormány megunta a várakozást a beígért, de azóta sem szállított korszerű német páncélosokra és most Dél-Koreával kötött hatalmas fegyverüzletet. A lengyel hadsereg pár éven belül Európa legerősebb hadereje lehet, amelyik a hagyományos fegyverek terén már Oroszországgal is felveheti a versenyt.
Egy várandós nő esete hívta fel a figyelmet a rendszerszintű problémára, az ügyben vádat emelhetnek.
Az orosz agresszióra adott válasz bebizonyította, hogy a részben önkéntesekre alapuló ukrán területvédelmi erők is hatékonyak tudnak lenni a védekezésben, ez mintát jelenthet Lengyelország számára, amely szintén jelentős fejlesztéseket tett a téren, de akár a magyar hadseregnek is.
Andrzej Dudának kezd fogyni a türelme amiatt, hogy a német kormány nem akarja azonnal szállítani nekik a legmodernebb harckocsikat.
Rétvári Bence éppen hétfőn ismételte el a parlamentben sokadszor azt a kormányzati állítást, hogy „Magyarország nem engedi, hogy a területén keresztül fegyvert szállítsanak Ukrajnába”.