Pont került a román kormányválság végére: a román törvényhozás október 5-én, a kormányválság kirobbanása után egy hónappal megszavazta a Florin Cîțu miniszterelnök ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, így hivatalosan is véget ért Cîțu kormányfősége.
Florin Cîțu román miniszterelnök felmentette az igazságügy-minisztert, amiért az fejlesztési forrásokat blokkolt: a miniszter azt akarta ezzel elérni, hogy az igazságügyi visszaéléseket vizsgáló ügyészség a helyén maradjon.
Hiába jelentek meg a nagy pártok prominensei és indult el még a szélsőjobb is, Deveselu hű maradt a koronavírusban elhunyt polgármester személyzeti politikájához.
Szavazni csak jövő héten fognak róla, ám a szocdemek bizakodóak: szerintük átmegy. A PNL belső harcai akár kapóra is jöhetnek nekik.
Florin Cîțu a korlátozások feloldásakor bejelentette: most, hogy már éjszakára is lehet maradni az üdülőhelyeken, leutazik a tengerpartra. Az ellenzéki polgármester viszont nem akarja a településen látni, mert a központi költségvetésből nem kaptak pénzt.
A román szocdemek volt elnöke jelenleg is börtönben ül, azonban most egy újabb ügyben ismét vádat emeltek ellene. Eszerint román üzletemberek kenőpénzével utazott ki Amerikába, hogy Donald Trump elnöki beiktatásán lobbizzon.
Liviu Dragnea még egy ideig marad a börtönben, hiába ostromolja már 2019-es letartóztatása óta előzetes szabadon bocsátási kérelmekkel a román bíróságokat, azok nem kegyelmeznek.
Ludovic Orban, a román Nemzeti Liberális Párt elnöke nem elégedett a jelenlegi jobbközép kormánykoalícióval. Egy sajtóba kiszivárogtatott beszélgetésen állítólag arról panaszkodott párttársainak, hogy alig tudja magában tartani kritikáit a koalíciós partner minisztereivel szemben. Mi folyik Romániában?
Romániában nemcsak a szélsőjobboldali AUR, hanem a nevében szociáldemokrata PSD is lezárásellenes lett, meglovagolva a napok óta tartó lockdownellenes tüntetéseket. De mennyire őszinte a romániai szocdemek fordulata, mi a közös bennük és a szélsőjobboldalban, kik tüntetnek a román utcákon? Cristian Pîrvulescu román sztárpolitológus elmondja!
Miután a szélsőjobb részt vett a hétfői romániai tüntetésen, nem késlekedett sokáig a másik ellenzéki párt, a nevében szociáldemokrata PSD sem. Szerintük a lezárásellenes tüntetésekre leginkább a szegénység miatt került sor, egy volt miniszterelnökük pedig külföldi tervet sejt a lezárások mögött. Mutatjuk, mi folyik Romániában!
Romániában azért jó a politika, mert vicces.
Iskolanyitás, nyugdíjemelés, oltáslogisztika: három ponton is elbeszél egymás mellett a kormánykoalíció három jobbközép pártja. A legnagyobb kormánypárt, a PNL frakcióvezetője már inkompetens USR PLUS-os miniszterekről beszél és kormányátalakítást sürget, az USR PLUS a 2024-es választási szuperévre készül, az RMDSZ pedig csendben kivár. A járványt talán még kibírják együtt.
A parlamenti választások után a román pártok általában feláldozzák a rossz eredményért felelősnek tartott pártvezetőt. Jelenleg ez körvonalazódik a jobbközép kormánykoalíció legnagyobb pártjánál, a Nemzeti Liberális Pártnál is.
Két friss közvélemény-kutatás adatai szerint ha most lenne választás Romániában, valószínűleg kormányt alakíthatna a posztkommunista-nacionalista PSD a szélsőjobboldallal.
Azon megy a vita, hogy ki legyen a miniszterelnök, és ki a házelnök. Johannis egyértelműen PNL-USRPLUS-RMDSZ-kormányt szeretne, a balos és szélsőjobbos ellenzék pedig eltrollkodja az egészet.
Amikor egy vezető politikus homlokegyenest az ellenkezőjét mondja az előző napinak.
Olyannyira gyengén szerepelt a jobbközép nemzeti liberális PNL a román parlamenti választáson, hogy meglett az első politikai áldozat is: Ludovic Orban miniszterelnök lemondott mandátumáról.
Instabil lehet az új jobbközép román kormánytöbbség a rengeteg, PSD-ből a PNL-be átlépő, és most a nemzeti liberálisok színeiben politizáló politikus miatt. Miért volt ekkora az érdektelenség? Mi lenne a legjobb az RMDSZ-nek? Miért lepett meg mindenkit a szélsőjobb? Értékelés Claudiu D. Tufiș bukaresti politológussal!
A koronavírus a román politikában mindent felforgatott: a választási részvétel történelmi mélységekbe süllyedt a vasárnapi parlamenti választásokon, a posztkommunista PSD a kormány félresikerült járványkezelése miatt törhetett az élre, egy új magyarellenes párt pedig vírustagadók szavazataival robbanhatott be a parlamentbe. Volt és jelenlegi RMDSZ-es politikussal és bukaresti politológussal értékeltük, mi történt vasárnap a romániai választásokon.
A PSD semmi újat nem mutatott, csak megnyerte a parlamenti választást, mint tette azt az elmúlt 30 évben, mondta rezignáltan Cristian Tudor Popescu a vasárnapi eredményről. Kiolvastuk nektek a román sajtót!
Rekordalacsony részvétel, a politika színpadáról búcsúzó legendák, egy semmiből előretört szélsőjobboldali párt, patthelyzet. Új választás, nemzeti egységkormány, teljes nihil, minden benne van a pakliban.
Az eredmények felülírták a várakozásokat: noha a PSD nyert az exit poll szerint, a diaszpóra voksai hagyományosan a jobbközép pártoknak kedveznek. Újra bent a magyarellenes szélsőjobb a bukaresti parlamentben.
Képzeljük el a feladatot: választást kell nyerni, de nem lehet tartani se nagygyűléseket, se lakossági fórumokat, az utcára alig mennek ki az emberek a járvány miatt, és a média is inkább a koronavírussal foglalkozik. Romániában ezzel szembesültek a pártok, mutatjuk, ki hogyan oldotta meg!
A jelenleg EP-képviselőként tevékenykedő Mihai Tudose román politikus már tudni véli azt, amit sokan nem.
Románia vasárnap választ: kijöttek az utolsó közvélemény-kutatások, és még mindig a Johannis elnök által támogatott, kormányzó nemzeti liberális PNL-t mérték az első helyre. Az, hogy Ludovic Orban kivel folytatja, az Azonnalinak nyilatkozó bukaresti politológus szerint azon múlik, hányan mennek el szavazni.
A december 6-i romániai választás után valószínűleg kormányra kerülhet a román jobbközép-liberális USR PLUS. Dan Barnát, a párt társelnökét kérdeztük: mit jut az eszébe, ha meghallja az RMDSZ szót? Mit látott Budapesten, amikor meglátogatta a momentumosokat? Miért mond nemet Székelyföld autonómiájára? És mivel viccelődött, amikor megszakadt az interjú?
A romániai Karácsonkőn a hétvégén megtörtént az, amiről öt évvel a bukaresti Colectiv klubban történtek után mindenki rettegett, nehogy újra megtörténjen: kigyulladt egy épület. Emberek égtek benn. Áldozatok vannak. Felelősök nincsenek, az egészségügyi miniszter szerint mindenki hibás.
A román szocdemek akaratlanul is megerősítették a román közvélemény róluk élő képét: hogy a PSD a tolvajok gyülekezőhelye.
Koronavírus-járvány ide vagy oda, Romániában most fontosabb a parlamenti választások megszervezése. Milyen előírásokra kell figyelni a kampány során? Kik érdekeltek abban, hogy decemberben legyen a választás, és kik halasztották volna el? Mutatjuk!
Miután párttársai többször megvádolták, hogy a szolgálatok embere, Marcel Ciolacu a román társadalom legnagyobb tekintélyét, a vallást hívta segítségül. Mostantól mindenki el kell higgye, hogy nincs köze a titkosszolgálathoz.
Miután a román szocdemek nem szerepeltek olyan jól az önkormányzati választásokon, a párt megszabadult a leginkább sötét alakjaitól, akik csoportosan át is léptek egy román zöldpártba, amit egy volt szélsőjobboldali politikus mozgat a háttérből.
Keleti szomszédunknál már több napja napi 2000 fölött van az új koronavírus-fertőzöttek száma, ám nem tudni még, szigorít-e valamit a kormány.
Habár majdem egy hét telt el a romániai önkormányzati választás óta, a botrányok nem csitultak. Szavazatokat tartalmazó zsákok közötti kutakodás, a választások eredményeinek megsemmisítése és a választások megismétlése, ezek voltak a kérések az elmúlt napokban. Az ügyben az új bukaresti főpolgármester-helyettest kérdeztük!
Nem csitulnak a kedélyek a vasárnapi bukaresti főpolgármesterválasztás után. Az egyik kerületben a jelöltek szavazathamisítással váldolják egymást, még a szavazatok újraszámlálása is felmerült. Elmondjuk, miről van szó.
Ki az önkormányzati választás nyertese? Miért tudott nyerni Temesváron a német jelölt? Mennyire volt befolyással a járvány a románokra? Interjú Claudiu D. Tufiș bukaresti politológussal!
Összeszedtük és térképeken mutatjuk meg az összes fontos eredményt.
Az olténiai Deveseluban inkább szavaztak egy halottra, mint a másik két jelöltre.
Annyira tisztelték a deveselui polgármestert, hogy annak ellenére is megszavazták, hogy tíz napja halott.
A független Nicușor Dan lett Bukarest főpolgármestere. Az exit poll eredmények szerint 47 százalékot szerzett, jelentősen megelőzve a szocdem Gabriela Fireat, aki 39 százalékot hozott össze. A román jobbközép összefogása tehát működik.
Eredetileg budapesti mintára a teljes helyi ellenzéki oldalt összefogó koalícióban akartak indulni Bukarest jobboldali pártjai, ez azonban végül nem jött össze nekik, de az esélyük így sem kicsi a győzelemre. Megszerzi-e Bukarestet az összefogó jobbközép szövetség? Milyen hatása lesz ennek a decemberi parlamenti választásokra?
Ez a cikk nem Erdélyről, nem a magyarokról, nem az RMDSZ-ről és nem a romániai magyarok különböző autonómiatörekvéseiről fog szólni. Már csak azért sem, mert a magyarok a román belpolitikában csak huszadrangú tényezőnek számítanak. Ez a cikk azokról szól, akik miatt ez így van.
Miért furcsa ez? Azért, mert noha Johannis a jobbközép nemzeti liberálisoktól érkezik, elvileg semlegesnek kellene lennie.
Nemcsak nyugat-európai, hanem tíz év NER-en edződött magyarországi szemmel nézve is rengeteg feszült és egzotikus pillanatot hozott az idei romániai önkormányzati választási kampány. Mutatjuk a tíz kedvencünket!
Van-e bárkinek is esélye legyőzni vasárnap Kolozsvár regnáló jobbközép polgármesterét? Kik a kihívói? Mivel kampányolnak a magyarok, és milyen bakikat követtek el eddig? Meg eleve: miért hálátlan feladat Erdély Bukarest helyett inkább Budapesthez és Bécshez igazodni próbáló fővárosát vezetni?
Egyre közeledik a romániai önkormányzati választások napja, de már a választások előtt elkezdte egymást szétszedni a liberális-technokrata USRPLUS és a kormányzó jobbközép PNL. A két párt Bukarestben választási szövetséget kötött, viszont országos szinten megy a harc.
Több ellenzéki képviselő sem jelent meg az Orban-kormány elleni bizalmatlansági indítvány szavazásán, pártjuk már kizárással fenyegeti őket. Klaus Johannis román államelnök örülhet, marad a nemzeti liberális kormány, a télen esedékes választásokig valószínűleg már kihúzzák.
Pénteken megkezdődött a hivatalos önkormányzati kampány, majdnem megvolt a jelöltek közti első verekedés is.
Áll a bál a kormányzó romániai Nemzeti Liberális Pártban. Ludovic Orban miniszterelnököt saját alelnöke bírálta a pártba a legutóbbi időben átigazolt szocdem polgármesterek miatt. Csak nem inog a szék Orban alatt, és Rareș Bogdan lesz a PNL következő elnöke?