Putyin reméli, hogy a nehéz nemzetközi helyzet ellenére a kétoldalú kapcsolatok jók maradnak.
Matteo Salvini pár éve még Vlagyimir Putyint ábrázoló pólóban pózolt, most úgy gondolta, jó ötlet lesz elmenni a lengyel-ukrán határra. Nem volt.
De Marine Le Pent azért elfogadható politikusnak tartja. A néppárti tagság előnyeit azonban szerinte nem lehet semmilyen újjoboldali európai szövetséggel pótolni.
Egyik részről élő példa, hivatkozási alap, hogy a befogadás politikája működik, az út helyes, a polgármester már-már szent ember. A másik oldalon egy szimpla csalót, köztörvényes bűnözőt festenek le, aki csak pénzlenyúlásra, saját gazdagodása érdekében használta fel a menedékkérőket kéretlenül rászabadítva őket Olaszországra. Bemutatjuk a kalábriai Riacét!
A hétvégén maga Silvio Berlusconi telefonált le a Lega nyári egyetemére, hogy közölje: Matteo Salvini bizonyított mint vezető, ezért az ő irányítása alatt állhatna össze az olasz jobboldal a 2023-as választásokon. Salvinival azonosan népszerű azonban a neofasiszta Giorgia Meloni is, aki bizonyosan nem fogja ilyen könnyen feladni vezéri ambícióit.
Miközben az olasz baloldal azt szeretné, hogy csak covid ellen oltottak indulhassanak el a választásokon, Silvio Berlusconi pártja egyszerűen kötelezővé tenné az oltást. Éles kritikát a szélsőjobboldal és az Öt Csillag fogalmaz meg a tervek ellen.
Sajtóinformációk szerint a lengyel kormánypárt távozni készül azon európai pártcsaládból, amelyből az orbánista új szövetség születhetne. A hírek szerint Giorgia Meloni neofasisztáinak túlhatalma zavarja őket.
Tavasszal távozott a Fidesz az Európai Néppártból, de azóta csak udvariassági közeledések láthatóak a jelenleg legalább két pártcsaládra szakadt európai szélsőjobbon. Lassú előkészülés zajlik, vagy eleve lehetetlen vállalkozás ezeket a pártokat egybeterelni?
Az EPP frakciójának sajtófőnöke azonban biztosította az Azonnalit, hogy a magyar miniszterelnök is része a „gyűlölet koalíciójának”.
Olaszországban tovább folytatódik a vita a homofóbia elleni törvényről. Noha a javaslatot novemberben a képviselőház elfogadta, a szenátusi jóváhagyás előtt a jobboldal és a Vatikán mellett most már a balközép Matteo Renzi is kifogásokat fogalmaz meg. Eközben viszont Silvio Berlusconi pártjából többen is a baloldal mellé állva támogatják a törvényt.
Matteo Salvini és Giorgia Meloni a magyar miniszterelnökkel szemben elutasítják a szolgáltatások igénybevételének védettségi igazolványhoz kötését.
Pénteken több európai szélsőjobboldali párt – köztük a Fidesz – egy közös nyilatkozatot adott ki Európa jövőjéről. Miközben Matteo Salvinitől Giorgia Melonin át Marine Le Penig sokan ott vannak az aláírók között az Európai Parlament két radikális jobboldali frakciójából, az AfD nem szerepel köztük. Sikerült Orbánnak békét teremtenie Salvini és Meloni között? És miért nem kell nekik az AfD?
A pápai állam felszólította Olaszországot: ne büntesse a transzfób véleményeket, és ne ismerje el a genderidentitásokat. Egy új törvényjavaslat kapcsán lángolt fel a vita. Miközben Matteo Salvini a Vatikánnal ért egyet, a balközépen és különösen az Öt Csillagnál azt mondják: az egyház ne szóljon bele az állam ügyeibe. A katolikus Mario Draghi is az állam laicista jellegét hangsúlyozza. A Vatikán végül enyhülni látszik, de az Öt Csillagon belüli balhé már így is beindult, a kormánybuktatásokban kiváló Matteo Renzi pedig megint segíteni szeretne. Mi történik most éppen az olaszoknál?
A neofasiszta Giorgia Meloni ellenzékből, a legás Matteo Salvini kormányról akarná maga alá szervezni az egész olasz jobboldalt. Silvio Berlusconi pártjának súlya ugyan csökken, de a volt miniszterelnök inkább a Legát támogatná – és húzná be őket középre. Miként hathat mindez ki Orbán Viktor európai pártcsaládépítési terveire?
A rapper azt állítja, ugyan az olasz közmédia, a RAI megpróbálta azt cenzúrázni, mégis megtarthatta május elsejei performanszát, amely után az olasz balközép új hőse lett. A szélsőjobbos Matteo Salvini szerint azonban a közmédia balos politikai gyűléseket tart az adófizetők pénzéből, ami felháborító. Kultúrharc, teljes gőzzel, olasz módra.
Az egykori Északi Ligának nehéz dolga van még mindig – hiába hívják már csak Ligának –, ha a délolasz régiókban akar erősödni. Matteo Salvini pártja ezen térségben főleg a maffiával szövetkezve építené ki a hatalmát. Az EU-s segélyek elosztásáért is felelős legás államtitkár példája mutatja meg, miként fonódott össze a Lega, a maffia és a szakszervezetek egy része a délolasz részeken.
Csütörtökön Matteo Salvini, az olasz szélsőjobboldali Lega elnöke Budapesten tárgyal Orbán Viktorral egy esetleges új jobboldali pártcsaládról. Olasz lapok szerint ha lesz is együttműködés a Fidesszel, abból kihagynák azt a német AfD-t, amivel a Lega jelenleg még közös frakcióban ül az Európai Parlamentben. De milyen akadályokat kell még leküzdeniük egy közös pártcsalád esetén?
A kormányválság februári megoldódása után most a balközép pártoknál alakult ki válság: a Demokrata Párt főtitkára lemondott, és senki nem tudja, ki és mi követheti. Beppe Grillo az Öt Csillagból azonban szívesen átvenné a demokraták vezetését is. Közben az Öt Csillag bázisdemokratikus ideológusa szervezi ki az internetes felületet a párt mögül. Körkép az ismét kaotikussá váló olasz politikáról!
Most, hogy a Fidesz elbukott a Néppárt lelkéért folytatott küzdelmében, EP-képviselőinek új frakciót kell találniuk maguknak, ha meg akarják tartani felszólalási és anyagi lehetőségeiket. Mutatjuk a Fidesz előtt álló öt forgatókönyvet!
Több, mint egyhónapos kormányválság után a hétvégén felállt Mario Draghi, egykori Európai Központi Bank-elnök mögött az új olasz kormány, amelyet a neofasiszták és a szélsőbaloldaliak kivételével valamennyi parlamenti párt támogat. A kormányban a balközép és az Öt Csillag mellett Matteo Renzi, Silvio Berlusconi és Matteo Salvini pártjai is miniszteri helyeket kaptak. Mutatjuk az új kormánynévsort!
Azzal, hogy Matteo Salvini Legája is része lesz a Mario Draghi vezette új római kormánynak, a Lega-vezér nagy lépésekkel halad a centrum felé. Hitet tett az egységesebb Európa mellett, és közös európai menekültpolitikát szorgalmaz. Az Olaszországba ezalatt beérkezett újabb menekültek pedig már nem is zavarják. Sőt, a Lega már az Európai Néppártba tartana.
A jelenlegi kormányválság Rómában igazi telenovellaként is nézhető. Hatalmas szenvedélyek, kalandos, váratlan fordulatok, cselszövések – és persze megannyi szereplő, aki egy barokk operából is előléphetett volna. Talán eleve egyszerűbb lenne elhagyni Olaszország kapcsán a megismert politikai kategóriákat, és inkább művészettörténeti fogalmakkal leírni a szereplőket.
Giuseppe Conte, a volt olasz kormányfő megtartotta ígéretét: nem száll ki a politikából. Beppe Grilloval közösen reformálná meg az elárvult és csapzott Öt Csillagot. Közben még mindig tartanak a kormányalakítási tárgyalások, Matteo Salvini pedig nagy léptekkel halad a centrum felé. A Lega belép a baloldal mellé a kormányba, Conte viszont nem vállal kormányzati szerepet. Mutatjuk, merre tart az Öt Csillag! És elmondjuk, kik lehetne a Draghi-kormány miniszterei!
Mario Draghi, kinevezett új kormányfő a bőség zavarával küzd: a pártok egymással versenyeznek, hogy kit vegyenek be az új kormányba. Az eddigi Conte-kormány pártjai és Berlusconi Forza Italiája mellett most már a szélsőjobboldali Lega is hajlandó az új kormány része lenne – bár ők csak akkor, ha az Öt Csillag viszont kívül marad.
Giuseppe Conte múlt kedden nem szerzett abszolút többséget a római szenátusban, és azóta sem tudta a hiányzó öt szenátort valahonnan elővarázsolni. Miután Matteo Renzi kész a héten a jobboldallal közösen az egyik minisztere ellen szavazni, Conte helyzete egyre tarthatatlanabbá vált: kedden benyújtja a lemondását. A pártok érdekei és stratégiái azonban összekuszálódtak. Mutatjuk azonban, hogy mit lehet most tudni Conte jövőjét illetően!
Most úgy néz ki: Giuseppe Conte mégis maradhat Olaszország miniszterelnöke, de a napokban eldől, hogy kisebbségi kormány élén folytatja-e, vagy egy új kormányt alakít. Mutatjuk, mi vezetett ide, és kiket tudott átcsábítani Conte az ellenzéki padsorokból. De szó lesz egy kivágott olajfáról és egy árulóvá lett Berlusconi-kedvencről is.
Giuseppe Conte olasz kormányfő hétfőn az alsóházban tartott beszédet, mert a kormányválság miatt kérdésessé vált a többsége. A politikus itt az USA-t és Kínát is Olaszország szövetségesének nevezte, amin nagyon felháborodott a jobboldali ellenzék. Salvini bocsánatkérést vár el, szerinte ugyanis az egész koronavírus-járványért Kína a felelős.
Matteo Renzi látszólag szakmai ellenérvek miatt a héten végül csak felrobbantotta az olasz kormányt. De tényleg ez áll a háttérben? Gianfranco Pasquino, a bolognai egyetem nyugalmazott professzora, egykori baloldali római szenátor magyarázza el a helyzetet és a lehetséges kiutat az Azonnalinak.
Ezúttal Matteo Renzi, egykori kormányfő nemcsak fenyegetett, de be is tartotta az ígéretét: szerdán végleg kiszállt az Italia Viva kispártjával együtt Giuseppe Conte balközép római kormányából, amely így legalábbis a Szenátusban elvesztette a többségét. Mi jön most a járvány és gazdasági válság által egyaránt sújtott dél-európai országban? Mutatjuk a lehetséges forgatókönyveket.
Jobboldalról is kell támogatókat szereznie a túléléshez Giuseppe Conténak, ha Renzi tényleg kiszáll.
És még: miért néz fel az összes olasz jobbos pártvezér Orbán Viktorra? Miért a nők és a fasiszták jutnak eszükbe az olaszoknak a magyarokról? Miért szavaznak Salvinire a bevándorlók? Miért tartozik össze Olaszországban a politika és a verekedés? Interjú Stefano Bottoni olasz-magyar történésszel egyenesen Firenzéből.
Toszkána az olasz baloldal fellegvára, 1921-ben a tengerparti Livornóban alapították meg az olasz kommunista pártot. Salvini és a jobbközép most egy keményvonalas EP-képviselővel hódítaná meg a vörös tartományt. Körbefotóztuk Firenzében, ki mivel próbálja megszólítani a helyieket.
A szeptemberi olasz regionális választásokon Veneto tartományban a Lega északi identitását képviselő régióelnök akár a szavazatok 75 százalékát is elhozhatja. Salvini öröme azonban csak részleges, ugyanis az ő új pártját is veri a régi legás lista. Venetoban ezzel megszülethet az olasz jobbközép új vezére.
Matteo Salvini augusztusban új mozgalmat hozott létre az eddigi Lega mellé: ez már nevében sem utal az északi kötődésre. Az olasz nacionalista irány azonban nem is tetszik mindenkinek – köztük a Lega alapítójának sem. Kitör a testvérháború a legások között? Szeptemberben már megosztva indulnak Veneto régióban.
Miközben az olasz kormány melletti szakértői tanács azt javasolta, hogy csak a valóban fertőzött északolasz régiókat zárják le a kínai koronavírus miatt, a római kormány az egész ország zárlata mellett döntött – derült ki azon jegyzőkönyvből, amit most sikerült megszerezni a római kormánytól. A déli régióban sokan úgy érzik: feleslegesen kellett becsukni.
Matteo Salvinit még mindig nem fogadja el az olasz jobboldal egésze vezérének. Giorgia Meloni, a neofasiszták vezetője nyíltan is elvitatná a legás politikus elsőségét. És miközben a Lega támogatottsága csökken, a neofasiszták népszerűsége folyamatosan növekszik.
A firenzei jogászprofesszor szakértő kormányfőként indult, de politikus lett belőle. Nem véletlen, hogy mára az a kérdés, mikor jelenik meg a saját pártjával. Ha elindul, a szavazók több, mint 15 százaléka szavazna rá – márpedig az olasz politikában van hagyománya annak, hogy a kormányfői posztot a nagy táborok között sikeresen lavírozó középpárt szerzi meg. Ezt akarta Matteo Renzi is. De Contének fog bejönni.
A legás tartományi miniszterelnök kihasználja, hogy tartománya jobban kezelte a válságot: és egyesek szerint a lazításból komoly politikai tőkét kovácsolhat.
Még 2015-ben mutatott be az olasz közszolgálati Rai Tre csatorna egy riportot a Vuhanban állítólag előállított vírusokról. Salvini a parlamentben fog feltenni kérdést ennek kapcsán.
Az olasz kormány bejelentette: a húsvéti szünet után is zárva maradnak az iskolák. Az olasz oktatási miniszter szerint ma lehetetlenség megmondani, mikor kezdődhet újra a tanítás. Giuseppe Conte bizalmi indexe közben történelmi csúcson: a lakosság hetven százaléka támogatja a balközép kormányfőt.
A mostani olasz tartományi választásokon Elly Schlein kapta a legtöbb szavazatot: a fiatal baloldali politikus európai parlamenti ismeretlenségből váltott az olasz politikába, ahol a Matteo Salvinivel szemben szerveződő új baloldal arca lett. De ki ő? Mi köze Kelet-Európához? És miért sorosügynöközi őt is a berlusconista sajtó?
Luigi Di Maio olasz külügyminiszter, az Öt Csillag egykori vezetője Rómába hívja tüntetni a szavazóit, mivel szerinte a kormány rossz irányba vezeti Olaszországot. Közben Matteo Renzi miatt eleve akár bukhat is római baloldali kabinet. De még Cicciolina is felbukkan a legújabb olasz kormányválságban.
Olaszország kezd visszaállni a bal-jobb megosztottságra. Az Öt Csillag zuhanása után ma már a két táboron belüli erőviszonyok jelentik csak a kérdést.
Nem szerezte meg a mélyvörös Emilia-Romagna tartományt Matteo Salvini Legája. Az eredmény újabb lendületet adhat a római kormánynak és az olasz baloldal újraszerveződésének.
Az Öt Csillag Mozgalom vezetéséről lemondott Luigi Di Maio szerint újjá kell építeni az egész mozgalmat, mert „a legrosszabb ellenségek már belül vannak“. A hétvégi olasz tartományi választások majd megmutatják: újjáépülés, vagy végleges leépülés következik-e.
Az egyik olasz kormánypárt, az Öt Csillag Mozgalom vezetőjét már régóta kritizálják pártján belül. Most öt nappal két kulcsfontosságú választás előtt hagyhatja ott a pártot.
A katolikus egyházfővel trollkodva, rózsafüzért morzsolgatva kívánt boldog új évet a politikus.
Olaszország most ellenzékbe kényszerült egykori belügyminisztere szerint 2020-ban ő lesz a miniszterelnök, mert már mindenkinek elege van a baloldali kormánykoalícióból.