Janine Wissler, a Linke társ-kancellárjelöltje szerint az FDP és a CDU sem képviseli a németek jövőjének érdekét, ezért velük eredménytől függetlenül kizárt a koalíció. Ismét felvetették: egy piros-zöld-vörös koalíciós kormányban viszont benne lennének.
A német kommunisták egykori frakcióvezetője új könyvében nekimegy a baloldali fősodornak, és bírálja az ottani liberális konszenzust. Sahra Wagenknecht azonban éppen nem a kivonulását, hanem a visszatérését készíti elő: a legnagyobb német tartományban vezeti majd a Linke listáját – és akadályozhatja majd meg, ha a párt kompromisszumokat kötne a szocdemekkel és a zöldekkel.
2020-ban még nem is nagyon ismerted a nevét – a jövő azonban az övé. Az Azonnali mutat neked kilenc olyan politikust, közéleti embert, akiről 2021-ben még biztosan hallani fogsz.
Az eddigi tartományi szabályozás szerint a pártoknak ugyanannyi férfit és nőt kellett indítaniuk a tartományi választásokon. Most az AfD perelt, és nyert.
A városban az országos átlag kétszerese a munkanélküliségi ráta, ehhez képest egyre kevesebben tehetik meg, hogy ott lakjanak.
Sorozatban a hatodik, Merkelékkel nagykoalícióban töltött év után a német szocdemeknek eszükbe jutott, hogy lehet, hogy inkább a Zöldekkel és a baloldali Linkével kéne összefogniuk.
A Forsa kutatása szerint az EP-választás után a Zöldek Németország legnépszerűbb pártja.
Dobrev Klárát több mint háromszor annyian ismerik itthon, mint Németországban a kereszténydemokrata csúcsjelöltet – a németeket nem nagyon mozgatja meg az EP-választás.
Robert Habeck gondoskodik arról, hogy a német nagykoalíció már csak nevében legyen nagy.
Noha Orbán Viktor szerint a baloldal azért támogatná a bevándorlást, mert ezzel akar magának választói utánpótlást biztosítani, a számok egészen mást mutatnak. A hesseni választásokon például a szélsőjobboldali AfD és a jobboldali liberális FDP szerepelt átlagon felül a bevándorlók között.
Ki kéne cserélni a német kancellárt az osztrákra? Vagy akkor már jöjjön inkább egy újabb Anschluss? Megérdemli-e a CSU, hogy leszerepeljen vasárnap a választáson, egyáltalán, ki szavaz rájuk Münchenben? Mi köze a menekülteknek a hiányzó fogakhoz? München központi piacán kérdeztük körbe a helyieket a tartományi választás előtt.
Jövő vasárnap választ Bajorország. Egy héttel a választás előtt már csak 33-35 százalékra mérik a kormányzó CSU-t, amely egyedül biztosan nem fog tudni kormányt alakítani. Sőt, matematikailag még olyan felállás is lehetséges, hogy egy négypárti szivárványkoalíció lenyomja a CSU-t. A pártelnök Seehofer már most a tartományi miniszterelnök Söderre hárít. Mi folyik Bajorországban?
Az Angela Merkel vs. Horst Seehofer menekültügyi vitából a mondanivalóját évek óta a migráció köré építő jobboldali populista AfD jött ki nevető harmadikként: egy friss közvélemény-kutatás szerint a párt támogatottsága nagyjából megegyezik a Merkel-féle CDU-val koalícióban kormányzó szociáldemokratákéval.
Hány százalékkal előzi a szociáldemokratákat Angela Merkel pártja? Ki lesz a harmadik? Mennyire lesz erős a jobboldali populista AfD? Nyer egyéni körzetet a szélsőjobb? Az Azonnali percről percre követi a németországi választás estéjét.
A német szociáldemokraták egyik Magyarország-specialistája 1998-as népstadionbeli Orbán-élményéről, a kereszténydemokrata CDU viselt dolgairól, a Trump-Putyin-Erdoğan-May-Kaczyński-Orbán-csatársorról beszélt az Azonnalinak Berlinben. Axel Schäfer szerint Németország külpolitikájában akkor sem lenne változás, ha tisztán baloldali kormány kerülne hatalomra.
Német pártok prominenseit kérdeztük Orbán Viktorról és a német-magyar viszonyról. Abban még a Linke és a Zöldpárt is egyetértett, hogy Orbán Viktor nem diktátor, a liberális FDP főtitkára viszont figyelmeztetett: nem lesz jó vége, hogy Orbán a külpolitikát arra használja, hogy belpolitikai hasznot húzzon belőle. A CDU egyik volt tartományi miniszterelnöke önbizalomra bátorítja Orbánt, hogy ennek birtokában az ellentétes véleményt képviselőket is hagyja szabadon érvényesülni.