A pártelnök-választáson alulmaradt Jakab Péterrel szemben, akit korábban többször is kritizált.
71,4 százalék támogatta a hivatalban levő elnököt.
A választási matekkal ráadásul több gond is van, de hát, nézze csak meg.
Márki-Zay nevét egyszer sem mondta ki, Dobrevvel győztek volna. Gyurcsány Ferenc értékelte a választást.
Bencsik János a pártból való kilépése óta tudatosan nem beszélt a Jobbikról, de az ellenzék katasztrofális eredménye után már nincs hova rontani az esélyeket. A párt egykori budapesti elnöke és országgyűlési képviselője interjúban mesél a Jobbikban zajló boszorkányüldözésről, a nemlétező szavazókról, Jakab Péter kitalált figurájáról és arról, miért nem foglalkozott Trianonnal sem a százéves évforduló alatt a magát nemzetinek valló párt.
Az Azonnali birtokába jutott egy az ellenzéki összefogás kampányában használt táblázat, ami alapján az ellenzék 30 biztosan megnyerhető egyéni választókörzettel számolt magának, de emellé még „kötelezően megnyerendőnek” minősített további 24 körzetet, ráadásul az érdemi fideszes többséggel bíró választókörzetek közül is többet be akartak húzni. Az Azonnali saját – a változatosság kedvéért szintén táblázatba rendezett – számításai jól mutatják, a valósághoz képest még a megnyert körzetekben is hogyan apadt le az ellenzék korábbi előnye és hogyan billent simán hátrányba még ott is, ahol nyerni szerettek volna; valamint hogyan vált akár kétszámjegyű Fidesz-előnnyé az ellenzék által „csatatérként” azonosított körzetekben. Mi mehetett ennyire félre az ellenzék számára? Elemzés.
Eltérően látják a pártelnökök, hogy mi az oka a vasárnapi vereségnek.
Ezeket nagyszabású műsor keretében mutatták be.
A Jobbik először mondott látványos igent Márki-Zay Péter kérésére, és saját listájának egyik helyét egy roma politikusnak adja. Varga Ferenc ígéri, büszke magyarrá teszi a cigányokat is.
A párt elnöke, Jakab Péter kedden bejelentette: a párt aláírásgyűjtésbe kezd a kötelező oltások ellen. Az Azonnali megkérdezte a párttól, hogy a petícióval mi a céljuk, Rig Lajos képviselőjük szerint akár népszavazást is kezdeményezhetnek majd az ügyben.
Van egy kis értetlenkedés a Tisztelt Ház és annak méltósága körül.
A Jobbik elnöke most eltelt éve akkora talány, hogy még azt is nehéz eldönteni, bukott-e egyáltalán. Minden esetre összeszedtük, miért hagyott már most nyomot a magyar politikatörténelemben.
Ha a közéletet szórakozásként fogjuk fel, a legszebb pillanatokat kétségkívül a közéleti szereplők látványos pofára esései szolgáltatják. 2021 emlékezetes pillanatai között vannak nagyon vicces, de jelentéktelen taknyolások, és vannak olyanok is, amik politikusok pályáját siklatták ki.
Egy hete nem válaszol az Országgyűlés elnöke megkeresésünkre azzal kapcsolatban, hogy megbünteti-e Tállai András államtitkárt, amiért a parlament utolsó ülésén bohócsapkát adott Jakab Péternek.
Ebben a választási ciklusban valószínűleg többet már nem kell ellenzéki kérdésekre válaszolnia a miniszterelnöknek. Mutatjuk, miről kérdezte az ellenzék az idei, de vélhetően a választásokig utolsó kormányfői azonnali kérdések órájában a miniszterelnököt.
Az október 23-i ellenzéki nagygyűlésen felszólaltak az előválasztás miniszterelnök-jelöltjei, és a győztes Márki-Zay Péter is, aki az ellenzéki szavazókat 1956 hőseihez hasonlította.
Mindkét párt azt mondja, az előválasztás második fordulóját megnyerő jelöltet támogatni fogják, de Karácsony Gergely visszalépését követően sem Márki-Zay Péter, sem Dobrev Klára mellett nem teszik le a garast.
Így most már összesen 19 vezető jobbikos politikus legitimálta a döntést.
Márki-Zay könnyebben ki tud lépni a politikából, Karácsonynak ez egy nagyobb presztízskérdés. A Jobbik viszont annyira túltolta a néppártosodást, hogy teljesen felhígult, ha fel akar állni, ideológiai téren kell erősíteniük. A Momentumot kezdik elválasztani a pártelnöktől, a pártok erőviszonyait pedig, ha át nem is rendezi, bebetonozza a mostani eredmény. Nagy Zsolttal, a Republikon Intézet projektkoordinátorával elemeztük az ellenzéki előválasztás első fordulóját. Interjú.
Karácsony Gergely és Márki-Zay Péter online faragták le Dobrev Klára előnyét, így 34,7 százalékot szerzett a DK jelöltje. Ők hárman mennek tovább a második fordulóba.
A Jobbik elnöke és miniszterelnök-jelöltje Facebookon mondott köszönetet azoknak, akik segítettek az előválasztás megszervezésében és lebonyolításában, egyben kvázi kijelentette: számára véget ért a verseny.
Az már látszik, hogy lesz második forduló a miniszterelnök-jelöltek között: Dobrev Klára nagyon vezet, őt Karácsony Gergely követi, és Márki-Zay Péter is magabiztosan befut a harmadik helyre.
Az első választókerületi eredmények szerint simán vezeti a miniszterelnök-jelöltek versenyét a DK.
Szeptember 28-án ért véget az ellenzéki előválasztás, ahol a pártok és a szavazóik azt dönthették el, kik legyenek egyéniben a kihívói a Fidesz-KDNP jelöltjeinek és ki legyen a közös miniszterelnök-jelölt. A nap folyamán jönnek az eredmények, kövesd velünk élőben!
A Jobbik elnöke szerint Tóth kihívója, Hadházy Ákos annyi bizonyítékot adott át a részére, ami miatt meg kell vizsgálni, hogy a pártja által is támogatott Tóth Csaba valóban korrupt-e, mint ahogy azt Hadházy állítja.
Közjegyző sajnos nem volt.
Megvan az első nagy név, aki elhasalt a miniszterelnök-jelölti előválasztáson: az Új Világ Néppárt vezetője, Pálinkás József nem tudta összeszedni az induláshoz szükséges 20 ezer aláírást. Az MTA volt elnöke szerint a pályát az ellenzéki pártok eleve úgy alakították ki, hogy az nekik lejtsen, de nincs ezért harag, és azt sem bánta meg, hogy elindult a miniszterelnökségért, noha ennek az előválasztásnak sose volt híve. Ha mégis bejutna 2022-ben a parlamentbe, csak bizonyos feltételek teljesülése esetén vállalna kormányzati szerepet, de már úgy gondolja, a nála fiatalabb generációnak kell átvenni a stafétát a politika élvonalában. Interjú!
Ezenkívül legalább harminckét egyéni választókerületi vitát is megrendezne a Gulyás által vezetett Partizán.
Tóka Gábor, a Vox Populi választási és közvélemény-kutatási blog szerkesztője szerint az előválasztáson való részvétel jelenleg erős szimbolikus elköteleződés is az ellenzék felé, ezért nem sok fideszes fog rá elmenni – pedig a saját szempontjukból ez akár logikus is lehetne. A hekkeléshez túl sok erőforrás kéne, és a kockázat is túl nagy.
Kanász-Nagy Máté, a zöldpárt társelnöke az Azonnalinak elmondta, a támogatás visszavonásán kívül érdemben még nem kívánják kommentálni Demeter Márta jobbikos fordulatát, új jelöltjük bejelentéséig pedig türelmet kérnek.
Szerdán a Momentum elnöke már hivatalosan is előválasztási miniszterelnök-jelölt lett – ennek apropóján kérdeztük arról, hogy milyen eredményre számít ősszel. Fekete-Győr elmondta: két miniszterelnök-jelölti vita lesz az első forduló végéig, és a kampányban minden miniszterelnök-aspiráns múltjából előkerülhetnek korábban nem ismert ügyek – az övéből is, csak a többieknek „nagyobb a múltja”. Interjú!
A Závecz Research és az IDEA Intézet közös kutatása egyértelmű összefüggést talált a településméret és az egyes ellenzéki miniszterelnök-jelöltek támogatottsága között. Az is kiderült, hogy a fiatalok között Jakab Péter a nyerő, a nyugdíjasok között viszont Karácsony Gergely tarol.
Tipikus tyúk-tojás dilemma, hogy a jelenlegi Jobbik-szavazók jakabisták-e vagy inkább jobbikosok: azért szavaznak-e a pártra, mert Jakab vezeti, vagy mert jobbikosok, ezért a Jakab által vezetett pártra szavaznak?
A Jobbik pokolian jól tárgyal a háttérben: nemcsak azt érte el, hogy majd' minden párt az ő jelöltjeit támogatja arányaiban a legnagyobb számban, ezzel messze kiemelkedve az ellenzéki mezőnyből, de még arra is rávette a szövetségeseit, hogy hagyják csak békén a párt számára fontos vidéki körzeteket.
A Jobbik egyetlen LMP-s jelölt, Hohn Krisztina mögé állt be most – ezzel négyre emelkedett azon körzetek száma, ahol Jakabék az LMP-t támogatják. Cserében az LMP már 22 körzetben sorolt be a jobbikos jelöltek mögé.
Eddig Schmuck Erzsébet számára elég simának néz ki az előválasztás: a hatpárti szövetségből egyedül a Momentum nem támogatja, és csak egy kihívója van.
Az ellenzéki jelöltek közül hiába a Jobbik jelöltje szerezte a legtöbb szavazatot 2018-ban, a Jakabék saját jelölt helyett inkább a DK helyi jelöltjét támogatják az ellenzéki előválasztáson.
A Momentum így több jelöltjét is visszahúzva sorol be a például jobbikos Brenner Koloman, Csányi Tamás vagy Ander Balázs mögé, míg a Jobbik a Momentum által indított Szabó Szabolcsot vagy Szecsődi Andreát támogatja.
A baj akkor lesz nagyon nagy, ha mi, ellenzékiek is ki akarjuk egymást rekeszteni, csak azért, mert nem mindenről gondolkodunk ugyanúgy, írta Facebookján.
Így jelenleg az LMP titkárát már kettő, míg a DK-s Czeglédy Csabát egy párt támogatja. Ugyanakkor elég szoros előválasztást ígér kettejük harca.
Ha a közgazdász legyőzi kihívóit az előválasztáson, gyakorlatilag biztos, hogy a 2022-es választáson is ő lesz a befutó.
Így már négy párt is támogatja Hillert az előválasztáson: az MSZP és Párbeszéd mellett az LMP, és immáron a Jobbik is. Kihívója a DK-s alpolgármester, Nemes László lesz.