Komoly válság jöhet, és még az éhínség is benne van a pakliban.
De ezt elsősorban nem az európaiak fogják tragikusan megélni.
Nagy botkormány-mozgatásokra senki ne számítson, az ötödik Orbán-kabinet az eddig lefektetett elvei mentén halad tovább – mondta az Azonnalinak adott interjújában Dömötör Csaba.
Az Ukrajna lerohanását követő élelmiszer-áremelkedésre hivatkozva az EU több olyan szabályt is enyhített márciusban, melyek a mezőgazdaság óriási környezeti terhelését csökkentenék. Pedig a természet pusztulása, a talajélet romlása, a klímaváltozás hatásai ellen most kellene cselekedni. Ráadásul ezek a lépések épphogy ellenállóbbá tennék az élelmiszerrendszereinket, így alkalmazkodóbb lenne az élelmiszer-ellátásunk egy, a mostanihoz hasonló geopolitikai krízisben.
Több helyen korlátozásokat vezettek be, ám a boltok polcai sokszor ennek ellenére is üresek.
Nem befagyasztani kellene az élelmiszerek árát, hanem az áfájukat csökkenteni, meg az állami költekezést kellene visszafogni. Közgazdászokkal jártuk körbe az infláció kérdését és a kormány rá adott unortodox válaszát.
Még a novemberi benzinár-befagyasztás előtt beszélt erről a parlamentben.
Február 1-től hat élelmiszer esetében az október 15-i árakat kell ismét fizetni.
A határellenőrzés ugyanis egyelőre csak az EU irányába szigorú, a brit kormány halasztotta az ellenőrzést jövő nyárig. Így a britek exportja jelentősen visszaesett, de az ír export bizonyos ágazatai virágoznak.
A hazai átlagos szeszár kevesebb, mint háromnegyede az uniósnak, míg a legdrágább finn és ír számok majdnem a duplái. Mindez az elég magas áfakulcs mellett, és ebben nincs benne az adózatlan illegális főzés, van azonban köze a 800 ezer magyar alkoholistához. Az azonban vitatott, hogy egy mesterséges drágítás megoldaná-e a problémát.