„Tömeges” üzletnyitás // Szálinger Balázs kultúrharcról és kivonulásról

2021.02.03. 18:30

Hogyan lesz valaki sommelierből segédmunkás egy kőművesbrigádban? A vendéglátósok tiltakozásáról szóló Pörgetőben egy olyan vendéglátós is elmeséli a történetét, akinél már végképp betelt a pohár. A Helyzet-interjúban pedig Szálinger Balázs költővel beszéltünk, aki elmondja, miért vonult ki a városból és a Facebookról, és mi köze a költészethez a verses reklámoknak és Krúbinak. Podcast!

„Én személy szerint Jászberénybe járok le a kollégáimmal feketén egy kőművesbrigádba bedolgozni. Azokhoz a kőművesmesterekhez, akik nálunk az étteremben felújításokat végeztek”

 

– mondja egy Király utcai sommelier február elsején a tömeges üzletnyitásért szervezett tüntetésen. Podcastunk riportblokkjában, a Pörgetőben ezen a héten arra próbáltunk válaszokat keresni, hogy miért futott lyukra néhány vendéglátós és egy kis libertariánus párt kezdeményezése a tömeges üzletnyitásra. A tüntetés egyik szervezője, Ecsenyi Szilárd mellett megszólal Fekete-Győr András is, aki elmondja, hogyan lett hirtelen nyitáspárti a Momentum.

 

Eheti interjúalanyunk Szálinger Balázs József Attila-díjas költő, színházi ember és zenész, aki nehezen bírja az efféle titulusokat, hiszen szerinte éppen elég munka rászolgálni a költői címre. Az Azonnalin többször is méltatott Al-dunai álom című kötete talán a legaktuálisabb „menekülőkönyv” a lockdown alatt.

 

Szálinger elmondja, hogy hatalmas vágya hazaköltözni Keszthelyre, ami neki nem le- vagy visszalépés, hanem státuszemelkedés lenne:

 

„Kifejezetten úgy fogom fel az elmúlt húsz évemet Pesten, hogy ezzel próbáltam megteremteni, hogy be tudjak költözni Keszthelyre.”

 

Bár vidékiként a budapesti irodalmi életben neki is „százhúsz méter volt a medence, nem száz”, és „nem volt a szomszéd kerületben egy főorvos nagybácsi”, a legtöbb klasszikus magyar költő vidéki fiú volt, aki Pesten érvényesült. A költő azt mondja:

 

mivel a gyűlölködésből az irodalmi életben is gyönyörűen lehet élni, a népi-urbánus ellentétnek soha nem lesz vége.

 

Szálinger és régi ismerőse, Orbán János Dénes jobboldali kultúrharcos és költő a mai napig e-mailben és SMS-ben „aprítják” egymást, amit ő a szekértáborharc egyfajta paródiájának is tart, és kifejezetten szórakoztatja.

 

„Most mondhatom, hogy kellemetlen figura. Ő is tudja. Meg is írom neki, ha arról van szó, írtam neki csúnyábbakat is már.”

 

Szálinger szerint Krúbi, a magyar könnyűzene és a reklámok bugyuta versikéi és a kampányban idézett Petőfi is költészet, csak az infrastruktúra és a színvonal más. És hogy miben hasonlít egymásra a Zanzibár együttes és Kassák Lajos? Hogyan rímel Kis Grófó? Az interjúból minden kiderül!

 

NYITÓKÉP: Vitárius Bence / Azonnali

 

Tetszett a cikk?

Az Azonnali hírlevele

Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!

Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.