Ki lesz Donald Trump kihívója?

2020.03.05. 18:28

A Helyzetben amerikai politológussal beszéltük meg a demokrata előválasztás szuperkedd utáni tanulságait. Hogyan hozta a sírból vissza esélyeit Joe Biden? Miért veszíthet akár tömegesen latinó szavazókat Bernie Sanders? Dörzsölheti-e a tenyerét Donald Trump, elnézve a megosztott demokrata tábort?

Mindössze néhány órával a szuperkedd – vagyis az egy napon egyszerre 15 amerikai államban tartott demokrata és republikánus előválasztás – eredményeinek megismerése után ült a Helyzet mikrofonjához Eric Weaver, a Debreceni Egyetem amerikai adjunktusa. Ekkor még nem lehetett tudni, hogy március 4-én esélytelenségét belátva – Amy Klobuchar és Pete Buttigieg példáját követve – a korábbi New York-i polgármester, Michael Bloomberg is kiszáll az elnökjelöltségért folyó harcból.

 

A kampányára félmilliárd dollárt költő üzletember Klobucharhoz és Buttigieg-hez hasonlóan arra kérte a rá szavazókat, ezután Joe Bident támogassák szavazatukkal. Azóta pedig már Elizabeth Warren is bejelentette: kiszáll a versenyből.

 

Eric Weaver szerint Joe Biden kampányának elsősorban a minnesotai szenátor és a korábbi South Bend-i polgármester visszalépése adott lendületet. Ugyanakkor szerinte nem véletlen, hogy Biden a Sanders egyik bázisának számító munkások között is népszerű tud lenni. A Helyzetben azt mondta, Biden munkáscsaládbeli származása mellett még a nyelvbotlásai is saját maguk hibáira emlékeztetik a melósokat.

 

„Úgy beszél, mintha kocsmában lenne, ez pedig nem jön rosszul, amikor Donald Trump ül a Fehér Házban, aki nagyon mocskosan beszél.”

 

Joe Biden a szuperkedden tíz államban gyűjtötte be a legtöbb szavazatot, köztük Massachusetts-ben, Maine-ben, Minnesotában és Texasban, ahol talán maga sem számított sikeres szereplésre. Bernie Sanders azonban simán hozta a legnagyobb államot, Kaliforniát, és az elkövetkező hetekben borítékolható, hogy kiélezett csata dönt majd az amerikai szemmel szélsőbaloldali, európai szemmel szociáldemokrata vermonti szenátor és Barack Obama egykori alelnöke között.

 

Az eheti Helyzetből kiderül, milyen nüanszok dönthetnek arról, hogy ki lesz Donald Trump demokrata kihívója novemberben; miért hozta magát különösen nehéz helyzetbe Bernie Sanders Floridában és az is, hogy jön Steve Bannon budapesti előadása és a szabadkőműves mozgalom a demokrata előválasztáshoz.

 

Tetszett a cikk?

Az Azonnali hírlevele

Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!

Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.