Kiáll a hallgatótársunk, és elmondja, hogy be van szarva

2020.07.10. 18:04

Elegük van az SZFE tiltakozó hallgatóinak a szakmájuk megosztottságából, és abból, hogy sokan attól tartanak, ha kiállnak az őket ért igazságtalanságok ellen, attól kell félniük, hogy később megütik ezért a bokájukat. Az SZFE megválasztott, de kormány által ki nem nevezett rektora, Upor László pedig azt mondja: az egyetemen tanulók és a tanárok tehetsége olyan alkotásokkal ajándékozza meg a közönséget, hogy ezt a politika semmilyen döntéssel nem tudja semmissé tenni.

„A térdükig lóg a munkatársaim nyelve”

 

– mondta Upor László a Helyzetben, arra utalva, hogy ez a nyár az SZFE-n nem olyan lesz, mint a többi, mert a következő másfél hónapban jelentős változásokat kell véghez vinniük. Az Országgyűlés kormánypárti többsége július harmadikán szavazta meg a Színház- és Filmművészeti Egyetem alapítványi kézbe vonását, amelynek értelmében az SZFE fenntartója egy, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) alá tartozó alapítvány lesz.

 

Ezzel önmagában még nem lenne probléma, de az ITM fontos kérdésekre nem ad megnyugtató választ, miközben az egyetemtől azt várják, hogy – más, szintén alapítványi kézbe kerülő intézménytől eltérően – már szeptember elsején álljon készen az újfajta működésre. Upor László a kormánymédia fejtegetéseire is reagált, amelyek szerint az alapítványi működés segíteni fogja a szexuális visszaélések elleni küzdelmet.

 

Upor – akit az egyetem tavaly év végén jogszerűen rektorrá választott, a kormány azonban azóta sem nevezte ki – szerint azonban egyrészt az egyetem mindig példásan lépett fel a hasonló esetek ellen (amelyek egyébként nem az SZFE-n, hanem más intézményekben történtek, legfeljebb az elkövetők munkavállalói voltak az egyetemnek), másrészt pedig szerinte nem a működési forma határozza meg, hogy elkerülhetőek-e a visszaélések.

 

Milovits Hanna drámainstruktor- és Podlovics Laura bábszínészhallgatók pedig arról beszéltek, hogyan élték meg az ITM-mel történt tárgyalásukat, mit gondolnak a szakmájuk megosztottságáról, amelyet az egyetem átalakítása jól láthatóan még jobban elmélyít, miért gondolják, hogy az ő generációjukra már sokkal kevésbé lesz jellemző a széthúzás, valamint hogy miért ingatták a fejüket, amikor azt kérdeztük tőlük, hogy balos egyetem-e az SZFE? Az egyetemen uralkodó hangulatról is beszéltek a Helyzetben: szerintük sok társuk tart attól, hogy a karrierjét negatívan érintheti, ha most kiáll az igazságtalanságok ellen.

 

Laura hozzátette: úgy sejti, hogy a leghangosabban tiltakozók, így az ő nevük is felkerülhetett már valamilyen listára.

 

A podcast elején pedig egy riport hallható az SZFE-s hallgatók és szimpatizánsaik július 3-i, Kossuth téri tüntetéséről. Ebben több egyetemista mellett Karácsony Gergely főpolgármester arról beszél, mit tehet a főváros a színművészetisekért, Molnár Áron pedig elmondta, lesz-e új noÁr-rap az SZFE főszereplésével.

 

NYITÓKÉP: Vitárius Bence / Azonnali

 

Tetszett a cikk?

Az Azonnali hírlevele

Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!

Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.