Mikor hányunk be a gyenge forinttól?

2020.02.28. 09:14

Meddig engedi elfajulni a bulit az MNB, és mikor szab gátat a gyenge forintnak? Lesz-e 350 forintos euró? Zsiday Viktor és Isztin Péter magyarázzák el a Helyzetben!

„A Magyar Nemzeti Bank a forint-euró árfolyamát 280 és 360 forint között pontosan oda rakja, ahova akarja. Ha mínusz egy százalék a magyar kamat, akkor 360 forint lesz egy euró, ha plusz három százalék, akkor 290 forint.”

 

Ezt Zsiday Viktor befektetési szakértő mondta az Azonnali podcastjában, a Helyzetben, amikor arról kérdeztük, gazdaságpolitikai kudarc-e a 340 forintos euróárfolyam.

 

Szerinte ugyan ezt lehet kudarcként értelmezni, sokkal inkább tudatos döntésről van szó az MNB részéről. A gyenge forint ugyanis jót tesz az exportnak – ugyanakkor van egy határ, amin túl már többet árthat, mint használhat a gazdaságpolitikai céloknak a gyenge forint.

 

Egyelőre jó a buli

 

Ezt a határt pedig kifejezetten nehéz eltalálni. Bár egyelőre sikerül. Zsiday Viktor egy buli házigazdájához hasonlította a Nemzeti Bankot, ami

 

„amikor a buli a tetőfokára hágna, elzárja az alkoholcsapot, mielőtt még mindenki behányna. Most az történik, hogy az MNB próbál annyi alkoholt adni a bulizóknak, hogy még éppen ne hányjanak be.”

 

Egyelőre pedig szerinte nem hánytunk be, és az infláció miatt bár emelkedtek az árak, egyelőre a dinamikus bérnövekedés miatt ezt is kevésbé érzik a fogyasztók. Ha inkább végigolvasnád, mit mond még Zsiday a gyenge forintról, az elzáródó EU-s pénzcsapokról, és a koronavírus gazdasági hatásairól, ide kattints az interjúnkért.

 

A befektetők a biztonságot szeretik

 

Isztin Péter, a Corvinus Egyetem közgazdásza és az Azonnali állandó szerzője sokkal inkább a világpiaci folyamatok hatását látja az inflációban.

 

„A piaci szereplők a lehető legbiztonságosabbnak vélt eszközökbe szeretnék fektetni a pénzüket. A forint nem tartozik ebbe a körbe.”

 

Zsiday Viktorral egyetért abban Isztin, hogy az MNB valóban tud „játszani” a forint árfolyamával, szerinte azonban a kérdés inkább az, hogy szükség van-e erre. Szerinte a Nemzeti Banknak sokkal kevésbé kellene az árfolyam ingadozásával foglalkozni, inkább fordulhatna – az egyébként kimondott céljaként is megfogalmazott – árstabilitás fenntartása felé.

 

Állandó szerzőnk úgy látja, az export pörgetése a gyenge forinttal „kétélű fegyver”, mert az import drágulása nagyon hamar visszaüthet azokra, akik importált alapanyagokból készült termékeket exportálnak.

 

Hallgasd meg a Helyzet legújabb részét, amelyből az is kiderül, mit gondol a két közgazdász Varga Mihály és Matolcsy György vitáiról és azok gazdaságra gyakorolt hatásáról. A korábbi részeket itt találjátok.

 

Tetszett a cikk?

Az Azonnali hírlevele

Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!

Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.