Csizmadia Ervin
Régi holland mintát kínál Orbán Viktor Magyarországnak, csak nem beszél róla

Nem állítom, hogy a holland pillér-demokrácia a demokráciák legjobbika (már csak ezért sem, mert fénykora nagyon régen volt), azt azonban állítom, hogy a Fidesz politikájában érzékelek jeleket egyfajta pillér-demokrácia létrehozására. Az elmúlt 12 év voltaképp egy „pillér-ajánlat”, amely egy Magyarországon eddig ismeretlen társadalom-modell kipróbálásáról szól.

Orbán Viktor és „Magyarország egyedisége” – a negyedik kétharmad margójára
Orbán Viktor és „Magyarország egyedisége” – a negyedik kétharmad margójára

Orbán Viktor már 2009-ben is fontosnak tekintette meggyőzni a magyar társadalmat arról, hogy saját elitje értékesebb, mint az az elit, amelyet le akar cserélni.

A „második innováció” hiánya: ellenzék a vasárnapi választáson
A „második innováció” hiánya: ellenzék a vasárnapi választáson

Az ellenzék kétségkívül innovatív volt, amikor meglépte a közös indulást, de – nekem nagyon úgy tűnik –, hogy ez az innovatív lépés bizonyos értelemben elszívta a teret, egy második és még az előzőnél is sokkal fontosabb innováció elől. Ez pedig az ellenzéki identitás tisztázása.

Csizmadia Ervin
A kormánypártok és az ellenzék egymás ellen használt retorikája meghökkentően hasonló. Miért?

Úgy túnik, a pártok nemigen bíznak a bizonytalan szavazók meghódításában.

Csizmadia Ervin
Gyurcsány Ferencről, a jogállamról, a jobboldalról és a politikai értésről

Ne csak azt gondoljuk végig, hogy mennyire jó a jogállam gondolata, de azt is, hogy hogyan lehetne erre hatékonyan megtanítani azokat, akik ebben nem vagy nem úgy hisznek, mint mi.

Csizmadia Ervin
A konszenzustól a fenntartható fejlődésig – kell-e félni a polarizált politikától?

Az, hogy Magyarországon a konszenzus megszűnt, nem arról szól, hogy „rosszemberek” megszüntették, hanem arról, hogy fenntartható fejlődést ráépíteni nem lehetett. Talán épp azért sem, mert a rendszerváltást követő politikai érlelődés még nem volt elegendő.