Zoran Zaev azután mondott le, hogy pártja elvesztette a hétvégi önkormányzati választásokat.
A határok egymás előtti megnyitása további lépés az európai integráció felé a Balkánon, vagy mindenki belefáradt ott abba, és helyettesíteni akarják azt valamivel?
Athénnak a nevüket adták, Szófia a nyelvüket kéri: Észak-Macedónia még korábbi nevét is feladta, hogy az Európai Unió tagjává válhasson, Bulgária viszont a nyelv és a történelem átfedései miatt vétózza Szkopje csatlakozási tárgyalásainak indítását. Csakhogy Szófia éppen belpolitikai válságba sodródik, ezalatt pedig esély sincs a vétó feloldására. Így bénítja meg egy belpolitikai válság az EU bővítési politikáját.
De ez csak PR, mert alapvetően a szocdem Zoran Zaev térhet vissza a hatalomba. Viszont a ciklusa végén, az ország történetében először egy albán is vezetheti Észak-Macedóniát, ami azért nagy dolog, mert a lakosság negyede albán származású. Az ismét ellenzékbe szorult Gruevszki-párt szerint viszont összeállt „a bűnözés koalíciója”.
Ismét az albánok a királycsinálók a balkáni kisállamban: azt lebegtetik, hogy csak akkor mennek koalícióba a szocdem kormánypárttal, ha azok egy albán kormányfőt is bevállalnának.
Szorosan bár, de Zoran Zaev miniszterelnök szociáldemokratái nyerték az észak-macedóniai választást, maradhat az euroatlanista irány. Raádásul Szlovénia, Lengyelország és Horvátország mellé szerdán felzárkózott Észak-Macedónia is: a kis balkáni országban is (negyedikként a posztszocialista Kelet-Európában) parlamenti erő lett az újbaloldal. De kik ők? És miért zavarná őket már ezen cikk címe is?
Zoran Zaev egy beszélgetésrészlet alapján úgy tűnik, többre tartja magát, mint nyolcmillió euró, ráadásul a saját pártját is ő finanszírozza.
Hivatalosan is az észak-atlanti szövetség tagja lett Szkopje, ehhez azonban még az országuk nevével is fizetniük kellett az észak-macedónoknak. De hogy áll a kétmilliós nyugat-balkáni ország az EU-csatlakozással, és milyen folyamat vezetett az euroatlanti integrációig?
Zoran Zaev legfontosabb ígérete volt az ország európai integrációjának gyorsítása, de miután ez az EU miatt nem jött össze, előrehozott választásokat akar.
Az EU leendő éléskamrája lehetne a zöldségek tömegét termelő Észak-Macedónia, aminek az új nevét a lakói nagy része rühelli, de elviselik az olyannyira vágyott EU-tagság áraként. De lesz-e ebből valami? Helyszíni riportunk Magyarország leghíresebb menekültjének hazájából.
Ha az EU-nak nem kellenek, megoldják ők maguk az integrációt egymás közt.
A Big Mike néven is ismert Mike Straumietis még az ország miniszterelnökével is tárgyalt, a kormány szerint viszont ebben semmi különös nincsen.
Zoran Zaev simán belement például abba, hogy lefizesse a konstantinápolyi pátriárkát.
Bár minden feltétel adott, még nem indulnak Észak-Macedónia EU-csatlakozási tárgyalásai, a miniszterelnök szerint pedig ez a nacionalista jobboldal malmára hajtja a vizet.
Zoran Zaevnek nem tetszett, hogy a szociáldemokrata párt sok szavazót vesztett az elmúlt két évben, úgyhogy például az összes alelnökét kirúgta.
Nem sokakat mozgatott meg az észak-macedóniai elnökválasztás második fordulója, az albánok alig-alig mentek szavazni. Így alacsony részvétel mellett, de végül a szociáldemokrata jelölt győzött a Gruevszki-párt által is támogatott „sorosista” nemzetközi jogász ellen.
Észak-Macedóniában most vasárnap elnökválasztás lesz. Az eddig Soros-ellenesnek hitt Orbán-barát Gruevszki-párt jelöltjének még az emailcíme is „sorosista”. Mi történt a dél-balkáni országgal és a Magyarországon menedékjogban részesített Nikola Gruevszki pártjával?
A törökök terrorizmus miatt kérnék ki, a macedónok meg NATO-tagok akarnak lenni.
Szelfi is készült a történelmi napról, ami után Zoran Zaev közeli barátjának is nevezte Alekszisz Cipraszt.
A macedón képviselők elfogadták az ország névváltoztatását, hamarosan megnyílhat az út az EU- és NATO-csatlakozás megkezdése előtt.
A történelem idén sem állt meg, sőt. Bebetonozta hatalmát Kína elnöke, az USA elnöke továbbra is porcelánboltba beszabadult elefántként viselkedett, megismerhettük Judith Sargentini nevét, és miközben Merkel megkezdte a taktikus visszavonulását, populista kormánya lett Olaszországnak. Az Azonnali összeszedte a legfontosabb külpolitikai eseményeket 2018-ból.
A díj egyik 2015-ös győztese Zoran Zaevet és Alekszisz Cipraszt a két ország közti névvita megoldásáért javasolja.
Az emberek azt gondolják Macedóniában, hogy Zaev és Gruevszki megegyezett, hogy utóbbi hozza a szavazatokat a bebörtönzött képviselőtársai és a saját szabadságáért cserébe – mondja az Azonnalinak Marija Risteska, a szkopjei Center for Research and Policy Making (CRPM) vezető kutatója. Macedóniában egyébként sem a korrupcióellenes ügyészség, sem a közbeszerzési hatóság, sem a választási bizottság nem működik, és az emberek negyede normálisnak tartja a korrupciót. Interjú.
Mit szólnak Gruevszki saját pártjában ahhoz, hogy Magyarországra szökött, és szeretnék-e, hogy kiadjuk Gruevszkit? Egyáltalán lehetne-e újra pártelnök, ha visszatér Macedóniába? Ezt mind elmondja az Azonnalinak Ivo Kotevszki, a Magyarországra szökött macedón exminiszterelnök pártjának, a VMRO-DPMNE-nek a kommunikációs igazgatója.
EU- és NATO-tagként ezt várják hazánktól a helyi polgárok – mondta Zoran Zaev az Azonnalinak. A macedón kormányfő még nem kapott választ a magyar kormánytól jogerősen elítélt elődje kiadatásával kapcsolatban.
Utcára vitte híveit szerdán a Magyarországra szökött Nikola Gruevszki pártja a szociáldemokrata kormány ellen.
Macedónia többsége nem szavazott a vasárnapi népszavazáson, de aki elment, az igent mondott a görögökkel kötendő történelmi megállapodásra az ország Észak-Macedóniává való átnevezéséről. Enélkül a dél-balkáni ország nem lehetne se NATO-, se EU-tag. De megállítja-e a népszavazás érvénytelensége az eddigi előrelépéseket?
Szeptember végén véget érhet Macedónia kálváriája: népszavazást tartanak az ország nevéről, amely az új névvel megkezdheti EU- és NATO-csatlakozását. De miért nem esik szó az új névről a népszavazási kérdésben, és hogy állnak a kérdéssel a helyi népcsoportok?