Olaf Scholz német szövetségi kancellárt eléggé felbosszantotta, hogy az ukránok nem kértek Frank-Walter Steinmeier német elnökből.
A koronavírus-járvány előtt a Mária-jelenések miatt zarándokhellyé vált Međugorje falujába ezrével érkeztek a hívők és a turisták – most viszont alig látni őket az utcákon, a helyi vállalkozások bezárnak vagy a csőd szélén táncolnak, és aki teheti, inkább gyorsan elköltözik.
Ha dolgozókat akar, fizessen óránként 15 dollárt! – javasolta az elnök a cincinnati nagyvállalkozónak.
Noha az olasz nemzeti egységkormány egyik fő erejét adó jobboldali Lega sokáig ellenkezett, végül megállapodás született arról, hogy augusztus 6-tól egy csomó helyen csak a koronavírus elleni védettséget vagy a fertőzés nemlétét igazolva lehet tartózkodni Olaszországban. Mondjuk is, hogy mik ezek!
A június 2-i olasz nemzeti ünnep alkalmából mostantól kinyithatnak az éttermek belső részei is.
A pesti Központ kocsmát január 22-én büntették meg és záratták be a rendőrök, ők emiatt perelték is. A friss bírósági ítélet kimondja: zárt térben nem ivott náluk senki, és veszélyhelyzet ideje alatt tényleg nem tehettek arról, ki állt meg iszogatni a kocsma előtt, de italt adtak ki elvitelre, nem pedig ételt, amit nem szabadott volna – legalábbis így szól az indoklás. A Központ a Kúriához fordul az ügyben.
A Kappu tulajdonosa szerint méltatlan helyzetbe hozná a vendégeit, ha elfogadná a védettségi igazolványokat. Inkább vállalja az újabb anyagi veszteséget.
Az összeget Parragh László mondta az Azonnalinak. Mi ez az összeg, miből áll és hogyan jött ki? Utánajártunk.
Gulyás Gergely a kormányinfón azt is elmondta, hogy a vendéglátóhelyek teraszai fél 10-ig lehetnek nyitva, és most már aztán tényleg döntenek arról, hogy mire jogosítson fel a védettségi igazolás.
Az óvodák és az iskolák alsó tagozatai április 19-től nyitnak.
Hétfőtől már kültéren négy fő is leülhet egymás mellé meginni egy sört Portugáliában, sőt, még múzeumba vagy fitneszterembe is el lehet látogatni.
A délnyugat-német Saar-vidék tartománya bejelentette: húsvét után megnyílhatnak az éttermek, sörözők, bár csak a külső részeken lehet vendégeket fogadni. Egy kísérlet része ez, hogy megnövelt tesztelés mellett lehetséges-e a lockdownt lazítani.
Legalább két hétig Temesvárra be- vagy onnan kiutazni csak indokolt, igazolt esetben lehet, bezárták az iskolákat, vendéglőket, fitnesztermeket. A város német polgármestere szerint azért rosszak a számok, mert csak ők tesztelnek rendesen. A helyi vendéglátósok viszont azt mondják: bezzeg mikor a polgármester kampányolt, akkor nem voltak járványügyi szigorítások.
Nem kizárt, hogy később a bölcsődéket is bezárják, de egyelőre ezt nem látják indokoltnak. A harmadik hullám főleg a kórházban ápoltak számában látszik majd meg, a védekezésbe a magánegészségügy dolgozóit is kötelezően bevonhatják. Ezekről beszélt Orbán Viktor a szokásos péntek reggeli rádiós interjújában.
Igenis lehet italt eladni elvitelre, és érdemes a bérleti díj csökkentését vagy átütemezését kérni a bérbeadóktól – mondja az Azonnalinak Pálvölgyi Miklós ügyvéd, aki az elvitelre való kinyitás miatt 60 napra bezáratott és megbírságolt Központot képviseli. Ha viszont valaki polgári engedetlenség keretében nyitott ki, be kell vállalnia a hosszú és kockázatos utat az Alkotmánybíróságig.
Majdnem teljesen elengedik a teraszok után fizetendő bérleti díjakat, egyszerűsítik a rendezvényszerzők munkáját, és tájékoztató kampányt is indítanak a rendezvények népszerűsítésére.
Miután megkezdődtek a tüntetések a nyitás mellett, és az ellenzék is javaslatot tett az óvatos nyitásra, Orbán Viktor bejelentette: nemzeti konzultációt fog tartani a nyitás kérdéséről. Megelőzzük a kormányt a hét kérdésével!
Már amennyiben nem üt be Magyarországon a harmadik hullám – mondta a kormányinfón Gulyás Gergely, ahol az is kiderült, hogy május 31-ig nem kell bérleti díjat fizetnie az önkormányzati vagy állami bérlemények után az éttermeknek, kávézóknak és konditermeknek.
Orbán Viktor péntek reggeli rádióinterjújából az is kiderült, hogy a kis- és középvállalkozásoknak 10 milliós hitelkonstrukcióval fog segíteni a kormány.
Borsfa egy 800 fős Zala megyei település, közel a szlovén és a horvát határhoz. A falu Bázis nevű kocsmájára rászálltak a hatóságok, amikor megtudták, hogy kinyitnának február elsején. A teljes nyitás végül elmaradt, de kitalálták, hogyan lehetne némi bevételük: ha elvitelre vagy házhozszállításra árulnak. Bajsz Diána, a tulajdonos mindent elmesélt az Azonnalinak!
Már múlt héten kinyitott egy nizzai étteremtulajdonos, de még kollégái is bírálták emiatt. Elvileg február elsején lett volna egy nagyobb nyitási akció, a részvétel azonban nagyon gyér lett. A radikális jobboldal mégis ki akarja használni a vendéglátósok dühét – egyesek már egy új sárgamellényes mozgalom születését látják. Mi most a helyzet a franciáknál?
A lezárásellenes szélsőjobboldali párt alelnöke az Azonnalinak elmondta, hogy nem kaptak előzetes felkérést a Hősök terén tartott vasárnapi gyülekezés szervezőitől, hogy felszólaljanak, és a bírságot sem akarják kifizetni helyettük.
A Kuckó Cafe január végén még elkötelezett volt, hogy kinyit február 1-jén, de azt már nem élnék túl, ha a szombaton közzétett szigorúbb szabályozás alapján fél évre mérlegelés nélkül bezárnák őket. A hely egyik tulajdonosa, Miskolczi Olga szerint már csak azért is elálltak a nyitástól, mert vendégeiket is megbüntetnék.
Ecsenyi Áron és testvére a TASZ-hoz fordulnak jogi segítségért. A tömeges üzletnyitásban az Azonnali információi szerint alig vesz részt valaki hétfőn, a Hősök terére páran kimentek, de a rendőrség egy idő után mindenkit igazoltatni kezdett, így a vendéglátósok mellett kiálló demonstráció végül szétszéledt, Ecsenyit pedig külön megbüntették azért, mert nem volt rajta maszk.
Jóval óvatosabb javaslatokkal, mint a libertariánusok, Ujhelyi István és a Mi Hazánk. A budapesti fiatalok több, mint kétharmada nyitáspárti, derült ki egy friss kutatásból.
Miért nem tudjuk pusztán a GDP-adatokkal mérni a lockdown hatását? Mennének-e egyáltalán a vírustól félő emberek étterembe, ha szabadna? Mennyien vesztették el a munkájukat a 2008-as válsághoz képest? Mennyire zuhantak be a leginkább érintett ágazatok? Elmondjuk, amit ki lehet számolni a lockdown gazdasági hatásairól.
A koronavírus miatt hónapok óta zárva tartani kényszerülő üzletek kinyitását követelő tüntetést tartottak vasárnap a Hősök terén. De mi lesz a tervezett nyitásból, ha az utolsó pillanatban még szigorúbb szankciókkal fenyegetik a kinyitó vendéglátósokat? Megkérdeztük a szervezőket és a résztvevőket! Videó!
Vasárnap többszáz tüntető részvételével megkezdődött a járvány miatti lezárások elleni tüntetés. A szélsőjobboldaliak és libertariánusok által egyaránt támogatott megmozdulás a hétfői üzletnyitási akció nyitánya.
A vendéglátósok hétfőre szervezett üzletnyitási akciója előtt két nappal lépett hatályba a kormányrendelet, ami alapján kötelező fél évre bezáratni azt a helyet, amely a szabályok ellenére kinyit, és megemelkedik a bírságok összege is. Megkérdeztünk néhány érintett vendéglátóst és a tiltakozás szervezőjét, mi lesz most.
A szentesi Klub söröző vezetője elmondta: nem „anyagi haszonszerzés” miatt panaszkodnak, ahogy Gulyás Gergely miniszter fogalmazott a kormányinfón, egyszerűen szeretnének túlélni, munkát és bért adni az alkalmazottaiknak.
A szervező Ecsenyi Áron becslése szerint eddig nagyjából harminc üzlet kinyitása tűnik biztosnak, a további csatlakozók száma azon múlik, meg tudnak-e küzdeni a média ignoranciájával.
Egy egri kávézó tulajdonosa tavaly februárban indította a vállalkozását, de márciusban már be kellett zárnia. Májusban újranyitott, novemberben újra bezárt, február elsején pedig megint ki fog nyitni a tiltás ellenére is. Miniinterjú!
A szimpatizánsok összeadták az 500 ezer forintos büntetést, amit január 22-én róttak ki a hatóságok az elviteles akciót hirdető Madách téri Központra. Ha a bíróság a javukra ítél, a 60 napos bezárás miatt kártérítési per indítása is szóba jöhet. Az Azonnalinak elmondták: a vendéglátóhelyek bezárását aránytalan intézkedésnek tartják.
A budai Kuckó kávézó jelenleg a törzsvendégei és tulajdonosai ügyszeretete miatt tart nyitva, üzletileg jobban megérné bezárniuk. A kormányzati bértámogatást hiába igényelték meg, nem kaptak semmit. Így az öt-hat alkalmazottból mára egy maradt, de ő sem kap teljes bért. Ezért úgy döntöttek, február 1-jén tiltakozásból kinyitnak.
Bevétele 3 százalékát kaphatta volna meg segítségként az olasz államtól, ebből nemhogy az alkalmazottjait, de még a villanyszámlát se tudja kifizetni, így úgy döntött: kinyit. De nem most, hanem október óta. Momi El Hawi, az olasz vendéglátósok polgári engedetlenségének ötletgazdája adott interjút az Azonnalinak!
Nem központi üzemben készített, fagyasztva szállított egyencuccokat árultak. Nem volt már hova beszállítaniuk, az éttermek ugyanis bezártak a lockdown miatt.
A #ioapro kezdeményezés firenzei ötletgazdái globális mozgalommá alakítanák a lockdown-ellenes polgári engedetlenségüket. Lengyelországban egy bírósági ítéletre hivatkozva rengetegen újranyitnak országszerte a járványügyi higiéniai előírások betartásával, és Magyarországon is alakul valami.
Egy linzi kávézótulajdonos megelégelte a lockdownt, és kinyitott hétfőn. Csak rövid ideig: a hatóságok gyorsan megjelentek a helyszínen, megbírságolva az ott tartózkodó 45 vendéget és magát az üzemeltetőt is.
Az újra online tartott kormányinfón az is kiderült, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter nem érti a kormány által hirtelen benyújtott sok törvényjavaslat kritikáját, hiszen nekik „ez a dolguk”.
Az ötezer és ötszázezer forint közötti összegbe kerülhet, ha valaki megszegi a kijárási tilalmat, a rendezvényekre és az üzletekre még szigorúbb szankciók várnak. A falvakban továbbra is lehet maszk nélkül mászkálni közterületen, nagyobb településeken az önkormányzat dönt. Mutatjuk a részleteket.
Székely gourmet ételeket ígér egy új étterem az Andrássy úton. Bár minőségi alapanyagokból főznek finom ételeket korrekt áron, székely szemmel azért korántsem az Erdélyben megszokott ételekről van szó – de lehet, hogy ez nem is baj. Étteremkritika!
A kijárási korlátozások feloldása után Budapesten egyelőre csak a vendéglátóhelyek teraszain lehet fogyasztani. De milyen gyorsan kap engedélyt, akinek eddig nem volt terasza, most viszont sürgősen szüksége lenne rá? Utánajártunk.
A koronavírus-járvány nyomában járó válság után jelentősen megváltozhatnak a vásárlási szokásaink, ami új cégek felemelkedéséhez és régiek eltűnéséhez vezethet. A kijárási korlátozásokra gyorsan reagálók már friss kezdeményezéseikkel is milliós heti forgalmat tudhatnak magukénak, de a vállalkozások többsége még azon gondolkozik, melyik ujjába harapjon, amikor elbocsátásokra kényszerül. Hogyan élhetnek túl a cégek a járvány alatt? Utánajártunk.
Ezen felül a kormány mentőövet dob a vendéglátósoknak, a turizmusnak, a kulturális szektornak és a taxisoknak is. Itt van a miniszterelnöki bejelentés, immáron hanggal!
Mi lesz a szállodai vendégekkel, ha kijárási tilalom bevezetésére lesz szükség? Erre is kíváncsi lett volna az Azonnali.