Megvan az első kvázi pártelnöki lemondás a választási kudarc után.
Az Azonnali birtokába jutott egy az ellenzéki összefogás kampányában használt táblázat, ami alapján az ellenzék 30 biztosan megnyerhető egyéni választókörzettel számolt magának, de emellé még „kötelezően megnyerendőnek” minősített további 24 körzetet, ráadásul az érdemi fideszes többséggel bíró választókörzetek közül is többet be akartak húzni. Az Azonnali saját – a változatosság kedvéért szintén táblázatba rendezett – számításai jól mutatják, a valósághoz képest még a megnyert körzetekben is hogyan apadt le az ellenzék korábbi előnye és hogyan billent simán hátrányba még ott is, ahol nyerni szerettek volna; valamint hogyan vált akár kétszámjegyű Fidesz-előnnyé az ellenzék által „csatatérként” azonosított körzetekben. Mi mehetett ennyire félre az ellenzék számára? Elemzés.
Utcafórumot tartott az egykori Moszkva, mai nevén Széll Kálmán téren az ellenzéki együttműködés, amire már csak azért is érdemes volt elnézni, hogy az ember legalább egy miniszterelnök-jelöltet lásson élőben. A délelőtt 11-re szervezett rendezvényen beszédet mondott többek között Tordi Bence, Hajnal Miklós és Csárdi Antal képviselőjelöltek, Donáth Anna, a Momentum elnöke és Lukácsi Katalin, aki jelenleg Márki-Zay egyháziügyi kabinetfőnöke.
Három javaslattal élt az MSZP, a Párbeszéd és az LMP az előválasztás második fordulója kapcsán, melyet még nem biztos, hogy megrendeznek. Ebben többek között olyat javasolnak, amit néhány napja a lebonyolító aHang kampányigazgatója már kész tényként közölt.
A Moszkva tértől a 16. kerületi jártuk be a várost a keddi, rekord részvételű előválasztási napon. Molnár Zsolttól kezdve Gyurcsány Ferencig sok mindenkibe belefutottunk, a vélemények azonban megoszlanak. Fotókkal mutatjuk, mi történt aznap az előválasztások díszletei között!
Schmuck Erzsébet LMP-társelnök szerint ennyi erővel a fiatalok is csak bohóckodnak, amikor klímatüntetést szerveznek, és az ellenzék amúgy is évek óta próbálkozik azzal, hogy a kormány komolyan vegye a klímaveszélyt. Az ellenzék szerint a tavaly elfogadott klímatörvénnyel ez nem történt meg, így most, több mint egy évvel később támadják azt meg az Alkotmánybíróság előtt – miközben ők is azt valószínűsítik, hogy mire az AB ebben döntene, kormányra kerülve már nélkülük is el tudnak fogadni egy szerintük normális klímatörvényt.
Az Azonnali információi szerint négyen is indulnak a posztért: Berg Dániel, Szemző Áron, Szigeti Flóra és Ilyés Márton. Közülük Ilyés Márton erősítette meg az Azonnalinak az indulását, mesélve a terveiről is – a többiek szerint a Momentum sajtóosztályától kell megérdeklődni, hogy ők mivel nyernék meg maguknak a küldöttek szavazatát. Igaz, a Momentum inkább annak örülne, ha nem a belső ügyeikkel foglalkoznánk.
A Párbeszéd frakcióvezető-helyettese szerint nem szerencsés, hogy a Jobbik belesétált ebbe a csapdába, de a velük való együttműködést ez nem fogja befolyásolni. Gyorsinterjú.
A nagyrészt Budapest második kerületét felölelő egyéni választókörzet ellenzéki előválasztásán Berg Dániel, momentumos jelölt váratlanul visszalépett Tordai Bence, a Párbeszéd és az MSZP közös jelöltje javára. Ezzel viszont a polgári ellenzéki szavazóknak baloldali jelöltek közül kell majd választaniuk. Miért dobta be a törölközőt Berg? Akar-e listáról még a parlamentbe jutni? És mit vár el cserébe Tordai Bencétől?
A II. kerületi előválasztás erős kampányt ígér: négy jelölt is elindul az ellenzéki koordináció hiányában 2014-ben és 2018-ban is a Varga Mihály által nyert körzetért.
A szeptemberi előválasztásig minden napra két vita is juthatna, ha az ellenzék mind a 106 választókerületben előválasztási vitákat tartana július végétől. A pártok szerint nem kell félni az egymásra torlódó vitáktól, hiszen azok többnyire amúgy is csak a kerületben élőknek fontosak. A Partizán mellett már a civilek is bejelentkeztek ezek megrendezésére, akik kemény szabályokban gondolkodnak.
Az egykori tévés műsorvezetőnek előbb három másik ellenzéki jelöltet is le kell győznie, ha 2022-ben a fideszes Gór Csabával szemben akar versenyezni.
A Jobbik elnökét és miniszterelnök-jelöltjét azért büntette meg a házelnök, mert a parlamenti felszólalásában leficsúrozta a fideszeseket.
Szakértők és aktivisták írtak egy törvényjavaslatot, az ellenzék közösen beadta a parlamentben, a kormány meg szép csendben rendeletbe is foglalta azt. Ritka jelenség ez Magyarországon.
A magyar politikusok közösségimédia-jelenléte egyre inkább eltolódik a szórakozatatás felé. Milyen hatásuk lehet a személyes, bulváros politikusi tartalmaknak? Hogyan profitálnak ebből a politikusok? A Paradigma Intézet elmondja.
Még mindig be lehet fizetni azt az elmaradt hathavi tb-tartozást, ami miatt elvileg február 12-től már az életmentő beavatkozások is fizetőssé váltak a halaszthatóak mellett, derült ki Tállai András államtitkár írásbeli kérdésre adott válaszából. A NAV még mindig vizsgálja az adatokat, sőt a tartozás elengedése is kérvényezhető, és szociális alapon is kérhető a beavatkozások ingyenessége.
Mindenképpen rendhagyó lesz az idei karácsony és szilveszter, de vajon hogyan fognak ünnepelni a képviselők? Mennek látogatóba vagy inkább otthon maradnak? És ha rajtuk múlna, enyhítenének-e a szigorításokon? Videó!
Van-e helye az országnak az Európai Unióban? Előnyt jelentene-e a csatlakozásnál a jelentős muszlim lakosság? És miért lógott sokáig Orbán Viktor irodájának falán az ország térképe? Politikusok válaszolnak. Videó!
Sok képviselő bajban lenne, ha választania kéne, van, aki pedig egy főtt tojást sem bízna Trumpra.
Miért nem elfogadható egy olyan orvos, aki még életében nem műtött, de alkalmas jelölt a Kúria élére egy olyan személy, aki még életében nem bíráskodott? Parlamenti képviselőket kérdeztük, hogy alkalmasnak tartják-e Varga Zs. Andrást a Kúria élére. Videó!
Mi az oka annak, hogy a Fidesz fél nap után lekeverte az agrárminiszter ötletét a zéró tolerancia esetleges lazításának kibeszéléséről? Miért van Magyarországon még mindig érvényben ez a posztkommunista országokra jellemző paternalista szabály? Van-e olyan képviselő, aki beülne a kocsiba egy pohár bor után? Videó!
Hisznek-e a koronavírusban? Mit gondolnak azokról, akik a járványügyi szabályok, például a maszkviselés ellen tüntettek? Joguk van-e szerintük az embereknek hülyének lenni a járványhelyzet alatt is? Ezekről kérdeztünk országgyűlési képviselőket az új parlamenti évad kezdetén. Videó!
A Párbeszéd csatlakozott a feltétel nélküli alapjövedelmet az egész EU-ban bevezetni akaró európai polgári kezdeményezéshez. Bár a párt alapjövedelem-javaslata nem feltétel nélküli, ezt nem érzik ellentmondásnak, és országjárásra indulnak, hogy megszólítsák a vidék Magyarországát.
Semmi meglepetés nem történt a Párbeszéd tisztújító kongresszusán: az eddigi társelnökök, Karácsony Gergely és Szabó Tímea maradtak a vezetők, a sajtót pedig az udvarra engedték csak be. Ott megtudtuk: a ellenzék 2022-es közös programjába beraknák a havi 100 ezer forintos alapjövedelmet.
Több ellenzéki pártnak sem tetszett, hogy a Fidesz feltételeket szabna a közös uniós hitelfelvétel támogatásához. De miért nem szavazott akkor erről a DK, az MSZP, a Párbeszéd és az LMP sem? Megkérdeztük.
Történelme legnagyobb sikerét érte el a felcsúti labdarúgás: a csapat a nemzetközi színtéren, az Európa Ligában is bemutatkozhat, miután harmadik lett az NB I-ben. De mit szólnak ehhez a politikusok, örülnek a sikernek? És ha már Felcsút, létezik szerintük politikától független labdarúgás?
Mennének-e tüntetni a politikusok a veszélyhelyzet végével? Miért tüntetnének először? Kéne-e az amerikai antirasszista tüntetésekhez hasonló Magyarországon? Kormánypárti és ellenzéki képviselők válaszolnak!
A független Hadházy Ákos szerint a legszükségesebb megszólalásokat leszámítva ki kell vonulni a parlamentből. Egyetértenek-e vele ellenzéki képviselőtársai? Körbekérdeztük a parlamentet!
Szándékosan lett vajon balhés politikus az ellenzék ökle, Tordai Bence? Mi a különbség a Párbeszéd és a Momentum között, és nem ciki-e az MSZP-vel lógni? Lopásról beszélni a durvább, vagy leszavazni egy menekültek segítéséről szóló határozatot? És melyik fideszes ütné meg tényleg? Interjú!
Lehet, hogy Gyurcsány Ferenc többet segített Karácsony Gergely kampányának azzal, hogy nem erőltette túl a szereplést - ezekről is beszélt a párbeszédes Tordai Bence az Azonnalinak az összellenzéki eredményvárón. Villáminterjú!
Tordai Bence értékelte, hogy Tarlós István elnézést kért tőle azért, mert eddig Tordai Benedeknek szólította, mikor nem is ez a neve. Szerinte viszont a főpolgármestert „dugdosták” a nyilvánosság elől a megafonos találkozójuk után.
Minek folyton inspirálódni? – kérdez vissza Tarlós István, mikor arról kérdezzük, melyik kelet-európai város példájából inspirálódhatna Budapest. A főpolgármester nem tudja megmondani, mikor lehet majd bringázni a Nagykörúton, azt viszont elmondja, hogy 1998-ban Demszky Gáborra szavazott. De mit gondol a győri Borkai Zsolt botrányáról és bocsánatot kér-e Tordai Bencétől a megafonos akció után? Nagyinterjú Budapest főpolgármesterével.
Idén sem áll nagyon fényesen az ellenzék szavazatszámlálókkal. A péntek délutáni határidőig még van idő, de a Nemzeti Választási Iroda vezetője szerint eddig összesen csak 1200-1500 delegáltat jelentettek be a listát állító pártok. Ennél nyilván több delegált lesz, öt éve a Fidesz egymaga vitt majdnem 15 ezret, és volt állítólag ellenzéki egyeztetés arról, hogy az ellenzéki pártok hová delegáljanak számlálókat.
A Momentum elnökségi tagja, Hajnal Miklós azt mondta az Azonnalinak: jót tenne az ellenzék hitelességének, ha az MSZP-s Bangóné felelősséget vállalna a patkányozós kijelentése miatt, a szocialistákkal szövetséges Párbeszéd képviselője, Tordai Bence szerint viszont elég a bocsánatkérés, és Budapest elpatkányosítása tényleg patkányság.
Sokadjára akciózott Hadházy Ákos szervezésében az ellenzék az MTVA épületénél, de be most sem jutottak. A majdnem összellenzéki akcióban se szocialista és LMP-s politikust nem láttunk – mint kiderült, nem véletlenül!
Mit szóltak hozzá a parlamenti képviselők április elsején, hogy Juncker bizottsági elnök kiírta Twitterre, hogy O1G? Ez persze kamuhír, de hányan dőltek be neki? Ki volt az, aki mégis gyanakodott? Csalódtak-e az ellenzékiek, mikor kiderült, mégsem igaz a hír? Bolondok napi videó a parlamentből!
Milyen út vezet az otthoni tükörre ragasztott SZDSZ-es matricától a Párbeszédig? Mit szól ahhoz a kritikához, hogy a formáció az MSZP parazitapártja lenne? Jobb-e politikusnak, mint színésznek? Ezekről is beszélt Barabás Richárd, a Párbeszéd 31 éves szóvivője az Azonnalinak a fiatal politikusokkal készült, Kölyökklub nevű interjúsorozatunkban.
Miért kezd el egy fiatal ma politizálni? Az Azonnali új interjúsorozatában utánajártunk a kérdésnek. A 30 éves, MSZP-s önkormányzati képviselőt, Bihal Dávidot többek között arról kérdeztük, hogy mégis hogyan köt ki valaki hatvan év alatt az MSZP-ben. Megbocsátottak-e már vajon a szocialistáknak a határon túliak? Van-e szükség médiapolitizálásra? Miért a Fidelitas szerinte a legnagyobb csicskaszervezet?
Szombaton országos akciókkal folytatódik a rabszolgatörvény néven elhíresült módosítás elleni tiltakozás. De van-e még erő a megmozdulásokban, és mi lehet a következő lépés? Zavarja-e a szakszervezeteket, hogy a pártok is megjelentek a tiltakozásokon, vagy érzik-e azt a politikusok, hogy rátelepedtek valamire? Megkérdeztük!
Harmadik napja tartanak a rabszolgatörvény elleni demonstrációk. A szemünk előtt ismétlődik meg 2006? Vagy egyáltalán nem? Az Azonnali a tüntetőket és a megjelent ellenzéki politikusokat kérdezte a péntek esti tüntetésen.
A párbeszédes Tordai Bence nagy nézettségű szerdai Facebook-közvetítéséből úgy tűnik, még a politikát sem kell otthagyni ahhoz, hogy valaki influenszer legyen. De valóban ellenzéki siker-e rabszolgatörvény elfogadása körüli parlamenti balhé, és mi lesz a folytatása a tegnapi tüntetésnek? Gyorsinterjú.
Több szocialista, egy DK-s és egy párbeszédes politikus is a fizetésmegvonással büntetett politikusok közt van. A hétfői sípolásért osztották a büntit.
Attól lesz jó egy politikus, hogy a köz javát szolgálja? Netán hogy újraválasztják, hogy kimegy az emberek közé vagy hogy rendben van- az idegrendszere? Erről kérdeztük a parlamenti képviselőket, akik azt is elárulták az Azonnalinak, hogy kit tekintenek politikai példaképüknek. Tippeljetek, ki mondta Orbán Viktort! Na és Schiffer Andrást?
Volt pártja, az LMP még nem döntött, hogy segít-e Hadházy Ákosnak egymillió aláírást összegyűjteni az Európai Ügyészséghez való csatlakozásért, viszont az MSZP, a DK, a Párbeszéd és a Momentum is támogatja azt. Elviekben a Jobbik is, de ők aláírásgyűjtés helyett inkább az országgyűlési határozatok erejében hisznek. Körkérdésünkből az is kiderül, bevennék-e Hadházyt a Momentumba.
Queer? Fogalmam sincs, de megnézem a neten! Jelentkezhet-e transznemű politikus női kvótára? A Pride záróbuliján is fellépő Conchita Wurst milyen kvótára pályázzon? Mit jelent a Q betű az LMBTQI-ben? A meleg-szubkultúra elméleti kérdéseiben próbáltunk elmélyedni a Pride-on megjelent politikusokkal. Kunhalmi Ágnes kérésére megkérdeztük a Zitát is.
Nagyon reménykednek az új pólusban a Párbeszéd politikusai, akiket Karácsony Gergely programbemutatóján kérdeztünk arról, hogy ki fog beállni mögéjük, mivel csábítanák magukhoz a Momentumot, és hogy összefognának-e az ex MDF-es Gémesi György pártjával. Kiderült: nagyon is.