A webkorszak harmadik, ún. szemantikus szakaszába érve, amikor a Facebook helyett lassan átköltözünk a Metaverzum virtuális valóságába, és öntanuló (deep learning) gépek, az adatokat érteni képes, mesterséges intelligenciával felszerelt szemantikus weboldalak segítik a tájékozódásunkat, még fontosabbá válik a kérdés, hogy gépiesített, posztmodern, virtuális társadalmaink mennyiben fokozzák és talán mennyiben enyhíthetik a meglévő társadalmi egyenlőtlenségeket.
Zeynep Tufekci szerint tudomány és az átoltottság mára nagyjából meghaladja az aggodalmakat, amik miatt az utcai maszkhordást bevezették. Mutatjuk, miért.
Nem akarunk kötelező oltást, nem csökken a vakcinát elutasítók száma egy új, fiatalokra és középkorúakra nézve reprezentatív közvélemény-kutatás szerint. A megkérdezettek kétharmadának van fenntartása a vakcinával, de az oltáshoz kötött privilégiumokat és az ingyenpénzt is mereven elutasítják.
Hol tart majd Magyarország 2030-ban? EU-tagok leszünk-e akkor még? Milyen adottságaink vannak? Kihasználjuk-e ezeket? Mit kellene tenni a következő tíz évben? Elolvastuk az Egyensúly Intézet új kötetét Magyarország középtávú kilátásairól.
A rajongóknak szentségtöréssel lehet egyenértékű az, amit a Netflix csinált a Snowpiercerből: a filozofikus elmélkedéseket a társadalom mibenlétéről szinte teljesen kilúgozták a sorozatból, és a nyomorban élő elnyomottakkal is jóval kevesebbet foglalkoznak. A másik oldalon viszont kapunk egy sokkal realisztikusabb, pezsgőbb társadalmat, aminek politikai interakciót élvezet nézni.
Szlovákiából indult, de Budapestre is elért egy új trend: kérdezd meg te is a lakóközösséged idős tagjaitól, segíthetsz-e nekik a bevásárlásban. Így te is tehetsz a koronavírus ellen!
Miközben itthon gyakorlatilag három budai kerületbe húzódott vissza a felső középosztály, a lengyel és a cseh fővárosban sokkal kevertebbek az egyes negyedek, nem ilyen éles az elkülönülés az osztályok között.
A gazdagok és szegények közötti egyre mélyebb szakadékot bemutató játékból mind a tízezer darab elment.
A kormány a „családvédelmi akciótervvel” csak elfedi a közelgő demográfiai katasztrófát: tizenöt év múlva egyre több eltartott fogja követelni az apanázst az egyre kevesebb aktív korútól. Miért a cigányság oktatása a magyar jövő legfontosabb kérdése a születésszámok növelése mellett? Számokkal magyarázzuk el!
Hogy megváltozzon a magyar mentalitás? Hogy megbecsüljék őket a munkahelyen? Hogy az emberek ne szavazzanak olyanra, aki lop, csal, hazudik? Vagy mindegy, mert lassan bármelyik volt szocialista országban jobb már, mint Magyarországon? Londonban szavazó magyarokat kérdeztünk, mitől jönnének haza. Volt, aki amúgy is hazajön, mert honvágya van, és olyan is, aki Angliában lett magyarabb. Videó.
Mivégre őrizzük kiváltságos, vagy legalábbis annak gondolt pozícióinkat továbbra is Európában mi, nyugati emberek, pláne az elmúlt évszázad rémtettei, megannyi dicstelen fejezete után? A közös célokat negligáló individualizmus helyett vissza kell térnünk a közösségek összetartó erejéhez. Köves Slomó írása az Azonnali Európa-vitájában!
Nonhumán perspektívák, az idő rejtelmei, huszonegyedik századi leckék, geopolitikai okoskodások és történelem minden mennyiségben Károlyitól Rákosin és Kádáron át az eltűnt országokig. Könyves Kálmán tizenhárom kedvenc tényirodalmi könyvét soroljuk 2018-ból!