A Neos és az SPÖ is nekiesett Kurznak azért, mert egy interjúban megvédte Magyarországot és Lengyelországot.
A szociáldemokrata vezetésű Bécsben belengették: a jövőben csak oltott személyek mehetnének szabadidős és sportrendezvényekre. A zöld osztrák egészségügyi miniszter szerint nem diszkriminációval, hanem érdemi információkkal kell az oltásokat népszerűsíteni.
Bécs jelentősen szenved attól, hogy a járvány miatt kevesebb turista érkezik hozzájuk, mint kellene. Így viszont több osztrákot látni és hallani a kávéházakban: mondjuk, mik ott a legnépszerűbb témák!
Július közepén befejezte a munkáját a korábbi bécsi jobboldali kormány korrupciós és személyzei ügyeit vizsgáló bizottság. Noha eredetileg csak az Ibiza-videóra koncentráltak volna, a vizsgálatok során főleg Sebastian Kurz néppárti kancellár maga és emberei kerültek egyre inkább előtérbe. Miközben pénzügyminiszterénél házkutatás is volt, Kurz ellen hamis tanúzás miatt indult nyomozás. A jogi kérdések majd bíróságon dőlnek el, de kérdéses, mit tudott politikailag elérni a vizsgálóbizottság. És lehet-e összevetni a magyar helyzettel az osztrákot?
Az osztrák kancellár körüli korrupciós ügyek nemcsak büntetőjogi következményekkel járhatnak rá nézve, a csökkenő népszerűsége miatt saját pártja is kifarolhat mögüle. A felmérések szerint egy balliberális kormánynak többsége lenne egy új parlamentben. Kitartanak-e Kurz mellett a Zöldek, akiktől a hatalma függ? Ki lehet Kurz utódja a Néppárton belül? És jönnek-e előrehozott választások négy éven belül harmadszorra?
A szélsőjobboldali Szabadságpárt frakcióvezetőjének annyira elege van Sebastian Kurzból, hogy azt javasolja: a konzervatív ÖVP-n kívüli minden többi párt fogjon össze egy új kormányban. De vajon lehet-e esélye egy ilyen, a magyar ellenzéki összefogásra hajazó osztrák kormánykoalíciónak?
A várakozásokkal ellentétben nagyon harmonikusan működik a tavaly októberben felállt szocdem-liberális kormány Bécs városa élén. A választók is elégedettek, mindkét párt növelni tudta a népszerűségét. A bécsi modellből szociálliberális alternatíva is születhet egész Ausztria számára – bár a Zöldek nélkül nem lenne esélyük többséghez jutni.
Sebastian Kurz osztrák kancellár erős ellenzéki össztűz alá került, miután pénzügyminiszterénél egy korrupciós ügy miatt házkutatást tartottak. A kancellár egyik legélesebb kritikusa a korábban vele kormányzó FPÖ. A szélsőjobboldali párt azonban jelenleg az ellenzéki szociáldemokratákkal és liberálisokkal próbálja nemcsak Kurz pénzügyminiszterét, de belügyminiszterét is elmozdítani.
Hans Peter Doskozil szerint sokkal inkább figyelni kellene az emberekben megfogalmazott kételyek eloszlatására, és eleve rühelli, hogy önfényezésre használják saját maguk beoltatását a politikusok.
Először a történelemben jöhet szociáldemokrata-liberális kormány Bécsben városi szinten, ami azért is érdekes, mert a két párt szövetségi szinten ellenzékben van. Miért váltották le a szocdemek eddigi koalíciós partnereiket, a zöldeket a liberálisokra? És mit érhetnek el a liberálisok egy hatalmas baloldali dominanciával szemben? Interjú a NEOS egykori tanácsadójával, Feri Thierry-vel.
Tíz év után véget érhet Bécsben a vörös-zöld-koalíció, ezzel végleg vége a Häupl-korszaknak. Az októberi választást fölényesen megnyerő Michael Ludwig szociáldemokrata polgármester a Momentum osztrák testvérpártjával, a neoliberális Neos-szal szeretné folytatni. Mindez kevéssé az SPÖ liberális fordulatával, hanem számos szocdem zöldellenességével függ össze. A Neos pedig kicsisége miatt könnyebb partnernek bizonyulhat.
Noha Heinz-Christian Strache kerületi tanácsnokként megmaradhatott volna a politikában, pártja bukása után kijelentette: üzletembernek áll, és újságot alapít. Közben a bécsi szociáldemokraták még mindig nem mondták meg, kivel folytatnák a kormányzást – három párt közül is válogathatnak. Az egyik legnagyobb szocdem kerületi pártszervezet a Zöldek ellen emelt szót.
42 százalékot kaptak a szocdemek az exit poll szerint, Kurzék a másodikak, zöld előretörés nem volt.
Október 11-én vélhetően újraválasztja vörös főpolgármesterét és vezetését Bécs. A szocdemek majd’ százéves uralmához az is hozzátartozik, hogy a város életére a lakáspiacon át a médiáig nem csak városi, de kifejezetten a párt által tulajdonolt „magáncégeknek” is nagy befolyása van.
Vasárnap este Michael Ludwignak, Bécs SPÖ-s főpolgármesterének valószínűleg az okozza majd a legnagyobb gondot, hogy kit vegyen be a koalícióba. Ha egyáltalán szüksége lesz rá.
Az osztrák ökopárt szerint ne csak az EU-állampolgárok, de valamennyi Bécsben élő külföldi kapjon szavazati jogot. A szociáldemokraták ellenzik az ötletet. Újabb vitaforrás a két koalícióstárs között?
Az októberi bécsi tartományi választásokon hiába szerezhet az osztrák fővárost jelenleg irányító szocdem-zöld-koalíció abszolút többséget, nem biztos, hogy a vörösök a zöldekkel akarnák folytatni. Mivel minden más lefutottnak látszik, egyedül ez maradt kérdés a választási kampányban.
A rendpárti és migrációkritikus szociáldemokrata burgenlandi tartományfőnök, Hans Peter Doskozil látványosan támadni kezdte pártelnökét, Pamela Rendi-Wagnert, akinek a vezetése alatt az SPÖ történelme legrosszabb választási eredményét köszönheti és egyszerre ígér például 30 és 35 órás munkahetet. De mire készül Doskozil, ha egyszer épp csak egy éve volt Ausztriában választás?
Hét év után taszították le a trónról a kancellárt.
Miközben a kijárási tilalmak miatt eleve majdnem megfeleződött Bécsben a szokásos autóforgalom, az osztrák főváros vörös-zöld kormánya bejelentette: egy-egy utcát teljesen átadnak a gyalogosoknak.
Októberben tartományi választások lesznek a száz éve vörös Bécsben. Míg öt éve Heinz-Christian Strache a külső kerületek szavazataival igazi alternatívaként jött fel a szociáldemokratákkal szemben, idén már semmi nem látszik veszélyeztetni a vörös-zöld városi kormányt. Strache már csak a saját egykori pártjának lesz a sikeres alternatívája.
Nyolcvanhat éve Bécsben fegyvert fogtak a munkások az ország szélsőjobbra tolódása ellen. A vörös Bécs azonban nem is a harcaival, hanem a sikereivel lehet példakép számos más város, így Budapest számára.
A tartományfőnök a kampányban eleve finoman elhatárolódott a pártvezetés progresszív irányvonalától. Abszolút többséggel jutalmazták a szélsőjobbal együtt kormányzó Hans Peter Doskozilt a választók.
Az elmúlt tizennégy évben legerősebb szocdemek és az Ibiza-botrány miatt megtépázott renoméjú szélsőjobbosok viszont nagyot zuhantak.
A jobboldali Néppárt elnöke szerint a Zöldekkel megállapodni „nem lesz könnyű”, viszont jelenleg ez tűnik az egyetlen működőképes kormánykoalíciónak Ausztriában.
Az osztrák sajtó a Zöldekkel való ÖVP-s kormányzásra kondicionálja olvasóit, Sebastian Kurz pedig az időt húzza. De miért?
Legalábbis Vorarlbergben: a legnyugatibb osztrák tartományban ma tartottak tartományi választásokat, Kurzék pártja, és a balkatolikus Zöldek nagyot taroltak.
A bécsi közvélemény Sebastian Kurz óriási győzelmét követően konzervatív-zöld kormányra számít, amiben talán még a liberális Neos is szerepet kaphat. Mi várható egy ilyen kormánytól? Mi lesz most az FPÖ-vel? És mitől függ, hogy államférfi-e Kurz? Végigolvastuk a legfontosabb osztrák napilapok vezércikkeit!
Az ÖVP 37 százalékkal megnyerte az osztrák választást, eddigi koalíciós partnere, az FPÖ nagyot veszített, és 16 százalékra esett. A 14 százalékot kaszáló Zöldekkel is meglehet a többsége Kurzéknak. Az Azonnalin percről percre követjük a fejleményeket, és a helyszínről jelentkezünk a pártok választási bulijairól!
Bécs módos külvárosában, egy patinás borozóban tartotta a vasárnapi választás előtti utolsó kampányeseményét Sebastian Kurz, aki júniusig volt Ausztria kancellárja, és a választás után jó eséllyel megint az lesz. A beszédre másfél perc jutott, a fotózkodásra egy óra. Viszont hogy mit akar Kurz, azt ha a rajongóinak nem is, az Azonnalinak elmondta.
Vasárnap választ Ausztria, Bécset ennek megfelelően el is lepték a választási plakátok. Meglepetésre csak a Zöldek tematizálják a Kurz-kormány bukását előidéző ibizai videót. Az FPÖ óriási mutatványt vitt véghez a kampányban: úgy határolódott el Strachétól, hogy közben azért számít a rajongótáborára. Plakátkörkép!
A Szabadságpárt gyorsan szeretne szalonképesebbé válni, hogy újra elfogadható koalíciós partner lehessen a Kurz-féle Néppárt számára.
A páneurópai pikniket ünneplő soproni rendezvényre nem engedték be, most Orbán kárpótlásul meghívta magához a burgenlandi tartományfőnököt.
Abban mindenki biztos Ausztriában, hogy Sebastian Kurz lesz a kancellár az előrehozott választásokat követően, a kérdés már csak az, kivel lép koalícióra. Az sem biztos, hogy partnerét a jelenlegi pártok között kell keresni, Kurz ugyanis könnyen az FPÖ újabb szakadására játszhat. Techet Péter Alpbachból tudósít!
Milyen jegyeket kapnak a választóiktól az osztrák pártok csupán egy hónappal az Ibiza-botrány miatt kiírt előrehozott választások előtt?
Sebastian Kurz kancellársága ma egy módon akadályozható meg Ausztriában: ha összeállnak a szocdemek (SPÖ) és a szabadságpártiak (FPÖ). A két párt színe miatt vörös-kék opciónak nevezett koalícióra volt már a múltban is példa. De ilyen irányítja ma Burgenlandot is. Nem véletlen, hogy a burgenlandi FPÖ-vezérnek jutott eszébe az ötlet: alakuljon a burgenlandi SPÖ-s tartományfőnök vezetésével egy Kurz-ellenes koalíció.
Hiába bukott bele az ibizia videóba, az FPÖ szavazói nem engedik el. Kurzot viszont annyira nem bírják, hogy inkább a szocdemek felé közelítenék pártjukat.
Nem ám valami háborús jegyrendszerre kell gondolni: napi három eurót adna az SPÖ tömegközlekedésre az osztrákoknak.
Hiába fogadott el a bécsi parlament szocdem, szélsőjobbos és pilzista többsége egy szigorúbb pártfinanszírozási szabályozást, a Néppárt és főleg a Momentum osztrák testvérpártja, a Neos kikerüli a rendelkezést. A Neos egyik legnagyobb szponzora a Strabag-tulajdonos Hans Peter Haselsteiner.
Az osztrák szocdemek több mint tizenöt százalékkal vannak lemaradva a Néppárt (ÖVP) mögött. A kormányra kerülésük egyetlen esélye, ha beállnak Sebastian Kurz mögé. Ennek érdekében még korábbi kancellárjukat, Christian Kernt is elhallgattatnák.
A bécsi szocdemek így tanítanák meg a kutyatartás alapjait. Szerinted kéne hasonló intézkedés itthonra is? Szavazz!
A parlament környékén mostantól véletlenül sem mutatkozik az alkancellárja botrányvideója után bizalmatlansági szavazással megbuktatott osztrák kancellár, ellenkezőleg: látványosan a nép közé megy. Sebastian Kurznak kényelmes lehetőséget biztosított az ellenzéke, hogy a kampányára készüljön, amíg a parlamentben ők a szakértői kormányzással bajlódnak.