Miután kiderült, hogy több fontos katalán szeparatista politikust, köztük a jelenlegi katalán elnököt is megfigyelhették a kémszoftverrel, a katalán elnök, Pere Aragonès bejelentette: pártja nem támogatja külsőleg a kisebbségi baloldali PSOE–Podemos-kormányt. Nélkülük pedig nincs többség Madridban, hiszen Pedro Sánchez miniszterelnököt a jobboldali unionista pártok eleve hazaárulónak tartják, amiért politikai szövetséget kötött a katalánokkal. Van-e még kiút a baloldali kormánynak, vagy megoldhatatlan helyzetbe került Sánchez?
Most már regény is készült a legnagyobb magyar focista életéről: Daniel Entrialgo egyszerre próbálja bemutatni az életútját és a XX. század politikai változásait. Interjú.
Így ismét szabadon utazhat az Európai Unió területén a korábbi katalán elnök, ugyanakkor ez még nem jelenti az ügy végét, a spanyolok továbbra is le akarják tartóztatni a zendítéssel vádolt Puigdemontot.
Puigdemont még 2017-ben menekült el a letartóztatás elől, amikor a spanyol hatóságok szerint zendítést szított a katalán függetlenségi népszavazással. EP-képviselőként ugyan mentelmi jog illette meg, azonban azt márciusban felfüggesztették. Pere Aragonès, jelenlegi katalán elnök a szabadon engedését követeli Olaszországtól.
Miközben Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök és Pere Aragonès katalán elnök szeretné elsimítani a katalán konfliktust, kisebb belpolitikai válságot okozott Katalóniában, hogy tárgyalóasztalhoz fog ülni a mardidi és a barcelonai kormány.
Egy új jelentés szerint még hosszú az út odáig, hogy a 2020 előtti szintre álljon vissza a dél-európai turizmus. Az EU-s vakcinapapírok eddig szinte semmit sem segítettek, miközben korlátoznak is.
Arctalan adminisztráció és érzéketlen csinovnyikok akadályozzák Kömlődi Ferenc visszatérést Dél-Amerikába, de nem hagyja magát. Ami a legfontosabb azonban, hogy a cévichénél változatlanul nincs jobb. Szerelem koronavírus idején: II. évad, első rész!
Pedro Sánchez miniszterelnök szerint a most engedélyezett Hipra vakcinából összesen 400 millió dózist tudnának egy év alatt legyártani. De mitől több ez a koronavírus elleni vakcina, mint az eddig ismertek? Elmondjuk!
Az Európai Unió Bírósága leokézta az immáron EP-képviselőként tevékenykedő Carles Puigdemont, illetve két katalán képviselőtársa mentelmi jogának a felfüggesztését. De ez még egyáltalán nem jelenti az ügyük végét.
„Két Spanyolország küzdelme.” „Harc a fasizmus ellen.” „Keresztesháború a kommunisták ellen.” „A második világháború főpróbája.” Az 1936. július 17-én kezdődő spanyol polgárháborút sokan sokféleképpen nevezték már az elmúlt nyolcvanöt évben. Egy biztos: a két világháború között ez volt a legvéresebb európai fegyveres konfliktus, melynek emlékezete ma is komoly társadalmi vitákat gerjeszt az Ibériai-félszigeten.
2020 februárja után először ült le tárgyalni egymással a spanyol és a katalán kormányfő. A tárgyalásokra mindkét fél saját célokkal érkezett, és jelenleg úgy tűnik, ebből nem is engednek a másik javára. Ugyanakkor mindkét fél eltökélt a kapcsolatok normalizásában. Mutatjuk, mi történt Barcelonában a két kormányfő találkozóján!
Közel három és fél évig tartották őket fogva, amiért 2017-ben megszervezték a spanyol kormány és legfelsőbb bíróság szerint illegális és alkotmányellenes függetlenségi népszavazást. A szabadon engedett politikusok ígérik: folytatni fogják a harcot.
Mindezt a spanyol szocdem miniszterelnök, Pedro Sánchez jelentette be Barcelonában. Így 9 politikus szabadulhat a börtönből, amiért 2019-ben zendülés és hűtlen kezelés vádjával elítélte őket a spanyol legfelsőbb bíróság, mert részt vettek a spanyol kormány és legfelsőbb bíróság szerint illegális és alkotmányellenes 2017-es függetlenségi népszavazás megszervezésében. A hírnek ennek ellenére sem a katalán függetlenségpártiak, sem pedig a spanyol társadalom nem örül.
Vasárnap Madridban tüntettek Pedro Sánchez szocialista miniszterelnök ellen, mert a katalán függetlenségi népszavazás miatt elítélt politikusoknak adna kegyelmet. A tüntetést nem pártok szervezték, de a szélsőjobboldali Vox, a konzervatív spanyol Néppárt és a jobbközép Ciudadanos politikusai és szimpatizánsai is részt vettek. Mutatjuk, miért hangos megint Katalóniától a spanyol politika.
Június 7-én új szabályok léptek életbe: eszerint bárki beutazhat, aki már teljes immunitással rendelkezik a koronavírus ellen.
Minderről az Európai Unió Bírósága határozott, igaz, csak ideiglenesen.
A baloldali Pere Aragonès amnesztiát követel Madridtól a szeparatista politikustársainak.
Újabb humanitárius válság van kialakulóban a spanyol-marokkói partoknál. Az okok a két állam közötti feszültségre vezethetők vissza.
Az Orbán Viktorhoz képest kevésbé jó angolú Karácsony Gergely kapcsán felmerült, hogy vajon alkalmas-e egy magas kormányzati pozícióra egy olyan jelölt, aki nem nagyon beszél angolul. Holott Európában máshol is bőven voltak és vannak olyanok, akik úgy lettek kormány- vagy államfők, hogy angolul rosszul beszéltek. Összeszedtünk párat!
Lényegében azért, mert ez meg sem teheti. A 99 éves herceg elhunyta után azonnal beindult a sajtóban a spekuláció, hogy a maga is elég idős királynő követheti-e a holland Beatrix, avagy éppen a spanyol János Károly példáját. Hugo Vickers történész a Guardiannek elmagyarázta, ez miért nem fog megtörténni.
Az elmúlt héten Európában összesen 13 állam függesztette fel az AstraZeneca-vakcina használatát, miután többen is életüket vesztették az első oltás után. Miután az EMA szerint nincs kapcsolat a vakcinák és a halálesetek között, több ország is folytatja a szer használatát.
400 igen és 248 nem mellett az Európai Parlament elfogadta a spanyol legfelsőbb bíróság kérését: felfüggesztik Carles Puigdemont és két katalán képviselőtársának a mentelmi jogát.
Hétfő délután szavaz az Európai Parlament a korábbi katalán elnök, Carles Puigdemont és két képviselőtársának mentelmi jogának felfüggesztéséről. Puigdemont bizakodó: akkor sem hagyja el Belgiumot, ha felfüggesztenék a mentelmi jogát. Az EP-képviselő az Azonnalinak elmondta, miért nem szavazta meg a Minority Safepacket, miért nem jogállam Spanyoloroszág, és mi történne, ha Katalónia függetlenné válna, és miért lenne érdeke az EU-nak a független Katalónia EU-tagsága.
Az osztrák kancellár azt javasolja, hogy az EU-ban, de legalábbis Ausztriában, a koronavírus ellen beoltottak egy zöld útlevéllel szabadon utazhassanak, és számukra szűnjenek meg a korlátozások. Madrid, Lisszabon és Athén támogatja Kurzot, a francia kormány ellenzi az oltási útleveleket.
A népszerű katalán rapper elbarikádozta magát, hogy ne kelljen börtönbe mennie, de nem sokáig tudta tartani az állást, a szimpatizánsai pedig összecsaptak a rendőrökkel.
A katalóniai választás számai mögé nézünk: a vidék legyőzte a nagyvárost, a szeparatizmus támogatottsága ugyanis pont a Barcelonán kívüli körzetekben erős. Az viszont már önmagában is komoly politikai üzenet, hogy már abszolút szavazatszámbam is többségbe kerültek az elszakadáspártiak. Szinte mindenki ünnepel Katalóniában, de kik nyertek valójában és mennyivel?
Február 14-én választott az autonómiáját 1979-ben visszaszerző Katalónia új parlamentet. A legnagyobb kérdés az volt, hogy sikerül-e abszolút többséget szerezniük a szeparatista pártoknak. Ez sikerült, azonban kérdés, hogy a katalán függetlenség kérdéséhez hogyan fog hozzáállni az új kormány és a törvényhozás.
A koronavírus-járvány közepén tartott választáson rendkívül alacsony részvételnél jelenleg két forgatókönyv lehetséges: a szeparatista bal- és jobboldali pártok folytathatják a kormányzást, de a baloldali szeparatisták a baloldali unionistákkal is kényelmes parlamenti többséget tudhatnának maguk mögött.
A fekete szélsőjobbos, a szocialista Müller Cecília és a börtönből kampányoló szeparatista esete 2021-gyel: vasárnap választ Katalónia. A függetlenségpárti és az unionista tömb között gyakorlatilag nincs átjárás, a kérdés ezért csak az, hogy a két nagy egységsugarú tortát milyen arányban vagdossák szét egymás között a felek. Elmondjuk, kik ők!
Nem csak az infrastruktúrában keletkeztek károk, a kiesett gazdasági bevételeket is megsínylette a spanyol főváros. Kemény január volt ez nekik, és csak jövő hétre mondanak enyhülést.
A francia EU-ügyi miniszter szerint a broken english helyett nyelvi pluralizmusra van szükség. Igaza van: miért is kéne egy lengyel uniós vezetőnek, egy német uniós biztosnak, egy olasz miniszterelnöknek, egy román államelnöknek angolul beszélnie, mikor Írország és Málta nyelvén kívül annyi más szép európai nyelv van, amin magabiztosabban szólalna meg?
Miközben a német kancellár és a bajor miniszterelnök azt szeretnék, hogy a járványra tekintettel az idei szezonban ne induljanak el a síliftek, Ausztria nem akar lemondani egyik legfontosabb bevételéről, a síturizmusról. Róma már határzáron gondolkodik, ha mégis beindul az osztrák síszezon. Ausztria azonban nem az egyetlen európai ország, ahol már idén is lehet síelni. Mutatjuk, hol nem hallgatnak Berlinre és Rómára!
2021 első félévének végéig a lakosság jelentős hányadát be fogják oltani koronavírus ellen Spanyolországban. Azt még nem tudni, hogy hogyan és mennyit, de az már biztos, hogy a kormány itt is több vasat tart a tűzben, ami a vakcinagyártó vállalatokat illeti.
A bíró szerint az ajánlatot visszautasították, a volt katalán elnök pedig úgy gondolja, hogy megint csak a függetlenségi mozgalmat akarják megfúrni.
Spanyolországban a koronavírus komoly gazdasági pusztítással járt: egyes szektorok 73 százalékos visszaesést produkáltak egy új tanulmány szerint, a kormány strukturális reformokra készül.
Madridot például teljesen lebénították a tüntetők, akik a szélsőjobb szerint „bűnözőkormánnyá” vált baloldali koalíció lemondását követelték.
Eddig szkeptikusabbak voltak a spanyolok az újranyitással kapcsolatban, de látva a turistákért elindult versenyfutást, nekik is lépniük kellett.
Faragó Biankát két évesre tervezett világkörüli útja első szakaszában, Kolumbia legdélibb részén, Amazonas megyében érte utol a koronavírus-járvány. Onnan még épp fel tudott menekülni az idilli karibi partra, majd jött a karantén, és a sokadik napon úgy döntött, hogy hazamegy. Nem mindennapi kalandjait a napokban küldte el az Azonnalinak.
Jó ideje nem haltak meg ilyen kevesen a koronavírus következtében Franciaországban, Spanyolországban és Olaszországban, mint vasárnap. Enyhítenek is a kijárási korlátozásokon.
Sok európai országnak jobban fájna a nyári turistaszezon teljes kimaradása, mint maga a koronavírus, ezért egyre többen már a turizmus újranyitását pedzegetik és uniós szintű megoldásokat sürgetnek. Vannak azonban, akik attól tennék függővé egy turista belépését, hogy anyaországa jól kezelte-e a járványt. De nyaralhatunk-e egyáltalán idén nyáron külföldön? Mit tesz ezért az EU? És mikor kezdjük el szervezni a vakációnkat?
A már évek óta milliárdos iparként működő labdarúgás is bajban van a koronavírus miatt, ami miatt a kluboknak el kell kezdeniük mostantól fenntarthatóvá válniuk. A tévés közvetítési díjak miatt jelenleg nézők nélkül is megérné lejátszani a meccseket.
Az elmúlt 24 órában 950-en haltak bele a fertőzésbe. A terjedés viszont lassulni látszik, az egészségügyi miniszter is bizakodó.
Az évente több mint százezer látogatót bevonzó barcelonai Mobile World Congress-t lemondták a szervezők, miután legnagyobb kiállítók sorra mondták le a részvételt a koronavírus veszélye miatt.
További gesztusokat tenne a spanyol kormány a katalánok felé. Nem véletlenül, hiszen tőlük függ a parlamenti többség.
Törvényben kell betiltani Ibizán és Mallorcán azt is, hogy a turisták a szállodák erkélyéről a medencébe ugráljanak.