Az előrehozott választásért és a kötelező oltás ellen tüntettek szerda este Szlovákiában, Robert Fico volt kormányfőnek kicsit megszaladt a fantáziája.
Agócs Attila egy hátrányos helyzetű felvidéki régió kisvárosának polgármestereként igyekszik részt venni a szlovák politikában a parlamenten kívüli Most-Híd alelnökeként. Mi volt a Híd sikerének a kulcsa és mi okozta a bukását? Mit gondol Gyimesi Györgyről? Hogyan kellene viszonyulnia a szlovákiai magyar politikának Orbán Viktorhoz? Hogyan lehet egyszerre liberálisnak és konzervatívnak lenni? Interjú.
A március végén létrehozott Szövetség először szerepelt közvélemény-kutatásban, ami pont a bejutási küszöb fölé mérte a pártot. A kormánykoalíció pártjai egy kivétellel megsínylették kormányválságot, a szétszakadt szlovák szélsőjobb pedig parlamenten kívül maradna.
Eduard Hegernek miniszterelnökként állandó védelem jár, a szlovák belügyminisztérium egyelőre nem tudja, hogy oldja ezt meg egy hétköznapi panelházban. Matovič egy családi házban él, szociáldemokrata elődei luxuslakásokban.
A koronavírus próbára teszi az Igor Matovič vezette jobboldali koalíciót: a szlovák miniszterelnök egyre hevesebben támadja a gazdasági miniszterét, nemrég idiótának is nevezte az egyre inkább a fejére növő politikust. A kettejük közötti vitának tízéves gyökerei vannak, a két politikus pedig egyszer már bedöntött egy kormányt.
Míg a választás előtt az egyik legnépszerűbb politikus volt Igor Matovič, a koronavírus-járvány második hulláma és a folyamatos botrányok kormányzása körül kikezdték a támogatottságát.
A 11 gyerekes Boris Kollár megerősítette, hogy korábban váltott chatüzeneteket a modellel. A kíváncsiság hajtotta, nem mond le.
A Smer korábbi miniszterelnöke, Peter Pellegrini bejelentette: megvan az elegendő aláírás, így megkezdik az új pártjának, a Hlas-SD-nek a bejegyzését. De mi a célja az új párttal Pellegrininek?
Tovább dagad a plágiumbotrány Szlovákiában: Peter Pellegrini, a Smer korábbi miniszterelnöke bejelentette, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtanak be a plágiumbotrányba keveredett szlovák miniszterelnökkel, Igor Matovičcsal szemben, mivel annak ellenére, hogy elismerte a vádakat, önszántából nem hajlandó lemondani.
Folytatódik a harc a szlovák baloldalért: Peter Pellegrini nem tudta kiszorítani Robert Ficót a Smerből, ezért most már biztos, hogy új szociáldemokrata pártot alapít. De van-e erre igény Szlovákiában? És kivel tart a ficoista szavazó?
Egyre világosabban látszik: Peter Pellegrini, aki a Kuciak-gyilkosság után követte a szlovák kormányfői székben Robert Ficot, nem az ő bábja. A politikus, aki már a februári választásokon több preferenciavoksot kapott, mint Fico, nyíltan megüzente: Fico nélkül akar egy tényleg szocdem pártot létrehozni a jelenlegi Smerből. Vagy a Smeren kívül.
Mi minden kellett ahhoz, hogy Igor Matovič pártja legyen az, ami elveri Fico Smerjét? Hogyan következik ebből, hogy a liberális PS/Spolu pártszövetség éppen csak alatta maradt a bejutási küszöbnek? Képviselheti-e valaki a felvidéki magyarokat magyar parlamenti pártok híján, és mi vár most a V4-ekre? Kollai István Szlovákia-szakértővel beszélgettünk.
Két százalékot szerzett csak, és nagyon kiesett a parlamentből a Bugár Béla-vezette Most-Híd a szlovák parlamenti választásokon. De mi az oka a történelmi vereségnek, mi jön a pártban Bugár után, hogy fog kinézni a szlovákiai magyar érdekképviselet úgy, hogy a parlamentben alig lesznek magyarok, és egyáltalán: van-e egyáltalán bármilyen igény arra, amit ma a Híd képvisel? A párt kampányfőnökét, Ravasz Ábelt kérdeztük a választások másnapján.
Nem elég, hogy az etnikai magyar párt, és magyar-szlovák közös párt sem került be a pozsonyi parlamentbe, de pár századszázalékkal még a magyar platformmal rendelkező, a kisebbségek ügyét hangsúlyosan felvállaló Progresszív Szlovákia se került be a pozsonyi parlamentbe. Itt a szlovákiai választás végeredménye!
A közelében sem volt a parlamenti bejutási küszöbnek Szlovákiában a Bugár-féle Híd, a rivális magyar lista MKÖ viszont sokkal jobban teljesített. A magyaroknál viszont sokkal jobban örülnek a populista OĽaNO-nál, akik fölényesen nyerték meg a szlovák parlamenti választásokat: szinte biztosnak tűnik egy jobboldali kormány, Fico pártja 15 százalékkal csúnyán leszerepelt.
Nem számít, hány magyar barátom van, jól beszélek-e magyarul, esetleg magyarul álmodom-e. Az Orbán-féle megosztás szerint csak az számít, egyetértek-e azzal, hogy a magyarok érdekében szipolyozza a közpénzt, mondja Balog Beáta, aki felvidéki magyarként lett a legnagyobb szlovák napilap főszerkesztője. Az Azonnalinak azt is elmondja, mi a tétje a szombati szlovákiai választásnak, és várják-e a szlovákok a trianoni évfordulót. Interjú.
Jobboldali-liberális, vagy baloldali-nacionalista vezetése lesz Szlovákiának? Lesz-e továbbra is magyar képviselet? Szlovákia szombaton eldönti mindezt, mi pedig mutatjuk a pártok plakátjait.
Nem a gyilkosság, hanem értékpapír-hamisítás miatt ítélték 19 évre a politikához is közelálló Marián Kočner milliárdost. De ez hogyan hat a szombati szlovákiai választásokra?
A választások előtti utolsó, Szlovákiában már nem közölhető közvélemény-kutatás szerint a jobbközép-populista OĽaNO vezet, akiket szorosan követ a jelenleg is kormányzó Smer. A magyar pártok közül Bugár Béla vezette Most-Híd áll jobban, de még egyáltalán nem lefutott a verseny. Lesz-e magyar párt a Szlovák Nemzet Tanácsban, és milyen kormány alakulhat február 29-e után?
Szombaton új parlamentet választ Szlovákia. Te kinek drukkolsz? Ez a hét kérdése, az Azonnalin te is szavazhatsz!
Zavarja-e, hogy Orbán Viktor a szlovák kormánypártnak szurkol? Miért a mételyek mételye, hogy szlovák pártok magyar platformokat indítanak? Mi Bugár Béla felelőssége ebben? Mi lesz a február 29-i szlovákiai választás után: kivel kormányoznának, ki lenne alkalmas miniszterelnöknek? Menyhárt Józseffel, a Magyar Közösség Pártjának elnökével beszélgettünk.
A mára legerősebb szlovák ellenzéki erővé nőtt OĽaNO egyik vezetője nem más, mint a nemrég elhunyt Grendel Lajos felvidéki író fia, Grendel Gábor. Vele beszélgettünk arról, miért nem tekint magára elsősorban magyar nemzetiségű politikusként, drukkol-e egyáltalán bármelyik magyar pártnak, és az ő pártja fogja-e majd össze a Fico-ellenes szlovák jobboldalt.
Igor Matovič a szlovák politika Vologyimir Zelenszkijbe öltött Puzsér Róbertje: elszabadult hajóágyúként ostromol lényegében mindenkit a szlovák közéletben, volt, hogy egymás ellen fordította a magyar pártokat, volt, hogy hazugságvizsgáló elé küldte pártjának listás indulóit, most pedig neten szavaztatja a népet a kormányprogramról. A populizmus beválni látszik: hamarosan Matovič válhat a szlovák jobboldal vezetőjévé.
Noha a Híd és a Magyar Közösség Pártja (MKP) között nem jött létre az összefogás, egy ilyen nevű, új fiatal felvidéki szervezet biztosíthatja az MKP politikai túlélését. Mózes Szabolcsot, a Magyar Közösségi Összefogás választási párt elnökét kérdeztük a velük szembeni orbánizmus vádjáról, Bugár Béla felvidéki szerepéről és esetleges érdemeiről, valamint arról, milyen esélyei lehetnek egy olyan új kormánynak, amiben hangsúlyosabban jelennek meg a magyar érdekek is.
Bugár Béla a szlovák politika egyetlen sikeres magyar brandje. A szlovákoknak liberalizmust kínált, a magyaroknak meg könnyített identitást. De van-e még ebben tartalék? És lesz-e utána bárki is?
Ha a Híd nem lép be a szlovák kormányba, se Robert Fico, se a belügyminiszter, se a rendőrfőkapitány nem bukott volna meg a Kuciak-gyilkosság után, mondta az Azonnalinak a szlovák-magyar párt elnöke. Bugár Béla beszélt nekünk Budapest felvidéki terveiről, az Orbán Viktorral való ellentétének okairól, és arról is, hogy miért mulatós szól a rendezvényeiken.
Részegen randalírozott, másnap le is mondott a szlovák kormány hidas környezetvédelmi minisztere. Mindezt alig több, mint egy hónappal a parlamenti választás előtt. De valójában mekkora áldozatot hozott Sólymos László a lemondással? Mennyire fájhat ez a választási kampányban a bejutásért küzdő Hídnak? Tokár Géza felvidéki politológussal elemeztük a Sólymos-botrányt.
A legfrissebb közvéleménykutatás szerint a Smer nyerné a szlovák parlamenti választást, a szélsőjobb a második, az összefogást elvető magyar pártok nem jutnának be.
Ennél szigorúbban csak Kamerunban és Tunéziában korlátozzák a közvélemény-kutatókat. Szlovákiában februárban lesz parlamenti választás.
Ötpárti egyeztetést tartottak, de továbbra sincs megegyezés a szlovákiai magyar pártok között.
Az exminiszterelnök közvetlen kapcsolatban állhatott a Kuciak-gyilkosság állítólagos megrendelőjével, erre válaszul összehívott sajtótájékoztatóján szinte mindenkinek nekiment.
A gyanú szerint Marián Kočner üzletember volt az, aki tavaly februárban megrendelte Ján Kuciak szlovák újságíró meggyilkolását, egy most kiszivárgott online csevegés szerint pedig Kočner a Kuciak-gyilkosság után pár héttel a Híd-Most szlovákiai kormánypárt elnökével, Bugár Bélával reggelizett a Maldív-szigeteken. Bugár korábban azt állította erről, hogy csak köszöntek, pártja alelnöke most már azt mondta az Azonnalinak: társalgás volt, de nem a kormánykoalícióról.
Mit akar az 1998-as választáson már elkergetett Vladimir Mečiar újra a szlovák politikában? Mi várható a jövő februári parlamenti választáson? Érdemes-e együttműködnie a felvidéki magyar pártoknak, a Hídnak és az MKP-nak, vagy kétszer nulla úgyis nulla? Miért szerették annyira Bugár Bélát sokáig a szlovákok? És mire elég, ha Zuzana Čaputová elnök azt mondja magyarul, hogy köszönöm? Jarábik Balázs felvidéki elemző elmagyarázza.
Andrej Kiska felforgatja az ellenzéki térfelet Szlovákiában a napokkal az új államfő, Zuzana Čaputová beiktatása után bejelentett új, centristának beharangozott pártjával. Az Azonnali elmagyarázza, miért.
A nemrég megválasztott, progresszív szlovák elnök beszédében minden polgár szolgálatát ígérte, és hitet tett az etnikai és nemzeti kisebbségek védelme mellett is.
Meglepetésre a progresszívek lettek a legerősebbek az EP-választáson Szlovákiában, míg a kormánypártok nagyon leszerepeltek. A Csáky Pál-féle MKP épp a bejutási küszöbön ingadozik az előzetes, nem hivatalos eredmények szerint
Ján Slota egykori pártja, az SNS, azzal védekezik, hogy az általuk benyújtott módosítás valójában nem is tiltja be más államok nemzeti jelképeit.
A papírformának megfelelően Zuzana Čaputová jogász, a liberális Progresszív Szlovákia jelöltje nyerte a szlovák elnökválasztás második fordulóját Maroš Šefčovič ellenében. A végleges eredmény szerint Čaputová 58, Šefčovič 42 százalékot szerzett.
Miloš Zeman beszállt a liberális szlovák elnökjelölt elleni kampányba, elnöki rezidenciáján fogadta Čaputová ficoista ellenfelét, Maroš Šefčovičot.
Az szlovákiai magyar MKP azt szeretné, ha a felvidéki magyarok nem a kormánypárt elnökjelöltjére szavaznának a szlovák elnökválasztás második fordulójában, de a nem kormánypárti jelölt meg a Fidesz-média szerint sorosista. Az Azonnali megkérdezte erről az MKP-t, de a párt és a Fidesz nem egyeztettek ebben a kommunikációs kérdésben.
Lehetetlennek tűnik, hogy a Smer támogatta Maroš Šefčovič legyőzze a szlovák elnökválasztás második fordulójában a Progresszív Szlovákia jelöltjét, Zuzana Čaputovát. De hogyan volt képes a jogásznő kilométereket verni mindenkire, amikor decemberben még alig ismerte valaki a nevét? Szüksége van-e bármelyik jelöltnek a 3,1 százalékkal leszerepelt Bugár Béla támogatására? Felvidéki politológusok, Tokár Géza és Jarábik Balázs elemzik az Azonnalinak a szlovák helyzetet.
Lehet-e magyar elnöke Szlovákiának? Bugár Béla megpróbálkozik vele. De miért indul egyáltalán? Hátrány-e számára, hogy pártja, a Híd kormányon van? Miért nem fognak össze a Magyar Közösség Pártjával? Az Azonnali tudósítása a Most-Híd elnökének komáromi fórumáról, ahol a migránsok csak a legvégén kerültek szóba.
Van-e valós esélye Bugár Bélának a jövő márciusi szlovák elnökválasztáson? Szerinte igen, de az Azonnali által megkérdezettek szerint eleve nem is azért indul, mert valós esélyt látna, hanem mert meg kell mentenie pártját, a Most-Hidat.
Andrej Kiska, Szlovákia államfője nem lenne újra elnök. Kormányfő viszont még simán lehet. Megkérdezték a szlovákokat, szavaznának-e rá egyáltalán.
A baloldali S&D egységesen megszavazza, a szélsőjobboldali ENF egységesen elutasítja, a Zöldeknél pedig bár nincs frakciófegyelem, de nagy többségük igent mond a Sargentini-jelentésre. Az Azonnali az Európai Parlament frakcióvezetőit kérdezte, hogyan szavaznak majd szerdán a Magyarország ellen indítandó hetes cikkelyes eljárásról.