Parlamenti választásokkal rajtol a választási szuperév Szlovéniában, ahol a legnagyobb kérdés, hogy sikerülhet-e leváltani a kritikusai szerint orbáni rendszert építő Janez Janšát. De miért gondolják, hogy orbáni rezsimet épít Janša? Van-e esély leváltani Janšát? Egyáltalán ki jöhetne szóba?
Az élővizek védelme végül óriási többséget hozott létre a jobboldali szlovén kormányfő ellen, így most a szlovén kormány szuverenitására alapozó retorikája is kihívót kapott: a klímapolitikát.
Az Orbánnal jó viszonyt ápoló Janez Janša szlovén miniszterelnök segítheti magyar kollegáját, de egy soros elnökség nem alkalmas arra, hogy valódi változást hozzon. Ráadásul Janša se szerezte meg olyan mértékben saját országát, mint Orbán Magyarországot.
Másodjára is nekifut a szlovén ellenzék, hogy leváltsák az orbanizálódással vádolt Janez Janšát, aki szerintük aláássa a szlovén demokráciát. A baloldali ellenzék mellett a kormánykoalícióból decemberből kivált Szlovén Nyugdíjaspárt egy része is meg akarja buktatni a Janša-kormányt.
A szlovén kormány vélhetően ingatlanbefektetői érdekek miatt számolt fel Ljubljanában egy foglaltházat, pontosabban egy elfoglalt gyárból kialakított kulturális központot. A magát baloldalinak tartó polgármester és a közvélemény jó része is támogatja ezt a lépést, mivel az elmúlt években sikeresen kötötték össze a Rogot a drogozással és káosszal.
A pohár a magyar és lengyel vétó melletti kiállás és az állami hírügynökség forrásainak megvonása miatt telhetett be. A koalíció többi tagja a járvány miatt felelőtlennek tartja a nyugdíjasokat, a baloldali ellenzék üdvözli a döntést.
Mivel a szlovén jobboldali kormányfő nem tudta átvenni az állami hírügynökség irányítását, bejelentette: nem adnak rá több költségvetési pénzt. Az ellenzék péntekre a ljubljanai parlament rendkívüli ülését kezdeményezi.
A balliberális szlovén kormánykoalíció januári összeomlása után még az előrehozott választások kiírása tűnt a legvalószínűbbnek. Egészen eddig: Orbán legközelebbi szlovén szövetségesével, Janez Janšával nemcsak a helyi nyugdíjaspárt, de a szlovén Bajnai is lepaktált. Mutatjuk, mi történik Ljubljanában!
Írtak is egy nyílt levelet arról, hogy mennyire veszélyes a Fidesz-közeli háttéremberek szlovéniai médiaterjeszkedése, valamint Orbán legnagyobb szlovén szövetségesének hatalomra kerülése.
Orbán miatt egymást üti a két szlovén jobboldali párt: egyikük mellette, másikuk ellene szavazott az Európai Parlamentben a magyar jogállamiságról.
A baloldali Mladina nem először foglalkozik a magyar politikával címlapon, e heti számuk elején egyszerűen a ljubljanai (laibachi) magyar nagykövetség tiltakozó levelét nyomtatták ki egy hatalmas magyar címer alá. A lap szerint Orbánék a szlovén szuverenitást sértik most már folyamatos beavatkozásaikkal.
Az osztrák Momentum EP-képviselője, Angelika Mlinar nem csak pártot, de országot is vált: szlovén jelöltként indul.
A balliberális Mladina hetilap Orbán szlovén szövetségesein gúnyolódik, és a magyar demokrácia állapotát kifogásolja. Utóbbi miatt olvasói levélben tiltakozott a ljubljanai magyar nagykövet.
Janez Janšának Orbánék hiába hoztak létre médiabirodalmat és hiába tolt Janša is Soros-ellenes hazugságkampányt, a Fidesz szlovéniai szövetségese zuhanórepülésben van. Miért bukik meg ilyen látványosan az a szlovénoknál, ami a magyaroknál immáron harmadszorra hoz a Fidesznek kétharmados parlamenti többséget? Szavazz!
Az ENSZ nem kötelező erejű migrációs csomagja ellen tiltakozik banneren a szélsőjobboldali párt.
Kívülről támogatja a baloldali szlovén koalíciós kormányt a szélsőbaloldali Levica. Elemzők szerint a Marjan Šarec kormányfő pártja által vezetett koalíciót és a Levicát leginkább a választáson első helyet megszerző Janez Janšától, illetve az orbanizációtól való félelem tarthatja össze.
Szlovénia vasárnap választ. De kik közül? Grafikánkból minden kiderül.
A szlovén napi- és hetilapokban az elmúlt hetekben többször orbánoztak, mint a magyar ellenzéki közéletben. Legalábbis azokban, amelyek nem vették át frissen a sorosozós-migránsozós habonyi receptet. Vasárnap másfélmillió szlovén eldöntheti, hogy sikeres magyar exporttermék lehet-e Orbán Viktor. Szlovén alteregója, Janez Janša szinte biztosan nyerni fog, kérdés, hogy elég lesz-e ez a kormányalakításhoz.