A Bizottság álláspontja szerint a schengeni övezeten belüli szabad mozgás olyan fontos, hogy a inkább a külső határvédelmet kell erősíteni.
Ezzel közel másfél év után ismét Amerikába utazhatnak majd az európai turisták.
Nem hosszabbítja meg tovább a kormány a határzárat, amit még 2020. szeptember elsején vezetett be.
Az Európai Parlament szerdán megszavazta a hivatalos kommunikáció szerint a koronavírus-járvány miatti utazási korlátozások enyhítéséről, valójában azok fenntartásáról és egységesítéséről szóló rendeletjavaslatot, így már csak a tagállami kormányokon múlik, hogy júliustól ezen rendszer alapján mehetünk-e külföldre nyaralni. Elolvastuk a rendeletet, 5+1 pontban összefoglaljuk a lényeget.
A tagállami egészségügyi hatóságok fogják kiállítani a dokumentumot, itthon a védettségi igazolvány online verziója szolgálna erre a célra.
Miután Magyarországhoz hasonlóan több tagállam még mindig ellenőrzi az EU belső határait, a Bizottság szerint a szabad mozgás alapjoga veszélybe került.
Épségben megmaradt várkastélyok, kiváló borvidékek, középkori kisvárosok, lélegzetelállító panorámák, földöntúli tájak: Csehországban sokkal több van, mint egy sörözéssel egybekötött városnézés Prágában. Most, hogy magyar védettségi igazolvánnyal szabadon utazhatunk Csehországba, mutatjuk a hat kedvenc helyünket a cseh vidékről!
Egy momentumos politikus vetette fel a határrevíziót, pontosabban inkább egy területcserét Szlovákiával. A nógrádi Horváth Ferenc az Azonnalinak elmondta, miért akarja újra magyar kézben tudni a somoskői várat.
Ebből nyáron akár óriási káosz is lehet: minden egyes EU-tagállam maga döntheti el, hogy elfogadja-e az EMA-engedéllyel nem rendelkező vakcinákat.
Az Európai Bizottság március 17-én mutatta be a digitális zöldigazolványnak nevezett koronavírus elleni védettségi igazolásáról a javaslatát, amivel reményeik szerint vissza lehetne állítani a szabad mozgás jogát Európában. Mennyire lehet biztonságos adatvédelmi szempontból a rendszer, és hogyan nézhet ki a gyakorlatban? Szakértőkkel jártunk utána!
Rendeletben szabályozná a digitális zöldigazolványnak nevezett EU-s védettségi igazolást az Európai Bizottság, és már nyárra bevezetné, hogy a turistaszezont megmenthessék. Az igazolást az oltottak mellett azok is megkaphatnák, akik már átestek a víruson vagy negatív teszttel rendelkeznek. Mutatjuk a részleteket!
Schengen az Schengen: a német külügy szerint túl nagy ár lenne a határmentén élők munkáját ellehetetleníteni a szigorú határellenőrzésekkel.
Elkezdődött a harmadik hullám, a kormány szerint kemény két hét áll előttünk. Hogy március 15. után mi lesz, azt majd a számok ismeretében döntik el, a szakemberek és a nemzeti konzultáció eredményeinek figyelembe vételével. Előkerültek a migránsok is.
Haldoklik a schengeni egyezmény a koronavírus-járvány miatt bevezetett határellenőrzések miatt, véli Urmas Paet, egy liberális észt EP-képviselő. De miért látja így? Miért problémás, hogy a tagállamok egyoldalúan vezetnek be különböző szabályokat? Ki a hibás mindezért? És mi lehetne a megoldás? Interjú!
Európa-szerte a schengeni övezet, a határok szabad átjárhatósága lesz az utolsó, amit visszaállítanak, legalábbis a magyar kormány így számol.
Csak ajánlani tudja az EU a térségen belüli nem létfontosságú utazások korlátozását, megtiltani nem. A harmadik országokból való belépésre viszont kialakíthat egységes szabályokat.
Térjünk vissza mielőbb a schengeni zónán belüli szabad mozgáshoz, sürgeti az Európai Parlament. Mindezt a fideszesek is megszavazták, pedig Orbán már szeptember óta zárva tartja a magyar határokat.
Péntektől már úgy át lehet utazni Horvátországba, hogy hazafelé ne kelljen két hétig karanténba vonulni.
Hiába vagyunk EU-tagok, a járvány előtti határforgalmat először nem valamelyik uniós szomszéddal, hanem a nem EU-tag Szerbiával állítottuk vissza. Hogy mi ennek az oka, azt csak találgatni tudjuk: mondd meg nekünk te!
Lényegében egy mini schengeni övezetet nyitna egymás között a három ország, de ehhez az kell a szlovákok szerint, hogy a többiek is hasonlóan jól teljesítsenek a koronavírus elleni harcban.
Koszovó szerint addig nincs értelme a nyugat-balkáni együttműködésről beszélni, amíg nem ismeri el országa függetlenségét Szerbia és Bosznia-Hercegovina.
Ha az EU-nak nem kellenek, megoldják ők maguk az integrációt egymás közt.
Bojko Boriszov bolgár kormányfő élesen ellenzi a bolgár határellenőrzés megszüntetését, szerinte ugyanis akkor Görögország felől a migránsok elözönlenék Bulgáriát.
Az Európai Bizottság élére választott német politikus személyesen ment el Zágrábba. Ez ismételten mutatja: a német konzervatívok számára felértékelődött – a visegrádiak renitenskedései miatt – Horvátország és különösen Andrej Plenković. Az EB-elnök az Azonnali értesülései szerint azt is megköszönte a horvátoknak, hogy nem álltak be a visegrádiak közé. Egyben megígérte: támogatja a délkelet-európai ország schengeni felvételét.
Tegnapi trieszti látogatásán Matteo Salvini, a szélsőjobboldali Lega elnöke, olasz belügyminiszter kijelentette: bármiféle határkerítés, fal csak az utolsó megoldás lehet.
A trieszti székhelyű Friuli-Venezia-Giulia régió legás vezetője, Massimiliano Fedriga egy vasárnapi interjúban megerősítette: az egész olasz-szlovén határra kerítést akar, noha mindkét ország a schengeni zóna része. Miközben Matteo Salvini legás belügyminiszter az ötletet támogatja, a koalíciós partner Öt Csillag Mozgalom „idiótának” nevezte Fedrigát. Élesen bírálta a fal ötletét a katolikus egyház is.
A szlovén határon pedig akár fizikai akadályt is emelne a bevándorlók ellen az olasz belügyminiszter.
Még mindig Szíriából, Afganisztánból és Irakból jönnek a legtöbben, de tavaly már Venezuela is befért a top 10-be.
Bár már régóta ígérgetik ennek a három országnak, hogy beléphetnek a schengeni zónába, az Európai Bizottság illetékes biztosa most azt mondta: tényleg hamarosan Schengen-tagok lehetnek.
Amennyiben a lakosság elutasította volna, az akár a schengeni övezetből való kizárást is eredményezheti.
Fegyver nem lesz a drónokon, de sokan tartanak attól, hogy a technológia rossz kezekbe kerülhet.