Izlandon éppen felívelőben van a delta variáns miatti újabb járványhullám, amiben ráadásul a teljesen beoltottak fertőződnek meg tömegével – viszont senki nem hal meg. Ennek oka, hogy a koronavírus – egyáltalán nem meglepő módon – olyan evolúciós utat jár be, ahol ugyan az újabb mutációk fertőzőképessége nagyobb, a megbetegítő képességük viszont alacsonyabb. Emiatt már nem jár akkora veszéllyel, ha az oltásoknak köszönhető védettség birtokában elkapjuk a fertőzést, cserébe viszont még erősebb immunitást kaphatunk.
Röviden: igen, de pont a kínai Sinopharm-vakcinánál ez nem valószínű. Az ellenanyagtesztek megbízhatósága sokszor kérdéses, nem tökéletes eszközök az immunitás mérésére, mégis jó kiindulópontot jelenthetnek.
Augusztus 1-től Magyarországon mindenki kaphat harmadik oltást, amennyiben a kezelőorvosa vagy az oltott úgy érzi, hogy arra szüksége van. De valóban kell harmadik oltás? Kiknek van rá szüksége? Van-e benne kockázat? Szakértőkkel jártunk utána!
Három országban, Bahreinben, a Maldív-szigeteken és a Seychelle-szigeteken is nő a koronavírussal megfertőződtek száma, miközben elég jól állnak az oltásokkal ezek az országok. De miért történhet mindez, rosszak lennének a vakcinák? Szakértőkkel vizsgáltuk meg, mi történhetett, és előfordulhat-e itthon is hasonló.
Jelenlegi tudásaink szerint a koronavírus ellen évente kell beoltatni magunkat, mivel az eddig kifejlesztett vakcinák valahol 6 és 12 hónap között nyújtanak védelmet. De miért nem elég, ha csak egyszer oltanak be bennünket? Akkor most rosszak a vakcinák? Van-e rá esély, hogy lesz olyan vakcina, ami örökre védelmet nyújt? Utánajártunk a téma szakértőivel.
Holland kutatók szerint a Pfizer-BioNTech vakcinája kétségkívül hatásos a koronavírus ellen, de átprogramozza az immunválaszokat. Ijesztően hangzik? Egyáltalán mit jelenthet ez? Szakértőket kérdeztünk.
A brazil hatóságok nem engedélyezték a Szputnyik V használatát, mivel szerintük a vakcinában használt adenovírus bizonyos körülmények között képes lehet szaporodni az emberi szervezetben. De mekkora problémát is jelent ez? Tartani kell-e a vakcinától és az adenovírustól, ha az szaporodni képes? Rusvai Miklós virológussal és Letoha Tamás kutatóorvossal jártunk utána!
Nemcsak az új vírusmutációk, hanem a lerobbant egészségügyi rendszer és a magyarok évek óta rossz egészségi állapota is visszaköszön a koronavírus miatti halálozási mutatókban. Szakértőkkel jártuk körbe a kérdést.
Szakértőkkel léptünk ki a közéleti szekértáborharc értelmezési keretéből, hogy megnézzük, mit kell tudni az orosz és kínai vakcina technológiai hátteréről. Kell-e amiatt gyanakodni, hogy könnyebbé tették itthon az engedélyeztetést? Melyik a jobb: márciusban oltatni a kínai vakcinával, vagy októberben a Pfizerrel?
Eldönteni persze ezt nem fogjuk helyetted, abban viszont segítünk, hogy átlásd: mik a legfontosabb pro és kontra érvek az egyes vakcinákról.
A Janssen cég vakcinája leegyszerűsíti a tömegek átoltásának folyamatát. Ugyanakkor a szuperfegyver a magyarok egy részénél könnyen csődöt mondhat.
A megfelelő tűvel és fecskendővel a Pfizer vakcinájának ampulláiból nem öt, hanem hat vagy hét adag is kinyerhető a higítás után. Ez az első ránézésre rémisztőnek tűnő sufnituning már az európai gyógyszerügynökség áldását is megkapta – ugyanis a lényeg éppen az, hogy minél több embernek juthasson oltás.
Az oltás olyan logikával működik, mintha a Reszkessetek, betörők Kevinjét próbálnánk különböző módszerekkel felkészíteni a betörők elintézésére. De mit küldjünk be Kevinnek a házba? Lekötözött betörőket? Feszítővasat? Vagy pusztán egy rajzot a feszítővasról? Mindegyik vakcina más elvet követ: az Azonnali vakcinaösszefoglalójában elmagyarázzuk, melyik vakcina hogyan működik, kinek melyik való, és mik az egyes típusok erősségei, gyengeségei.
Jelenleg a vakcinából kevés érkezik, de hamarosan egyre több kapja meg az engedélyt, és egy idő után már csőstül jönnek majd. Melyikből mennyire számíthatunk és mi lesz, ha senki nem akarja beadatni?
Rusvai Miklós víruskutató jelenleg nem lát jobb megoldást, mint regisztrálni a vakcinára, de ő maga sem járult hozzá az adatai kezeléséhez. A kutató szerint a karácsony előtti teszt csak akkor ér valamit, ha azt közvetlenül az ünnep előtt végezzük el.
A rendszeres koronavírus-tesztelés lehetősége biztonságérzetet adott a pedagógusoknak, akik nem értik, mire volt jó két hétig tesztelni őket, aztán abbahagyni az egészet. Előrehozzák a téli szünetet? Mindenhol átállnak a távoktatásra? Mire volt jó így a tanárok tesztelése? Megannyi rejtély, megpróbáltunk utánajárni.
De még mennyire. Sőt, hamarosan akár több ezer magyar önkéntest is toborozhat, akiken tesztelik azt a Sputnik-vakcinát, amiről a nemzetközi tudományos közösség alig tud valamit. Mindezt egy homályosan megfogalmazott uniós direktívának köszönhetően, ami lehetővé teszi, hogy Orbánék teljességgel kihagyják Brüsszelt az orosz vakcina magyarországi engedélyeztetéséből.