A szovjet disszidens Andrej Szaharovról elnevezett díjat az EP minden évben olyasvalakinek ítéli meg, aki életében az emberi jogok és a gondolatszabadság védelme érdekében cselekedett.
Dacian Cioloş szerint minden jogi eszközt meg kell ragadni ahhoz, hogy Orbán észrevegye, a pedofiltörvénnyel túl messzire ment. Ezért a román politikus az évek óta bénakacsként álló hetes cikkelyes eljárást is a következő szintre vinné.
Paolo Gentiloni elmondása szerint a következő hónapban sok uniós tagállam helyreállítási programjáról fognak dönteni. Magyarország is közöttük lesz.
A Dacian Cioloș által írt levelet a liberális Renew Europe frakció képviselői írták alá, köztük Cseh Katalin is. Az EP-képviselők feltételeket szabatnának a Bizottsággal a magyar helyreállítási terv jóváhagyásához.
Az AUR elnöke szerint Romániára is nyomás nehezedik, hogy csatlakozzon a pedofíliát a melegekkel összemosó törvényt elítélők táborához, pedig Orbán Viktor álláspontja a helyes.
Az EP jogi szakszolgálata szerint a parlamenti bizottsági helyeknek tükrözniük kell a frakcióin túl a független képviselők erőviszonyait is.
Újabb humanitárius válság van kialakulóban a spanyol-marokkói partoknál. Az okok a két állam közötti feszültségre vezethetők vissza.
Haldoklik a schengeni egyezmény a koronavírus-járvány miatt bevezetett határellenőrzések miatt, véli Urmas Paet, egy liberális észt EP-képviselő. De miért látja így? Miért problémás, hogy a tagállamok egyoldalúan vezetnek be különböző szabályokat? Ki a hibás mindezért? És mi lehetne a megoldás? Interjú!
Az észt liberálisokkal közösen kormányzó szélsőjobb arról szavaztatná meg a lakosságot, hogy a házasság férfi és nő közötti szövetség-e.
55, de inkább 60 százalékos kormánytöbbségre van szükség az RMDSZ elnöke szerint, azaz a PNL, az USR PLUS és az RMDSZ mellett a PMP-t is az új bukaresti kormány részének látja.
Térjünk vissza mielőbb a schengeni zónán belüli szabad mozgáshoz, sürgeti az Európai Parlament. Mindezt a fideszesek is megszavazták, pedig Orbán már szeptember óta zárva tartja a magyar határokat.
Deutsch Tamás és Szájer József szerint, ha az európai balos frakciók nem határolódnak el a szerencsi-tiszaújvárosi jobbikostól, akkor az „veszélyt jelent az európai zsidó és roma állampolgárokra”.
A szavakban eddig kisebbségbarát román liberális USR szerint Székelyföld autonómiája ügyében nincs miről beszélni, és azt is leszavazták, hogy a hírszerzés beszámoljon arról, mi alapján gondolja a román elnök, hogy bárki is eladná Erdélyt a magyaroknak. Mit szól ehhez az USR magyar testvérpártja a Momentum, és kampányolna-e megint nekik Fekete-Győr András az RMDSZ-szel szemben? Megkérdeztük!
A magyar politikatörténetben először indul magyar párt politikusa külföldi választáson, külföldi pártszínekben – és rögtön kettő is!
Nem vállalta be végül az FDP-s Thomas Kemmerich, hogy az AfD szavazataival legyen miniszterelnök. De mit szól ehhez a Momentum, a liberális FDP testvérpártja?
Pénteken kilép az Egyesült Királyság az EU-ból, ezzel csomagolhatnak az EP-képviselőik is: képviselői helyeik egy részét viszont újraosztják. Kik járnak jól, és kik a nagy vesztesek? Utánajártunk.
Dacian Cioloșt, a macronista Renew Europe frakcióvezetőjét arról kérdeztük, hogy mit szól a magyar nemzeti összetartozás évéhez és a Trianon-évfordulót román emléknappá tevő szociáldemokrata ötlethez.
Erről beszélt az Azonnalinak Dacian Cioloș, a Renew Europe frakcióvezetője: szerinte mindannyian európaiak vagyunk, így fontosabb lenne jobban megértenünk egymást, de Várhelyi Olivér függetlenségével kapcsolatban még vannak kételyei.
A Bizottságról döntő szerdai európai parlamenti szavazás magyarországi voksai alapján Strasbourgban összeállt a Fidesz-DK-MSZP-Jobbik-koalíció. Mutatjuk a név szerinti szavazás eredményeit!
A liberális és baloldali képviselők leszavazták Orbán biztosjelöltjét, így hiába nyújtott magabiztos teljesítményt, továbbra is inog a széke.
Míg a lengyel Janusz Wojciechowskiről kiderült, hogy csak azért beszélt mellé, mert nem tudott angolul, a francia Sylvie Goulard mögött komolyabb korrupciós vádak is állnak. Sőt, az Európai Néppárt még portfóliója egy részét is elvenné tőle, egyesek szerint így állva bosszút a Manfred Weber jelölését blokkoló Macronon. Túlélheti a francia jelölt a meghallgatásokat? Elmagyarázzuk, min múlik mindez.
A cseh miniszterelnök pártjából érkezik az új jogállamiságért felelős EU-biztos is. Hogy mi várható tőle, arról is beszélt Babiš a Die Weltnek.
Az olaszok volt baloldali miniszterelnököt, a románok férfi-női jelöltpárost, a lengyelek veterán EP-képviselőt indítanak. A magyarok meg egy volt igazságügyi minisztert, aki összekever egy zeneszerzőt az EU egyik alapítójával.
Nagy léptekkel mérséklődik Beppe Grillo mozgalma, amely már rég elhagyta EU- és euróellenes énjét. A balpopulista párt, amely segített elhárítani Matteo Salvini hatalomra kerülését, és kész kormányt alakítani a balközéppel, olasz sajtóhírek szerint a Momentumot is magába foglaló Renew Europe-frakcióba ülne be az Európai Parlamentben. Az ötcsillagosok jelenleg függetlenek.
Cseh Katalin sejtetőleg támogat, Dobrev Klára az elnökségre bízza, Szájer József kiáll mellette, Ujhelyi István pedig elvi okokból Ursula von der Leyen bizottsági elnökjelöltsége ellen szavaz. Megkérdeztünk pár magyar EP-képviselőt, mire számíthatunk tőlük a ma esti szavazáson.
A magyarokat is képviselni fogja, ígérte a Progresszív Szlovákia színeiben az EP-be beválasztott Michal Šimečka. De pontosan hogyan képzeli ezt el? Támogatja-e a Minority Safepack kisebbségvédelmi kezdeményezést? Volt-e már DAC-meccsen? Tényleg Szlovákia a leghaladóbb ország a V4-ek közül, és lehet-e Orbán miatt kínos bárkinek a V4? És kinek kínos a szintén a liberális frakciót erősítő Andrej Babiš cseh miniszterelnök? Nagyinterjú.
Eljöttek az Európai Parlamentbe az EU csúcsvezetői, hogy megmagyarázzák a dealt, amit az Európai Parlament spitzenkandidatjainak félresöprésével hoztak létre az uniós tagállamok vezetői. A Tanácsot vezető lengyel Tusk a dealből kimaradt zöldeket győzködte, a deal nagy vesztese, a Juncker helyett beszélő szlovák Šefčovič az előző bizottságot dicsérte. Miközben a Fidesz bevédte, az Európai Parlament többsége alaposan és keményen lehordta a két másik uniós intézményt.
Mit szólnak liberális frakciótársai ahhoz, hogy nacionalista román szervezetnek volt a tagja, és hogyan kellene megoldani az úzvölgyi konfliktust? Az újdonsült Renew Europe-frakció vezetőjét, Dacian Cioloșt kérdeztük Strasbourgban.
Nagy veszteség a Zöldeknek, hogy se LMP-s, se Jávor Benedek nem került be az EP-be, azt meg „majd meglátjuk”, hogy a Momentum fog-e képviselni zöld ügyeket, mondta Ska Keller frakcióvezető az Azonnalinak.
Dacian Cioloș, a Renew Europe frakcióvezetője szerint mindenkinek esélye kellene legyen, hogy arra szavazzon Európában, akire szeretne.
Tovább birkóznak az európai vezetők az EU-s vezető pozíciók elosztása miatt, nincs kompromisszum.
Talán Manfred Weber volt az egyetlen, aki a mai napig elhitte: majd egy CSU-s kisvárosi politikus szellemi szintjét hozva lehet az Európai Bizottság elnöke. Ahogy bajor politikusból német kancellár se tudott még soha lenni, európai bizottsági elnök se lesz talán. De ez nem is lenne baj. Weber ugyanolyan köztes megoldás lenne csak, mint amilyen a látszatdemokratikus Spitzenkandidat-rendszer volt.
Dacian Cioloș lenne az első román, aki EP-frakciót vezet.
Egyedül a liberálisoknak és a balközépnek volt nagyjából egyenletes a teljesítménye a kontinensen.
Persze a paktumot még mindenki tagadja, de lehet benne ráció: a liberálisok megkapják az EP vezetését, cserébe a Néppárté lehet a Bizottság.
Mihai Tudose Strasbourgba megy, és mivel valószínűleg Macronékhoz nem ülhet be az otthoni politikai helyzet miatt, a szociáldemokrata frakcióval fog dolgozni.