Októberben lemondott a kancellári posztról, most a pártelnöki és frakcióvezetői posztról is távozik.
Az ügy már régen érett, mostanra égett rá az osztrák kancellárra.
Ausztria fővárosának jelképes épületében óránként húsz embert tudnak beoltani a covid ellen.
Amint az várható volt, az osztrák, közszolgálati ORF élére a Sebastian Kurzhoz közelálló Roland Weißmann került, akit az ellenzék elfogultsággal vádol. Ki is az új ORF-igazgató, és jogos-e a félelem?
Bécs jelentősen szenved attól, hogy a járvány miatt kevesebb turista érkezik hozzájuk, mint kellene. Így viszont több osztrákot látni és hallani a kávéházakban: mondjuk, mik ott a legnépszerűbb témák!
Július közepén befejezte a munkáját a korábbi bécsi jobboldali kormány korrupciós és személyzei ügyeit vizsgáló bizottság. Noha eredetileg csak az Ibiza-videóra koncentráltak volna, a vizsgálatok során főleg Sebastian Kurz néppárti kancellár maga és emberei kerültek egyre inkább előtérbe. Miközben pénzügyminiszterénél házkutatás is volt, Kurz ellen hamis tanúzás miatt indult nyomozás. A jogi kérdések majd bíróságon dőlnek el, de kérdéses, mit tudott politikailag elérni a vizsgálóbizottság. És lehet-e összevetni a magyar helyzettel az osztrákot?
Az osztrák konzervatív kancellár szombaton jelentette be: élettársával közösen gyereket várnak. A politikus ellen jelenleg is zajlik a hamis tanúzás miatt nyomozás.
Az osztrák kancellár körüli korrupciós ügyek nemcsak büntetőjogi következményekkel járhatnak rá nézve, a csökkenő népszerűsége miatt saját pártja is kifarolhat mögüle. A felmérések szerint egy balliberális kormánynak többsége lenne egy új parlamentben. Kitartanak-e Kurz mellett a Zöldek, akiktől a hatalma függ? Ki lehet Kurz utódja a Néppárton belül? És jönnek-e előrehozott választások négy éven belül harmadszorra?
Miután váratlanul lemondott a mérsékeltebb Norbert Hofer a szélsőjobboldali FPÖ éléről, a párt elnöksége már most hétfőn meghozta a döntést: a radikális Herbert Kickl frakcióvezetőt jelölik pártelnöknek. Hivatalossá a pártelnöksége a júniusi pártkongresszuson válik. Milyen utat szán Kickl az FPÖ-nek?
A szélsőjobboldali Szabadságpárt frakcióvezetőjének annyira elege van Sebastian Kurzból, hogy azt javasolja: a konzervatív ÖVP-n kívüli minden többi párt fogjon össze egy új kormányban. De vajon lehet-e esélye egy ilyen, a magyar ellenzéki összefogásra hajazó osztrák kormánykoalíciónak?
Sebastian Kurz osztrák kancellár sajtóinformációk szerint az FPÖ elnökével azt tervezte, hogy a szélsőjobboldali pártra cseréli le a Zöldeket a kormányban. Az FPÖ frakció akadályozta ezt meg – ami azt is mutatja: élesedik az FPÖ elnöke és a párt frakcióvezetője közötti konfliktus. A párszakadást is felvetette a párt egyik politikusa.
Miközben az osztrák pénzügyminiszter még mindig nem tudta magát tisztázni a vád alól, miszerint illegális adományokat fogadott el a Kurz-párt számára, újabb ügy hozza kellemetlen helyzetbe a kancellárt: az osztrák állami tulajdonrészeket felügyelő cég élére nem szakmai, hanem baráti alapon nevezett ki valakit. Az ügy azt is megmutatta, hogyan akart Kurz a katolikus egyházon bosszút állni két éve.
Az osztrák kommunisták a stájer fővárosban hagyományosan erősek, már most a második legnagyobb erőt jelentik. Ha most lennének a választások, minden negyedik grazi őket ikszelné, a kommunista jelölt pedig népszerűbb, mint a város jelenlegi konzervatív polgármestere.
A Fidesz Néppártból való távozásának sürgetése csak a jéghegy csúcsa az osztrák sajtó szerint.
A frakció után a pártcsaládból való távozás immáron puszta formalitás, írja egyikük.
Sebastian Kurz osztrák kancellár erős ellenzéki össztűz alá került, miután pénzügyminiszterénél egy korrupciós ügy miatt házkutatást tartottak. A kancellár egyik legélesebb kritikusa a korábban vele kormányzó FPÖ. A szélsőjobboldali párt azonban jelenleg az ellenzéki szociáldemokratákkal és liberálisokkal próbálja nemcsak Kurz pénzügyminiszterét, de belügyminiszterét is elmozdítani.
Az alpesi tartományban jelentősen megnövekedett a kínai koronavírus dél-afrikai mutánsának terjedése, ezért a bécsi kormányzat szigorú döntésre szánta el magát: miközben Ausztria ezen a héten megkezdte a nyitást, a tartományt gyakorlatilag körbezárták. Emlékezetes, hogy egy éve is itt alakult ki egy koronavírus-gócpont.
Egy éve van már hatalmon Bécsben egy konzervatív-zöld kormány. Az, hogy Sebastian Kurz alapvetően harmonikusan tud együttdolgozni a balliberális koalíciós partnerével, annak is köszönhető, hogy a Zöldek nagyon sok mindenben engednek – például a menekültkérdésben. Ez vár majd a német Zöldekre is, ha összefognak idén Berlinben a CDU/CSU-val?
Miért akarja kizáratni Kurz osztrák kancellár pártjának brüsszeli vezetője Deutsch Tamást a Néppártból? Mit szól mindehhez a Fidesz elé eddig védőhálót tartó Merkel-párt? Miért látogatta végig a nyugati szélsőjobbos pártvezetőket múlt héten Szijjártó Péter? Mi vár a Fideszre, ha elhagyják a Néppárt frakcióját? Megpróbáljuk megfejteni.
Sebastian Kurz népszerűsége folyamatosan csökken a járványkezelés következtében. Miközben az emberek már nem tekintenek annyira pesszimistán a jövőbe, az osztrák kancellárral és jobbközép-zöld kormányával elégedetlenek.
Van, aki az EU-s büdzsé blokkolásának abbahagyására, és van, aki bocsánatkérésre vagy távozásra szólította fel Deutschékat.
Othmar Karas szerint nagyon nem lenne oké, ha pont a Néppárt tagja zsarolná a jogállamiság kapcsán a komplett EU-t.
Méghozzá azután, hogy a feltételes szabadlábon lévő terrorista töltényeket akart vásárolni Szlovákiában. A rendőrség közben a koronavírusra fogja, hogy nincs elég gépfegyver a rendőrautókban.
Noha Heinz-Christian Strache kerületi tanácsnokként megmaradhatott volna a politikában, pártja bukása után kijelentette: üzletembernek áll, és újságot alapít. Közben a bécsi szociáldemokraták még mindig nem mondták meg, kivel folytatnák a kormányzást – három párt közül is válogathatnak. Az egyik legnagyobb szocdem kerületi pártszervezet a Zöldek ellen emelt szót.
42 százalékot kaptak a szocdemek az exit poll szerint, Kurzék a másodikak, zöld előretörés nem volt.
Vasárnap este Michael Ludwignak, Bécs SPÖ-s főpolgármesterének valószínűleg az okozza majd a legnagyobb gondot, hogy kit vegyen be a koalícióba. Ha egyáltalán szüksége lesz rá.
A karantént azonban egyelőre nem érzi indokoltnak.
Ennyire őszintén, mint a miniszter a Die Pressének rég nem beszélt senki arról, mikor maradhat a Fidesz az Európai Néppártban: ha azt a német CDU, a bajor CSU és az osztrák ÖVP úgy akarja.
Az októberi bécsi tartományi választásokon hiába szerezhet az osztrák fővárost jelenleg irányító szocdem-zöld-koalíció abszolút többséget, nem biztos, hogy a vörösök a zöldekkel akarnák folytatni. Mivel minden más lefutottnak látszik, egyedül ez maradt kérdés a választási kampányban.
Hét év után taszították le a trónról a kancellárt.
Az osztrák sajtó megszerezte, az Azonnali meg lefordította nektek!
A munkát ráadásul ki se fizette. Most osztályvezető Kurz kancelláriáján.
Egy éve mondott le az FPÖ éléről és az alkancellári posztról Heinz-Christian Strache. A politikus először azt ígérte: visszavonul, de most már újra teljes erővel szervez egy új pártot. Az Azonnalinak adott interjúban azonban egy visszavonulást jelent be. Vagy mégsem.
Az osztrák politikát hosszú ideig meghatározta az a vélemény, hogy az alpesi ország lett volna Hitler első áldozata. Csak az 1980-as évek végén vonták ezt kétségbe. Sebastian Kurz az első néppárti kancellár, aki ettől a véleménytől pénteki beszédében végleg elbúcsúzott.
Két kiszivárgott dokumentum szerint mind a berlini, mind a bécsi kormány tudatosan növelni akarta a lakosságon belüli félelmet, hogy ezzel érhessen el minél szabálykövetőbb magatartást.
Sebastian Kurz azt mondja: naponta hívják őt fel, hogy megtudakolják, hogyan kezelte Ausztria ilyen sikeresen a járványt. Azért megdicsérte a sikerért az ellenzéket is. Háromszor.
Száztíz éve hunyt el Bécs egyik legjelentősebb polgármestere, a keresztényszociális Karl Lueger. Antiszemita kiszólásai miatt sokan azonban teljesen eltüntetnék a nevét az osztrák főváros köztereiről, miközben vitathatatlan: tömegközlekedési vagy építési politikája egyértelműen Bécs javát szolgálta.
Októberben tartományi választások lesznek a száz éve vörös Bécsben. Míg öt éve Heinz-Christian Strache a külső kerületek szavazataival igazi alternatívaként jött fel a szociáldemokratákkal szemben, idén már semmi nem látszik veszélyeztetni a vörös-zöld városi kormányt. Strache már csak a saját egykori pártjának lesz a sikeres alternatívája.
A tartományfőnök a kampányban eleve finoman elhatárolódott a pártvezetés progresszív irányvonalától. Abszolút többséggel jutalmazták a szélsőjobbal együtt kormányzó Hans Peter Doskozilt a választók.
Az osztrák Zöldek kicsit húzzák a szájukat, de Sebastian Kurz nem tágít: még inkább tiltaná a fejkendő viselését. Magyarországon is akarnál ilyet?
Fontos a környezetvédelem, de az illegális bevándorlás elleni harc is: végigmigránsozta mostani ciklusának első nemzetközi interjúját Sebastian Kurz.
Noha a német Zöldek több tartományban is a jobboldallal alkotnak kormányt, és országosan is készek lennének a CDU/CSU-val összefogni, társelnökük bírálta az osztrák testvérpártot, amiért beálltak Sebastian Kurz mögé.
Ausztria történelmében először kerültek hatalomra a Zöldek is, és először lett ennyi női miniszter: a többséget ők adják az új Kurz-kormányban. Köztük van azon Ulrike Lunacek is, akit Bayer Zsolt 2013-ban leidiótázott. Mutatjuk a többi minisztert és az egész kormányprogramot. Az ÖVP letett a neoliberális fordulatról, a Zöldek pedig elfogadták a konzervatívabb migránspolitikát.
Január elejétől-közepétől feláll Ausztria új, konzervatív-zöld kormánya, jelentette be Bécsben Sebastian Kurz. Hogy pontosan kik alkotják majd, nem tudni még.
Az elmúlt tizennégy évben legerősebb szocdemek és az Ibiza-botrány miatt megtépázott renoméjú szélsőjobbosok viszont nagyot zuhantak.