nemzetállam
Tóth Barnabás Felicián
Amikor magyarnak vallani magunkat kiállás az egyenlőség és a sokszínűség mellett

A határon túli magyarok helyzete egyenlőtlenségi probléma. Az etnikai alapú egyenlőtlenség védhetetlen igazságtalanság. Ha hiszünk abban, hogy egy ország állampolgárjait származásuktól és identitásuktól függetlenül megilleti az állampolgári egyenlőség és az egyenlő bánásmód joga, támogatnunk kell a kisebbségi magyarok jogbővítési törekvéseit.

Mit írnak majd a 2050-es történelemkönyvek a 2010-es évekről? #5
Mit írnak majd a 2050-es történelemkönyvek a 2010-es évekről? #5

Orbán Viktor egyrészről mindenkinél hamarabb ismerte fel az európai válságokat, és adott unortodox válaszokat a neoliberalizmusra vagy a migrációra, másrészről országlása politikai stabilitást, újszerű kül- és gazdaságpolitikát jelentett. Schmidt Mária szerint Orbán szerepe lesz méltatva a 2050-es tankönyvben.

Csak akkor lesz új Közép-Európa, ha meghaladjuk az etnikai-identitáspolitikai gondolkodást
Csak akkor lesz új Közép-Európa, ha meghaladjuk az etnikai-identitáspolitikai gondolkodást

Temesváron hirdette meg nemrég Orbán Viktor az új Közép-Európát többek között Románia és Magyarország részvételével. Bár a román államelnök nem kért a közeledésből, mi kíváncsiak voltunk, mit jelenthet ez pontosan, és mit szólnak mindehhez a romániai értelmiségiek? Sorozatunk ötödik részében Victor Neumann temesvári történész-politológus válaszol.

Buzinkay György
Az Osztrák-Magyar Monarchia mutatja az EU jövőjét

Felül kell tudnunk vizsgálni azt a francia forradalomból eredeztethető paradigmát, mely szerint a politikai szerveződések „csúcsa” a nemzetállami szint: 1867-ben már egyszer sikerült nekünk.

Macron, Orbán, Varufakisz, Merkel: tessék választani!
Macron, Orbán, Varufakisz, Merkel: tessék választani!

Az Európai Unió mi magunk vagyunk. Számos európai ügy, ami minket is érint, túlmutat a tagállami határokon és pártokon. A konzervativizmus, a liberalizmus vagy a szociáldemokrácia rég meg van már haladva. Föderáció, nemzetállam, bérunió, status quo – ma ezek a fő lehetőségek, és mindegyik társítható egy-egy karizmatikus politikussal. Az Azonnali megmutatja, milyen lenne egy EP-választás, ahol a lényegről lenne szó.

Szent-Iványi István
Esélytelen lúzernek tűnik az ellenzék, de nemcsak ez a baj

Nem Messiásra lenne szüksége az ellenzéknek, hanem sokkal inkább Orbán Viktor ellentétére. Egy integratív, inspiráló, hiteles politikai vezetőre.

Techet Péter
Ne engedjük, hogy a kormány kitelepítse Ritter Imrét!

Vajon Ritter Imre nemzetiségi képviselő szerint a németek betelepítése is helytelen volt? Mert nemet mondott a betelepítésekre.

Ésik Sándor
Trianon és a foci

Az I. világháború végén nem annyira magyarellenes bosszú vezette a győzteseket, hanem az, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia, minden politikai gondja ellenére egy teljesen jó, életképes dolog lett volna.

Kardos Gábor
Ami a Trianon-megemlékezésekből kimaradt

Mire is kéne emlékeznünk Trianon kapcsán? A történelmi Magyarország szétesésének legnagyobb tragédiája a nemzetiségek békés egymás mellett élésének elvesztése, illetve az, hogy az ország elvesztette fő régióit és Budapesten kívüli nagyvárosait, azaz vidéki polgárságát és kulturális diverzitásának tudatát.

Csáky Pál
Hat pontban a regionalizmus lehetőségeiről

Valami transzeurópai regionális struktúra egyáltalán nem érdekli a katalánokat, ők a 29. tagállam akarnak lenni, akik később esetleg majd lerendezik a számlát az ott maradó spanyol kisebbséggel.

1 2