A december 6-i romániai választás után valószínűleg kormányra kerülhet a román jobbközép-liberális USR PLUS. Dan Barnát, a párt társelnökét kérdeztük: mit jut az eszébe, ha meghallja az RMDSZ szót? Mit látott Budapesten, amikor meglátogatta a momentumosokat? Miért mond nemet Székelyföld autonómiájára? És mivel viccelődött, amikor megszakadt az interjú?
Miután tavasszal az egész világ ledöbbenve nézte, hogy Olaszországban katonai konvojokkal szállítják el a koronavírusban elhunytakat a hullaházak telítettsége miatt, azóta a sajtó hajlamos az ijesztgetésre. A román nyelvű sajtó is erre ment rá, de a helyzet most nem a járványhelyzet miatt ennyire szőrnyű, bár az sem kutya.
A kórházi ágyon következett be a nagyszebeni csendőrkapitány pálfordulása, aki addig nyíltan hangoztatta koronavírus-ellenes nézeteit, de akkor már késő volt. Romániában nemcsak a járvány tarol, de a fake news is.
Miért furcsa ez? Azért, mert noha Johannis a jobbközép nemzeti liberálisoktól érkezik, elvileg semlegesnek kellene lennie.
Lezárta a bukaresti főügyészség annak a panasznak az ügyét, amelyeket a romániai államfő nagyszebeni lakóházai kapcsán nyújtottak be. Johannis elnök többször állította, hogy soha nem követett el törvénytelenséget, illetve azt, hogy nincsenek aktív büntetőügyei. Ez utóbbi a tavalyi választási kampányban is téma volt időnként.
Még Tusványosra is gyorsabban juthatnak el ennek köszönhetően a magyarországi VIP-ek!
Erdély autonómiája lehetetlen, Székelyföldnek meg inkább pénz kéne, mondja az Azonnalinak adott interjújában Paul-Jürgen Porr, a romániai németek RMDSZ-ének, a DFDR-nek az elnöke. Szerinte jó, hogy Klaus Johannis nem viselkedik németként a román államelnöki székben, a román autópályák olyanok, mint a férfi nemiszerv, és szívesen látna több német migránst Erdélyben.
Térképen a romániai EP-választás végeredménye: az RMDSZ négy megyében is első lett, a PSD regáti uralma megtörni látszik, és ha a diaszpórán múlna, a román kormánykoalíció egyik pártja se jutna be a parlamentbe.
Az Azonnali négy erdélyi nagyvárosban kérdezte végig a román járókelőket, hogy mi fontos nekik az idei EP-választáson, mi alapján választanak pártot? A legtöbben a változás mellett döntenek, és még egy Salvini-rajongó olaszt is találtunk. Videó!
Sebastian Kurz osztrák, és Angela Merkel német kancellár is határozottan kiállt a nagyszebeni EU-csúcson a néppárti csúcsjelölt Manfred Weber mellett, aki mögül Orbán Viktor hétfőn nyilvánosan kihátrált. De mit szólnak Orbán ezen lépéséhez, és el tudják-e képzelni, hogy végül olyasvalaki ül be a Bizottság elnöki székébe, aki meg se mérette magát Spitzenkandidatként? És ki intézi el az egészet annyival, hogy „az ő baja, nem az enyém”?
Messze még a vége – ezt felelte az Azonnalinak Orbán Viktor arra, hogy melyik csúcsjelöltet támogatja, ha nem Webert. Szerinted mire gondolt a miniszterelnök?
Nem csak azért jöttek el európai kormány- és államfők Dél-Erdélybe, hogy az Azonnali lefotózza őket. Lefektették az EU következő éveinek közös nevezőjét. Mutatjuk is!
Arra adott ilyen talányos választ a miniszterelnök, hogy támogat-e egyáltalán bárkit csúcsjelöltnek. A kérdés nem csak azért releváns, mert nemrég Orbán bejelentette, hogy nem támogatja a Néppárt bajor csúcsjelöltjét, Manfred Webert, hanem azért is, mert a Néppárt másik esélyese, a francia Michel Barnier is elkezdett mozgolódni.
Miközben az EU vezetői Nagyszebenben beszélik át a kontinens sorsát, jó száz diák azért tüntet, hogy a klímavédelemről is essen azért szó az EU-csúcson.
Senki sem kérdezte magyar témában a néppárti vezetőket a nagyszebeni EU-csúcs előtti EPP-találkozón.
Az Európai Bizottság elnöke Klaus Johannis román államelnökkel közösen poénkodott a román kormányon Nagyszebenben.
Miért épp a dél-erdélyi Nagyszebenben gyűlnek össze az EU vezetői? Mennyire vannak még jelen a németek az egykori szász városban? Az Azonnali gyorstalpalója Nagyszebenről és a város fejlődését megalapozó Klaus Johannisból, Románia erdélyi szász államelnökéből!
Egész Nagyszeben a csütörtöki EU-csúcsra készül, az Azonnali is beregisztrált már az eseményre a helyszínen. Mutatjuk, mit kaptunk ajándékba az EU soros román elnökségétől!
Nyolc EU-s tagállam kéri, hogy az EU vegye komolyabban a klímaváltozás elleni harcot, és pénzt is költenének erre. Magyarország nincs köztük, de Németország sem.
És ha már ott van, felavatja Románia legnagyobb takarmánykeverő üzemét is!
Az azonnalipontro hetedik részében egy vadonatúj Daciával végigmegyünk Románia leglátványosabb szerpentinjén, a Transzfogarasi úton, ahol medvével és turisták özönével is találkoztunk. Romániai sorozatunk utolsó része Erdélyben végződik: megmutatjuk, honnan kezdte a karrierjét Klaus Johannis román elnök, és hogyan készül az 1918-as nemzetgyűlésnek helyt adó Gyulafehérvár a centenáriumra.
Könnygáz és vízágyú is volt a román diaszpóra péntek esti bukaresti tüntetésén. Százezernél is többen fejezték ki nemtetszésüket a PSD-kormány politikája ellen.
2019 után is idegesítené a háttérhatalmazó román kormányt a jelenlegi államfő.