Se a Híd-Most, se a Magyar Közösségi Összefogás nem jutott be a szlovák parlamentbe a szombati választáson, de még a magyar platformmal bíró liberális Progresszív Szlovákia se. Mi lesz így a felvidéki magyarokkal? Mihez kezdenek a parlamentből kiszorult pártok? Egyáltalán, miért haragszik egymásra a két magyar párt? Videó az eredményvárókról.
A közelében sem volt a parlamenti bejutási küszöbnek Szlovákiában a Bugár-féle Híd, a rivális magyar lista MKÖ viszont sokkal jobban teljesített. A magyaroknál viszont sokkal jobban örülnek a populista OĽaNO-nál, akik fölényesen nyerték meg a szlovák parlamenti választásokat: szinte biztosnak tűnik egy jobboldali kormány, Fico pártja 15 százalékkal csúnyán leszerepelt.
Szombaton új parlamentet választ Szlovákia. Te kinek drukkolsz? Ez a hét kérdése, az Azonnalin te is szavazhatsz!
Zavarja-e, hogy Orbán Viktor a szlovák kormánypártnak szurkol? Miért a mételyek mételye, hogy szlovák pártok magyar platformokat indítanak? Mi Bugár Béla felelőssége ebben? Mi lesz a február 29-i szlovákiai választás után: kivel kormányoznának, ki lenne alkalmas miniszterelnöknek? Menyhárt Józseffel, a Magyar Közösség Pártjának elnökével beszélgettünk.
Bugár Béla a szlovák politika egyetlen sikeres magyar brandje. A szlovákoknak liberalizmust kínált, a magyaroknak meg könnyített identitást. De van-e még ebben tartalék? És lesz-e utána bárki is?
Hamarosan új parlamentet választ Szlovákia. De le tudja-e váltani Fico szociáldemokratáit az egymással civakodó, széttagolt jobboldali és liberális ellenzék? És lesznek-e még magyar képviselők a pozsonyi parlamentben, miután a két jelentősebb szlovákiai magyar párt nem tudott összefogni egymással? Megkérdeztük!
Régi motoros vezetné az MKP, a Magyar Fórum és a Magyar Közösségi Összefogás közös listáját, de erre a másik két pártnak is rá kell bólintania.
Egyre távolabb a teljes magyar összefogás Szlovákiában: a pártok már nem a tárgyalóasztal mellett vitatkoznak, hanem vitriolos hangú közleményekben üzengetnek egymásnak.
Ezúttal „a megváltozott politikai helyzetre való tekintettel” a Magyar Közösség Pártja borította a terveket, szélesebb együttműködést követelnek.
Nyáron egyszer elbuktak az összefogási tárgyalások a nagyobb magyar pártok között, most azonban sikerült megállapodniuk: választási pártot alapít a 2020-as szlovák választásokra a Híd, az MKP és az MKDSZ. A pártelnökök nem vezetik majd a listát, a választás után pedig közös frakciót fognak alapítani, de közös kampánystábbal is dolgoznak majd.
Hosszas idegenkedés után észbe kapott Bugár Béla és Menyhárt József pártja: összefogás nélkül könnyen parlamenti képviselet nélkül maradhatna a szlovákiai magyarság.
A Bugár Béla-féle szlovákiai Híd nem működik együtt a másik magyar párt MKP-val, emiatt pedig a héten többen is otthagyták a pártot.
Legkésőbb novemberig el kell döntenie a Bugár Béla vezette Hídnak, valamint a Magyar Közösség Pártjának, hogy közösen akarnak-e indulni a 2020-as választáson, és ha igen, pontosan miként tennék azt. Egy kutatás szerint megérné együtt indulniuk, mert így jelentősen mobilizálni tudnák a felvidéki magyar választókat, akiknek jó része leszavazna egy közös listára.
Az szlovákiai magyar MKP azt szeretné, ha a felvidéki magyarok nem a kormánypárt elnökjelöltjére szavaznának a szlovák elnökválasztás második fordulójában, de a nem kormánypárti jelölt meg a Fidesz-média szerint sorosista. Az Azonnali megkérdezte erről az MKP-t, de a párt és a Fidesz nem egyeztettek ebben a kommunikációs kérdésben.
Most biztosan nem fogja kitenni a Néppárt a Fideszt Bugár Béla szerint, aki a határon túli magyarok szavazati joga ügyében Gyurcsány Ferenccel van egy platformon. Szlovákia magyar elnökjelöltje elmondja, mi a hasonlóság a Kofola és a tokaji aszú között, miért pózol nyúllal a Facebookon, mit beszélt utoljára – ahogy ő mondja – Kövér elvtárssal, és elmenne-e Áderrel pecázni, ha netán elnök lesz. Nagyinterjú!
Lehet-e magyar elnöke Szlovákiának? Bugár Béla megpróbálkozik vele. De miért indul egyáltalán? Hátrány-e számára, hogy pártja, a Híd kormányon van? Miért nem fognak össze a Magyar Közösség Pártjával? Az Azonnali tudósítása a Most-Híd elnökének komáromi fórumáról, ahol a migránsok csak a legvégén kerültek szóba.
Zuzana Čaputová nagyon-nagyon vezet a közvélemény-kutatásokban, a nők és a magyarok körében is népszerű. Ő lenne Szlovákia történetében az első női államelnök.
Visszalépett a szlovák elnökválasztáson Zuzana Čaputová javára Robert Mistrík, akinek a javára korábban az MKP jelöltje, Menyhárt József visszalépett. Mit szól ehhez Menyhárt? Megbánta-e a visszalépését? Megkérdeztük.
Feleannyian se szavaztak volna Menyhárt Józsefre, mint amennyit pártja kapna most egy választáson. Egy liberálisok által támogatott vállalkozó támogatására szólítanak fel.
Hiába öntött a Fidesz pénzeket a szlovén szélsőjobboldalba, délnyugati szomszédunknál a helyi Orbán Viktor, Janez Janša teljesen összeomlott. De Horvátországban, Szlovákiában vagy Romániában se kell a magyar kommunikációs exporttermék. Szlovénia példája bebizonyította: Habony pénze és a sorosozás máshol szart se érnek.
Az Orbán-kormány és a magyar kormánymédia által futtatott MKP két EP-képviselői helyre számít, és a párt EP-listáját is kihirdették a hétvégén.
Van-e valós esélye Bugár Bélának a jövő márciusi szlovák elnökválasztáson? Szerinte igen, de az Azonnali által megkérdezettek szerint eleve nem is azért indul, mert valós esélyt látna, hanem mert meg kell mentenie pártját, a Most-Hidat.