Hiába jelentek meg a nagy pártok prominensei és indult el még a szélsőjobb is, Deveselu hű maradt a koronavírusban elhunyt polgármester személyzeti politikájához.
Szavazni csak jövő héten fognak róla, ám a szocdemek bizakodóak: szerintük átmegy. A PNL belső harcai akár kapóra is jöhetnek nekik.
34,6 milliárd forintba került, 300 forint egy jegy, 20 perc a menetidő, mégse használja senki.
Egy évvel korábban ugyanez megtörtént, Ludovic Orbanék akkor is a parlamentben dorbézoltak. A járványügyi szabályok megszegéséért pénzbüntetésre számíthatnak.
A két román politikus egy ideje eltávolodott egymástól, szeptemberben pedig minden valószínűség szerint a PNL vezetéséért fognak megküzdeni. Jelen nyilatkozat is ebbe a keretbe illeszthető.
A 2020. decemberi választások óta Ludovic Orban pártelnök fölött gyülekeznek a felhők. Orban ennek ellenére bejelentkezett az őszi esedékes pártkongresszusra pártelnök-jelöltnek. Ki lehet a kihívója? Mit akarnak az Orban-ellenesek?
A román kormány 2020. márciusban 53 millió facsemete elültetését jelentette be, decemberben pedig sikeresnek ítélte az akciót. A Recorder oknyomozó portál átvizsgált pár helyszínt és kiderült, hogy csak papíron ültetődtek el ezek a fák.
Miután az egyik nemzeti liberális megyefőnök és polgármester is korrupciógyanúba keveredett, a koalíciós partner, az USR-PLUS azonnal felszólított ezen politikusok lemondására és helyi választás kiírására. Az országos központ még hallgat. Következik a román kormányválság második felvonása?
Ludovic Orban, a román Nemzeti Liberális Párt elnöke nem elégedett a jelenlegi jobbközép kormánykoalícióval. Egy sajtóba kiszivárogtatott beszélgetésen állítólag arról panaszkodott párttársainak, hogy alig tudja magában tartani kritikáit a koalíciós partner minisztereivel szemben. Mi folyik Romániában?
Romániában azért jó a politika, mert vicces.
Iskolanyitás, nyugdíjemelés, oltáslogisztika: három ponton is elbeszél egymás mellett a kormánykoalíció három jobbközép pártja. A legnagyobb kormánypárt, a PNL frakcióvezetője már inkompetens USR PLUS-os miniszterekről beszél és kormányátalakítást sürget, az USR PLUS a 2024-es választási szuperévre készül, az RMDSZ pedig csendben kivár. A járványt talán még kibírják együtt.
A parlamenti választások után a román pártok általában feláldozzák a rossz eredményért felelősnek tartott pártvezetőt. Jelenleg ez körvonalazódik a jobbközép kormánykoalíció legnagyobb pártjánál, a Nemzeti Liberális Pártnál is.
Sok mindent el lehet mondani Romániáról, de azt biztosan nem, hogy unalmas lenne. Aki rendszeresen olvassa az Azonnalit, tudja: ha Romániában történik valami említésre méltó, mi biztosan megírjuk. Most előszedtünk neked hét romániai történetet 2020-ból, hogy ne szomorúan búcsúztasd el az évet.
Bár a fejlesztési és közigazgatási tárca magyar kézbe kerül, sem a képviselőház, sem a szenátus elnöki pozícióját nem sikerült megszereznie az RMDSZ-nek, pedig Kelemen Hunor korábban ezt szerette volna. Az egészségügyi minisztérium helyett még a környezetvédelmi és a sportminisztérium élére kerülhet majd magyar.
Azon megy a vita, hogy ki legyen a miniszterelnök, és ki a házelnök. Johannis egyértelműen PNL-USRPLUS-RMDSZ-kormányt szeretne, a balos és szélsőjobbos ellenzék pedig eltrollkodja az egészet.
Amikor egy vezető politikus homlokegyenest az ellenkezőjét mondja az előző napinak.
Olyannyira gyengén szerepelt a jobbközép nemzeti liberális PNL a román parlamenti választáson, hogy meglett az első politikai áldozat is: Ludovic Orban miniszterelnök lemondott mandátumáról.
Rekordalacsony részvétel, a politika színpadáról búcsúzó legendák, egy semmiből előretört szélsőjobboldali párt, patthelyzet. Új választás, nemzeti egységkormány, teljes nihil, minden benne van a pakliban.
Az eredmények felülírták a várakozásokat: noha a PSD nyert az exit poll szerint, a diaszpóra voksai hagyományosan a jobbközép pártoknak kedveznek. Újra bent a magyarellenes szélsőjobb a bukaresti parlamentben.
Nem kell félni tőle, hogy lesz bármiféle országos karantén a román parlamenti választások után, a miniszterelnök szerint ezzel csak le akarják járatni őket.
Románia vasárnap választ: kijöttek az utolsó közvélemény-kutatások, és még mindig a Johannis elnök által támogatott, kormányzó nemzeti liberális PNL-t mérték az első helyre. Az, hogy Ludovic Orban kivel folytatja, az Azonnalinak nyilatkozó bukaresti politológus szerint azon múlik, hányan mennek el szavazni.
A december 6-i romániai választás után valószínűleg kormányra kerülhet a román jobbközép-liberális USR PLUS. Dan Barnát, a párt társelnökét kérdeztük: mit jut az eszébe, ha meghallja az RMDSZ szót? Mit látott Budapesten, amikor meglátogatta a momentumosokat? Miért mond nemet Székelyföld autonómiájára? És mivel viccelődött, amikor megszakadt az interjú?
Miután hétvégén kiégett egy covidos intenzív osztály Romániában, kiderül, van olyan megye, ahol egyetlen egy kórháznak sincs érvényes tűzvédelmi engedélye.
A romániai Karácsonkőn a hétvégén megtörtént az, amiről öt évvel a bukaresti Colectiv klubban történtek után mindenki rettegett, nehogy újra megtörténjen: kigyulladt egy épület. Emberek égtek benn. Áldozatok vannak. Felelősök nincsenek, az egészségügyi miniszter szerint mindenki hibás.
Már napok óta benne volt a pakliban, hogy a román kormány újabb szigorításokat fog bevezetni, amivel a járvány terjedést fékeznék meg. Hétfőtől már fegyelmezettebben kell viselkedniük a Romániában tartózkodóknak.
Az amerikaiak építenek fel két új atomreaktort Romániában, miután a román kormány szerződést bontott a kínaiakkal. Hogyan bukta el Kína a cernavodăi reaktorok építését? Miért az Egyesült Államok lett a befutó, és mit akarnak az amerikaiak pontosan Romániában? Szakértőkkel jártuk körül a kérdést.
Egy hete még csak riogattak vele, hétfőtől azonban már mindehol hordani kell a maszkot a román fővárosban.
Szerdától Bukarestben nem lehet étterembe, kávézóba, moziba és színházba járni. A templomok még nyitva maradhatnak, sőt: az egyik legnagyobb vallásos zarándoklatot is megtarthatják, igaz, kisebb keretek között.
Keleti szomszédunknál már több napja napi 2000 fölött van az új koronavírus-fertőzöttek száma, ám nem tudni még, szigorít-e valamit a kormány.
Ez a cikk nem Erdélyről, nem a magyarokról, nem az RMDSZ-ről és nem a romániai magyarok különböző autonómiatörekvéseiről fog szólni. Már csak azért sem, mert a magyarok a román belpolitikában csak huszadrangú tényezőnek számítanak. Ez a cikk azokról szól, akik miatt ez így van.
Nemcsak nyugat-európai, hanem tíz év NER-en edződött magyarországi szemmel nézve is rengeteg feszült és egzotikus pillanatot hozott az idei romániai önkormányzati választási kampány. Mutatjuk a tíz kedvencünket!
A rendszerváltás utáni legnagyobb haditechnológiai beruházását valósította meg keleti szomszédunk, Patriot-légvédelmi rakétákat vásárolt. De pontosan mit akarnak ezzel?
A román közigazgatás mindig is remekelt a szép tervek kidolgozásában. Jelenleg egy papíron tökéletesnek látszó forgatókönyvet dolgoztak ki a jövő héten esedékes iskolakezdésre. Kérdés, hogy működni fog-e.
Több ellenzéki képviselő sem jelent meg az Orban-kormány elleni bizalmatlansági indítvány szavazásán, pártjuk már kizárással fenyegeti őket. Klaus Johannis román államelnök örülhet, marad a nemzeti liberális kormány, a télen esedékes választásokig valószínűleg már kihúzzák.
Pénteken megkezdődött a hivatalos önkormányzati kampány, majdnem megvolt a jelöltek közti első verekedés is.
Áll a bál a kormányzó romániai Nemzeti Liberális Pártban. Ludovic Orban miniszterelnököt saját alelnöke bírálta a pártba a legutóbbi időben átigazolt szocdem polgármesterek miatt. Csak nem inog a szék Orban alatt, és Rareș Bogdan lesz a PNL következő elnöke?
Miután a román szociáldemokrata PSD megfenyegette a kormányzó nemzeti liberálisokat, hogy bizalmatlansági indítvánnyal szabadul meg tőlük, hétfőn be is nyújtotta azt. Az indítvány kapcsán Victor Ponta már magyarozott is egyet. Mi az esélye, hogy átmenjen az indítvány, illetve kinek jó ez?
Miután Bukarestben összefogtak a román jobbközép pártok, országosan is megismételnék a receptet, noha viszonyuk távolról sem harmonikus. Mindeközben a szociáldemokraták bizalmatlansági indítvánnyal fenyegetőznek: bukik a román kormány, és jön az új liberális-technokrata koalíció?
Miért ugrottak meg a romániai koronavírus-esetszámok? Van-e köze ennek ahhoz, hogy a román ortodox papok ugyanabból a kanálból áldoztatnak le egy egész gyülekezetet? Hogyan kezelte a román egészségügy a koronavírus-járványt? És hogyan viselkedtek a magyarok a vészhelyzet alatt? Vlad Voiculescu volt román egészségügyi miniszter mondta el az Azonnalinak.
Romániában mindeközben már az RMDSZ betiltása is felmerült opcióként, igaz, csak a szélsőjobboldalon.
Három évbe telt volna a mostani tempó mellett koronavírusra tesztelni a főváros lakosságát, Orban megkérte: távozzon.
Másfél hónapos közjáték után újra van kormánya Romániának. Annak ellenére, hogy Ludovic Orbanék keményen dolgoztak önmaguk megbuktatásán az elmúlt hetekben, hogy az alkotmányt kijátszva előrehozott választásokat tartsanak, lényegében ugyanott vannak, ahol elkezdték: Orban a miniszterelnök, de a politikai válságot az ellenzékbe szorult posztkommunista szocdemek a saját előnyükre fordíthatják.
A román fővárosban kifejezetten budapesti mintára, teljes összefogással venné át a hatalmat az ottani jobboldali ellenzék. Bemutatjuk a leendő közös jelöltet.
A PSD pedig húzza az időt. Az Azonnali elmondja, mi történik épp Európa legizgalmasabb politikai színházában!
Megtorpant a kormányzó jobboldal előrehozott parlamenti választásokat célzó manőversorozata Romániában. Hétfőn kellett volna ehhez kormányt buktatniuk először, később pedig majd még egyszer, de az egészet duplán blokkolni tudta fő ellenfelük.
A cél az lenne, hogy a korrupciós ügyei miatt zuhanó népszerűségű PSD pozícióit a lehető legtöbb helyen átvegye a PNL, ehhez kellenének előrehozott parlamenti választások. A manőversorozatban bőven benne van a bukás is.
Élesedett megint az a terv, hogy egyazon napon tartsák a parlamenti választást, valamint az önkormányzatit Romániában. Már szó volt erről, de akkor olyan előjellel, hogy ez nem lehetséges. Most épp olyannal, hogy mégis az.
A Ludovic Orban vezette PNL-nek a legjobb egy előrehozott választás lenne, de egyelőre a kisebbségi kormányzást kell újra megpróbálniuk.
A kormány bukása még csak a kezdet a Trónok Harca szövevényességével vetélkedő román belpolitikában. Vladimir Ionaș szociológust, korábbi PSD-s miniszterelnökök tanácsadóját kérdeztük a kialakult helyzetről.