libertarianizmus
Annyira ütni akarták a járvánnyal a kormányt, hogy a balliberális pártok helyet cseréltek a szélsőjobbal
Annyira ütni akarták a járvánnyal a kormányt, hogy a balliberális pártok helyet cseréltek a szélsőjobbal

A baloldali-liberális ellenzék és a hozzájuk közel álló médiumok szigorúbb lezárásokat és oltási szabályokat szorgalmaztak, míg a korábban rendezvények betiltását követelő szélsőjobboldali Mi Hazánk lezárásellenes tüntetést szervezett és felszólalt a kötelező oltás ellen. A jelenség furcsa, de nemzetközi összehasonlításban sem ismeretlen. A pártok egymástól is különbözni akartak, a balosok lemaradtak a liberálisok mögött, a szélsőjobb pedig talált egy rést, ahova befurakodhat. De hogy jutottunk idáig? Ceglédi Zoltán politikai elemzővel és Alex Hochuli Brazíliában élő kutatóval néztük meg, hogyan mozogtak a pártok a járvány alatt.

Ecsenyi Áron
A rendszerváltás akkor zárul le, ha már nem akarjuk, hogy politikusok pelenkázzanak minket az adónkból

A hazai politikai szereplők valamennyien azt az igényt akarják kiszolgálni, hogy legyen valaki, aki végre rendbe teszi az adóforintokból működő egészségügyet, megszünteti a várólistákat, és korszerűvé varázsolja az állami oktatást. Erre várni egyszerű felelősséghárítás és naivitás, ezeknek a szolgáltatásoknak a minőségéről és az azokat fogyasztó felelős állampolgároknak kéne döntenie.

Tarnay Kristóf Ábel
Három szétlopott évtized után tényleg várjak a tisztességes politikusokra?

Az, hogy az adóforintok elköltésébe beleszóljunk, nemhogy lehetetlen, kicsiben már működik is a részvételi költségvetéssel. A felnőttkor szerves része, hogy sok bonyolult dolgot kell megértenünk az internethálózat hibaelhárításától az adóbevallásig. A nem korrupt, tisztességes politikusokra viszont várhatunk napestig, én ebben már nem bízom. Viszontválasz Virág Sárának.

Tarnay Kristóf Ábel
Adózzunk célzottan, döntsön népszavazás az állami kiadásokról!

Az államnak konkrét célokra kéne csak adót beszednie, és az adókulcsokat közvetlenül az adott évi legszükségesebb költekezéseiből kellene levezetnie, ezekről pedig népszavazáson kellene az adófizetőknek dönteni. Mondja meg az állam, konkrétan mire kell a pénzünk és dönthessünk, akarjuk-e ezt.

Tarnay Kristóf Ábel
Döntsd a tabut, ne siránkozz!

Aki elégedetlen a közbeszéd állapotával, kezdje el megdönteni annak kőbe vésett tabuit, hogy ezzel teremtse meg az alapját egy új politikának!

A szabadság és az egyenlőség hívei között alakul ki az új törésvonal
A szabadság és az egyenlőség hívei között alakul ki az új törésvonal

Az identitáspolitikai vitákban megjelenő bal- és jobboldali ellentétek gyakorlatilag az egyenlőség és a szabadság szembenállásaként fordíthatóak le. Noha egykoron a baloldal is akart szabadságot, és a konzervatívok meg korlátoztak volna, az új szembenállás szerint a baloldal korlátozásokkal akar egyenlőséget, és a jobboldal egyenlőtlenség révén szabadságot.

Parlamenti káosz, ellenzéki bojkott és Tesla-osztogató libertáriusok: ez megy most Grúziában
Parlamenti káosz, ellenzéki bojkott és Tesla-osztogató libertáriusok: ez megy most Grúziában

Egy százalékkal és húszezer szavazattal már bárkiből parlamenti képviselő lehetett múlt szombaton Grúziában – ezt hozta a politikai kompromisszumból született új választási törvény. A grúz politika két tömbje tovább nyúzza egymást, de eközben a garnitúra romjain egy libertárius minipárt tűnt fel, akik újabbnál újabb közéleti trollkodásokkal irányítják magukra a közbeszéd figyelmét.

Ha szamárságot kellett lehoznom, rohamot kaptam – az Indextől kirúgott pártelnök az Azonnalinak
Ha szamárságot kellett lehoznom, rohamot kaptam – az Indextől kirúgott pártelnök az Azonnalinak

Szerette volna a libertárius eszméket elfogadottabbá tenni, politikai nyomást nem tapasztalt a szerkesztőségben, a közvélemény egy része pedig szerinte „benyelte”, hogy fideszes lap lett az Indexből. A laptól próbaideje alatt elbocsátott libertárius pártelnököt, Ecsenyi Áront kérdeztük az elmúlt heteiről, a kritikák kereszttüzében lévő szerkesztőség hangulatáról és kirúgása körülményeiről.

Makó Dávid
Miért csak bürokráciagenerálásra lenne jó az alapjövedelem?

Akár munkára, akár munkakerülésre ösztönözne az úgynevezett negatív jövedelemadó, felmerül a kérdés: minek ide-oda áramoltatni az adóforintokat, hogy aztán ugyanott végezzék?