Az ex-RMDSZ-es Eckstein–Kovács Pétert a liberális román párt, az USR-PLUS jelöli, bár eleve esélytelenül.
A romániai magyar politikusok szinte erősebben kampányolnak a Fidesz mellett, mint a saját mandátumukért.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szerint „a NATO tagjaként Romániának a legnagyobb felelősséggel végeznie kell a munkáját, hozzájárulva a diplomáciai békés megoldás keresésében, az Oroszország elleni nemzetközi szankciókhoz és a NATO védelmi akcióihoz”.
A szállításügyi miniszter közben cukornádültetvényen pöffeszkedő ültetvényesnek nevezte a miniszterelnököt.
A román miniszterelnök kirúgta a liberális-technokraták egészségügyi miniszterét, mire ők kijelentették: mostantól nem támogatják Cîțu további miniszterelnökségét. Mutatunk három forgatókönyvet, hogy mi jöhet ezután.
Ludovic Orban, a román Nemzeti Liberális Párt elnöke nem elégedett a jelenlegi jobbközép kormánykoalícióval. Egy sajtóba kiszivárogtatott beszélgetésen állítólag arról panaszkodott párttársainak, hogy alig tudja magában tartani kritikáit a koalíciós partner minisztereivel szemben. Mi folyik Romániában?
Ezt állítja a román egészségügyi miniszter. Koalíciós partnere, a miniszterelnököt is adó nemzeti liberális PNL szerint hazudik, de legalábbis ferdít.
Korábban csak a megyei fertőzöttségi ráta volt elérhető, most már azt is lehet böngészni Romániában, pontosan hol és mennyit tesztelnek és oltanak. Az ügy nagy botrányt okozott, a belügy szerint súlyos nemzetbiztonsági érdekeket sért az oltópontok címének nyilvánosságra kerülése.
Romániában azért jó a politika, mert vicces.
Az RMDSZ európai parlamenti képviselői ugyan az Európai Néppárt EP-frakciójának belső szabályzatmódosítása ellen szavaztak, mégis úgy döntöttek: ők maradnak, nem követik a Fideszt.
A 2010-es évek elején még fagyos volt a viszony, de mostanra eljutottak egészen addig, hogy a Fidesz már az RMDSZ ellenében induló erdélyi jobboldaliakat hazaárulózza. A kapcsolat kulcskérdése mi más lenne, mint a pénz.
Egy napilap szerint az RMDSZ a törékeny parlamenti többségért cserébe székelyföldi autonómiát kér, a legnagyobb jobboldali kormánypárt szerint lényegében már most is megvan az autonómia Székelyföldön, Kelemen Hunor pedig amellett érvel, hogy az egyetemek és a tömegközlekedési cégek is autonómok, mégsem veszélyeztetik az állam épségét.
Hétfő este már alá is írnák a koalíciós szerződést Bukarestben az új jobbközép román kormány pártjai, szerda estére pedig át is vehetik a hatalmat.
Bár a fejlesztési és közigazgatási tárca magyar kézbe kerül, sem a képviselőház, sem a szenátus elnöki pozícióját nem sikerült megszereznie az RMDSZ-nek, pedig Kelemen Hunor korábban ezt szerette volna. Az egészségügyi minisztérium helyett még a környezetvédelmi és a sportminisztérium élére kerülhet majd magyar.
Azon megy a vita, hogy ki legyen a miniszterelnök, és ki a házelnök. Johannis egyértelműen PNL-USRPLUS-RMDSZ-kormányt szeretne, a balos és szélsőjobbos ellenzék pedig eltrollkodja az egészet.
Az MSZP-s politikus nem akarja megmondani senkinek, hogy mit csináljon, de szerinte az RMDSZ a vasárnapi romániai választást követően most olyan alkupozícióban van, hogy kérhet ilyeneket.
Ez még csak nem is lenne olyan meglepő, ha nem lenne éppen világjárvány. A román sajtó szerint egyébként három minisztériumot is vihet az RMDSZ a formálódó romániai kormányban.
55, de inkább 60 százalékos kormánytöbbségre van szükség az RMDSZ elnöke szerint, azaz a PNL, az USR PLUS és az RMDSZ mellett a PMP-t is az új bukaresti kormány részének látja.
Az eredmények felülírták a várakozásokat: noha a PSD nyert az exit poll szerint, a diaszpóra voksai hagyományosan a jobbközép pártoknak kedveznek. Újra bent a magyarellenes szélsőjobb a bukaresti parlamentben.
A román önkormányzati választások után két vérszegény erdélyi magyar párt próbál alkupozíciót kiharcolni az RMDSZ-nél a közelgő parlamenti választások apropóján. Megvan a dúsgazdag és a szegény Lázár sztorija a Bibliából? Na, Erdélyben is valami hasonló történik most.
Soós Zoltán független jelöltként, több párt támogatásával indul a marosvásárhelyi polgármesterségért. A városnak húsz éve nem volt magyar polgármestere, élhetőségben nemcsak az erdélyi nagyvárosok, hanem a székelyföldi kisvárosok is elhagyták. De miért? Mihez kezdene az RMDSZ-es képviselőkkel a független Soós, ha nyerne? Kolbászt eszik, vagy miccset? Interjú.
Romániában mindeközben már az RMDSZ betiltása is felmerült opcióként, igaz, csak a szélsőjobboldalon.
Van, aki lemondatná, van, aki lecsukatná fakenews-terjesztésért, van, aki elnézést kérne a helyében, és van, aki a szélsőjobboldalhoz hasonlítja.
A PSD pedig húzza az időt. Az Azonnali elmondja, mi történik épp Európa legizgalmasabb politikai színházában!
Mi volt Gyurcsány legjobb húzása? Melyik elszakított nemzetrész fáj neki legjobban? Vágó István négy válaszlehetőségből választhat, és van, hogy a közönség segítségét kéri!
Előrehozott választások jöhetnek Romániában, ha a jobboldali kormány sikeresen kiprovokálja a bizalmatlansági indítványt maga ellen. Ez azonban balul is elsülhet, hiszen nem mindenki játszik arra, hogy a megerősödött jobboldal ilyen gyorsan választást nyerjen. Az RMDSZ a román politika manőverjeinek köszönhetően mindeközben királycsináló helyzetbe került.
Miért nem működik rendesen Románia? Miért panaszkodnak a románok? Miért nincs ott jelentősége az ideológiáknak? Mire használják Soros Györgyöt a román szocik? Milyen ember Băsescu? Az egyik legismertebb román értelmiségit kérdeztük minderről Bukarestben.
Miért nyert ekkorát Klaus Johannis Romániában, és mit rontott el a nevében szociáldemokata PSD? Mit akar egyáltalán a Momentum liberális román testvérpártja, az USR? Labdába rúghat-e még Victor Ponta vagy Traian Băsescu? Mikor szavazna egy román Kelemen Hunorra? Létezik-e még a híres magyarkártya a román politikában? Claudiu D. Tufiș politológusprofesszorral elemeztük ki a román elnökválasztást. Interjú.
Hogyan szavazzon egy erdélyi magyar Úzvölgye után a PSD-s Dăncilăra, vagy a kisebbségi ügyekben nem éppen jeleskedő, regnáló Klaus Johannisra? Kelemen Hunor RMDSZ-elnök az utóbbira húzza az ikszet vasárnap, és arról is beszél az Azonnalinak, hogy mi a nagyobb bűn: az, hogy Fekete-Győr egy román jelölt mellett kampányolt Erdélyben, vagy az, hogy Medgyessy koccintott december elsején a románokkal. Nagyinterjú a zágrábi EPP-kongresszusról.
„Támogasson téged a Momentum!” – hangozhatna a mondat azoktól, akiken megpróbáltak segíteni Fekete-Győrék az elmúlt napokban: Romániában nem az USR-elnök Dan Barna fog megmérkőzni Klaus Johannisszal az elnökválasztás második fordulójában, és a magyarok felé gesztusokat tevő Progresszív Szlovákiának sem jöhetett jól, hogy Donáth Anna lebüszkeszlovákozta a felvidéki magyarokat. Ezek után kinek nyújtson még segítséget a Momentum? Ez a hét kérdése az Azonnalin!
2014-ben jobban megosztotta Romániát az elnökválasztás, mint idén, de azért az egykori Monarchia határain belül csak Székelyföld töri meg Johannis egyeduralmát.
A várakozásoknak megfelelően alakult az első forduló, Johannis nem tudta megszerezni a szavazatok felét, ezért két hét múlva jön a második szavazás.
Az RMDSZ szerint a Momentum elnöke által favorizált román elnökjelölt annyira veszi komolyan a magyarok képviseletét, hogy Fekete-Győr beszédét is inkább agyonhallgatják.
Fekete-Győr szomorúan látja, hogy „az RMDSZ eladta a lelkét az Orbán-kormánynak”, de szerinte az RMDSZ-nek is érdekében áll „a Momentummal, mint leendő kormányzó párttal kapcsolatot kiépíteni”.
Kelemen Hunor ismét elindul az elnökségért, és a saját nevéből meg a tiszteletből csinál szlogent.
Inkább európai főügyész lenne, mintsem a román állam élére álljon.
Állítólag az úzvölgyi katonatemető miatt rágott be az RMDSZ, de amúgy is kínos lehet nekik a kampányfinisben a PSD.
Tavaly nyáron lépett ki a Fidesszel szövetséges RMDSZ-ből Eckstein-Kovács Péter. A kolozsvári ügyvédet az EP-választás előtt megkérdeztük, kire szavazzanak az erdélyi magyarok, melyik magyar párt szimpatikus neki, kell-e neki kettős állampolgárság, és a Fidesz vagy a román kormánypárt, a PSD a profibb illiberalizmusban. Nagyinterjú.
A románok egyszer csak elkezdtek építkezni egy olyan katonai temetőbe, amire a székelyek nagyon érzékenyek, és emiatt áll a bál.
És ha már ott van, felavatja Románia legnagyobb takarmánykeverő üzemét is!
Az erdélyi párt EP-listáján nem befutó helyre került EP-képviselő úgy véli, hogy túl nemzeti volt, és ezzel szembement a RMDSZ irányával, ezért került háttérbe. Közben az RMDSZ nem fogja támogatni az újabb kormányátalakítást, egyrészt, mert fölösleges, másrészt, mert lehetséges, hogy a szocdemek népszerűségének zuhanása kihathat a magyar párt EP-választási eredményeire is. Sógor szerint az RMDSZ eleve közösen kormányoz a PSD-vel.
A magyar külügy bekérette az ukrán nagykövetet, a román külügy eddig semmit nem tett Románia egyik vezető (történetesen magyar) politikusáért.
Miért támogatja Manfred Webert, ha az a jogállamisághoz kötné a pénzek elosztását? Mit gondol az európai minimálbérről? Mi a gond Macron terveivel? Miért nem jó közös listán indulni a többi erdélyi magyar párttal? Miért használja románul a nevét, úgy, hogy Iuliu Winkler? Winkler Gyula, az RMDSZ listavezetője válaszol az Azonnalinak. Interjú.
Terjed a hír, de nem igaz: mind az MKP, mind az RMDSZ cáfolta az Azonnalinak az Euronews állítását.
Közös nyilatkozatot írt alá Semjén a határon túli vezetőkkel, amely szerint ezután közösen lépnek fel a magyarságért. A vajdaságiak és a kárpátaljaiak már szavazhatnak az idei EP-választáson.
Képviselőik a lelkiismeretük szerint szavaznak Kövesiről, mert szerintük ez nem politikai kérdés, mondta Kelemen Hunor az Azonnalinak. Az is kiderült, maradnak-e a Néppártban, ha kidobják onnan a Fideszt.