Az osztrák környezetvédelmi hatóság publikált egy tanulmányt, ami szerint Paks II. olyan helyre épül, ami nem alkalmas atomerőmű építésére. Jávor Benedekkel, a Párbeszéd korábbi EP-képviselőjével beszélgettünk a tanulmányról, atomenergiai biztonsági szabályokról, Paks II. lehetséges alternatíváiról. Jávor azt is elmondja, szerinte miért változtat a kormány a beruházás közben az Országos Atomenergiai Hivatal felépítésén. Interjú!
Nagy többséggel szavazta meg az Európai Parlament az uniós klímarendelet-javaslatot. Az utóbbi években több nemzetközi próbálkozás is volt az üvegházhatású gázok globális kibocsátásának csökkentésére, de átütő sikert egyik sem ért el. Mi a jelentősége az új rendeletnek? Vágó Gáborral és Jávor Benedekkel jártunk utána.
Hétfőn jelentette be Karácsony Gergely, hogy január elsejétől Jávor Benedek korábbi párbeszédes EP-képviselő fogja vezetni Budapest brüsszeli képviseletét. De hogyan lehet képviselete egy városnak az EU-ban, és mit csinálnak ott? Szól-e a pénzért való lobbizáson túl másról is az érdekképviselet? Versenyképes-e a fővárostól kapott fizetése Brüsszelben? Jávor Benedek ezeket is elmondta az Azonnalinak.
A klímaváltozással és az innovációval fog foglalkozni a volt EP-képviselő, más magyar nagyvárosoknak is felajánlanák a segítségét.
Van-e értelme, hogy külön pártban politizál az LMP és a Párbeszéd? Milyen a korábbi vezetés által elkövetett hibákat kerülne el az LMP új női társelnöke? Miért nem vált eddig megkerülhetetlenné az LMP, és hogyan lesz belőlük a jövőben meghatározó párt? A zöldek új társelnöke, Schmuck Erzsébet erről mind beszélt az Azonnalinak.
Egyre több nyugati nagyvárosban és országban hirdetnek ki klímavészhelyzetet az óriási hőség vagy épp a szélsőséges időjárás miatt. De mi ez pontosan, mivel jár, és be lehet-e vezetni Magyarországon is?
Nagy veszteség a Zöldeknek, hogy se LMP-s, se Jávor Benedek nem került be az EP-be, azt meg „majd meglátjuk”, hogy a Momentum fog-e képviselni zöld ügyeket, mondta Ska Keller frakcióvezető az Azonnalinak.
Mit csináljon az, akinek magas ólomtartalmú víz folyik otthon a csapjából? Kinek a felelőssége az ivóvíz minőségének javítása, és vajon mi a baj az alföldi ivóvízzel? Az Azonnali körbekérdezte a pártokat.
Szél Bernadett volt pártja, az LMP helyett az MSZP-vel közös listán induló Jávor Benedeket nevezte meg a zöld ügyek támogatójaként. De mit szól ehhez Schiffer András, a politikától visszavonult LMP-alapító? Offshore bíróságokról, Macron magyar hangjairól és az Unicum-ivásról is beszélt Schiffer az Azonnalinak.
Van, aki a Momentum és Jávor Benedek között vacillál, és van, aki el sem megy szavazni az EP-választáson. Kikérdeztük a független politikusokat a dilemmáikról!
A kormány elítéli a dolgot, de intézkedést nem jelentett be, a Jobbik felfüggesztené a kétoldalú kapcsolatokat, az LMP az Európa Tanácshoz fordult, az MSZP a szocdem szlovák kormánypárttól vár magyarázatot, a Jobbik és a Momentum fiataljai a szlovák nagykövetség elé mennek tüntetni. Megkérdeztük a magyar pártokat, mit lépnek arra, hogy Szlovákiában büntetni fogják a magyar himnusz eléneklését.
Mit gondolnak a szocialisták és a párbeszédesek az Európai Egyesült Államok koncepciójáról? Na és a migrációról? Mi lesz Jávor Benedekkel, ha nem jut be ismét az Európai Parlamentbe? Mennyi pénzből fognak kampányolni? Mit fog csinálni az alternatív bölcsek tanácsa? Ezekről is kérdezte az Azonnali a szocialista Tóth Bertalant, Ujhelyi Istvánt, illetve a párbeszédes Jávor Benedeket kedd reggeli háttérbeszélgetésükön.
Az EP zöld frakciójának egyik vezetője, Philippe Lamberts többhónapos információkkal a fejében mondta, hogy kizárják az LMP-t, ha a Jobbikkal kokettál, mondta az osztrák Thomas Waitz az Azonnalinak, de nem ígérte meg az ellenkezőjét sem.
Jávor Benedek csütörtökön bejelentette: jogerősen pert nyert, ki kell adni a paksi bővítés szerződéseiben szereplő adatok legnagyobb részét. A bíróság azonban viszonylag szűk körben ugyan, de elfogadta az üzleti titokra való hivatkozást, így az például nem lesz továbbra sem nyilvános, mennyi kötbért kell fizetnie Magyarországnak, ha inkább elállna az egésztől. Elolvastuk az ítéletet, mondjuk, mi van benne!
Egyáltalán kiálltak-e Maduro mellett azzal, hogy nem szavazták meg a venezuelai ellenelnököt támogató határozatot? Európa csak a magyar jogállamiságon segítsen, a venezuelain ne? Jávor és Meszerics válaszolnak az Azonnalinak.
Az Európai Parlament Venezuela ideiglenes elnökének ismerte el Juan Guaidót a szocialista Nicolas Maduro helyett, a Guaidó ellen szavazókból azonban akadtak a magyar képviselők között is. Ki hogyan szavazott Venezueláról az Európai Parlamentben? Megnéztük!
Nemcsak szocdem, liberális és zöld, de néppárti EP-képviselők is aláírtak azt a levelet, amely arra kéri a briteket, fontolják meg a brexitet.
A német Zöldek vezetője el tudná képzelni, hogy feltegyenek egy magyart a listájukra az Orbán elleni harc jegyében. De mit szólnak ehhez az érintettek? Az Azonnali megkérdezte őket.
Orbánnak majdnem sikerült lenyúlni a diktátor ollóját, Garancsi az egekben, és most nem a magánrepülőre gondolunk. A Párbeszéd EP-képviselőjének van oka rosszkedvűnek lenni, az LMP meg tüntet a Corvinus mellett. A legfontosabb hírek, ha nem volt időd ma egész nap internetezni!
Egyik magyar EP-képviselőnek sem kellett volna szavaznia a Sargentini-jelentésről, mondja az Azonnalinak Meszerics Tamás. Az LMP EP-képviselője szerint a Bizottságnak kellett volna inkább lépnie, de nem mert, mert eddig úgy tűnt, hogy a Fidesz a Néppárt oszlopos tagja. Most viszont Orbán bejelentkezett a szélsőjobb vezetésére, de ez már minimum a C-terv a részéről, mondja Meszerics, aki még nem tudja, rajta akar-e lenni az LMP 2019-es EP-listáján. Nagyinterjú!
Bár már alig van idő a szavazásig, eddig gyakorlatilag csak a DK-sok és Morvai Krisztina jelentették ki határozottan, hogyan fognak szavazni.
Az Európai Néppárt a sarkára állt, és ultimátumot adott Orbánnak, de nem véletlen, hogy erről pont egy holland lapnak beszélt Manfred Weber frakcióvezető. A bajor politikus legalább olyan ügyesen pávatáncol, mint Orbán Viktor, hiszen közben attól tart, hogy 2019-től Macronék lecsípnek pár pártot az EP-frakcióból, akkor pedig a Néppártnak szüksége lesz a Fideszre. Jávor Benedek elmagyarázza, mennyire vegyük komolyan az ultimátumot.
Hetek óta azon háborog az Európai Parlament, hogy Juncker bizottsági elnök nyílt pályáztatás nélkül egy közeli munkatársát, Martin Selmayrt teszi a Bizottság főtitkári posztjára. Szerdai állásfoglalásában az EP szolidan éreztette, hogy ejnye-bejnye, de nem írta elő az újrapályáztatást: az erről szóló módosítót teljes egyetértésben szavazták le a magyarok közül a szocialista és a fideszes EP-képviselők is, akik nemrég még hangosan tiltakoztak Selmayr ellen.
Hogyan lehet az, hogy sem a szlovák, sem az uniós hatóságok nem tárták fel azokat az EU-pénzekkel való visszaéléseket, amiket egy 27 éves újságíró igen, és amiért az életével fizetett? Ezt Jávor Benedek kérdezte az EP-ben szerdán.
Semmilyen érdemi bizonyíték nincs arra, hogy a glifozát rákkeltő lenne, ezért a kormány úgy tett, ahogy szokott és megszavazta a Tanácsban a szer további engedélyezést – írta az Azonnali érdeklődésére a Miniszterelnökség, amely eszerint az ENSZ szakosított szervének véleményét nem tartja érdeminek. Azzal kapcsolatban, hogy egy francia vizsgálat szerint be kellene tiltani számos, nálunk is vény nélkül kapható gyógyszert, csak színtiszta handabandázásra futotta Lázáréktól.
Megszavazták Orbánék az Európai Unió Tanácsában, hogy további öt évig használni lehessen az EU-ban a glifozát nevű brutális gyomirtót, ami az ENSZ szerint rákkeltő. Az uniós Élelmiszerbiztonsági Hatóság szerint viszont nem veszélyes a szer: azt mondjuk nem árulják el, mi alapján jutottak erre. Jávor Benedek zöldpárti EP-képviselő a nagyipari lobbit sejti a háttérben, de ő is azt mondja: egyik napról a másikra nem lehet a glifozátot kivezetni.
András, beszélgessünk, miért nem állsz be mögém? A mondat nem egy pornófilmben, hanem hónapokkal a magyarországi választások előtt hangzott el egy ellenzéki szereplőtől. Új fordulatot vett a Momentum és az Együtt belvárosi cicaharca, amelyben még a beágyazottság is egészen más értelmet kapott!
Értelmezés kérdése, hogy hazaáruló vagyok-e – mondja az Azonnalinak Jávor Benedek, aki beterjesztőként jegyezte a Magyarországgal szemben a 7-es cikkes szankciós eljárást sürgető európai parlamenti határozatot. Szerinte a magyar választások marginális jelentőségűek ahhoz képest, hogy az EU tudja-e érvényesíteni az értékeit és az alapszerződést.