Autofikció vagy sem? – merülhetne fel a kérdés Bartók Imre új, nyomasztó atmoszférájú regénye kapcsán. Aztán jön az autofelláció, és mindent megmagyaráz.
Bár vannak világhíres, és így hazánkban is ismert brit fantasztikus írók, a szigetországi fantasztikus irodalom egy jó része szinte teljesen ismeretlen terület. Ajánlunk innen pár remek könyvet.
Orcz bástyáitól a rehabilitált vámpírokon és az Eigengraun át a lóvontatta, hatalmas, levágott emberi ujjig. A Gabo SFF antológiája idén is az év legsokszínűbb válogatását hozza el a hazai sci-fi, fantasy és horrornovellákból.
A Mise éjfélkor egy banális horror-alapötletre épülő kivételes drámasorozat a bűntudatról és egy csomó súlyos kérdésről. Csak a horrorszál lenne kicsit elegánsabb! Kritika.
Igaz-e a hír, hogy a sci-fi haldoklik? Hogy lehet, hogy a kultúrharc mai frontjainak először a fantasztikum lett a terepe? Merre ment a sci-fi az előző évtizedben, és miért lehet az, hogy a francia hadsereg is sci-fi írókat alkalmazva próbálja felfesteni a jövőt?
Ilyen sem volt még: külön antológia született magyar horror- és weirdnovellákból. A Gabo SFF gyűjtéséből kiderül, hogy milyen félelmek mozgatják kollektív pszichénket: borzonghatunk idegen bolygók furcsa, intelligens tengereitől a társasházi lakásunkig mindentől.
Ilyen még nem volt: magyar fantasztikus szövegek jelennek meg rendes kiadónál, fordításban, Amerikában! Az érdem az egyik legjobb horrorírónké, Veres Attiláé.
Mindig is lelkiismeret-furdalásod volt, hogy le kell torrentezned a klasszikus horrorfilmeket, mert másképp nem láthatod őket? Akkor a jövő hétvégére pont neked csinált programot a Universal Pictures.
Hogyam gyógyíthat meg egy pszichológus egy sárkányt? Mit tegyünk, ha a lakásunk elkezd a saját feje után járni? Mit is jelent a világ helyreállítása, ha a horrorszerző Veres Attila írja meg annak módját? És mit lépjünk, ha az erdei boszorkány fura dologra kér minket? Minden kiderül Az év magyar science fiction és fantasynovellái 2020 című válogatásból, ami idén is remekül sikerült.
Tamsyn Muir könyvének esztétikája gótikus, humora a legjobb értelemben véve fárasztó, története pedig a legjobb Agatha Christie-utánérzés, amit mostanában olvastam, csak brit arisztokraták helyett csontmágusokkal, mocskos szájú kardforgatókkal. Mit tud a tavalyi év egyik legizgalmasabb debütáló fantasyje?
Mit tehet egy fekete nagycsalád 1954 körül, ha nemcsak azért vannak veszélyben, mert feketék az USA-ban, hanem azért is, mert belekeverednek fehér okkultista varázslók hatalmi harcaiba? Hát felveszik a kesztyűt, és visszavágnak. Matt Ruff könyvében egy könnyed kalandos ponyva vázolja fel tanulságos módon a polgárjogi mozgalom előtti Amerika képét.
Könyves Kálmán márciusi gyűjtésében: latin-amerikai diktátorok, női testek, Soros György, lakhatatlan Föld, radikális képek a közeljövőről, valamint Jóbarátok és a '86-os vébébukta. Mit érdemes olvasni ebben a hónapban a friss megjelenések közül? Számba vettük!
Friss megjelenések, fontos újrakiadások és hamarosan érkező adaptációk alapművei Könyves Kálmán gyűjtésében.
Milyen jövőket képzeltünk el a tízes években? Milyen fantasyeposzok jelentek meg az évtizedben, amikor a világ legnépszerűbb sorozata a Trónok harca volt? Hatvan fantasztikus regényt válogattunk ki, amelyekről örökre a tízes évek fognak eszünkbe jutni!
A klasszikus horrorszerzőről szóló szóló októberi, egész napos találkozón ez is kiderül!
Hiába múlt el a tavaszi-nyári könyves fesztiválszezon, még ilyenkor is jelennek meg friss könyvek! Magyar mondákat, sci-fit, horrort, képregényt és némi Victor Hugot ajánlunk nektek a forró napokra.
Mi a fene az a strandkönyv? Senki sem tudja! Mindenesetre mi most ajánlunk öt olyan könyvet, amit kifejezetten jó dolog lehet strandon olvasni: a sci-fi-től a történelmen és a filozófián át a horrorig! Miért is ne akarnál a rendszerváltásról, vagy a tengerből kijövő csápos szörnyekről olvasni a vízparton, vízpartokon?
Hogy történt a rendszerváltás? Mit kell tudni a prágai gólemről? Milyen bosszúra készül az Álmok Fejedelme? Milyen lenne egy magyar tudóskolónia a Holdon? Hogy fejti meg a világot az Orbán-rendszer egyik főideológusa? Be lehet-e mutatni Kolozsvárt versekkel, novellákkal és térképekkel? Itt a Könyvhét, az erre megjelenő millió könyv közül ajánlunk párat!
A kizárólag exportra szánt szerepjátékos könyvben valami nem tetszett a kínai kormány cenzorának, megsemmisítették az összeset.
Mennyire hiányos a fantasztikus irodalom hazai kánonja? Ebben a hónapban jelenik meg Octavia E. Butler klasszikus sci-fije, a Hajnal. Ennek nyomán összeszedtünk még négy olyan sci-fi- és horrorírót, aki megérdemelné végre, hogy megjelenjen magyarul, vagy hogy életművét gondos kezek fordítsák le újra magyarra.
A rendszerváltásig alig jelenhetett meg Magyarországon, mára mégis rendkívül aktív rajongótábora van hazánkban is a horror egyik atyjának, H. P. Lovecraftnek. Mi a vonzereje az ember jelentéktelenségét hangsúlyozó kozmikus horror megalkotójának, és mire készülnek idén a szerző hazai hívei? Könyves Kálmán utánajárt.
Sorban a sokadik csodálatos évet zárja idén a magyar fantasztikus irodalom: idén is nehezen lehet kiválogatni a rengeteg science-fiction-, fantasy- és a horrormegjelenésből a legjobbakat. Mi azért tettünk rá egy próbát.
Az év legizgalmasabb fantasztikus novelláskötetének egy darabja vált ingyenesen elérhetővé: a szerző, Veres Attila a hajléktalanok helyzetére hívja fel a figyelmet.
Időutazásos sci-fi, apokaliptikus horror és kemény rendőrségi thriller: a híres rendező, Neill Blomkamp írótársa, Tom Sweterlitsch megírta az év egyik legizgalmasabb fantasztikus regényét.
Hazugságból épített város, háborúzó mesterséges intelligenciák, fonák Magyarországok: közös múltunk, jövőnk és egykori legendáink tűnnek fel a magyar fantasztikus irodalom közelmúltjának legfontosabb antológiájában.
Hány Oscart kapott Alfred Hitchcock? És David Cronenberg? Na? Hát egyet se! De vajon miért?
Új verseskötet Szabó T. Annától és Simon Mártontól, különleges válogatás Jorge Luis Borgestől, kisregényválogatás Joe Hilltől, és egy csokor novella a legjobb magyar fantasztikus íróktól. Ezen túl Shirley Jackson egy kísértetházba, Kim Stanley Robinson a Holdra, Dragomán György pedig a múltba, a jelenbe és a jövőbe kalauzol minket. Könyves Kálmán huszonhét könyvet ajánl októberre!
Csigává változó iskolások, spirálformáktól megőrülő emberek, félelem, rettegés és borzongás. Ki gondolta volna, hogy még az Írók Boltjában is árulnak obskúrus japán horrormangákat? Pedig így van, ráadásul nem is akármilyeneket: Junji Ito japán rajzoló Uzumaki című kiakasztó, ugyanakkor gyönyörű képregényét érdemes kézbe venni.
Magyarországon alapvetően vizuális műfajként tekintünk a horrorra, pedig a fiktív ijesztegetésnek évszázados irodalmi hagyománya van. Bár a kánon itthon nagyrészt ismeretlen, Stephen Kinget rendületlenül olvassák magyarok, a tavalyi év legmeglepőbb könyvsikere pedig egy magyar szerző, Veres Attila horrorregénye volt. Miért jó nekünk, ha félünk?
Egy pornóforgatás, ahol a szereplők nem egészen emberek; Enikő, aki nem jut egyről a kettőre; egy közel százhúsz éve kiadatlan botránykönyv; egy lány, akinek kilences iker begóniái születnek; egy furcsa körülmények között öngyilkos színész és Kádár János árulásának hét napja. Könyvheti ajánlóval jelentkezik a Könyves Kálmán, az Azonnali új könyves rovata.