Boris Kollár szerint Orbán és Putyin felparcellázzák Szlovákiát, a magyar politikusok szerint előkerült a magyar kártya.
Abban azonban egyetértés van, hogy lassult a magyarok fogyása. Van, aki szerint ez a Most-Híd vegyespártnak köszönhető, és van, aki szerint a magyar kormánynak.
A politikusok megegyeztek, hogy nem fogják kommentálni a magyarországi választási kampányt, mégis vannak köztük, akik nyíltan a Fidesz mellett állnak.
Mik a fő problémák a magyarok jogaival Szlovákiában, és miért gondolja úgy sok magyar is, hogy ezek rendben vannak? Miért nem tudott harminc év alatt lényegi változást elérni a szlovákiai magyar politika? Hogyan viszonyul az ottani magyar és a szlovák közélet a magyarországi belpolitikához? Megjelennek-e a szlovákiai magyar pártpolitikában is magyarországi ideológiai törésvonalak? Mennyire szoros a kapcsolat a magyar pártok és a hozzájuk köthető média között? Fiala-Butora János emberi jogi szakértővel beszélgettünk.
A magyar házelnök bocsánatkérést vár a szlovákoktól a második világháború után a magyarokat ért atrocitások miatt, a szlovák külügyminiszter szerint ez tiszteletlenség.
Ugyanezt már megtette a korábban a külügyi államtitkár is. Az OĽaNO képviselője azt próbálta elmagyarázni, miért lép fel Szlovákia a Minority SafePack ellen abban az ügyben, amit annak kezdeményezői indítottak az Európai Bíróságon a Minority SafePack elkaszálása miatt.
Szerdán váratlanul visszahívta a szlovák kormány Filip Mónika oktatási államtitkárt. A minisztériumot a libertariánus Szabadság és Szolidaritás (SaS) párt vezeti, ami az utóbbi hónapokban megkapta a magyarellenes jelzőt, és erre ráerősíthet Filip visszahívása is. De mi volt ennek az oka, és miért lettek a magyarok szemében soviniszták a libertariánusok?
A kultúrharc Szlovákiában is egyre erősödik, ráadásul a fősodrú szlovák média és az értelmiség a magyarországi ellenzékhez hasonló színvonalon bírálja a magyar miniszterelnököt.
Szijjártó Péter Pozsonyban azt mondta: nem hagyják, hogy az ügy lekerüljön a napirendről.
Agócs Attila egy hátrányos helyzetű felvidéki régió kisvárosának polgármestereként igyekszik részt venni a szlovák politikában a parlamenten kívüli Most-Híd alelnökeként. Mi volt a Híd sikerének a kulcsa és mi okozta a bukását? Mit gondol Gyimesi Györgyről? Hogyan kellene viszonyulnia a szlovákiai magyar politikának Orbán Viktorhoz? Hogyan lehet egyszerre liberálisnak és konzervatívnak lenni? Interjú.
Igor Matovič csütörtökön újra Magyarországra látogat: egy határon átívelő elektromos távvezetéket adnak majd át, de a találkozón szó lehet a Szputnyikról is. Matovičot ezúttal is elkíséri Gyimesi György magyar nemzetiségű parlamenti képviselő, aki a szlovák állampolgárok számára is elérhetővé tenné, hogy Magyarországon oltassák be magukat.
A magát keresztény-konzervatívnak tartó Gyimesi György egy szlovák párt képviselőjeként szólal fel a magyar ügyekért a pozsonyi parlamentben. Hogyan látja a szlovákiai magyar politika elmúlt harminc évét? Milyen hatással van szerinte a magyarországi politika a felvidéki magyarok életére? Miért tartják őt sokan radikálisnak? Milyen dolgozni Igor Matovičcsal? Interjú.
Noha nem magyar etnikai pártban politizál, Gyimesi György egy év alatt az ismeretlenségből az első számú szlovákiai magyar politikussá lépett elő. Honnan jött, mi a titka a szlovák politikusokkal parázs vitákba bonyolódó, már a Karmelita kolostorban is megvendégelt konzervatív politikusnak, és ő lesz-e a szlovákiai magyarok vezéralakja?
A szlovákiai magyarokban a kollektív emlékezet legrosszabb fejezeteit idézi fel, amikor egy szlovák politikus biztonsági kockázatnak tartja őket. A szlovákiai magyar politika továbbra sem tud jó választ adni az ilyen helyzetekre, mert eleve nem jó irányból próbálkozik. Megpróbáljuk megfejteni a konfliktusok okait.
A szlovák külügy Szijjártó Péter szerdai révkomáromi látogatására vár magyarázatot, ahol a magyar külügyminiszter a szlovák állampolgársági törvényről is tárgyalt egy szlovákiai magyar parlamenti képviselővel.