Nemrég még úgy nézett ki, hogy az Öt Csillag Mozgalom vezetésért Beppe Grillo és Giuseppe Conte között annyira elmérgesedik a viszony, hogy szükségszerű lehet a pártszakadás. A két politikus azonban megegyezett, jöhet az új alapszabály, és Grillo végre elfogadta: a mozgalom új vezére a volt kormányfő Conte professzor lesz. Miközben azoban Grillo és Conte kibékült, Conte kormányválságot robbanthat ki, mert nemet mondott a Draghi-kormány igazságügyi reformjára.
Noha Beppe Grillo idén már a volt kormányfőre, Giuseppe Contére hagyta az Öt Csillag Mozgalmat, most mégis kéri azt vissza. Grillo nem ért egyet Conte számos ötletével, ezzel viszont akadályozza, hogy a párt újjászerveződhessen. Grillo több nyílt támadást is intézett a volt miniszterelnök ellen, aki viszont kész otthagyni az egész mozgalmat, és egy új pártot alapítani. Mi zajlik most az Öt Csillagnál?
A pápai állam felszólította Olaszországot: ne büntesse a transzfób véleményeket, és ne ismerje el a genderidentitásokat. Egy új törvényjavaslat kapcsán lángolt fel a vita. Miközben Matteo Salvini a Vatikánnal ért egyet, a balközépen és különösen az Öt Csillagnál azt mondják: az egyház ne szóljon bele az állam ügyeibe. A katolikus Mario Draghi is az állam laicista jellegét hangsúlyozza. A Vatikán végül enyhülni látszik, de az Öt Csillagon belüli balhé már így is beindult, a kormánybuktatásokban kiváló Matteo Renzi pedig megint segíteni szeretne. Mi történik most éppen az olaszoknál?
A koronavírus-járvány miatt őszre halasztott olasz önkormányzati választásokon a főváros kapcsán már állnak fel a jelöltek és a táborok. Miközben a jobboldal egységesen akarja bevenni Rómát, a balközép megosztva indul, mert a Demokrata Párt nem áll be a jelenleg regnáló ötcsillagos polgármester, Virginia Raggi mögé. Természetesen Matteo Renzi most is bezavarni készül a balközépen. Mutatjuk, hogyan állnak most az esélyek és a jelöltek.
Az Öt Csillag Mozgalom útjai elválnak azon Rousseau-platformtól, amelyen a párt a bázisdemokratikus szavazásait tartotta. Ezzel véglegessé vált, hogy az új Öt Csillag már nem a digitális demokrácia pártja akar lenni. De hol marad akkor még tere?
Egy milánói egyetemista lány szerint az ötcsillagos Beppe Grillo fia három másikkal közösen megerőszakolta őt 2019-ben. A politikus már a puszta feltételezés miatt magából kikelve ordibált egy videóban, amit Giuseppe Conte és több ötcsillagos politikus egyoldalúsággal vádol, olasz feministák szerint pedig a macsó szólt Grillóból.
A kormányválság februári megoldódása után most a balközép pártoknál alakult ki válság: a Demokrata Párt főtitkára lemondott, és senki nem tudja, ki és mi követheti. Beppe Grillo az Öt Csillagból azonban szívesen átvenné a demokraták vezetését is. Közben az Öt Csillag bázisdemokratikus ideológusa szervezi ki az internetes felületet a párt mögül. Körkép az ismét kaotikussá váló olasz politikáról!
Az egykori olasz kormányfő a tavaszi szemeszter kezdetére visszatért a firenzei egyetemre, ahol 2018-ig a nemzetközi magánjog tanára volt. A politikát nem hagyja ott teljesen. Az Öt Csillag mellett marad, és azt üzente: mindent meg kell tenni a nacionalizmus ellen.
A Jobbik lassan, de biztosan helyet foglal a balközép ellenzéki térfélen – és még az is lehet, az egész tábornak ők adják a közös miniszterelnök-jelöltet 2022-ben. A párt mozgását és jelenét azonban sokszor ugyanolyan nehéz leírni, mint az olasz Öt Csillagét. A sajtóban használatos jelzők hamar érvényüket vesztik.
Giuseppe Conte, a volt olasz kormányfő megtartotta ígéretét: nem száll ki a politikából. Beppe Grilloval közösen reformálná meg az elárvult és csapzott Öt Csillagot. Közben még mindig tartanak a kormányalakítási tárgyalások, Matteo Salvini pedig nagy léptekkel halad a centrum felé. A Lega belép a baloldal mellé a kormányba, Conte viszont nem vállal kormányzati szerepet. Mutatjuk, merre tart az Öt Csillag! És elmondjuk, kik lehetne a Draghi-kormány miniszterei!
Mario Draghi, kinevezett új kormányfő a bőség zavarával küzd: a pártok egymással versenyeznek, hogy kit vegyenek be az új kormányba. Az eddigi Conte-kormány pártjai és Berlusconi Forza Italiája mellett most már a szélsőjobboldali Lega is hajlandó az új kormány része lenne – bár ők csak akkor, ha az Öt Csillag viszont kívül marad.
Lecsengőben az olasz kormányválság, az egyik főszereplő elhagyta a színpadot.
Szerdán az olasz államfő az Európai Központi Bank volt elnökét, Mario Draghit kérte fel kormányalakításra, miután kiderült: Giuseppe Conte mögött nem jön össze sehogysem a többség. Draghinak se lesz azonban könnyű, mert a Conte-párti Öt Csillag Mozgalom elnöke bejelentette: ő nem támogatja a bankárt. Kérdéses az is, hogy az Öt Csillagban mennyi hatalma van még a pártelnöknek. Renzinek közben jó esélye van arra, hogy mindhárom álma valóra váljék! Miről is van szó?
Pénteken bízta meg Sergio Mattarella Roberto Fico ötcsillagos politikust, hogy folytasson – az ügyvezető kormányfő Conte helyett – tárgyalásokat egy új kormányról. Matteo Renzi hajlandó volt már vele leülni tárgyalni, de az álláspontok nem közeledtek: Renzin kívül mindegyik kormánypárt ragaszkodik Giuseppe Contéhez. Az államfő egy nemzeti egységkormány lehetőségét vetette fel kedd este. Szerdán találkozik Mario Draghival, az Európai Központi Bank egykori elnökével, akinek kormányalakítási felkérést adhat.
Miután kedden lemondott Giuseppe Conte a jelenlegi kormányválságban az olasz miniszterelnökségről, időt nyert, hogy ügyvezetőként tudjon szerezni még támogatókat. A héten az államfő találkozott valamennyi pártelnökkel, a frontvonalak megmerevedtek. A jobbközép választást, a balközép egy harmadik Conte-kormányt, Matteo Renzi pedig egy Conte nélküli centrista kormányt akar. Az államfő egy grillóista politikust bízott meg kormányalakítással. Eközben pedig az Öt Csillagon belüli ellentétek is kiújultak. Ki fog győzni?
Giuseppe Conte olasz kormányfő kedden benyújtotta a lemondását, ezzel véget ért a második kormányfői ciklusa is. Azonban eközben megalakult egy új centrista szenátusi frakció, amivel egy harmadik Conte-kormánynak már többsége lehet, azaz a firenzei jogászprofesszornak jó esélye van elkerülni az előrehozott választásokat.
Giuseppe Conte múlt kedden nem szerzett abszolút többséget a római szenátusban, és azóta sem tudta a hiányzó öt szenátort valahonnan elővarázsolni. Miután Matteo Renzi kész a héten a jobboldallal közösen az egyik minisztere ellen szavazni, Conte helyzete egyre tarthatatlanabbá vált: kedden benyújtja a lemondását. A pártok érdekei és stratégiái azonban összekuszálódtak. Mutatjuk azonban, hogy mit lehet most tudni Conte jövőjét illetően!
Bevétele 3 százalékát kaphatta volna meg segítségként az olasz államtól, ebből nemhogy az alkalmazottjait, de még a villanyszámlát se tudja kifizetni, így úgy döntött: kinyit. De nem most, hanem október óta. Momi El Hawi, az olasz vendéglátósok polgári engedetlenségének ötletgazdája adott interjút az Azonnalinak!
Ezzel pedig veszélyezteti az olaszok egészségét, az olasz gazdaságnak károkat okoz, és felborítja az olasz oltási tervet. Az oxfordi cég a vállaltnál 60 százalékkal kevesebb vakcinát szállít az egész EU-ba az első negyedévben.
Most úgy néz ki: Giuseppe Conte mégis maradhat Olaszország miniszterelnöke, de a napokban eldől, hogy kisebbségi kormány élén folytatja-e, vagy egy új kormányt alakít. Mutatjuk, mi vezetett ide, és kiket tudott átcsábítani Conte az ellenzéki padsorokból. De szó lesz egy kivágott olajfáról és egy árulóvá lett Berlusconi-kedvencről is.
Giuseppe Conte olasz kormányfő hétfőn az alsóházban tartott beszédet, mert a kormányválság miatt kérdésessé vált a többsége. A politikus itt az USA-t és Kínát is Olaszország szövetségesének nevezte, amin nagyon felháborodott a jobboldali ellenzék. Salvini bocsánatkérést vár el, szerinte ugyanis az egész koronavírus-járványért Kína a felelős.
Matteo Renzi látszólag szakmai ellenérvek miatt a héten végül csak felrobbantotta az olasz kormányt. De tényleg ez áll a háttérben? Gianfranco Pasquino, a bolognai egyetem nyugalmazott professzora, egykori baloldali római szenátor magyarázza el a helyzetet és a lehetséges kiutat az Azonnalinak.
Ezúttal Matteo Renzi, egykori kormányfő nemcsak fenyegetett, de be is tartotta az ígéretét: szerdán végleg kiszállt az Italia Viva kispártjával együtt Giuseppe Conte balközép római kormányából, amely így legalábbis a Szenátusban elvesztette a többségét. Mi jön most a járvány és gazdasági válság által egyaránt sújtott dél-európai országban? Mutatjuk a lehetséges forgatókönyveket.
Matteo Renzi pártja visszavonta minisztereit a kormányból, mondván az populista, de visszamennének oda bármikor, ha úgy érzik, nem csak díszletnek kellenek.
Jobboldalról is kell támogatókat szereznie a túléléshez Giuseppe Conténak, ha Renzi tényleg kiszáll.
A járvány miatti segélycsomagon veszett össze Matteo Renzi korábbi balliberális kormányfő a koalíciós társaival. Ha kilép a kormányból, Giuseppe Conte balközép-balpopulista kabinetje elveszti a többségét. Hogy valóban végleges lesz-e a szakadás, kedd késő este dőlhet el. Akkor tervez dönteni a Conte-kormány azon javaslatokról, amelyek miatt Renzi viszont már az év végén befejezettnek nyilvánította a koalíciót.
Azon régiókban, ahol a kínai koronavírus reprodukciós rátája 0,5 alatt van, gyakorlatilag újra elindulhatna az élet január 15-e után. Egyelőre szájmaszkban.
A karácsony előtti hetekben enyhítene egy picit a szigoron az olasz kormány.
Olaszországban egyre több régióban vezetnek be szigorúbb járványügyi intézkedéseket.
Olaszországban is folyamatosan növekszik a fertőzésszám. Noha a kormány azt ígéri: sem az iskolákat nem fogja bezárni, sem kijárási tilalmat nem fog bevezetni, egyes régiók megtették ezeket a lépéseket.
Olaszországban a kormány éjszakai kijárási tilalom bevezetésén gondolkozik. Campaniában a halloween ellen is hadakoznak, Milánó a kínai koronavírus új fővárosa, Dél-Tirol pedig nem dacol tovább Rómával.
Olaszországban főleg a tömegközlekedés visszaszorításával szeretnék a koronavírus terjedését feltartóztatni. Ennek érdekében Veneto régióelnöke, a jobboldali Luca Zaia azt is felvetette: ismét otthoni oktatásra kéne átállni a legtöbb iskolai osztályban. Eközben Giuseppe Conte olasz kormányfő kedd hajnalra újabb szigorításokat írt alá.
Az olasz kormány elrendelte, hogy csütörtöktől kötelező a szabadban is szájmaszkot hordani egész Olaszországban más emberek közelében. Dél-Tirol az autonómiájára hivatkozva nem hajlandó alávetni magát Róma akaratának.
És még: miért néz fel az összes olasz jobbos pártvezér Orbán Viktorra? Miért a nők és a fasiszták jutnak eszükbe az olaszoknak a magyarokról? Miért szavaznak Salvinire a bevándorlók? Miért tartozik össze Olaszországban a politika és a verekedés? Interjú Stefano Bottoni olasz-magyar történésszel egyenesen Firenzéből.
Vasárnap és hétfőn amellett, hogy hét régióban helyi választás lesz, az olaszok országos népszavazáson dönthetik el, akarják-e csökkenteni a parlamenti képviselők és szenátorok számát. De miért éppen Silvio Berlusconi táborából tartják egyesek demagógnak az Öt Csillag által kezdeményezett alkotmánymódosítást?
Több olasz régióban is választások lesznek szeptemberben, a jobboldal jó eséllyel indul mindenütt. Egyetlen régió kivételével a kormányzó baloldali koalíció pártjai mindenütt egymásra indulnak rá, az Öt Csillag Mozgalom saját arcélét hangsúlyozná megint jobban.
Miközben az olasz kormány melletti szakértői tanács azt javasolta, hogy csak a valóban fertőzött északolasz régiókat zárják le a kínai koronavírus miatt, a római kormány az egész ország zárlata mellett döntött – derült ki azon jegyzőkönyvből, amit most sikerült megszerezni a római kormánytól. A déli régióban sokan úgy érzik: feleslegesen kellett becsukni.
A részletekben történő adófizetésre és a kurzarbeit meghosszabbítására elkülönített összeg lehetővé teszi, hogy túléljék az olaszok, amíg megkapják az EU-s pénzeket.
Matteo Salvinit még mindig nem fogadja el az olasz jobboldal egésze vezérének. Giorgia Meloni, a neofasiszták vezetője nyíltan is elvitatná a legás politikus elsőségét. És miközben a Lega támogatottsága csökken, a neofasiszták népszerűsége folyamatosan növekszik.
A firenzei jogászprofesszor szakértő kormányfőként indult, de politikus lett belőle. Nem véletlen, hogy mára az a kérdés, mikor jelenik meg a saját pártjával. Ha elindul, a szavazók több, mint 15 százaléka szavazna rá – márpedig az olasz politikában van hagyománya annak, hogy a kormányfői posztot a nagy táborok között sikeresen lavírozó középpárt szerzi meg. Ezt akarta Matteo Renzi is. De Contének fog bejönni.
Ahogy Németországban, az olaszoknál is a régiók érték el a lazításokat. Hétfőtől könnyebb lesz a mozgás, a találkozás és kinyithatnak a boltok, éttermek is.
Március óta nem volt olyan kevés halott és új fertőzött az országban, mint most.
A legás tartományi miniszterelnök kihasználja, hogy tartománya jobban kezelte a válságot: és egyesek szerint a lazításból komoly politikai tőkét kovácsolhat.
A járvány alatt az eurózónában ismét felmerült az eurókötvény kérdése, azaz a tagállami államadósságok közösségivé tétele. Az északi országok vélhetően sikeresen tudták ezt most is megakadályozni. De mit is jelentett volna az eurókötvény? Mi szól ellene és mellette? Összeszedtük az összes érvet pro és kontra.
Giuseppe Conte a holland és német médiában győzködi az ottani közvéleményt, hogy az eurókötvény nem csupán az olasz adósság átvállalásáról szólna, de kedvezne a német és a holland gazdaságnak is. Erről viszont például Németországban is megoszlanak a vélemények.
Meg azoknak, akik eleve nem is voltak bajban: Orbántól kezdve a hónapok óta gyengülő olasz kormányon, a megkopott renoméjú Angela Merkelen a folyton belpolitikai problémákba ütköző Emmanuel Macronig minden vezetőnek dobott egy mentőövet a koronavírus és az ezzel járó válságkezelés. Persze egy dolog elhárítani a járványt, de még nehezebb lesz megkezdeni a koronavírus utáni gazdasági romeltakarítást.
Az olaszok szeretnék a közös kötvénykibocsátást, de a németek nincsenek tőle elájulva. Kedd este válságtanácskoznak az eurózóna pénzügyminiszterei.
Az olasz kormány bejelentette: a húsvéti szünet után is zárva maradnak az iskolák. Az olasz oktatási miniszter szerint ma lehetetlenség megmondani, mikor kezdődhet újra a tanítás. Giuseppe Conte bizalmi indexe közben történelmi csúcson: a lakosság hetven százaléka támogatja a balközép kormányfőt.
Több, mint tizenötmillió ember kerülhetett vesztegzár alá Olaszországban a koronavírus miatt, de ez azért nem jelent teljes zárlatot: munkaügyben és családi okokból továbbra is szabad utazni. Az Azonnalinak két padovai mondja el, hogyan érinti őket a zárlat. Közben nem csak Veneto legás tartományfőnöke lázad, de a börtönben a rabok is.