A háború kitörése óta soha nem látott mértékben ömlik a pénz a szénhidrogénexportból Vlagyimir Putyinhoz és ez egy jó darabig még egy is marad.
A magyar gazdaság 2021-es teljesítménye a régiós összehasonlításban nem ad okot arra a sikerpropagandára, amit leginkább az „Európa gazdasági válságba süllyedt, de mi a kanyarban előzünk” jellegű szlogenekkel hajt a kormányzati kommunikáció – derül ki vendégszerzőnk részletes elemzéséből.
Az Azonnali több háttérbeszélgetést folytatva szerzett információkat kormányzati forrásból, hogy – már amennyiben az április 3-i választás után marad – az Orbán-kormány milyen lépésekkel akarja konszolidálni az államháztartás helyzetét.
Több részvénytől szabadultak meg három hét alatt, mint 2021-ben egész évben.
Mivel az Egyesült Államok és Kína gazdasága szinte teljesen összefonódott, volt idő, amikor arról álmodoztak, hogy majd együtt, békében kormányozzák a világot. Most már látjuk: nem így történt, azonban van itt valaki, aki meg tudja testesíteni ezt az elképzelést.
Mit lehet majd kezdeni az a NER-oligarchák cégbirodalmával egy ellenzéki győzelem esetén? Sikerül-e megszólítania a jobboldali szavazókat is? Mellár Tamás azt is elárulta, miért Márki-Zay Pétert tartja a legjobb miniszterelnök-jelöltnek, miközben Karácsony Gergelyt támogatta az előválasztáson. Interjú.
A miniszter szerint a német médiából teljesen eltűnt a sokszínűség, a német kormánykoalíció be sem jutna a parlamentbe a Visegrádi négyek országaiban a programjával. A beszédet mégis több német vendég pozitívan fogadta.
Az orosz elnök álmodott egy nagyot, de úgy néz ki, rossz ellenfelet választott hozzá. Az ukránok sincsenek éppen könnyű helyzetben, miközben azonban az oroszok az Egyesült Államokkal szócsatáznak, valós milliárdokat buknak.
Jordan Peterson szerint a progresszív ideológia erőszakos túlhajszolásával a Nyugat végül a saját vesztébe rohan, miközben Vlagyimir Putyin csak nevet a markába.
Még az is lehet, hogy a németek hajlandóak lennének gazdasági áldozatokat hozni, hogy az oroszokat büntessék, ha Oroszország megtámadná Ukrajnát. Az viszont egyértelműen kiderült, hogy fegyvereket továbbra sem szállítanak.
2021 igazi hullámvasút volt a lakosság számára, hiszen a koronavírus-járvány miatt folyamatosan változtak a lakosság gazdasági értékelése. De hogyan hatott mindez az Orbán-kormány támogatottságára? A 21 Kutatóközpont elemzése.
A pontos részleteket még ők maguk sem tudják, de máris nagyon örülnek neki.
December 6-án hétfőn tartották meg Szijjártó Péter szokásos éves meghallgatását az Országgyűlés Gazdasági bizottságában. A külügyminiszter azt állította, hogy a Belgrád-Budapest vasút megépítéséhez a kínai kormány semmilyen politikai előfeltételt nem szabott, de szóba került még a kötelezező oltás, illetve az általa Magyarországra hozott beruházások is.
Egy új rendeletjavaslat szerint a gazdasági szankciókhoz nem kellene az Európai Unió Tanács egyhangú döntése, így az Európai Bizottság sokkal hatékonyabban fel tudna lépni akár Kína vagy az USA ellen.
A Republikon által szervezett konferencia résztvevői szerint a magyar gazdaságot sokkal jobb kondícióban érte a covid miatti válság, mint 2008-as pénzügyi, és nem is lesz rá annyira rossz hatással, Palócz Éva, Bod Péter Ákos és Király Júlia mégis elég lesújtó képet festett a kormány gazdaságpolitikájáról.
Annak ellenére, hogy az infláció és az energiaárak növekedése már meglátszik az árakon, a magyarok alapvetően pozitívan tekintenek a gazdasági helyzetre, és az árnövekedés a kormányzó Fidesz-KDNP támogatottságát is csak minimálisan érintette. De miért van ez így? A 21 Kutatóközpont elemzése.
178-szoros különbség van a kieső EU-s források és a szabadkereskedelmi egyezményekből befolyó összegek között.
Az emberek gazdasági várakozásai június óta ha nem is drasztikusan, de romlanak, a Fidesz-KDNP támogatottságán azonban ez nem érződik. Ennek oka a 21 Kutatóközpont elemzése szerint az lehet, hogy a kormánypártok még mindig a nyári járványügyi nyitás babérjait aratják le.
Mint azt a szocialista EP-képviselő az Európai Parlament plenáris ülésén elmondta, három hete hiába kéri az Európai Bizottság illetékeseitől annak pontos megismerését, hogy milyen kifogások miatt késik a magyar terv elfogadása. Attól viszont óvva intett Ujhelyi, hogy a Bizottság azt mondja Orbánnak, most már minden rendben van.
Hiába tanultak Magyarországon és vannak emiatt veszélyben a tálibok kezére került Afganisztánban.
A Fidesz-KDNP kihelyezett frakcióüléséről tájékoztatva a Fidesz frakcióvezetője azt is elmondta, szerinte azért tartja vissza Brüsszel a helyreállítási pénzeket, hogy a magyar baloldalt helyzetbe hozza a 2022-es választásra, így addig nem is fog fizetni.
Közel egyórás évértékelő beszédet tartott Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság német elnöke. A másodjára megrendezett évértékelőn a német politikus beszélt Afganisztánról, a koronavírus-válság utáni gazdasági felállásról, illetve a jogállamiságról. Mutatjuk, mi a lényeges abból, amit von der Leyen elmondott!
A 21 Kutatóközpont elemzése szerint ennek oka többrétű lehet: például a lakosság nyári járványügyi nyitás felett érzett öröme, vagy a kormány foglalkoztatottság terén elért sikere.
A külügyminiszter ezen felül beszélt még a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak adandó hitelkeret kibővítéséről, a pátyi összekötő út megépítéséről és az új Közlekedési Múzeum tervezett nyitásáról.
Így több, mint kétmillióan lelték halálukat áradásokban, hurrikánokban, aszályokban, viszont a fokozatosan fejlődő figyelmeztető rendszereknek köszönhetően a halálesetek száma időarányosan erősen csökken. Az időjárási, klíma- és vízi katasztrófák száma az elmúlt 50 év alatt az azonban az ötöszörösükre emelkedtek – nem meglepő módon az ezt taglaló ENSZ-jelentés szerint a klímaváltozás áll az adatok hátterében.
Attól azért nem kell félteni az online játékszektorban érdekelt cégeket, hogy egyik pillanatról a másikra bedőlnek, de a kínai kormány által diktált szigor hosszú távon komoly hatással lehet erre a piacra.
Péntek délelőtt tartott tartott utcafórumot Karácsony Gergely budapesti főpolgármester, egyben a Párbeszéd, az MSZP, illetve az LMP miniszterelnök-jelöltje Kecskeméten. Karácsonytól megkérdeztük, hogy mit kezdene a közmunkaprogrammal? Hogyan győzné le a Fidesz-KDNP-t az olyan jobboldali városokban, mint Kecskemét? Milyen problémák vannak szerinte Kecskeméten? Interjú a helyszínről.
Az nagyvállalatoktól és a kormánytól várják a gazdaság újraindítását a magyarok, akik az Ipsos nemzetközi kutatása szerint a gazdaság helyreállításával kapcsolatban pesszimistábbak a globális átlagnál.
Vučićék szerint ez egyfajta ajándék lesz a nyugdíjasoknak az államtól azért cserébe, hogy a nyugdíjasok korábban megértették az állam nehéz anyagi helyzetét. A jó példa tehát ragadós: Magyarországon az Orbán-kormány is gondol a nyugdíjasokra a 13. havi nyugdíj visszavezetésével – hivatalosan persze ennek sincs köze a jövő évi parlamenti választáshoz.
Az elnök szerint a nagy cégek túl sok adatra tesznek szert, amivel vissza is élnek, így akadályozva a piaci versenyt, az innovációt és a gazdasági növekedést.
A 21 Kutatóközpont elemzése szerint ennek oka többrétű lehet: egyrészt a járványügyi korlátozások feloldását sem biztos, hogy a kormánypárt érdemének tekinti a lakosság, másrészt a jövőre vonatkozó növekvő gazdasági optimizmus még nem jelenti azt, hogy a közelmúltbeli és jelenlegi tapasztalatok is érdemben javultak volna, az infláció érzékelése pedig mélyponton van.
Azért a teljes képhez hozzátartozik, hogy számtalan bányaszerencsétlenség is nagy leállásokat okozott, de Sanhszi és Hupej tartományokban tényleg megálltak a csillék, a szén ára pedig az egekbe szökött.
A gazdag és demokratikus nyugati államokat összefogó G7-csoport a kínai Egy övezet, egy út kezdeményezéssel szemben alternatívát nyújtó, ígéretük szerint átláthatóbb támogatási rendszerrel segítené a feltörekvő államokat. De miért most álltak csak elő az ötlettel? Letörheti-e ez a kínai lendületet? Ki járhat jól a kezdeményezéssel? Elmagyarázzuk!
Gulyás Gergely a kormányinfón azt is elmondta, hogy a vendéglátóhelyek teraszai fél 10-ig lehetnek nyitva, és most már aztán tényleg döntenek arról, hogy mire jogosítson fel a védettségi igazolás.
A kis üzletekben jelenleg még nem érezni a nyitás szelét, ugyanakkor reménykednek – ha már másba nem tudnak kapaszkodni. Helyszíni riport Kecskemétről: hogyan látják a helyi üzlettulajdonosok és az alkalmazottak a valamiért nyitásnak nevezett kormányzati intézkedéseket?
Az ausztrál kormány szerint az EU miatt jut a vártnál jóval kevesebb AstraZeneca-vakcina a szigetországba, míg az Európai Bizottság szerint az AstraZenecánál kellene reklamálni az ausztráloknak.
Az elemzés szerint az embereket jobban befolyásolja az, ha kevesebb pénzt kapnak, mintha annak az értéke csökkenne. Ezenkívül azt is megvizsgálták, hogy az infláció változása érdemben változtatja-e a Fidesz támogatottságát.
Erre nem sokkal húsvét után kerülhet sor, ekkor minden bolt kinyithat majd, az iskolák április 19-től nyitnak újra, a tanárok oltása már április 1-től kezdődik.
Ferenc pápa rendelettel gazdasági megszorításokat jelentett be, miután a kínai koronavírus miatt a Vatikán bevételei is jelentősen csökkentek. A pápai állam ezzel akarja az esetleges elbocsátásokat elkerülni.
Egyelőre nem lesz nyitás, a nyitási terv ütemezése attól függ majd, hogyan haladunk az oltással, húsvétra pedig külön szabályozás várható.
Hét kérdés a nyitás, az újraindítás módjáról, a megnyitandó helyekről, a vakcinaigazolványról és a védettséghez fűződő előjogokról.
Cristiano Ronaldo, Shakira, a szaúdi herceg, meg pár orosz és olasz maffiózó – őket vonzza Európa egyik legnagyobb adóparadicsoma, amiről a média nemzetközi összefogással szedte le újra a keresztvizet.
Miért nem tudjuk pusztán a GDP-adatokkal mérni a lockdown hatását? Mennének-e egyáltalán a vírustól félő emberek étterembe, ha szabadna? Mennyien vesztették el a munkájukat a 2008-as válsághoz képest? Mennyire zuhantak be a leginkább érintett ágazatok? Elmondjuk, amit ki lehet számolni a lockdown gazdasági hatásairól.
Hiába hív össze az ellenzék rendkívüli ülést a járványkezelésről, a fideszeseket semmi nem kötelezi arra, hogy azon meg is jelenjenek.
Karácsonyék arra kérik a vállalkozókat: ha tehetik, fizessék be az iparűzési adó teljes összegét. A kerületeknél házfelújítások és fejlesztések maradnak el.
Kim Stanley Robinson új – és állítólag utolsó – regényében megénekli, hogy mit kellene tennünk, hogyan kellene átalakítani gazdasági rendszerünket, milyen kapcsolókat kéne átkattintani az agyunkban, hogy egyáltalán esélyünk legyen kezelni a klímaváltozás hatásait, és túlélni a következő száz évet.