1946. augusztus 1-jén vezették be Magyarországon a forintot, felváltva ezzel az addigra már rekordmértékben elinflálódott pengőt. De honnan ered a neve? Kinek a képe szerepel rajta a leghosszabb ideje? Milyen hibák vannak a rajta a mai napig?
A tüntetők a covidra hivatkozva kiépített lopakodó megfigyelőállamtól és diktatúrától való félelmük miatt a szabadságjogok újabb megnyirbálását látják abban, hogy augusztus 6-tól a római kormány tervei szerint az uniós zöldigazolvánnyal mehetnek csak be egy csomó helyre.
Firenze egy külvárosi parkolójában, 35 fokban tartott kampánygyűlést egy busz árnyékában a toszkánai román diaszpórának a román AUR nevű szélsőjobboldali párt. Ott voltunk, mutatjuk a forró hangulatot!
Az Európai Bizottság elnöke szokásos tavaszi beszédében a tőle megszokott hurráoptimizmust leszámítva nem nagyon mondott semmit.
A koronavírus-járvány megjelenése az egész világot sokkolta, ilyenkor pedig döntéshozó legyen a talpán, aki hideg fejjel tud mérlegelni. Nem is csoda, hogy néhány helyen ez teljesen félresikerült: van, ahol alkoholtilalommal, és akad olyan ország, ahol a nemzeti himnusz rendszeres lejátszásával remélték elűzni a vírust. Mutatjuk a legértelmetlenebb járványügyi intékzedéseket!
Az egykori olasz kormányfő a tavaszi szemeszter kezdetére visszatért a firenzei egyetemre, ahol 2018-ig a nemzetközi magánjog tanára volt. A politikát nem hagyja ott teljesen. Az Öt Csillag mellett marad, és azt üzente: mindent meg kell tenni a nacionalizmus ellen.
Olaszország nem most nyitott, és nem is annyira nyitott meg, mint az a többi magyar lapot olvasva tűnhet. Mivel nagy és sokszínű az ország, ezért a járványügyi intézkedések területalapúak: vannak régiók, ahol szinte egész januárban lockdown volt, és van például Toszkána, ahol már rég újrakezdődhetett az élet. De csak este hatig. Mutatjuk, hogyan!
Bevétele 3 százalékát kaphatta volna meg segítségként az olasz államtól, ebből nemhogy az alkalmazottjait, de még a villanyszámlát se tudja kifizetni, így úgy döntött: kinyit. De nem most, hanem október óta. Momi El Hawi, az olasz vendéglátósok polgári engedetlenségének ötletgazdája adott interjút az Azonnalinak!
Sokkal biztonságosabb hely egy múzeum járványügyi szempontból, mint egy szupermarket vagy a tömegközlekedés, mondja a 77 napnyi bezárást követően csütörtökön megnyitó Uffizi igazgatója, Eike Schmidt. Pláne hogy olyan helyzebe kerülnek most a látogatóik, mint amiről eddig nem is álmodtak volna: nem lesznek turisták. De mi lesz majd, ha lesznek? Interjú!
Hetvenhét napon keresztül zárva kellett tartania Olaszország leghíresebb múzeumának, a firenzei Uffizi-képtárnak. Miután azonban Toszkánában az egyre kedvezőbb járványügyi helyzet miatt kinyithatnak már a múzeumok is, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Raffaello és Botticelli leghíresebb munkáit most hetekig turistamentesen lehet végignézni.
Rengeteg vendéglátós nyitott ki péntek este Olaszországban, így tiltakozva a római kormány lockdownpolitikája ellen. Az Azonnali Firenzében próbálta végigjárni a helyeket: titkos csoportok, Unicum, fogalmatlan taxisok, elrejtőző rendőrök, tömeg a bulinegyedben és rengeteg fotó!
Turisták már rég nincsenek, de a római kormány már a helyieket is az otthonukba parancsolta Toszkánában. A reneszánsz épületek és szobrok így magukra maradtak, a belváros olyan lett, mint egy filmforgatás díszlete, amikor a stáb elment ebédelni. Mi azért megmutatjuk, milyen. Fotóriport!
Az iskolai oktatás az otthonról hozott egyenlőtlenségek felszámolásáról kellene szóljon, a távoktatás ezt azonban nem teszi lehetővé, üzenik.
Nem akármilyen pacalt esznek Firenzében: a gyomor utolsó része, az oltó helyi specialitás. Ezt a magyar szabályozás emberi élelmezés céljára korábban el se fogadta. Ott voltunk az elsők között a piaci tripperiában, hogy megkóstoljuk.
A minket körülvevő országok zárnak, az esetszámok nőnek, és a szürke időben sokszor úgy tűnhet, hogy csak komótosan menetelünk az apokalipszis felé. De amíg van cseh reggeli, olasz steak, rendes tea, vegán lasagne és metró, nincs minden veszve! Ez itt a Fasza Dolgok, az Azonnali októberi mindenajánlója.
Noha a jobb éttermek csak 19 órakor nyitnának eleve, a Giuseppe Conte vezette római balpopulista kormány rendelete értelmében hétfőtől egy hónapon át nincs helyben se ital-, se ételfogyasztás 18 óra után komplett Olaszországban. Mutatjuk, hogyan néz ki a gyakorlatban a szoft lockdownnak nevezett lélekölés. Fotóriport Firenzéből!
Napról napra nő a koronavírus-fertőzöttek száma Olaszország-szerte, de az ország eddig kordában tudta tartani a járványt. Róma azonban beszigorított: országszerte kötelező lett a szabadban a szájmaszk viselése. Firenzében fotóztunk körbe, hogy megmutassuk, mennyire engedékenyen eleget tesznek a helyiek a kormány akaratának.
Toszkána az olasz baloldal fellegvára, 1921-ben a tengerparti Livornóban alapították meg az olasz kommunista pártot. Salvini és a jobbközép most egy keményvonalas EP-képviselővel hódítaná meg a vörös tartományt. Körbefotóztuk Firenzében, ki mivel próbálja megszólítani a helyieket.
A koronavírus kinyírta a mindent ellepő és élvezhetetlenné tévő tömegturizmust, így Firenze ismét a helyieké és azon kevés turistáé, akit nem zavar az utazással járó kicsit több kényelmetlenség. Fotókon mutatjuk, mennyire feltűnő lett hirtelen, hogy lehet érdemben mozogni a belvárosban!
Az északolasz város vezetése megelégelte a tömegturizmust, így most jó sok pénzt fog beszedni, hogy ebből tartson rendet.
Meggyűlt Salvini belügyminiszter baja a polgikkal, akik szerint alkotmányellenesek, és az emberi jogokat sértőek az új törvények.
Lassan vége az évnek. Búcsúzzunk azon politikusoktól, akiknek kitelt mostanra az idejük! Az Azonnali megmutat kilenc olyan politikust, akikről joggal mondhatja mindenki: ennyik voltak.
Olaszországnak nincs szerencséje a migrációval. Pont útba esik az Afrikából jövőknek, de ők többnyire legalább csak átvándorolnak az országon. Egy másik fajta migrációnak azonban nem tranzit-, hanem célországa Olaszország: a globális tömegturizmusnak. A nyár legvégén megmutatjuk, mit kellett elviselniük a szezonban a firenzeieknek és a sienaiaknak.
Zebrára ráadásul. És még kerékbilincset se kapott emiatt a kocsijára.
Berezelt Európa az új olasz kormánytól, miután a populistának nevezett Öt Csillag és a Lega alakított kormányt egy firenzei jogászprofesszor vezetésével. Az ország gazdasága régóta stagnál, nagy az adósság és a munkanélküliség, az új kormány ráadásul kiszámíthatatlan. Mi lesz most? Kilép Olaszország az eurózónából, újabbat rúgva a válságból válságba bukdácsoló EU-ba? Vagy következik a görög dráma újabb felvonása adósságelengedés formájában? Politológusok és közgazdászok jósoltak Firenzében.