Ernst Forsthoff
Techet Péter
Nem a lockdown a baj, hanem a totális káosz

Az, hogy a kormány bejelentett egy szigorúbb lezárást, különösebben nem gond. Az annál inkább, hogy az Orbán-kormány csak képzelt veszélyekkel tud megbirkózni, a tényleges veszélyek kapcsán alkalmatlannak bizonyul, hiszen az állam egy részét ellopták, a másikból kivonultak.

Tényleg Carl Schmittet kell olvasni, hogy megértsük a járványhelyzetet?
Tényleg Carl Schmittet kell olvasni, hogy megértsük a járványhelyzetet?

A járványhelyzetben Európa számos országában az intézkedéseket Carl Schmitt egy ismert idézetével szokás kommentálni: „szuverén az, aki a kivételes állapotról dönt”. Miért félrevezető azonban azt gondolni és főleg miért veszélyes azt állítani, hogy a schmitti szuverenitás jelenik meg a rendkívüli (kivételes) helyzetekben?

Miért sikeresebbek a jobboldali populisták, mint a baloldaliak?
Miért sikeresebbek a jobboldali populisták, mint a baloldaliak?

Amit ma populizmusként ismerünk, az elsősorban kulturális értelemben értelmezhető elitellenességet, a második világháború utáni euroatlanti világ alapkonszenzusainak, értékeinek megkérdőjelezését jelenti. Mik ezek az alapkonszenzusok, amelyeket eddig jobb- és balközép egyaránt elfogadott? Melyikre mondanál az Orbán Viktorokkal, Donald Trumpokkal, Beppe Grillokkal, Puzsér Róbertekkel vagy Matteo Salvinikkel te is nemet?