Így ismét szabadon utazhat az Európai Unió területén a korábbi katalán elnök, ugyanakkor ez még nem jelenti az ügy végét, a spanyolok továbbra is le akarják tartóztatni a zendítéssel vádolt Puigdemontot.
Puigdemont még 2017-ben menekült el a letartóztatás elől, amikor a spanyol hatóságok szerint zendítést szított a katalán függetlenségi népszavazással. EP-képviselőként ugyan mentelmi jog illette meg, azonban azt márciusban felfüggesztették. Pere Aragonès, jelenlegi katalán elnök a szabadon engedését követeli Olaszországtól.
Miközben Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök és Pere Aragonès katalán elnök szeretné elsimítani a katalán konfliktust, kisebb belpolitikai válságot okozott Katalóniában, hogy tárgyalóasztalhoz fog ülni a mardidi és a barcelonai kormány.
Az Európai Unió Bírósága leokézta az immáron EP-képviselőként tevékenykedő Carles Puigdemont, illetve két katalán képviselőtársa mentelmi jogának a felfüggesztését. De ez még egyáltalán nem jelenti az ügyük végét.
2020 februárja után először ült le tárgyalni egymással a spanyol és a katalán kormányfő. A tárgyalásokra mindkét fél saját célokkal érkezett, és jelenleg úgy tűnik, ebből nem is engednek a másik javára. Ugyanakkor mindkét fél eltökélt a kapcsolatok normalizásában. Mutatjuk, mi történt Barcelonában a két kormányfő találkozóján!
Közel három és fél évig tartották őket fogva, amiért 2017-ben megszervezték a spanyol kormány és legfelsőbb bíróság szerint illegális és alkotmányellenes függetlenségi népszavazást. A szabadon engedett politikusok ígérik: folytatni fogják a harcot.
Mindezt a spanyol szocdem miniszterelnök, Pedro Sánchez jelentette be Barcelonában. Így 9 politikus szabadulhat a börtönből, amiért 2019-ben zendülés és hűtlen kezelés vádjával elítélte őket a spanyol legfelsőbb bíróság, mert részt vettek a spanyol kormány és legfelsőbb bíróság szerint illegális és alkotmányellenes 2017-es függetlenségi népszavazás megszervezésében. A hírnek ennek ellenére sem a katalán függetlenségpártiak, sem pedig a spanyol társadalom nem örül.
Minderről az Európai Unió Bírósága határozott, igaz, csak ideiglenesen.
A baloldali Pere Aragonès amnesztiát követel Madridtól a szeparatista politikustársainak.
400 igen és 248 nem mellett az Európai Parlament elfogadta a spanyol legfelsőbb bíróság kérését: felfüggesztik Carles Puigdemont és két katalán képviselőtársának a mentelmi jogát.
Hétfő kora este szavaznak az Európai Parlamentben Carles Puigdemont mellett két másik katalán EP-képviselő mentelmi jogának felfüggesztéséről, akik ellen zendülés vádjával folyik büntetőeljárás Spanyolországban a 2017-es katalán függetlenségi népszavazás miatt. Az EP-beli szavazás ugyan titkos lesz, de az Azonnali utánajárt, hogyan fognak szavazni a magyar EP-képviselők.
Hétfő délután szavaz az Európai Parlament a korábbi katalán elnök, Carles Puigdemont és két képviselőtársának mentelmi jogának felfüggesztéséről. Puigdemont bizakodó: akkor sem hagyja el Belgiumot, ha felfüggesztenék a mentelmi jogát. Az EP-képviselő az Azonnalinak elmondta, miért nem szavazta meg a Minority Safepacket, miért nem jogállam Spanyoloroszág, és mi történne, ha Katalónia függetlenné válna, és miért lenne érdeke az EU-nak a független Katalónia EU-tagsága.
The European Parliament is voting on the vaiwer of the immunity of Carles Puigdemont and two other Catalan MEPs on Monday. Spanish authorities have charged the three politicians with rebellion and sedition in connection with the independence referendum held in Catalonia in 2017. If the EU lifts their immunity, the three MEPs could each face prison sentences of up to 13 years. Puigdemont insists that Catalan independence is not an ethnic identity issue and tells Azonnali that the EU has a clear interest in Catalonia remaining a member, as the region is a net contributor to the Union budget. Interview.
Martin Sonneborn, a német szatirikus Die Partei európai parlamenti képviselője második ciklusát tölti már azon függetlenek között, ahová most a Fidesz is tart. Sajnálja, hogy Szájer József már nem tud átülni hozzájuk, de van már konkrét terve arra, hogyan működjön együtt a Fidesszel a jövőben. A politikus arról is beszélt, hogy milyen közös német-magyar sikerre lehetünk az elmúlt tíz évből büszkék.
A katalóniai választás számai mögé nézünk: a vidék legyőzte a nagyvárost, a szeparatizmus támogatottsága ugyanis pont a Barcelonán kívüli körzetekben erős. Az viszont már önmagában is komoly politikai üzenet, hogy már abszolút szavazatszámbam is többségbe kerültek az elszakadáspártiak. Szinte mindenki ünnepel Katalóniában, de kik nyertek valójában és mennyivel?
A koronavírus-járvány közepén tartott választáson rendkívül alacsony részvételnél jelenleg két forgatókönyv lehetséges: a szeparatista bal- és jobboldali pártok folytathatják a kormányzást, de a baloldali szeparatisták a baloldali unionistákkal is kényelmes parlamenti többséget tudhatnának maguk mögött.
A fekete szélsőjobbos, a szocialista Müller Cecília és a börtönből kampányoló szeparatista esete 2021-gyel: vasárnap választ Katalónia. A függetlenségpárti és az unionista tömb között gyakorlatilag nincs átjárás, a kérdés ezért csak az, hogy a két nagy egységsugarú tortát milyen arányban vagdossák szét egymás között a felek. Elmondjuk, kik ők!
A bíró szerint az ajánlatot visszautasították, a volt katalán elnök pedig úgy gondolja, hogy megint csak a függetlenségi mozgalmat akarják megfúrni.
Két katalán függetlenségpárti is beült nemrég az EP-be, de nem dőlhetnek hátra: a spanyolok kérésére máris eljárás indult, hogy fosszák meg őket mentelmi joguktól.
Hiába az Európai Bíróság ezzel ellentétes ítélete, a katalán függetlenségi népszavazás miatt elítélt Oriol Junqueras nem veheti fel EP-mandátumát.
Carles Puigdemont szerint ez azt jelenti, hogy börtönben ülő társukat is ki kell engedni Spanyolországban.
Az EU bírósága kimondta: akkor is vonatkozik az EP-képviselőkre a mentelmi jog, ha azok nem tudták felvenni a mandátumukat azért, mert mondjuk börtönben ülnek. Persze a jogászkodáson kívül ennek politikai jelentősége is van: a katalán függetlenségpártiak a madridi parlamentben simán blokkolhatják az új spanyol kormány felállását, erre pedig komoly esély van.
A volt katalán elnököt EP-képviselővé választották, de ahhoz, hogy felvegye mandátumát, Madridba kéne utaznia, ahol minden valószínűség szerint letartóztatnák. Az abszurd helyzet miatt katalánok tüntettek kedden Strasbourgban az Európai Parlament épülete előtt: az Azonnali a helyszínen járt!
Nem baj, ha valaki önkéntes száműzetése nincs Spanyolországban, attól még indulhat.
Hamarosan eldönti a spanyol legfelsőbb bíróság. Mindenesetre a katalán függetlenségi törekvés a spanyolországi EP-választás legégetőbb kérdése. Elmondjuk, miért.
A bíróság szerint nagy a veszélye annak, hogy megszöknének.
Carles Puigdemont szerint itt az ideje, hogy nemzetközi szintre vigyék Katalónia függetlenségének ügyét.
Az Európai Parlament biztonsági szolgálata az egyre inkább eszkalálódó feszültség miatt nem tudná megfékezni az esetleges rendbontást az eseményen.